تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا

معمولا اخذ پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان داخلی از ابتدا امکان پذیر نمی باشد.

معمولا اخذ پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان داخلی از ابتدا امکان پذیر نمی باشد.

login
En login

سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ | 15:00  0 نظر   29922 بازدید


تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا

معمولا اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی از ابتدا برای دانشجویان خارجی امکان پذیر نیست. به این معنا که فرد نمی تواند پس از پایان دوره پیش دانشگاهی مستقیما وارد دوره دندانپزشکی در آمریکا شود بنابراین برای وارد شدن به این رشته متقاضی بایستی حداقل دو سال را دانشگاه های کشور خود در یکی از رشته های زیست شناسی، شیمی، و دیگر علوم مرتبط گذرانده باشد البته افرادی که هر 4 سال دوره کارشناسی خود را گذرانده باشند در اولویت پذیرش در رشته دندانپزشکی در آمریکا قرار می گیرند. داشتن معدل خوب یکی از معیارهای مهم در اخذ پذیرش دانشجویان در این رشته است هر چند داشن معدل خوب ورود به این رشته را تضمین نمی کند.

متقاضیان تحصیل در آمریکا این رشته باید بدانند طول این دوره در آمریکا 4 سال است و دانشجو پس از پایان تحصیلات خود یا مدرک Doctor of Dental Surgery (DDS) و یا مدرک Doctor of Dental Medicine (DDM) را دریافت می کنند. دو سال اول دروس علوم پایه و دو سال دوم دروس بالینی ارائه خواهد شد.

دانشجویان در زمان اخذ ویزای آمریکا برای این رشته باید به سفارت ثابت کنند که پس از پایان تحصیلات، به کشور خود بازخواهند گشت. بنابراین گذراندن این دوره هیچ حقی را برای اقامت درآن کشور برای فارغ التحصیلان ایجاد نخواهد کرد.

زمان ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه های آمریکا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی معمولا یکسال قبل از شروع دوره می باشد.

تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا

انجمن داندانپزشکان آمریکا هزینه تحصیلی سال اول تحصیل در این رشته را بین 10000 تا 35000 دلار تخمین زده است. و هزینه زندگی برای 9 ماه تحصیل را 8000 تا 13000 دلار بسته به ایالت محل تحصیل تخمین زده است. از طرفی هزینه های دیگری نیز برای تحصیل در 2 سال اول برای خرید وسائل مورد نیاز دانشجو برآورد شده است.

توجه نمائید که فقط دانشجویان دارای اقامت دائم در آمریکا میتوانند از امکانات وام های دانشجویی استفاده نمایند. در این صورت دانشجو بایستی از اقامت دائم دانشجو یک سال گذشته باشد تا واجد شرایط درخواست وام باشد.

آزمون (The Dental Admission Test (DAT

آزمون DAT معمولا توسط دانشگاه ها برای ارزیابی مهارت های زیست شناسی، شیمی و دیگر علوم مرتبط برگزار می شود تا مهارتهای فرد را در زمینه علومی چون علوم طبیعی و علوم پایه ارزیابی نماید. دانشگاه ها بر اساس نتیجه آزمون DAT و همچنین نمرات دوره کارشناسی پذیرش رشته دندانپزشکی در آمریکا را ارائه می کنند. این آزمون امروزه به صورت کامپیوتری و در آمریکا به صورت روزانه می تواند برگزار شود اما برای شرکت در آن آزمون در دیگر کشورها باید در آزمون ثبت نام کرد و 3 ماه بعد در این آزمون شرکت کرد. نتیجه آزمون در همان روز اعلام می گردد. بهتر است همزمان با ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه در این آزمون نیز شرکت شود.

نمره‌ آزمون DAT از 30 است و شامل چند بخش است:

  • علوم طبیعی (زیست‌شناسی، شیمی آلی و معدنی)
  • ریاضیاتQuantitative Reasoning
  • درک مطلب Reading Comprehension
  • قدرت درک تجسمی Perceptual Ability Test

یکی از مدارکی که بهتر است برای اخذ پذیرش دندانپزشکی در آمریکا ارائه گردد گواهی آشنایی با این رشته و کار است که معمولا با گذراندن یک دوره در یک مطب دندانپزشکی ثابت می گردد.

ارائه دادن توصیه نامه (Recommendation letter) برای این رشته داشتن 3 توصیه نامه بهتر است و انگیزه نامه (SOP) نیز از مدارک بسیار مهم در این پروسه است.

لازم است تا متقاضیان دندانپزشکی در آمریکا در اسرع وقت نسبت به اقدام برای اخذ پذیرش این رشته اقدام کنند تا فرصت کافی برای ارائه مدارک لازم به دانشگاه را داشته باشند.


امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/