تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

اگر شخصي ديپلمه باشد يعني 12 سال تحصيل کامل داشته باشد نمي تواند مستقيماٌ براي دانشگاه هاي اتريش اقدام نمايد بلکه بايد قبولي در کنکور سراسري را داشته باشند تا بتوانند براي کالج اقدام کنند. کالج در اتریش تقريبا دو ترم است و اين کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند.

login
En login

تحصیل در اتریش

  

تحصیل در اتریش

 آیا شما علاقه مند به تحصیل در اتریش هستید

توجه به گذشته و حال فرهنگی غنی اتریش، چشم اندازهای متنوع برای گردشگری، استراحتگاه های اسکی امکانات برای پیاده روی و کوهنوردی و یا ورزش های آب در دریاچه های متعدد اتریش را مکانی مناسب برای زندگی کرده است.

سایر عوامل برای تصمیم گیری در مورد اقامت در اتریش عبارتند از امنیت اجتماعی بزرگ، ثبات اقتصادی و مهمان نوازی عالی اتریشی. سیستم آموزشی اتریش طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی را ارائه می دهد.

به همین دلیل است که اتریش مکان ایده آل برای مطالعه و زندگی است.

مساحت: 83 845 کیلومتر مربع

ساکنان: تقریبا 8 میلیون

پایتخت: وین (1.8 میلیون نفر)

زبان رسمی: آلمانی؛ 6 زبان اقلیت

مذهب: 78٪ کاتولیکهای رومی

جمهوری: انتخابات هر 5 سال است

                  9 استان

 

اتریش با سوئیس، لیختن اشتاین، آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان، اسلوونی و ایتالیا مرز دارد. 

اتریش یک دولت فدرال است که شامل نه استان (Burgenland، Carinthia، Lower Austria، Upper Austria، Salzburg، Styria، Tyrol، Vorarlberg، Vienna)؛ هر استان سرمایه خود را دارد. وین پرجمعیت ترین استان اتریش است. تیرول کم جمعیت ترین استان اتریش  است.

اتریش عضو اتحادیه اروپا است و ارز اتریش یورو است.

 

  مراكز آموزش‌ عالی‌ در كشور اتریش‌ شامل‌ دانشگاه‌ها، دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی، مدارس‌ عالی‌ فنی‌ و كالج‌های‌ تخصصی‌ دو تا سه‌ ساله‌ است. مراکز آموزش عالی اتریش در زمینه‌ هنر و موسیقی‌ بسیار قوی‌ است‌ و دانشكده‌ موسیقی‌ و آثار هنری‌ و دانشكده‌ هنر كاربردی‌ شهر وین‌ از مراكز قوی‌ هنری‌ اروپا به‌ شمار می‌آیند. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی‌ اتریش‌ داشتن‌ مدرك‌ (Reifeprüfungszeugins) است. دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ امتحان‌ ورودی‌ نیز برگزار می‌كنند. مراكز آموزش‌ عالی‌ در اتریش‌ محدودیتی‌ برای‌ پذیرش‌ دانشجو ندارند.  

   تحصیلات‌ دانشگاهی‌ شامل‌ دو دوره‌ عمومی‌ (Der erste Studienabschnitt) و تخصصی‌ (Der Zweite Studienabschnitt) است. در پایان‌ دوره‌ عمومی‌ امتحانات‌ برگزار می‌شوند ولی‌ مدركی‌ صادر نمی‌شود. همه‌ دانشگاه‌های‌ اتریش‌ دولتی‌ هستند و بودجه‌ آنها را دولت‌ تأمین‌ می‌كند و دانشجو ملزم‌ به‌ پرداخت‌ شهریه‌ نیستدر سال‌ ۱۹۹۳ میلادی‌ مجلس‌ اتریش‌ تاسیس مدارس‌ عالی‌ فنی -   Fachhochschulen (FH)مشابه نظام‌ آموزشی‌ آلمان - را تصویب‌ كرد. هدف‌ از تاسیس‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، كوتاه‌ كردن‌ دوره‌ تحصیل در اتریش و راهیابی‌ سریع‌تر دانش‌آموختگان‌ به‌ بازار كار است. از سال‌ ۱۹۹۴ میلادی‌ تا كنون‌ بیش‌ از ۴۰۰ مدرسه‌ عالی‌ فنی‌  مجوز تاسیس‌ گرفته‌اند كه‌ در رشته‌های‌ مختلف‌ دوره‌های‌ چهار ساله‌ برگزار می‌كنند. تفاوت‌ مدارس‌ عالی‌ فنی‌ با دانشگاه‌ها در كاربردی‌ و حرفه‌ای‌ بودن‌ تحصیلات‌ است. در پایان‌ دوره‌ها دانشجو باید یك‌ دوره‌ شش‌ ماه‌ تا یك‌ ساله‌ را در مراكز گوناگون، به‌ كارآموزی‌ بپردازد. شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، همان‌ شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاست‌ و در مواردی‌ مدارك‌ حرفه‌ای‌ نیز مورد توجه‌ قرار می‌گیرند.

 زمانی‌ كه‌ تعداد متقاضیان‌ بیشتر از گنجایش‌ دانشگاه‌ باشد، امتحان‌ ورودی‌ جهت تحصیل در اتریش برگزار می‌شود.

 

مقاطع تحصیلی مختلف تحصیل در اتریش 
مقطع طول دوره (سال) زبان تدریس پیش نیاز
کارشناسی 3 آلمانی پیش دانشگاهی+ قبولی در دانشگاه سراسری یا مدرک کاردانی
کارشناسی ارشد 2 انگلیسی- آلمانی کارشناسی + B2 آلمانی/ 7- IELTS 6.5
دکترا 3-5 انگلیسی- آلمانی کارشناسی ارشد +  B2 آلمانی / 7- IELTS 6.5

  

 با توجه به تصویب قانون اعمال شهریه برای دانشگاههای اتریش در ماه دسامبر 2012 از ترم تابستان سال 2013 دانشگاههای دولتی اتریش که تا قبل از این تنها 17.5 یورو بابت ثبت نام دریافت می کردند مجاز به دریافت 726 یورو برای دانشجویان غیراروپایی و 360 یورو برای دانشجویان اروپایی غیر اتحادیه ای هستند.

 

تحصیل در اتریش

 

نکته های لازم جهت اخذ پذیرش  

اگر شخصي ديپلمه باشد يعني 12 سال تحصيل کامل داشته باشد نمي تواند مستقيماٌ براي دانشگاه هاي اتريش اقدام نمايد بلکه بايد قبولي در کنکور سراسري را داشته باشند تا بتوانند براي کالج اقدام کنند. کالج در اتریش تقريبا دو ترم است و اين کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند.

 مقطع ليسانس: اگر شخصي در ايران ليسانس دانشگاه آزاد باشد نمي تواند براي فوق ليسانس ناپيوسته اقدام کند بلکه بايد براي مقطع فوق ليسانس پيوسته درخواست دهند و بعد از ورود به دانشگاه درخواست ارزشيابي مدارک تحصيلي خود را دهد که آنجا معلوم مي شود از کدام ترم ليسانس مي تواند تحصيلات خود را شروع کند و پيوسته تا فوق ليسانس ادامه دهد.  


 مقطع فوق ليسانس: ليسانسيه هاي دانشگاه هاي دولتي ميتوانند براي فوق ليسانس اقدام کنند اما اين باز هم بستگي به خود دانشگاه در اتریش دارد زيرا سطح تحصيل اتريش نسبت به ايران يک سال جلو تر است و شايد بعضي از واحد هاي آنها را بپذيرند و يک سال پايين تر بنشيند و بعد مي تواند ادامه تحصيل دهد .

البته بطور کلي بايد مدارک تحصيلي به اتريش فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ريز نمرات متقاضي تعيين کند که شخص از چه ترمي در اتریش مي تواند شروع به ادامه تحصيل نمايد.

توجه مقطع دکترا: براي دکترا در اتريش خيلي سخت مي توان اقدام کرد زيرا بايد در اتريش استاد راهنما پيدا شود و معمولا اين امر با موفقيت امکان پذير نیست. به دانشجويان متقاضي دوره دکترا پيشنهاد می شود که حتماٌ اول دوره فوق ليسانس بگذرانند و بعد براي دکترا اقدام کنند. 

 

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش

 مدارک زير با توجه به شرايط متقاضيان دسته بندي شده و نيازي نيست که همه متقاضيان کليه مدارک را جهت اخذ پذيرش داشته باشند. 

 1- ترجمه) رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش(  مدرک ديپلم و ريز نمرات آن 

2- ترجمه  (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش)  مدرک پيش دانشگاهي و ريز نمرات آن

3- ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک فوق ديپلم و ريز نمرات

4- ترجمه  (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش)  مدرک ليسانس و ريز نمرات آن

5- ترجمه  (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک فوق ليسانس و ريز نمرات آن

6- کپي پاسپورت

7- گواهي زبان آلمانی  - در صورت موجود بودن

8- نامه سازمان سنجش مبني بر قبولي در مرحله دوم کنکور سراسري

9- اگر متقاضي هنوز دانشجو مي باشد گواهي اشتغال به تحصيل الزامي است.    

 

   عوامل عدم صدور ویزا

 .1علیه شما ممنوعیت قانونی اقامت موجود می‌باشد .  

2. بنا به دلایلی احتمال می‌رود که از لحاظ مالی جهت اقامت و یا سفر بازگشت، به اندازه‌ی کافی تأمین نباشید.   

3. چون مدارک ارائه شده مالی کفایت مخارج را نمی‌کند. 

4. بنا به دلایلی احتمال می‌رود که اقامت شما باعث تضرر مالی افراد حقوقی گردد.

5. بنا به دلایلی احتمال می‌رود که اقامت شما ممکن است باعث بر هم زدن نظم عمومی و امنیت گردد.

6. چون به نظر می‌رسد ازدواج مصلحتی بوده است.

7. چون در گذشته اقامت‌های غیر مجاز در محدوده شنگن داشته‌اید.

 8. بنا به دلایلی احتمال می‌رود که پس از اعتبار روادید، شما داوطلبانه از کشور اتریش خارج نشوید، زیرا نتوانسته‌اید به گونه‌ای قانع‌کننده وابستگی‌های خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را در محل سکونت فعلی خود اثبات نمایید. 

9. یکی از کشورهای طرف قرارداد شنگن دلیلی مبنی بر رد تقاضای روادید اعلام نموده است.

10. گذرنامه مورد قبول کلیه کشورهای شنگن نمی‌باشد. 

11. از دیدگاه قانون اتباع بیگانه 2005 گذرنامه دارای اعتبار نمی‌باشد.

 .12صدور روادید ممکن است منجر به اختلال در روابط بین‌الملل گردد .

 .13دارای بیمه حوادث و بیماری خارج از کشور نمی‌باشید.

 .14برگه‌ی صحت مزاج بنا بر ماده 23 بیانگر بیماری صعب‌العلاج می‌باشد‌.

 .15دلایلی دال بر آن است که ممکن است عضو گروهک و یا سازمان تبهکارانه و یا عضو گروه‌های تروریستی که امنیت داخلی و خارجی جمهوری اتریش را تهدید می‌نماید، باشید.

 .16دلایلی دال بر آن است که ممکن است اقامت شما منجر به برهم زدن امنیت و نظم عمومی گردد.

17. دلایلی دال بر آن است که ممکن است شما در ملأ عام، در یک جلسه و یا با پخش اعلامیه برای جرمی نسبت به صلح، جنایت جنگی، جنایت به انسانیت و یا اقدامات تروریستی تبلیغ کرده و یا تبلیغ نمایید و یا موافقت خود را با آنها اعلام کرده و یا نمایید. 

