تحصیل پرستاران در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

تحصیل پرستاری در اتریش

تحصیل پرستاری در اتریش

login
En login

تحصیل پرستاران در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

پرستاری دارای اهداف مهمی چون پیشگیری از بیماری، پیشبرد بهبودی، حفظ سلامتی و ... است و دارای نقش‌های آموزشی، مشاوره‌ای، پژوهشی وحمایتی نیز می‌باشد.

پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های اتریش مستلزم این می باشد که فرد متقاضی، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی از دانشگاههای سراسری داخل کشور باشد. چنانچه فرد، فارغ التحصیل دانشگاه هایی چون آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی باشد بسته به نظر دانشگاه مربوطه و تصمیمی که دانشگاه در جهت اعطای پذیرش و یا رد کردن آن اتخاذ می کند، بایستی دروسی را به عنوان پیش نیاز بگذراند.

این مطلب بدان معنا نیست که فارغ التحصیلان دانشگاههای غیر سراسری شانسی جهت دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اتریش ندارند بلکه مدارک این افراد حتما مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و نسبت به رزومه تحصیلی به فرد پذیرش اعطا می شود. طول دورهmaster  در کشور اتریش دو سال می باشد.

شرایط ورود به مقطع کارشناسی ارشد در اتریش بستگی به دانشگاههای اتریش دارد زیرا سطح تحصیل در اتریش به نسبت ایران یک سال جلوتر است و ممکن است بعضی از واحدهای کارشناسی پذیرفته شود و داوطلب یک سال پایین تر بنشیند و بعد  بصورت پیوسته وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند. در اکثر مواقع فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد باید پیش نیاز بگذرانند و سپس میتوانند وارد دوره کارشناسی ارشد شوند ولی برای فارغ التحصیلان دانشگاه سراسری امکان ورود مستقیم به مقطع کارشناسی ارشد بالا می باشد (اگر کمتر  از 30 ECTS پیش نیاز به آنها بخورد).

البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به اتریش فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در اتریش می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.

سال تحصيلي در دانشگاههای اتریش در تاريخ اول اكتبر شروع و در تاريخ 30 سپتامبر پايان مي‌يابد. ترم زمستانه در تاريخ اول اكتبر و ترم تابستاني (ترم بهاره) در تاريخ اول مارس شروع مي‌شود. هركدام از دانشگاهها مي‌توانند در تاريخ ديگري شروع ترم دوم را اعلام كنند. با شروع ترم تحصيلي كلاسهاي درس نيز شروع مي‌شوند. ترم زمستاني و ترم تابستاني هر يك حداقل 14هفتة آموزشي و در مجموع 30 هفتة آموزشي را شامل مي‌شوند. تعطيلات تابستاني بطور معمول 33ماه به طول مي‌انجامد (جولاي‌،‌ آگوست‌، سپتامبر) در تعطيلات بجز دوره‌هاي آموزشي تابستاني، گردشهاي علمي دانشگاهي و دوره‌هاي كارآموزي هيچ كلاس ديگري تشكيل نمي‌شود.

از مزایای تحصیل در اتریش فرصت شش ماهه ای می باشد که بعد از پایان تحصیلات به فرد داده می شود تا کار مناسب مرتبط با رشته تحصیلی خود را بیابد و جهت اخذ اقامت دائم کشور اتریش اقدام کند.

 افراد حین تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد اجازه 20 ساعت در هفته یا سالی 3 ماه یعنی سالی 90روز  کار در هفته را دارند.

شهریه دوره های کارشناسی ارشد در اتریش بین 380 تا 744 یورو می باشد

هزینه های زندگی در کشور اتریش برای دانشجویان ماهی 500 تا 700یورو در ماه می باشد که این مبلغ هزینه های مسکن، خوراک، پوشاک ،بیمه و رفت و آمد را پوشش می دهد.

در کشور اتریش علاوه بر تحصیل به زبان آلمانی شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را نیز برای دانشجویان مهیا می باشد.

نکته : براي اخذ پذيرش بري دانشجويان خارجي نياز به مدرک زبان آلماني نمي باشد و دانشجو مي تواند پس از اخذ پذيرش در کشور مربوطه دوره هاي زبان را طي کند.

هدف بسیاری از افراد از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های اتریش ورود به مقاطع دکترا و اخذ مدرک دانشگاهی از بهترین دانشگاه اروپا است. به این تربیت که فرد می تواند با هزینه های رایگان تحصیل کرده و شانس خود را برای گرفتن بورسیه تحصیل در این کشور در مقطع دکترا افزایش دهد.

§         شرايط جديد تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های دولتی اتریش:

۱-  دانشجوی ارشد یا فارغ التحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه های مورد تائید ایران

۲-  احتیاج به ارائه نمره زبان آلمانی  جهت پذیرش  نیست.

۳-  پذیرش در همان رشته  یا زیر شاخه های آن  خواهد بود که متقاضی در ایران دانشجوی آن رشته یا فارغ التحصیل آن  بوده است . امکان تغییر گرایش می باشد .

تبصره: تنها در صورت داشتن  اقامت والدین یا همسر بیش از ۵ سال میتواند رشته خود را عوض نماید.

۴-  زبان تدریس در اغلب رشته ها به زبان آلمانی می باشد . رشته های به زبان انگلیسی  احتیاج به داشتن نمره ۶ به بالای آیلتس دارند.

۵-  نحوه گذراندن دوره های آلمانی جهت متقاضیانی که نمره زبان آلمانی ارائه نداده اند ، بدین صورت می باشد که داوطلب  تا دو سال دوره زبان را در دانشگاه می گذراند  و تا سه بار فرصت دارد در آزمون EDP  یا ÖSD  را جهت  ورود به دوره های آکادمی  شرکت نموده و  پذیرفته شود .

تبصره : شهریه دوره های زبان در دانشگاه های دولتی اتریش حدود 855 یورو درهرسه ماه می باشد .

۶-  شهریه در دانشگاه های اتریش به زبان آلمانی یا انگلیسی  بین ۳۸۵تا ۷۵۰ یورو در هر ترم می باشد .

۷- مدت زمان اخذ پذیرش : معمولا بین یک تا سه ماه

§         مدارک مورد نیاز برای اقدام جهت اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در اتریش عبارتند از:

  • کپی تمام صفحات پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
  • ترجمه رسمی و تایید شده مدارک کارشناسی
  • ترجمه رسمی و تایید شده ریز نمرات کارشناسی
  • ترجمه رسمی مدارک در دو نسخه ( با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه ) بايد فقط به زبان آلمانی باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید