هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

 برای هزینه های زندگی شخصی در فرانسه لازم است که ماهانه حدود 1200 یورو (حداقل حقوق ) را به حساب آورد که این مبلغ بین شهرهای مختلف متغیر است. 

 برای هزینه های زندگی شخصی در فرانسه لازم است که ماهانه حدود 1200 یورو (حداقل حقوق ) را به حساب آورد که این مبلغ بین شهرهای مختلف متغیر است. 

login
En login

پنج‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ | 10:03  0 نظر   900 بازدید


بنا برطرح ملی، مبلغ کل هزینه های ثبت نام (شهریه) درمقطع لیسانس یا فوق لیسانس در دانشگاه ها مشخص و ثابت است. ممکن است هزینه های تکمیلی جهت ارائه خدمات ویژه افزوده شود. دانشجویانی که بورسیه دولت فرانسه هستند از پرداخت این هزینه ها و نیزحق بیمه معافند و نسبت بورسیه متناسب با آموزش و نوع مؤسسه متغیراست. پرداخت شهریه در اصل می بایست یک بار درسال باشد اما دانشگاه ها موظفند پرداخت اقساطی شهریه ها را به تمام دانشجویان پیشنهاد دهند و با این هدف که دانشجویان بتوانند مسئولیت پرداخت اقساطی را برعهده بگیرند، حقوق ثبت نام و حق بیمه را به صورت اقساط (درسه مرحله واریز) دریافت نمایند.

در مورد هزینه های سایر مراکز دانشگاهی، مؤسسات دولتی یا خصوصی با ویژگی های خاص ( آموزشگاه مدرسه بزرگ) مبلغ کل هزینه های ثبت نام متغیر و سالانه بین 3000 تا 10000 است.

هزینه های شهریه سالانه تحصیلی 2018-2017 در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه های فرانسه

دیپلم مؤسسه عالی فن آوری : 184 یورو ( کاهش تعرفه 122 یورو) به طور متوسط
کارشناسی: 184 یورو(کاهش تعرفه 122 یورو) به طور متوسط

میزان شهریه رشته های مهندسی : 610 یورو به طور متوسط
میزان شهریه رشته های پزشکی : 452 یورو به طور متوسط

کارشناسی ارشد : 256 یورو (کاهش تعرفه 168 یورو )
دکترا : 391 یورو ( کاهش تعرفه 260 یورو
مقاطع تخصصی خاص بالطبع هزینه های بالاتری دارند.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

هزینه ی زندگی متناسب با سبک و محل زندگی متغیر است. زندگی در نواحی پاریس هزینه های بالاتری را مطالبه می کند. برای هزینه های زندگی شخصی در فرانسه لازم است که ماهانه حدود 1200 یورو (حداقل حقوق) را به حساب آورد که این مبلغ بین شهرهای مختلف متغیر است. به عنوان دانشجو میتوانید از اسکان در اقامتگاههای دانشجویی بهره مند شده و از رستوران های دانشگاهی استفاده کنید. در این وضعیت دولت فرانسه، به شرط دانشجو بودن، کمک مالی را برای تشکیلات مربوطه و هزینه های زندگی ارائه می دهد که ماهانه تا 770 یورو کاهش یابد.
هم چنین دانشجویان با هرملیتی که باشند به محض تحصیل در فرانسه می توانند از کمک دولت این کشور بهره مند گردند.

( 500 یورو به صورت ماهیانه برآورد شده). بنابراین لازم است که با وضعیت دانشجویی سالانه حداقل 8000 یورو را برای زندگی در فرانسه پیش بینی کرد. اما چنین مبلغی را می توان از طریق بورس تحصیلی تأمین کرد.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه


دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای