شرایط تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش هزینه زیادی ندارد و هزینه های آن به حدی است که میتوان گفت تحصیل در اتریش کاملا رایگان است و تحصیل در اتریش نیازی به مدرک زبان ندارد.

تحصیل در اتریش هزینه زیادی ندارد و هزینه های آن به حدی است که میتوان گفت تحصیل در اتریش کاملا رایگان است و تحصیل در اتریش نیازی به مدرک زبان ندارد.

login
En login

پنج‌شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ | 16:39  4 نظر   13821 بازدید


آیا شما علاقه مند به تحصیل در اتریش هستید؟ این مقاله میتواند به شما کمک کند تا اطلاعاتی راجع به کشور اتریش و تحصیل در اتریش بدست آورید.

شرایط ورود به دانشگاههای اتریش، شرایط ورود به دانشگاههای اتریش، نکته های لازم جهت اخذ پذیرش اتریش، تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش، تحصیل در مقطع دکتری در اتریش، زبان تحصیل در اتریش، مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش، هزینه زندگی در اتریش، هزینه تحصیل در اتریش، رزرو خوابگاه در اتریش، کار دانشجویی در اتریش، مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی، بیمه دانشجویی اتریش، اقدامات لازم پس از ورود به اتریش، مدارس عالی فنی (FH) اتریش، درباره اتریش، دلایل زندگی در اتریش

مراكز آموزش‌ عالی‌ در اتریش‌

مراكز آموزش‌ عالی‌ در كشور اتریش‌ شامل‌ دانشگاه‌ها، دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی، مدارس‌ عالی‌ فنی‌ و كالج‌های‌ تخصصی‌ دو تا سه‌ ساله‌ است.

مراکز آموزش عالی اتریش در زمینه‌ هنر و موسیقی‌ بسیار قوی‌ است‌ و دانشكده‌ موسیقی‌ و آثار هنری‌ و دانشكده‌ هنر كاربردی‌ شهر وین‌ از مراكز قوی‌ هنری‌ اروپا به‌ شمار می‌آیند. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی‌ اتریش‌ داشتن‌ مدرك‌ (Reifeprüfungszeugins) است. دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ آزمون ورودی‌ نیز برگزار می‌كنند. مراكز آموزش‌ عالی‌ در اتریش‌ محدودیتی‌ برای‌ پذیرش‌ دانشجو ندارند.

تحصیلات‌ دانشگاهی‌ شامل‌ دو دوره‌ عمومی‌ (Der erste Studienabschnitt) و تخصصی‌ (Der Zweite Studienabschnitt) است. در پایان‌ دوره‌ عمومی‌ امتحانات‌ برگزار می‌شوند ولی‌ مدركی‌ صادر نمی‌شود. بودجه دانشگاه‌های‌ دولتی اتریش‌ توسط دولت‌ تأمین‌ می شود و دانشجوی داخلی ملزم‌ به‌ پرداخت‌ شهریه‌ نیست. در سال‌ ۱۹۹۳ میلادی‌ مجلس‌ اتریش‌ تاسیس مدارس‌ عالی‌ فنی ( Fachhochschulen - FH) مشابه نظام‌ آموزشی‌ آلمان - را تصویب‌ كرد. هدف‌ از تاسیس‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، كوتاه‌ كردن‌ دوره‌ تحصیل در اتریش و راهیابی‌ سریع‌تر دانش‌آموختگان‌ به‌ بازار كار است. از سال‌ ۱۹۹۴ میلادی‌ تا كنون‌ بیش‌ از ۴۰۰ مدرسه‌ عالی‌ فنی‌ مجوز تاسیس‌ گرفته‌اند كه‌ در رشته‌های‌ مختلف‌ دوره‌های‌ چهار ساله‌ برگزار می‌كنند. تفاوت‌ مدارس‌ عالی‌ فنی‌ با دانشگاه‌ها در كاربردی‌ و حرفه‌ای‌ بودن‌ تحصیلات‌ است. در پایان‌ دوره‌ها دانشجو باید یك‌ دوره‌ شش‌ ماه‌ تا یك‌ ساله‌ را در مراكز گوناگون، به‌ كارآموزی‌ بپردازد. شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، همان‌ شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاست‌ و در مواردی‌ مدارك‌ حرفه‌ای‌ نیز مورد توجه‌ قرار می‌گیرند.

