مصائب رد شدن ویزای دانشجویان در سفارتخانه ها

login
En login

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ | 10:32  0 نظر   353 بازدید


روسای برخی موسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج به بررسی مسائل و مشکلات پیش روی دانشجویان متقاضی اعزام به خارج و موسسات اعزام کننده پرداختند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست برخی از روسای موسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج در محل کانون موسسات اعزام دانشجو به خارج برگزار شد.

در این نشست، روسای موسسات رهنمود علم، افکار نوین، عصر دانش پژوهان مهر ایرانیان، تعالی دانش و نماینده بهروز علم حضور داشتند و آخرین وضعیت فعالیت موسسات اعزام دانشجو به خارج را تشریح کردند.

اجزاء کانون موسسات اعزام دانشجو به خارج

محسن نظریان - مدیر موسسه رهنمود علم در این نشست با بیان اینکه تا پیش از تشکیل کانون موسسات اعزام دانشجو به خارج، موسسات مجاز مشکلات عدیده ای داشتند و مجبور بودند با یکصد موسسه غیرمجاز رقابت کنند، ادامه داد: زمانی که تصمیم گرفته شد کانون تشکیل شود، حمایت از موسساتی که دارای مجوز رسمی از وزارت علوم هستند در دستور کار قرار گرفت؛ بنابراین حفظ مسئولیت منافع دانشجو را بر عهده گرفتیم.

وی با اشاره به تشکیل کمیته هایی در این کانون، گفت: کمیته های روابط عمومی، ارزیابی و نظارت، استاندارد سازی و حقوقی در کانون موسسات اعزام دانشجو به خارج با عضویت و ریاست اعضای کانون که در واقع همان روسای موسسات به شمار می آیند، تشکیل شد.

حاشیه های عدم صدور ویزا و بی اطلاعی دانشجویان از قوانین موسسات

نظریان در ادامه با اشاره به عملکرد موسسات در میزان دریافت ویزا برای دانشجویان، گفت: اگر موسسه ای میزان ردی ویزاهایش بالا باشد حتماً ایرادی دارد، اما برخی موسسات غیرمجاز پول ویزا را از دانشجو می گیرند ولی نمی توانند ویزایی دریافت کنند. گاهی اوقات برخی موسسات نیز تا ویزای دانشجو را از سفارت نگیرند، یک ریال هم از خانواده اش دریافت نمی کنند.

نظریان در این باره با ارائه توضیحاتی، گفت: برخی از موسسات قرار داد اعزام را با کسانی می بندند که واجد شرایط ویزا نیستند، موسساتی که با دانشجو قرار داد می بندند حداقل 80 تا 90 درصد مطمئن هستند که می توانند ویزای دانشجویان را دریافت کنند، گرفتن ویزا در برخی سفارتخانه ها در صورتی که تمام مدارک آماده باشد، تضمینی است ولی در طول روز می توان گفت که پنج الی شش نفر از دانشجویان را که حائز شرایط نیستند، رد می کنیم در حالیکه می توانیم به آنان بگوییم ویزایشان را می گیریم و همان ابتدای کار هم 200 پوند دریافت کنیم، در حالیکه این اقدام یک ایراد شرعی دارد و به نان حلال و حرام خوردن مسئولان در موسسات بر می گردد.

وی درباره عملکرد وزارت علوم به برخی موارد اشاره کرد و اظهار داشت: وزارت علوم هنوز از دید ما یک وزارتخانه خیلی نامنظم است و حال که وزیر هم در حال تغییر است این بی نظمی بیشتر به چشم می خورد، سیستم دولتی هنوز ایرادهای خود را در چارچوب حمایت از دانشجویان متقاضی اعزام به خارج از کشور دارد، کانون موسسات اعزام دانشجو به خارج مقداری از بار مسئولیتهای وزارت علوم را کاهش داده و در حال برطرف ساختن نقاط ضعف وزارت علوم است. به عنوان مثال پدر مادرهای مسن را به موسسات ما برای دریافت حواله های ارزی روانه می کنند در حالیکه قرار نبوده ما هیچ حواله ای ارائه دهیم.

به گفته نظریان وزارت علوم برای ارائه حواله های ارزی به دانشجویان غیربورسیه، آدرس یک موسسه را با شماره تماس موسسه دیگری در اختیار خانواده ها قرار می دهد، وقتی خانواده ها مراجعه می کنند موسسات ابراز بی اطلاعی می کنند، با این حال مدتی است سعی کردیم این مسائل را ساماندهی کنیم و الان شرایط کمی مناسب تر شده است.


دیدگاه خود را بیان کنید