 .18در روند صدور روادید اطلاعات غلط داده‌اید.

19. به نظر آید که شما خارج از سفر کاری و مواردی که در ماده 24 عنوان گشته است، قصد کار کردن و کسب درآمد در سطح کشور جمهوری اتریش داشته باشید.

  تحصیل رایگان در اتریش

 

    قوانین کار دانشجویی در اتریش

 کشور اتریش برای دانشجویان خارجی قوانین جدید اشتغال به کار را وضع کرده است که از تاریخ اول جولای سال 2011 قابل اجرا است. 

  قوانین کار دانشجویی در اتریش به دو گروه از دانشجویان اختصاص دارد، دانشجویان گروه اول که در دوره های زبان و در نیمه اول لیسانس مشغول به تحصیل در اتریش هستند می توانند در هفته 10 ساعت کار کنند. این میزان با توجه به حقوق حداقل یک فرد که حدود 7 یورو در ساعت است در ماه 280 یورو خواهد بود و برای دانشجویان گروه دوم که در دوره دوم لیسانس و فوق لیسانس مشغول به تحصیل در اتریش هستند می توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و این میزان با توجه به حقوق حداقل یک فرد که حدود 7 یورو در ساعت است در ماه 560 یورو خواهد بود. طبق قانون کار اتریش، حداقل درآمد در اتریش برای هر ساعت کاری 7 یورو میباشد که البته بسته به شرایط کار ممکن است درآمد بالاتر و یا پایینتر نیز باشد طبق قانون کار دانشجویی در اتریش دانشجویان تنها می توانند یک سوم هزینه های خود را با کار دانشجویی پوشش دهند اصولا محدودیتی برای درآمد قائل نمی شوند.

    

نکات کار دانشجویی در اتریش

  قانون کار دانشجویی شامل حال تمامی دانشجویان اتریش چه رسمی و چه غیر رسمی یعنی دانشجویان دوره پیش دانشگاهی نیز میگردد.

مجوز کار برای طول سال یعنی به مدت 12 ماه میباشد.  دانشجویان در صورت پیدا کردن کار می توانند از بیمه بیکاری نیز استفاده نمایند.  

 

   مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اتریش

- پر کردن فرمی که از خود سفارت تهیه شده  است.

  - ترجمه ی شناسنامه  به اضافه یک كپی.

 - ترجمه ی گواهی عدم سوء پیشینه به اضافه یک كپی

-  شش قطعه عکس 3.5*4.5 یه 4*5 تمام رخ، رنگی، زمینه سفید، بدون روتوش ( توجه کنید با روتوش به هیچ عنوان قبول نمی کنند (

- اصل پاسپورت و فتوکپی از تمام صفحات گذرنامه حتی صفحات سفید!  (در دونسخه(

مدرک مالی نشان دهنده توان مالی متقاضی ( Bank Statement ) معادل 11500 یورو در حساب ارزی یا ریالی شخصی خودتان قابل حواله از یک بانک دولتی یا خصوصی به اضافه یک كپی. 

- تعهد نامه مالی که یا خود متقاضی در اتریش به نام خود حساب باز کرده است و مبلغ 11500 یورو به حساب خود پول گذاشته و تایید آن را از بانک می گیرد و به سفارت ارائه می دهد و یا آنکه متقاضی دعوت کننده ای در اتریش دارد که باید مدارک زیر از شخص دعوت کننده مورد نیاز می باشد:

  •  معرفی نامه Meldezettel
  •  اجاره نامه یا کپی سند منزل  Mietvertrag
  • قرارداد کار   Arbeitsvertrag 

 اصل نامه admission از یک دانشگاه یا مدرسه عالی (Fachhochschule) در اتریش (باید بصورت پستی بدستتون رسیده باشه) به اضافه یک كپی.

  •  به همراه داشتن تاییدیه ی اجاره ی مسکن به اضافه یک كپی.