زمانی‌ كه‌ تعداد متقاضیان‌ بیشتر از گنجایش‌ دانشگاه‌ باشد، امتحان‌ ورودی‌ جهت تحصیل در اتریش برگزار می‌شود.

مهم ترین چیزی که برای تحصیل در اتریش باید بدانید این است که زبان تدریس ۹۰% دانشگاه های اتریش به زبان آلمانی میباشد.

جهت تحصیل در اتریش باید رشته هایی را انتخاب کرد که به رشته تحصیلی تان در ایران مرتبط باشد. مثال نمیتوان در ایران در رشته جغرافیا تحصیل کرده باشید و برای تحصیل در اتریش رشته روانشناسی را انتخاب کرد و پذیرش گرفت.

تحصیل در اتریش هزینه زیادی ندارد و هزینه های آن به حدی است که میتوان گفت تحصیل در اتریش کاملا رایگان است.

مقاطع تحصیلی مختلف تحصیل در اتریش
مقطع طول دوره (سال) زبان تدریس پیش نیاز
کارشناسی 3 آلمانی پیش دانشگاهی+ قبولی در دانشگاه سراسری یا مدرک کاردانی
کارشناسی ارشد 2 انگلیسی- آلمانی کارشناسی + B2 آلمانی/ 7- IELTS 6.5
دکترا 3-5 انگلیسی- آلمانی کارشناسی ارشد + B2 آلمانی / 7- IELTS 6.5

با توجه به تصویب قانون اعمال شهریه برای دانشگاههای اتریش در ماه دسامبر 2012 از ترم تابستان سال 2013 دانشگاههای دولتی اتریش که تا قبل از این تنها 17.5 یورو بابت ثبت نام دریافت می کردند مجاز به دریافت 726 یورو برای دانشجویان غیراروپایی و 360 یورو برای دانشجویان اروپایی غیر اتحادیه ای هستند.

دانشگاه ملی وین

شرایط ورود به دانشگاههای اتریش

برای کسانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه هستند و فارغ التحصیل نشده اند یکی از بهترین فرصت های تحصیل در اتریش، اخذ انتقالی از دانشگاه خود به یکی از دانشگاه های کشور اتریش می باشد.

برای این منظور داوطلب می بایستی دانشجوی رشته مورد نظر در دانشگاه کشور خود و یا کشور دیگری که مورد تائید است باشد، در واقع پیش شرط درخواست پذیرش جهت تحصیل در اتریش قبولی در کنکور دانشگاه در رشته و مقطع مورد نظر است.

برای این منظور با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه خود به همراه ریزنمرات تایید شده و گواهی عدم منع تحصیلی در دانشگاه خود به همراه سایر مدارک مورد نیاز، پرونده شما جهت اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر وین و سایر شهرهای اتریش بازگشایی می شود، لازم به توضیح است در این روش واحدهایی که شما در دانشگاه اولیه خود گذرانده اید مورد ارزیابی قرار می گیرد و نیاز به گذراندن مجدد این واحد ها در دانشگاه مقصد نمی باشد.

در اتریش حدود ۱۸ دانشگاه و ۱۱۰ مرکز آموزشی وجود دارد که زبان ملی و تدریس آلمانی می باشد البته در دوره دکتری و در بعضی دانشگاه های خصوصی می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. بهترین دانشگاه آن دانشگاه وین دارای رتبه ۸۴ در جهان و رتبه ۱۵ در اروپا می باشد.

نکته : برای اخذ پذیرش نیاز به مدرک زبان آلمانی نمی باشد و دانشجو می تواند پس از اخذ پذیرش در کشور مربوطه دوره های زبان را طی کند. برای افرادی که آشنایی به زبان آلمانی ندارند سه ترم نیاز است که دوره زبان بگذرانند. هزینه دوره زبان برای هر ترم ۳۸۰ یورو میباشد.

شهریه هر ترم 720 یورو می باشد.

نکته های لازم جهت اخذ پذیرش اتریش

جهت اقدام برای تحصیل در اتریش داشتن مدرک دیپلم + پیش دانشگاهی ضروری است همچنین متقاضی باید قبولی دانشگاه در مقطع کارشناسی را داشته باشد.

* دارندگان مدرک کاردانی می توانند مدرک خود را جای پیش دانشگاهی به دانشگاه ارائه دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش

دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه ی کار پاره وقت بصورت 10 ساعت در هفته را دارا می باشند.

شهریه دانشگاه های اتریش در مقطع کارشناسی ترمی 720 یورو می باشد. جهت اطلاعات کاملتر با کارشناسان موسسه دانش پژوهان اورانوس تماس حاصل فرمائید.
دانشگاه فنی وین یا دانشگاه صنعتی وین بزرگترین دانشگاه اتریش و بزرگترین مرکز پژوهشی این کشور در رشته‌های فنی و مهندسی میباشد و در شهر وین قرار دارد. این دانشگاه در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۱ دانشگاه‌های فنی و مهندسی جهان که از سوی تایمز و کیواس منتشر شد رتبه ۸۱ را به خود اختصاص داد. این دانشگاه در منطقه چهار (۱۰۴۰) واقع گردیده و تنها دانشگاه فنی شهر وین به شمار می‌آید.

تحصیل در اتریش

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

در شرایط عادی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش متقاضی باید دانشجو یا فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد، ترجیحا دانشگاه های دولتی باشد (مدرک دانشگاه آزاد اسلامی مورد تایید 90 درصد از دانشگاه های کشور اتریش نمی باشد).

در مقطع فوق لیسانس در اتریش دانشجویان اجازه کار پاره وقت بصورت هفته ای 20 ساعت را دارا می باشند.

شهریه دوره های کارشناسی ارشد در اتریش هم در حدود ترمی 720 یورو می باشد. جهت کسب اطلاعات کاملتر با کارشناسان موسسه دانش پژوهان اورانوس تماس حاصل فرمائید.

تحصیل در مقطع دکتری در اتریش

تحصیل در اروپا و در دانشگاه های معتبر و ارزان همیشه از اولویت های دانشجویان ایرانی می باشد. اتریش با داشتن دانشگاه های بسیار معتبر در جهان میتواند مقصد افرادی باشد که مایل هستند در کنار تحصیل در یک دانشگاه عالی، زندگی ارزان و با کیفیتی هم داشته باشند.

برای ورود به دانشگاه های اتریش در مقطع دکترا، به طور معمول داوطلب باید دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه های ترجیحا سراسری داخل کشور و یا کشور های دیگر باشد، همچنین برای تحصیل در دوره دکتری، داشتن استاد راهنما از شرایط واجب و ضروری دریافت پذیرش می باشد به این صورت که پس از دریافت جواب مثبت از یک پروفسور به عنوان استاد راهنما اقدامات بعدی انجام شود. طول دوره دکترا بسته به دانشگاه، رشته و خود دانشجو 4 تا 6 سال می باشد.

هر سال تحصیلی شامل دو ترم می باشد که ترم اول از ماه مارچ (اسفند ماه) شروع و ترم دوم هم از سپتامبر / اکتبر (مهر ماه) شروع می شود. دانشجویان خارجی بايد پس از ثبت نام در دانشگاه و در صورتی که زبان تحصیلشان آلمانی است، برای آموختن زبان آلمانی در کلاس های زبان داخل دانشگاه ثبت نام کنند.

مدارک مورد نیاز برای اقدام جهت اخذ پذیرش در دوره دکترا در اتریش عبارتند از:

 1. کپی تمام صفحات پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
 2. دوازده قطعه عکس رنگی
 3. ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 4. ترجمه رسمی و تایید شده مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 5. ترجمه رسمی و تایید شده ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد
 6. دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی
 7. رزومه
 8. (SOP )بیانیه هدف
 9. گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت وجود)
 10. در برخی رشته ها مدرک آیلتس حداقل 6.5 آکادمیک

رشته های دانشگاهی در مقطع دکترا شامل کلیه رشته های علوم انسانی، فنی مهندسی، علوم و هنر و گرایش های متفاوتی می باشد اما شرایط ورود برای هر رشته یا دانشگاه ممکن است با دانشگاه یا رشته دیگری متفاوت باشد. در اکثر رشته ها پذیرش مستقیم و به صورت قطعی صادر می شود اما در رشته های علوم پزشکی و پیرا پزشکی، داروسازی، روان شناسی، و تعدادی دیگر از رشته ها دارای آزمون ورودی است که لازم است فرد بعد از دریافت ویزا به اتریش رفته و در آزمون و مصاحبه ورودی شرکت نمایند. داوطلبانی که این مرحله را با موفقیت به پایان ببرند میوانند با اخذ ویزای دانشجویی وارد اتریش شده و تحصیل خود را آغاز نمایند.

زبان تحصیل در اتریش

در اتریش زبان آموزش در بیشتر دانشگاه‌ها آلمانی است. داشتن سواد آلمانی B1 ضروری می‌باشد. دانش کافی زبان آلمانی را می‌توان با یکی از تست‌های زیر را ثابت کرد:

 • دیپلم زبان B2 اتریشی
 • آموزشگاه گوته -مدرک B2 از آموزشگاه گوته
 • تست زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی - دست کم سطح 4
 • برخی امتحانات به رسمیت شناخته دیگر

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش

مدارک زير با توجه به شرايط متقاضيان دسته بندي شده و نيازي نيست که همه متقاضيان کليه مدارک را جهت اخذ پذيرش داشته باشند.

 1. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک ديپلم و ريز نمرات آن
 2. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک پيش دانشگاهي و ريز نمرات آن
 3. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک کاردانی و ريز نمرات
 4. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک کارشناسی و ريز نمرات آن
 5. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک کارشناسی ارشد و ريز نمرات آن
 6. کپي پاسپورت
 7. گواهي زبان آلمانی - در صورت موجود بودن
 8. اگر متقاضي دانشجو باشد گواهي اشتغال به تحصيل الزامي است.
 9. گواهی مبنی بر قبولی در آزمون سراسری یا آزاد
 10. اصل مدرک کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد + ریز نمرات
 11. نامه ی عدم ممانعت از تحصیل بر اساس مقطع و عنوان رشته ( بنا بر صلاحدید موسسه)
 12. گواهی امضا برابر با امضا موجود در پاسپورت
 13. مبلغ 50 درصد هزینه اولیه ثبت نام

هزینه زندگی در اتریش

هزینه زندگی در اتریش نسبت به سایر کشورهای اروپا کمتر است.

اتریش با داشتن فرهنگ بسیار غنی به یکی از بهترین کشورهای دنیا جهت زندگی تبدیل شده است. طبق بررسی بین المللی مخارج زندگی توسط موسسه بین المللی مرکر اتریش رتبه 21 دنیا را از نظر هزینه های مناسب برای زندگی دارا میباشد. در ضمن اتریش دارای مناسبترین قیمتها در اروپای مرکزی جهت اجاره مسکن و دفتر کار میباشد.

اتریش دارای یکی از محکمترین اقتصادهای اروپا میباشد بطوری که نرخ تورم تنها ۰٫۵% و درصد بیکاری در این کشور بسیار پایین میباشد به همین دلیل مردم به خوبی از پس هزینه زندگی در کشور اتریش بر می آیند. زبان رسمی اتریش، آلمانی و واحد پول این کشور یورو است.

اتریش دارای رتبه هفتم ثروتمندترین کشورهای جهان میباشد که اقتصاد و صنعت عالی، کشور اتریش را در صدر پیشرفته ترین کشورهای صنعتی با هزینه زندگی معقول قرار داده است. از نظر اقتصادی بطور کلی اتریش در بین تمامی کشورهای جهان دارای رتبه چهاردهم میباشد.

هزینه زندگی و تحصیل در اتریش سالیانه حدود 12000 یورو می باشد که این هزینه به عنوان ساپورت مالی برای اخذ ویزای تحصیلی باید به حساب متقاضی در ایران واریز گردد و گواهی مربوطه به سفارت اتریش در تهران تحویل گردد.

هزینه زندگی دانشجویی در اتریش به انضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کلیه هزینه های جانبی حدودا معادل 6000 یورو در ماه می باشد.

