انواع مدرک فوق لیسانس

به طور کلی دو نوع فوق لیسانس داریم: آموزشی (Course-based) پژوهشی ( research-based)

به طور کلی دو نوع فوق لیسانس داریم: آموزشی (Course-based) پژوهشی ( research-based)

login
En login

سه‌شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ | 15:01  0 نظر   10582 بازدید


به طور کلی دو نوع فوق لیسانس داریم:

  • آموزشی (Course-based)
  • پژوهشی ( research-based)

فوق لیسانس آموزشی، دوره هایی هستند بر پایه ی واحدهای درسی برنامه ریزی شده که با کلاس ها و سمینارها و کارهای آزمایشگاهی یا آموزش از راه دور تدریس می شوند؛ و فوق لیسانس های پژوهشی دوره هایی هستند که از دانشجویان می خواهند پروژه های پژوهشی خودشان را در رشت ای تخصصی انجام دهند. معمولا تمام کردن فوق لیسانس پژوهشی کمی بیشتر از فوق لیسانس آموزشی زمان می برد.

فوق لیسانس ها را همچنین می توان براساس رشته، میزان تخصصی بودن، نوع تکالیف، و الزامات ورود به انها دسته بندی کرد.

انواع مدرک فوق لیسانس

Master of Arts- MA

معمولا در رشته های علوم انسانی یا علوم اجتماعی اعطا می شود. مثلا در رشته های ارتباطات، آموزش، زبان، زبانشناسی، ادبیات، جغرافیا، تاریخ و موسیقی. دانشجویان از طری ترکیبی از کلاس ها و سمینارها آموزش می بینند و با امتحان و یا پایان نامه براساس یک پروژه ی پژوهشی مستقل، ارزیابی می شوند.

Master of Research- MRes

دوره MRes طراحی شده تا چگونه پژوهشگر شدن را آموزش دهد. بخش پژوهشی MResبسیار بزرگ تر از MA و MS است و این برای کسانی که قصد دارند دکترا بخوانند یا وارد شغلی پژوهشی شوند یک مزیت است.

Master by Research-MPhil

یک دوره ی پیشرفته بر مبنای پژوهش است که دانشجویان را قادر میسازد عمیقا و به طور مستقل بر روی یک موضوع خاص تمرکز کنند، تا یک تک پروژه ی پژوهشی بزرگ را کامل کنند. این دوره اغلب به عنوان پیش زمینه ای برای دکترا در نظر گرفته می شود و موسسات اغلب از آن استفاده می کنند. تا به دانشجویان اجازه دهند پیش از ورود به دوره ی دکترا آن را امتحان کنند. MPhil معمولا بیشتر از انواع دیگر فوق لیسانس طول می کشد. البته دوره ی MPhil بسته به کشور و موسسه و شأنی که برایش قائل می شوند بسیار معتبر است.

Master of Studies - MSt

MSt که فقط در چند دانشگاه (شامل آکسفورد، کمبریج، کانبرا و دوبلین) ارائه می شود قابل مقایسه با MA یا MSt است و در آن، هم باید در کلاس ها شرکت کرد و هم یک پایان نامه و یک امتحان را به آخر رساند.

فوق لیسانس تخصصی و حرفه ای

انواع تخصصی تر مدرک فوق لیسانس نیز وجود دارد، که غالبا بر یک حیطه ی حرفه ای خاص تمرکز دارند. این نوع مدارک گاهی «فوق لیسانس های الحاقی» خوانده می شوند زیرا به یک رشته ی خاص الحاق شده اند. یا فوق لیسانس های حرفه ای زیرا تمرکزشان بر توسعه ی شغلی در یک حرفه خاص است. بعضی دوره های فوق لیسانس حرفه ای کلمه Professional را در ابتدای عنوان خود دارند که بخش عملی بسیار بزرگی دارد و مهارت ها و دانش لازم را در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا در حیطه ی مورد نظرشان کار حرفه ای انجام دهند.

Master of Business Administration – MBA

MBA طراحی شده تا مهارت ها و دانش لازم برای پیشرفت شغلی در کسب و کار و نقش های مدیریتی را در اختیار دانشجویان بگذارد. آموزش های گسترده ای در تمام جنبه های کسب وکار به دانشجویان داده می شود، که آنان را قادر میسازد آموخته های خود را در شغل های گوناگونی به کار برند. بسیاری از دانشجویان MBA دارای سابقه ی حرفه ای متوسط هستند، چرا که بیشتر از این دوره ها حداقل سه سال تجربه ی حرفه ای را لازم می دانند. شما همچنین می توانید MBA را با تخصصی مانند حسابداری یا فاینانس ترکیب کنید و مدرک MBA را در حوزه ی تخصصی خود بگیرید.

Master of Library Science – MLS,MLIS,MSLS

این دوره طراحی شده تا دانش آکادمیک و حرفه ای برای ورود به محل کار (در اینجا کتابخانه) را به دانشجویلن بدهد. MLS که در مدارس معتبر کتابداری تدریس می شود، شامل بخش های نظری و یک پراکتیکوم (اعمال آموخته ها با نظارت سرپرست) یا کارآموزی است. و با یک پروژه ی پژوهشی یا تز تمام می شود. در آمریکا و کانادا MLSمعمولاً جزو الزامات استخدام کتابداران حرفه ای است.

Master of Public Administration – MPA

یک دوره ی سیاست عمومی شبیه به MBA است اما متمرکز بر بخش عمومی به جای بخش خصوصی. دانشجویان می توانند تخصص هایی مانند محیط زیست، مدیریت بین المللی و علوم و تکنولوژی را با هدف کار در دولت،سازمان های مردم نهاد، سازمان های غیرانتفاعی، و مشاوره انتخاب کنند. MPA عناصر آکادمیک و حرفه ای را با تمرکز بر تحلیل سیاسی و مدیریت ترکیب می کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/