  

متقاضیان تحصیل در اتریش برای دریافت ویزای نوع D نیاز به تاییدیه مسکن دارند که به دو صورت قابل ارائه می باشد: 

 1- تاییدیه رزرو خوابگاه دانشجویی
 2-  اجاره نامه مسکن 

موسسه دانش پژوهان اورانوس قادر است شما را در این مورد یاری نماید. لطفا جهت کسب اطلاعات کاملتر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمائید.

 

بیمه درمانی دانشجویی اتریش  

 بیمه درمانی برای کلیه دانشجویان رسمی و غیر رسمی اجباری بوده و گواهی بیمه جزو شرایط اصلی برای تمدید اقامت دانشجویی محسوب می‌شود.

دانشجویان می‌توانند پس از ثبت نام در کلاس زبان، با در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام کلاس زبان (ورقۀ تأیید ثبت نام در کلاس‌های پیش دانشگاهی برای دانشجویان غیررسمی) و یا گواهی ثبت‌ نام در دانشگاه، گواهی محل سکونت و در دست داشتن کارت بانکی به اداره بیمۀ مرکزی مراجعه کرده و درخواست بیمۀ دانشجویی دهند. کارت بیمه چند هفته بعد از طریق پست به آدرس ارائه شده در گواهی محل سکونت فرستاده می‌شود. نرخ بیمۀ دانشجویی در حال حاضر برای هر ماه ۴۹ یورو و۸۶سنت می‌باشد.

قابل ذکر است که دانشجویان غیر رسمی فقط چهار ترم فرصت دارند که دوره‌های کلاس زبان آلمانی خود را به پایان رسانده و دانشجوی رسمی‌شوند، در غیر این صورت از زیر پوشش اداره بیمه خارج شده و باید به صورت خصوصی خود را بیمه کنند که هزینه آن در هر ماه معادل ۳۵۷ یورو و ۴۸ سنت است. (داشتن بیمه برای هر شهروند در کشور اتریش ضروری است و بدون گواهی سالیانه بیمه تمدید ویزای دانشجوئی غیر ممکن است)

 

توجه: دانشجویان دارای بیمه دانشجویی اتریش موظف هستند در آغاز هر سال تحصیلی ورقه‌های تأییدیه ثبت نام در ترم جدید را برای تمدید بیمه دانشجویی خود به ادارۀ مرکزی بیمه تحویل دهند. در غیر این صورت بیمه دانشجویی  آن‌ها به صورت اتوماتیک قطع خواهد شد.

البته باید متذکر شویم بیمه ‌شوندگان از بسیاری مزایای بیمه درمانی دانشجویی برخوردار می‌شوند که شامل معافیت از پرداخت برخی هزینه‌های درمانی است. (این معافیت شامل مراکز درمانی است که با اداره بیمه شهر WGKK قرار داد دارند.) در کلیۀ مراکز درمانی و مطب پزشکان ارائه کارت بیمه ضروری است.

 

 از جمله مزایایی که می‌توان به آن اشاره کرد به شرح ذیل می‌باشند:

  •  معافیت از پرداخت حق ویزیت در مطب پزشک
  • معافیت از پرداخت هزینه در آزمایشگاه
  • معافیت از پرداخت هزینه در مراکز فیزیوتراپی
  • معافیت از پرداخت هزینه در مراکز رادیولوژی
  • معافیت از پرداخت هزینه در بیمارستان (در صورت بستری شدن، بیمار موظف به پرداخت فقط بخشی از هزینه خواهد بود)
  • برخورداری از معافیت پرداخت کامل هزینۀ دارو

  در تمام مراکز و مراحل بالا، گذرنامه تنها کارت شناسایی معتبر دانشجو محسوب شده و در دست داشتن گذرنامه در تمام مراحل الزامی است.

  

مدارس عالی فنی (FH) اتریش 

 در سال 1993میلادی مجلس اتریش  تاسیس مدارس عالی فنی FACHHOCHSCHULEN مشابه نظام آموزشی آلمان را تصویب کرد.