هزینه-زندگی-در-اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش بسته به نوع دانشگاه متفاوت میباشد ما در اتریش سه گروه دانشگاه داریم دانشگاههای دولتی اتریش، دانشگاههای خصوصی اتریش و دانشگاههای علمی کاربردی بیشتر متقاضیانی که از ایران و سایر کشورها اقدام میکنند قصد تحصیل در دانشگاههای دولتی اتریش را دارند چرا که این دانشگاهها از نظر سطح علمی بالاتر از سایر دانشگاههای اتریش میباشند و در ضمن تحصیل در این دانشگاهها رایگان و یا تقریبا رایگان میباشد.

سیاست دانشگاههای دولتی اتریش مبنی بر فراهم آوردن شرایطی جهت تحصیلات رایگان میباشد و شهریه دانشگاهها بین 380 تا 720 یورو ترمی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.

دانشجویان بین المللی در اتریش اجازه کار نیمه وقت خواهند داشت و می توانند با مراجعه به وبسایت دانشگاه مربوطه درخواست کار خود را ثبت نمایند. درآمد حاصله از شغل های نیمه وقت می تواند تا قسمتی از هزینه تحصیل در اتریش را پوشش دهد. البته شرایط کار (ساعت کاری و حقوق) برای دانشجویان بین المللی بنا بر مقطع تحصیلی آنها تعیین می شود به این ترتیب که برای دانشجویان مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته با 280 یورو در ماه و دانشجویان کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته با 5600 یورو در ماه می باشد. بطور متوسط ماهیانه بین 250 تا 500 یورو هزینه خوابگاه میباشد. ماهیانه بین 30 تا 50 یورو هزینه رفت و آمد میباشد. 90 یورو در ماه هزینه بیمه دانشجویی و بین 300 تا 400 یورو هزینه خورد و خوراک میباشد. در ماه باید بطور متوسط 100 تا 150 یورو برای هزینه های متفرقه مانند کتاب،تفریحات و... در نظر گرفته شود.

میانگین شهریه برای دانشجویان خانگی رایگان است.

برای دانشجویان بین المللی همه مقاطع هر ترم 726.72 یورو (تقریباً 780 دلار)

رزرو خوابگاه در اتریش

موسسه دانش پژوهان اورانوس بعد از گرفتن پذیرش برای دانشجویان عزیز با توجه به درخواست و امکاناتی که برای محل اقامت خود در اتریش در نظر دارند، خوابگاه رزرو می نماید و تمامی مواردی که این خوابگاه از نظر سفارت و صدور ویزا مشکل زا نباشد را در نظر می گیرد. همچنین این خوابگاه ها بصورت مبله و با تمام امکانات از جمله میز، تخت، صندلی، کمد و ... و همچنین تمامی امکانات آشپزی میباشد.

این مهم در سریعترین زمان و با توجه به سلیقه و شرایط مالی متقاضیان ویزای تحصیلی اتریش انجام میگردد که ما برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های اتریش بوسیله یک درخواست کتبی از سوی دانشجو انجام میدهیم.
نکته قابل توجه اینکه رزرو خوابگاه در اتریش از مدارک مهم اخذ ویزای تحصیلی یا ویزای شینگن میباشد.
برای اخذ اجاره نامه خوابگاه در اتریش به نکات زیر توجه بفرمایید:
در کشور اتریش خوابگاههای زیادی برای دانشجو یان وجود دارد که با شرایط و قیمتهای مناسب در اختیار دانشجویان دانشگاه های اتریش قرار داده می‌شوند و بهترین مکان برای زندگی دانشجویی هستند.

هزینه ی پول پیش خوابگاه ها بسته به امکانات آن متفاوت است اما می توان برای آن بازه ای بین 700 تا 1000 یورو در نظر گرفت.

