تاثیر معدل در پذیرش ارشد و دکتری

برای گرفتن پذیرش ارشد و دکتری از دانشگاه های برتر دنیا، از مهم ترین عوامل تاثیر گذار می باشد

برای گرفتن پذیرش ارشد و دکتری از دانشگاه های برتر دنیا، از مهم ترین عوامل تاثیر گذار می باشد

login
En login

شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ | 09:24  0 نظر   12245 بازدید


دانشگاه های برتر ( 50 دانشگاه برتر دنیا)

برای گرفتن پذیرش در مقطع ارشد از دانشگاه های برتر دنیا، یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار معدل دانشجو و سابقه تحصیلی او می باشد. حداقل معدل لازم برای اینکه دانشجو تنها وارد پروسه بررسی شود نه اکسپت شدن، معدل کل بالای 15 می باشد. اکثر دانشگاه های برتر اگر دانشجویی سابقه تحقیقاتی ممتازی داشته باشه اما نمرات قابل توجهی نداشته باشه اون دانشجو رو به هیچ وجه حتی وارد پروسه بررسی اپلیکیشن نمی کنند و در همان مرحله ابتدایی ریجکت می کنند. بدون شک استثناهایی هم دیده میشه اما این استثناها بسیار نادر بوده و معمولا این استثناها از طریق یک استاد بسیار بانفوذ در اون دانشگاه مورد نظر بوجود میاد.

پس اگر معدل زیر 15 دارید زیاد روی دانشگاه های برتر سرمایه گذاری نکنید و وقت خود را هدر ندهید که شانسی نخواهید داشت.

دانشگاه های خوب ( رنک بین 50 تا 200 )

این قبیل دانشگاه ها نیز تقریبا به همان اندازه دانشگاه های ممتاز در رابطه با معدل و نمرات دانشجو سخت گیری می کنند اما بعضی از دانشگاه ها دیده شده که انعطاف بیشتری از خودشون نشون دادند. از مواردی که این قبیل دانشگاه ها مورد استثنا قرار می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن سابقه تحقیقاتی قوی در زمینه های روز دنیا و مقاله های بسیار معتبر با ایمپکت بالا و همچنین ریکام قوی از اساتید برجسته و تا حدودی با نفوذ
  • داشتن نمرات قابل توجه زبان مثل آیلتس (بالای 7)، تافل (بالای 110) و همچنین نمره جی آر ای قوی (بالای 325) که معمولا در این شرایط امکان داره پذیرش مشروط به دانشجو داده بشه
  • بعضی از دانشگاه ها هم این آپشن رو برای دانشجویان قرار میدند که معدل 2 سال آخرشون اگر بالا باشه، بهشون پذیرش مشروط بدن.

دانشگاه های با رنک بالای 200

معمولا این دانشگاه ها حساسیت کمتری نسبت به معدل دارند و کف معدلشون رو اکثر اوقات 14 و در بعضی موارد حتی 13 هم می گذارند. در این سبک دانشگاه ها دانشجویان اگر معدل پایینی دارند می توانند با نمرات بالای زبان و تا حدودی داشتن سابقه تحقیقاتی کمی معدل پایینشون رو پوشش بدهند.

اما این مورد باز هم بستگی به سطح رقابت برای پذیرش در اون دانشگاه ها داره. بودن دانشگاهی که در یک سال معدل 13 رو هم پذیرش دادند اما سال بعدش به دلیل سطح رقابت بالا معدل زیر 14 پذیرش نداشتند.

بطور کلی داشتن معدل پایین و شانس پذیرش با ریسک همراهه و دانشجویان باید سعی کنند واقع بینانه اپلای کنند و مبلغ های گزافی را به دانشگاه های برتر دنیا با داشتن نمرات ضعیف هزینه نکنند. بیشتر روی دانشگاه ها با رنک متوسط سرمایه گذاری کنند و سعی کنند با جبران معدل در مقطع ارشد، برای دکتری به دانشگاه های برتر فکر کنند و اکثر اوقات ما به دانشجویان با معدل و نمرات ضعیف پیشنهاد میکنیم که ارشد خود را در ایران با معدل خوب کسب کنند و برای دکتری اپلای کنند تا شانس پذیرش بهتر و همچنین فاند بالاتری نصیبشون بشه.

تاثیر معدل برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

تاثیر معدل برای پذیرش در مقطع دکتری

تا حدود زیادی میزان تاثیر معدل در مقطع دکتری و شرایطش، با ارشد برابری میکنه. تنها تفاوتی که میشه به اون اشاره کرد این است که اگر دانشجویی نمرات کارشناسی ضعیفی داشته باشه اما در مقطع ارشد تونسته در یک دانشگاه معتبر نمرات بسیار خوبی را کسب کنه، شانس پذیرش خوبی داره و حتی میتونه شانس خودش را در دانشگاه های برتر امتحان کنه و شانس پذیرش هم داره.

قابلیتی که واسه دانشجویان کارشناسی که قصد گرفتن پذیرش در مقطع ارشد دارند، وجود نداره که عملا باعث میشه فرصتی به کسانی داده بشه که در مقطع کارشناسی در کسب نمرات خوب کم کاری کردند اما قصد جبران دارند.

تاثیر معدل در پذیرش برای مقاطع ارشد و دکتری

تفاوت دیگر پذیرش دکتری با مقطع ارشد اینکه برخلاف پذیرش برای مقطع ارشد که تاثیر مقاله و سابقه تحقیقاتی کمی لازمه (البته نسبت به دکتری وگرنه داشتن سابقه تحقیقاتی همیشه برای پذیرش در ارشد و پیدا کردن سوپروایزر و حتی گرفتن فاند یه پوئن بسیار مثبت به حساب میاد)، برای پذیرش در مقطع دکتری تاثیر سابقه تحقیقاتی و همچنین نمرات خوب زبان تا حد زیادی با تاثیر معدل در میزان شانس پذیرش برابری میکنه و لازمه که حتما سابقه تحقیقاتی خوبی داشته باشید تا بتوانید استادی را در زمینه کاری خود پیدا کنید در غیراینصورت حتی در صورت گرفتن پذیرش از سوی دانشگاه در مرحله بعد که نیاز به پیدا کردن استاد سوپروایزر دارید اما نتوانید استادی را قانع کنید که با شما کار کند به راحتی ریجکت می شوید.

اما همین موضوع که به ظاهر باعث میشه فکر کنیم گرفتن پذیرش برای دکتری رو سخت میکنه به هیچ وجه اینطور نیست و حتی منفعتی رو برای مقطع دکتری نسبت به ارشد ایجاد میکنه اونم اینکه شانس گرفتن فاند در مقطع دکتری بسیار بیشتره و مبالغی رو که به دانشجوی دکتری تخصیص می دهند بسیار قابل توجه تر از دانشجویان ارشده (به دلیل پروژه های تحقیقاتی و بودجه های کلانی که به این پروژه ها تخصیص داده میشه)


دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/