 هدف از تاسیس مدارس عالی فنی,کوتاه تر کردن دوره تحصیل در اتریش و راهیابی سریع تر دانش آموختگان به بازار کار است. از سال 1994تا کنون بیش از 40 مدرسه عالی فنی مجوز تاسیس گرفته اند که در رشته های مختلف دوره های 2 تا 4 ساله برگزار میکنند. تفاوت مدارس عالی فنی با دانشگاه  ها در کاربردی و حرفه ای بودن تحصیلات است.

 مدارس عالی فنی همزمان با مدارس ابتدای سپتامبر برای ترم زمستان و ابتدای فوریه برای ترم تابستان آغاز میشود و آخر ژوئن به پایان می رسند.

   برای اطلاعات بیشتر در مورد مدارس عالی فنی و مراکز آموزش عالی به وب سایت های زیر مراجعه فرمایید 

   www.wegweiser.ac.at 

  www.fachhochschulen.at 

 

دانشگاههای اتریش

 

شرایط ورود به دانشگاههای اتریش

 برای کسانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه های آزاد و سراسری هستند و فارغ التحصیل نشده اند یکی از بهترین فرصت های تحصیل در اتریش، اخذ انتقالی از دانشگاه خود به یکی از دانشگاه های کشور اتریش می باشد. به عبارت دیگر اگر شخصی دیپلمه باشد، یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد نمیتواند مستقیما برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید، بلکه باید قبولی در کنور دانشگاه را داشته باشد تا بتواند برای کالج اقدام کند. و کالج در اتریش تقریبا دو ترم است و کالج ها فقط به زبان آلمانی میباشد.

 برای این منظور داوطلب می بایستی دانشجوی رشته مورد نظر در دانشگاه کشور خود و یا کشور دیگری که مورد تائید است باشد، در واقع پیش شرط درخواست پذیرش جهت تحصیل در اتریش قبولی در کنکور دانشگاه (سراسری یا آزاد ) در رشته و مقطع مورد نظر است.

برای این منظور با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه خود به همراه ریزنمرات تایید شده و گواهی عدم منع تحصیلی در دانشگاه خود به همراه سایر مدارک مورد نیاز، پرونده شما جهت اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر وین و سایر شهرهای اتریش بازگشایی می شود، لازم به توضیح است در این روش واحدهایی که شما در دانشگاه اولیه خود گذرانده اید مورد ارزیابی قرار می گیرد و نیاز به گذراندن مجدد این واحد ها در دانشگاه مقصد نمی باشد.

در اتریش حدود ۱۸ دانشگاه و ۱۱۰ مرکز آموزشی وجود دارد که زبان ملی و تدریس آلمانی می باشد البته در دوره دکتری و در بعضی دانشگاه های خصوصی می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. بهترین دانشگاه آن دانشگاه وین دارای رتبه ۸۴ در جهان و رتبه ۱۵ در اروپا می باشد.

نکته : برای اخذ پذیرش برای دانشجویان خارجی نیاز به مدرک زبان آلمانی نمی باشد و دانشجو می تواند پس از اخذ پذیرش در کشور مربوطه دوره های زبان را طی کند. برای افرادی که آشنایی به زبان آلمانی ندارند سه ترم نیاز است که دوره زبان بگذرانند. هزینه دوره زبان برای هر ترم ۳۸۰ یورو میباشد.

اتریش مهد موسیقی و معماری در دنیا بوده و دانشجویان فارغ التحصیل مخصوصا در این رشته ها دارای امتیاز بالایی در کل دنیا جهت ادامه تحصیل و کار می باشند. و هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها در تمامی مقاطع و درتمام رشته ها تک نرخی و تقریبا رایگان می باشد.

شهریه هر ترم ۳۸۰ یورو (نصف شهریه دانشگاه آزاد در مقطع لیسانس و یک چهارم شهریه دانشگاه آزاد در مقطع فوق لیسانس) می باشد، که با شرایط معدلی مختلف بیشتر این مبلغ نیز به دانشجو مسترد می گردد .