خوابگاههای دانشجویی در اتریش معمولاً اجاره ثابت دارند که شامل:

اجاره
هزینه آب و برق
هزینه آب گرم
هزینه شارژ
و هزینه تمیز کردن اتاق شما را در بر میگیرد.
علاوه بر آن در بعضی از خوابگاههای دانشجویی اینترنت هم جزء این هزینه‌ها میشود. توجه داشته باشید که اگر اینترنت شامل این هزینه‌ها نبود، شما می‌توانید از تعرفه های اینترنتی مخصوص متقاضیان تحصیل در اتریش و دانشجویان دانشگاه های اتریش که ارزان‌تر از معمول هست، استفاده بفرمایید. حتماً در در این مورد از فروشنده اینترنت بپرسید.
بهترین خوابگاه های دانشجویی در اتریش را از موسسه دانش پژوهان اورانوس بخواهید زیرا ما برای شما مناسبترین محل و با کمترین مبلغ اجاره ماهیانه را در نظر داریم.

رزرو خوابگاه در اتریش

کار دانشجویی در اتریش

کشور اتریش برای دانشجویان خارجی قوانین جدید اشتغال به کار را وضع کرده است که از تاریخ اول جولای سال 2011 قابل اجرا است.

قوانین کار دانشجویی در اتریش به دو گروه از دانشجویان اختصاص دارد، دانشجویان گروه اول که در دوره های زبان و در نیمه اول لیسانس مشغول به تحصیل در اتریش هستند می توانند در هفته 10 ساعت کار کنند. این میزان با توجه به حقوق حداقل یک فرد که حدود 7 یورو در ساعت است در ماه 280 یورو خواهد بود و برای دانشجویان گروه دوم که در دوره دوم لیسانس و فوق لیسانس مشغول به تحصیل در اتریش هستند می توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و این میزان با توجه به حقوق حداقل یک فرد که حدود 7 یورو در ساعت است در ماه 560 یورو خواهد بود. طبق قانون کار اتریش، حداقل درآمد در اتریش برای هر ساعت کاری 7 یورو میباشد که البته بسته به شرایط کار ممکن است درآمد بالاتر و یا پایینتر نیز باشد طبق قانون کار دانشجویی در اتریش دانشجویان تنها می توانند یک سوم هزینه های خود را با کار دانشجویی پوشش دهند اصولا محدودیتی برای درآمد قائل نمی شوند.

نکات کار دانشجویی در اتریش

قانون کار دانشجویی شامل حال تمامی دانشجویان اتریش چه رسمی و چه غیر رسمی یعنی دانشجویان دوره پیش دانشگاهی نیز میگردد.

مجوز کار برای طول سال یعنی به مدت 12 ماه میباشد. دانشجویان در صورت پیدا نکردن کار می توانند از بیمه بیکاری نیز استفاده نمایند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی

 • پر کردن فرمی که از خود سفارت تهیه شده است.
 • ترجمه ی شناسنامه به اضافه یک كپی.
 • ترجمه ی گواهی عدم سوء پیشینه به اضافه یک كپی
 • شش قطعه عکس 3.5*4.5 یه 4*5 تمام رخ، رنگی، زمینه سفید، بدون روتوش (توجه کنید با روتوش به هیچ عنوان قبول نمی کنند (
 • اصل پاسپورت و فتوکپی از تمام صفحات گذرنامه حتی صفحات سفید! (در دونسخه(
 • مدرک مالی نشان دهنده توان مالی متقاضی ( Bank Statement ) معادل 11500 یورو در حساب ارزی یا ریالی شخصی خودتان قابل حواله از یک بانک دولتی یا خصوصی به اضافه یک كپی.

تعهد نامه مالی که یا خود متقاضی در اتریش به نام خود حساب باز کرده است و مبلغ 11500 یورو به حساب خود پول گذاشته و تایید آن را از بانک می گیرد و به سفارت ارائه می دهد و یا آنکه متقاضی دعوت کننده ای در اتریش دارد که باید مدارک زیر از شخص دعوت کننده مورد نیاز می باشد:

 • Meldezettel معرفی نامه
 • اجاره نامه یا کپی سند منزل Mietvertrag
 • قرارداد کار Arbeitsvertrag
 • اصل نامه admission از یک دانشگاه یا مدرسه عالی (Fachhochschule) در اتریش (باید بصورت پستی بدستتون رسیده باشه) به اضافه یک كپی.
 • به همراه داشتن تاییدیه ی اجاره ی مسکن به اضافه یک كپی.

