تعهد آموزش رايگان و آزادسازی مدارک

تعهد آموزش رايگان و آزادسازی مدارک

هر دانشجویی که از آموزش رایگان در طول تحصیل بهره مند شده باشد ، در روز ثبت نام در دانشگاه ، تعهدی مبنی بر کار در ایران به میزان متناسب با زمان آموزش رایگان امضا کرده است

login
En login

تعهد آموزش رايگان و آزادسازی مدارک

هر دانشجویی که از آموزش رایگان در طول تحصیل بهره مند شده باشد، در روز ثبت نام در دانشگاه، تعهدی مبنی بر کار در ایران به میزان متناسب با زمان آموزش رایگان امضا کرده است. راه اصلی این تعهد برای دانشجویان منطقه 1 ، شش ماه کار به ازای هر ترم و برای دانشجویان منطقه 2 ، به ازای هر ترم یکسال کار در داخل کشور می باشد . بدون انجام این تعهد یا باطل کردن آن امکان دریافت ریز نمرات رسمی و اصل دانشنامه وجود ندارد.

»» سه راه برای این رسیدن به این هدف وجود دارد :

  • 1 . انجام کار در ایران به میزان متناسب با زمان بهره مندی از آموزش رایگان ( راه  اصلی )
  • 2 . پرداخت هزینه آموزش رایگان ( خرید مدرک )
  • 3 . دادن درخواست کاریابی ؛ در صورتی که پس از شش ماه از ارائه درخواست ،  کار پیدا نشود ، این تعهد لغو می شود .

 

انجام کار در ایران :

انجام کار در ایران به شرطی مورد تایید است که همزمان با دوره دانشجویی نباشد ( مثلا اگر طی دوره کارشناسی ارشد خود مشفول به کار تمام وقت بوده اید، نمی‌توانید از آن برای لغو تعهد رایگان دوره کارشناسی خود استفاده کنید ( بخشنامه مورخ اردبهشت 1390 ) .

- انجام سربازی جزو سابقه کار حساب می شود .

تذکر 1 : هنگام محاسبه سنوات کاری برای ازاد کردن مدرک، ارائه سابقه بیمه لازم نیست . کار انجام گرفته می تواند در موسسات دولتی و یا خصوصی انجام گرفته شده باشد . ( هر چند برخی از دانشگاه ها ممکن است یک یا چند مدرک زیر را علاوه بر گواهی اشتغال به کار تمام وقت + تاریخ شروع و پایان خدمت را درخواست کنند : کپی روزنامه رسمی شرکت، کپی سابقه / دفترچه بیمه ، کپی فیش حقوقی ) .

تذکر 2 : بر اساس بخشنامه اخیر وزارت علوم ، برای درخواست های خرید تعهد آموزش رایگان که بعد از اردیبهشت 1390 مورد برررسی قرار می‌گیرند، کار همزمان با تحصیل در مقطع بالاتر برای لغو تعهد رایگان قابل قبول نیست. مثلا اگر در شهریور 1386 دوره کارشناسی خود را به پابان رسانده اید و در مهر همان سال کارشناسی ارشد خود را شروع و در شهریور 1388 فارغ التحصیل شده اید، هر گونه سابقه کار تمام وقت قبل از شهریور 1388 برای لغو تعهد آموزش رایگان شما چه در مقطع کارشناسی و چه در مقطع کارشناسی ارشد، غیر قابل استفاده است.

پرداخت هزینه آموزش رایگان ( خرید مدرک ) :

با مراجعه به دانشگاه محل تحصیل خود، براساس سال ورود شما و تعداد ترم هایی که تحصیل کرده اید، مبلغی را با استفاده از این جدول محاسبه می کنند . سپس باید این مبلغ را به شماره حساب سیبای بانک ملی واریز کنید. بعد ، رسید بانکی را ( احتمالا به همراه 2 کپی) به دانشگاه می برید. حالا مدرک شما آزاد شده است و می توانید دانشنامه خود را بعد از 20-30 روز تحویل بگیرید. لازم به ذکر است به میزان سابقه کار قابل قبولی (به قسمت کار در ایران مراجعه کنید) ارائه دهید، این مدت زمان از مدت زمان تحصیل شما کم می شود . مثلا اگر کارشناسی خود را در 8 ترم گرفته باشید و 1 سال نیز سابقه کار ( غیر همزمان با تحصیل در هیچ مقطعی ) ارائه کنید ، هزینه آموزش رایگان شما بر اساس 6 ترم آخر تحصیل شما محاسبه می‌شود ( یا بر اساس نوشته قبلی : برای تسویه حساب به این روش، باید به خیابان عباس آباد، خ پاکستان کوچه اول سمت راست بروید. در ابتدای کوچه اداره صندوق رفاه ( بابت خوابگاه و وام و ... ) واقع شده است که در طبقه دوم این کار در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود. برگه‌ای را که از این اداره دریافت می‌کنید به دانشگاه برده، با پرداخت پولی که برای تعهد کار خود در ایران باید بپردازید با آنها تسویه حساب ‌می‌نمایید ) .

 

تذکر 3 : هزینه هر ترم تحصیل رایگان به سال ورود به دانشگاه بستگی دارد و معمولا تا پایان تحصیلات این مبلغ ثابت می‌باشد . مثلا برای دانشجویان ورودی 88-87 کارشناسی رشته‌های فنی و مهندسی هر ترم 195 هزار تومان و برای کارشناسی ارشد همین رشته ها ترمی 435 هزار تومان خواهد بود .

 

دادن درخواست کاریابی :

دادن درخواست کاریابی باید در مدت زمان مشخصی بعد از فارغ التحصیلی باشد. همچنین شرایط دیگری نیز دارد که با مراجعه به موسسه ی دانش پژوهان اورانوس می توانید از آنها اطلاع پیدا کنید. 

لازم به ذکر است تنها راه برای لغو تعهد آموزش رايگان بدون سربازی رفتن، پرداخت شهریه تحصیلی می باشد . اگرچه دو راه دیگر نیز موجود است که هردو وابسته به انجام سربازی است. به طور خلاصه این قانون را می توان اینگونه بیان کرد که فارغ التحصیلان غیر مشمول در صورت پیدا نکردن کار در یک مدت شش ماهه می توانند مدارک تحصیلی خود را بدون پرداخت هزینه تحصیل رایگان آزاد کنند.

»» هنگام مراجعه به کاریابی ما داشتن شرایط زیر لازم هست :

1.     یک سال باید از زمان فراغت از تحصیل گذشته باشد.

2.     یکسال باید از زمان پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم گذشته باشد.

برای استفاده از این قانون کافیست به کاریابی کاردار مراجعه کنید و تقاضای کار بکنید. بعد از شش ماه عدم کاریابی نامه ای مبنی بر عدم کاریابی در این مدت گرفته و به وزارت کار استان خودتان مراجعه می کنید. وزارت کار نیز نامه ای به دانشگاه محل تحصیل شما مبنی بر آزاد سازی مدارک بدون دریافت هزینه تحصیل رایگان خواهد داد.

شماره تماس با کاریابی کاردار:

  4 - 88810081