نکته: بعضی از دانشگاه ها مانند گراتس این شهریه را در صورتی که دانشجوی ایرانی حداقل ۹ واحد در ترم گذرانده باشد به  صورت کامل برمی گرداند.

نکته ها: اگر شخصی در ایران لیسانس دانشگاه آزاد باشد نمی تواند برای فوق لیسانس ناپیوسته اقدام کند بلکه باید برای مقطع فوق لیسانس پیوسته درخواست دهند و بعد از ورود به دانشگاه درخواست ارزشیابی مدارک تحصیلی خود را دهد که آنجا معلوم می شود از کدام ترم لیسانس می تواند تحصیلات خود را شروع کند و پیوسته تا فوق لیسانس ادامه دهد.

لیسانسیه های دانشگاه های دولتی میتوانند برای فوق لیسانس اقدام کنند اما این باز هم بستگی به خود دانشگاه در اتریش دارد زیرا سطح تحصیل اتریش نسبت به ایران یک سال جلوتر است و شاید بعضی از واحد های آنها را بپذیرند و یک سال پایین تر بنشیند و بعد می تواند ادامه تحصیل دهد .

بطور کلی باید مدارک تحصیلی به اتریش فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در اتریش می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.

برای دکترا در اتریش خیلی سخت می توان اقدام کرد زیرا باید در اتریش استاد راهنما پیدا شود و معمولا این امر با موفقیت امکان پذیر، به دانشجویان متقاضی دوره دکترا پیشنهاد شود که حتماٌ اول دوره فوق لیسانس بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام کنند.  

 

 الزامات ورود و اقامت به کشور اتریش  

1- با توجه به الحاق این کشور به اتحادیه اروپایی و لزوم تبعیت آن کشور از مقررات شنگن، قوانین مربوط به ورود و اقامت آن درحال تغییر است.

توضیح: شنگن عنوان توافقات میان تعدادی از کشورهای اروپایی است که با هدف کنترل بهتر مرزی و همکاری در این رابطه به امضا رسیده است این کشورها عبارتند از آلمان، اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند و یونان. گفتنی است در این میان دولت ها ی نروژ و ایسلند بدون اینکه در عضویت اتحادیه اروپایی باشند از مقررات شنگن تبعیت می کنند و بالعکس انگلستان علیرغم عضویت در اتحادیه اروپایی متعهد به مقررات شنگن نمی باشد. این دولت ها بر اساس مقررات شنگن ضمن تسهیل تردد اتباع خود در محدوده شنگن، ورود و خروج اتباع خارجی را نیز به این محدوده به صورت مشترک مدیریت می نمایند.

 
علاوه بر کشورهای فوق، ده کشور استونی، اسلواکی، اسلوونی، جمهوری چک، قبرس، لتونی، لهستان، لیتوانی، مالتا و مجارستان که در می 2004 به عضویت اتحادیه در آمده اند موظف هستند مقررات شنگن را در قوانین ورود و خروج خود وارد نمایند. 

 

اقدامات لازم پس از ورود به اتریش

اولین اقدام بعد از وارد شدن به کشور اتریش معرفی کردن خود به شهرداری منطقه است. برگه امضا شده توسط شهرداریMeldezettel یکی از مهمترین مدارک لازم در اتریش است که طبق قانون فرد تا ۳ روز پس از ورود به کشور یا جابجایی منزل باید اطلاعات آدرس محل سکونتش را به شهرداری (Magistrat ) اعلام کند. طبق قانون پلیس مجاز است کسانی که بدون این برگه زندگی میکنند را بازداشت کند. برای ثبت آدرس محل سکونت خود در شهرداری محل, نیاز به تاییدیه محل سکونت دارید. این برگه تاییدیه یا از طرف صاحبخانه, یا مدیریت خوابگاه دانشجویی در اختیار شما قرار میگیرد. کسانی که پس از ورود به طور موقت در منزل آشنایان/دوستان زندگی میکنند نیاز به امضاء صاحبخانه و در بعضی موارد کپی قرارداد خانه دارند.