متقاضیان تحصیل در اتریش برای دریافت ویزای نوع D نیاز به تاییدیه مسکن دارند که به دو صورت قابل ارائه می باشد:

 1. تاییدیه رزرو خوابگاه دانشجویی
 2. اجاره نامه مسکن

موسسه دانش پژوهان اورانوس قادر است شما را در این مورد یاری نماید. لطفا جهت کسب اطلاعات کاملتر با کارشناسان موسسه دانش پژوهان اورانوس تماس حاصل فرمائید.

بیمه دانشجویی اتریش

بیمه درمانی برای کلیه دانشجویان رسمی و غیر رسمی اجباری بوده و گواهی بیمه جزو شرایط اصلی برای تمدید اقامت دانشجویی محسوب می‌شود.

دانشجویان می‌توانند پس از ثبت نام در کلاس زبان، با در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام کلاس زبان (ورقۀ تأیید ثبت نام در کلاس‌های پیش دانشگاهی برای دانشجویان غیررسمی) و یا گواهی ثبت‌ نام در دانشگاه، گواهی محل سکونت و در دست داشتن کارت بانکی به اداره بیمۀ مرکزی مراجعه کرده و درخواست بیمۀ دانشجویی دهند. کارت بیمه چند هفته بعد از طریق پست به آدرس ارائه شده در گواهی محل سکونت فرستاده می‌شود. نرخ بیمۀ دانشجویی در حال حاضر برای هر ماه ۴۹ یورو و۸۶سنت می‌باشد.

قابل ذکر است که دانشجویان غیر رسمی فقط چهار ترم فرصت دارند که دوره‌های کلاس زبان آلمانی خود را به پایان رسانده و دانشجوی رسمی‌شوند، در غیر این صورت از زیر پوشش اداره بیمه خارج شده و باید به صورت خصوصی خود را بیمه کنند که هزینه آن در هر ماه معادل ۳۵۷ یورو و ۴۸ سنت است. (داشتن بیمه برای هر شهروند در کشور اتریش ضروری است و بدون گواهی سالیانه بیمه تمدید ویزای دانشجوئی غیر ممکن است)

توجه: دانشجویان دارای بیمه دانشجویی اتریش موظف هستند در آغاز هر سال تحصیلی ورقه‌های تأییدیه ثبت نام در ترم جدید را برای تمدید بیمه دانشجویی خود به ادارۀ مرکزی بیمه تحویل دهند. در غیر این صورت بیمه دانشجویی آن‌ها به صورت اتوماتیک قطع خواهد شد.

البته باید متذکر شویم بیمه ‌شوندگان از بسیاری مزایای بیمه درمانی دانشجویی برخوردار می‌شوند که شامل معافیت از پرداخت برخی هزینه‌های درمانی است. (این معافیت شامل مراکز درمانی است که با اداره بیمه شهر WGKK قرار داد دارند.) در کلیۀ مراکز درمانی و مطب پزشکان ارائه کارت بیمه ضروری است.

از جمله مزایایی که می‌توان به آن اشاره کرد به شرح ذیل می‌باشند:

 • معافیت از پرداخت حق ویزیت در مطب پزشک
 • معافیت از پرداخت هزینه در آزمایشگاه
 • معافیت از پرداخت هزینه در مراکز فیزیوتراپی
 • معافیت از پرداخت هزینه در مراکز رادیولوژی
 • معافیت از پرداخت هزینه در بیمارستان (در صورت بستری شدن، بیمار موظف به پرداخت فقط بخشی از هزینه خواهد بود)
 • برخورداری از معافیت پرداخت کامل هزینۀ دارو

در تمام مراکز و مراحل بالا، گذرنامه تنها کارت شناسایی معتبر دانشجو محسوب شده و در دست داشتن گذرنامه در تمام مراحل الزامی است.