اقدام بعدی باز کردن حساب بانکی دانشجویی در یکی از شعب بانکهای مختلف اتریش است. در بانک شما را راهنمایی میکنند که چه مدارکی نیاز دارید.

سومین اقدام ثبت نام در دانشگاه است. که با در دست داشتن پذیرش ، یک قطعه عکس و گذرنامه با مراجعه بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ ظهر به (Sekreteriat ) دانشگاه صورت میگیرد. دانشجویانی که دانش زبان آلمانی کافی برای تحصیل ندارند به صورت غیر رسمی ( Ausserordentlich ) ثبت نام میکنند و نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند. اما در همان روز قبض پرداخت شهریه کلاس زبان را از دانشگاه دریافت و به موسسه زبان موردنظر ارجاع داده میشوند. (شهریه کلاس زبان ۳۸۰ یورو در ماه است)

توجه: تمامي قبض ها بايد بوسيله حساب بانکي پرداخت شود. لذا باز کردن حساب بانکي در مراحل اوليه بسيار مهم است.

پس از ثبت نام در کلاس زبان, با در دست داشتن برگه گواهي ثبت نام کلاس زبان, گواهي ثبت نام در دانشگاه, گواهي محل سکونت و در دست داشتن کارت بانکي , دانشجو بايد به اداره بيمه مرکزي مراجعه کرده و درخواست بيمه دانشجويي دهد. کارت بيمه چند هفته بعد از طريق پست به آدرس مندرج در گواهي محل سکونت فرستاده ميشود.

گرفتن کارت اقامت يکساله (معتبر در تمام اروپاي مشترک).گرفتن اين کارت منوط به در دست داشتن گواهي بيمه, ثبت نام دانشگاه, ثبت نام کلاس زبان براي دانشجويان غير رسمي, برگه محل سکونت و برگه تاييد موجودي در حساب بانکي می باشد.

توجه: در تمام مراحل بالا, تنها کارت شناسايي معتبر, گذرنامه ايراني دانشجو است و هيچ مدرک عکس دار ديگري اعتبار ندارد. لذا در دست داشتن گذرنامه در تمام مراحل الزامي است.     

 

دانشگاه وین (وین)

دانشگاه وین بیش از 180 برنامه های تحصیلی ارائه می دهد ،55 دوره مدرک لیسانس، 116 دوره کارشناسی ارشد و بیش از 100 زمینه های تحقیقاتی اصلی دانشکده وجود دارد.

سال تاسیس: 1365

تعداد اساتید: 6700

تعداد دانشجویان : 91900

درصد دانشجویان خارجی : 28٪

  

دانشکده ها و مراکز دانشگاه وین

کسب و کار، اقتصاد و آمار الهیات کاتولیک | الهیات پروتستان شیمی | فیزیک
علوم کامپیوتر | ریاضیات تاریخی و فرهنگی مطالعات | مطالعات ترجمه قانون
علوم زمین، جغرافیا و نجوم مطالعات زبانشناسی و فرهنگی روان شناسی
علوم زیستی زیست شناسی مولکولی علوم اجتماعی
فلسفه و آموزش و پرورش علوم ورزشی و ورزش دانشگاه

آموزش و پرورش معلم


 

ساختار برنامه دانشگاه وین

در اکثر دانشگاه ها و دانشگاه های علوم کاربردی بدین صورت است:

برنامه های کارشناسی: 06/08 ترم

برنامه های کارشناسی ارشد: 02/04 ترم

برنامه های دکتری: حداقل 6 ترم.

 

 تقویم تحصیلی دانشگاه وین

سال تحصیلی در اتریش، به عنوان یک قاعده، در 1 اکتبر آغاز می شود و در 30 سپتامبر در سال بعد به پایان می رسد.

این دو ترم شامل:

ترم زمستان (1 اکتبر - 30 ژانویه)،

 ترم تابستان (1 مارس - 30 سپتامبر)

 https://www.daad.de/de

  دیدگاه خود را بیان کنید