اقدامات لازم پس از ورود به اتریش

 • اولین اقدام بعد از وارد شدن به کشور اتریش معرفی کردن خود به شهرداری منطقه است. برگه امضا شده توسط شهرداری Meldezettel یکی از مهمترین مدارک لازم در اتریش است که طبق قانون فرد تا ۳ روز پس از ورود به کشور یا جابجایی منزل باید اطلاعات آدرس محل سکونتش را به شهرداری (Magistrat ) اعلام کند. طبق قانون، پلیس مجاز است کسانی که بدون این برگه زندگی میکنند را بازداشت کند. برای ثبت آدرس محل سکونت خود در شهرداری محل، نیاز به تاییدیه محل سکونت دارید. این برگه تاییدیه یا از طرف صاحبخانه، یا مدیریت خوابگاه دانشجویی در اختیار شما قرار میگیرد. کسانی که پس از ورود به طور موقت در منزل آشنایان/دوستان زندگی میکنند نیاز به امضاء صاحبخانه و در بعضی موارد کپی قرارداد خانه دارند.​
 • اقدام بعدی باز کردن حساب بانکی دانشجویی در یکی از شعب بانکهای مختلف اتریش است. در بانک شما را راهنمایی میکنند که چه مدارکی نیاز دارید.
 • سومین اقدام ثبت نام در دانشگاه است. که با در دست داشتن پذیرش، یک قطعه عکس و گذرنامه با مراجعه بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ ظهر به (Sekreteriat ) دانشگاه صورت میگیرد. دانشجویان با پذیرش مشروط که دانش زبان آلمانی کافی برای تحصیل ندارند نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند. اما در همان روز قبض پرداخت شهریه کلاس زبان را از دانشگاه دریافت و به موسسه زبان موردنظر ارجاع داده میشوند. (شهریه کلاس زبان ۳۸۰ یورو در ماه است)

توجه: تمامي قبض ها بايد بوسيله حساب بانکي پرداخت شود. لذا باز کردن حساب بانکي در مراحل اوليه بسيار مهم است.

پس از ثبت نام در کلاس زبان، با در دست داشتن برگه گواهي ثبت نام کلاس زبان، گواهي ثبت نام در دانشگاه، گواهي محل سکونت و در دست داشتن کارت بانکي، دانشجو بايد به اداره بيمه مرکزي مراجعه کرده و درخواست بيمه دانشجويي دهد. کارت بيمه چند هفته بعد از طريق پست به آدرس مندرج در گواهي محل سکونت فرستاده ميشود.

گرفتن کارت اقامت يکساله: گرفتن اين کارت منوط به در دست داشتن گواهي بيمه، ثبت نام دانشگاه، ثبت نام کلاس زبان براي دانشجويان مشروط، برگه محل سکونت و برگه تاييد موجودي در حساب بانکي می باشد.

توجه: در تمام مراحل بالا، تنها کارت شناسايي معتبر, گذرنامه ايراني دانشجو است و هيچ مدرک عکس دار ديگري اعتبار ندارد. لذا در دست داشتن گذرنامه در تمام مراحل الزامي است.

مدارس عالی فنی (FH) اتریش

در سال 1993میلادی مجلس اتریش تاسیس مدارس عالی فنی FACHHOCHSCHULENمشابه نظام آموزشی آلمان را تصویب کرد.

هدف از تاسیس مدارس عالی فنی,کوتاه تر کردن دوره تحصیل در اتریش و راهیابی سریع تر دانش آموختگان به بازار کار است. از سال 1994تا کنون بیش از 40 مدرسه عالی فنی مجوز تاسیس گرفته اند که در رشته های مختلف دوره های 2 تا 4 ساله برگزار میکنند. تفاوت مدارس عالی فنی با دانشگاه ها در کاربردی و حرفه ای بودن تحصیلات است.

مدارس عالی فنی همزمان با مدارس ابتدای سپتامبر برای ترم زمستان و ابتدای فوریه برای ترم تابستان آغاز میشود و آخر ژوئن به پایان می رسند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مدارس عالی فنی و مراکز آموزش عالی به وب سایت های زیر مراجعه فرمایید

www.wegweiser.ac.at

www.fachhochschulen.a

درباره اتریش

 • مساحت: 83 845 کیلومتر مربع (9 استان)
 • ساکنان: تقریبا 8 میلیون
 • پایتخت: وین (1.8 میلیون نفر)
 • زبان رسمی: آلمانی؛ 6 زبان اقلیت
 • مذهب: 78٪ کاتولیکهای رومی
 • جمهوری: انتخابات هر 5 سال است
 • کد کشور : ۴۳+
 • پول رایج: یورو= 5410 تومان (96/10/25)
 • جمهوری: انتخابات هر 5 سال است
 • شماره‌های اضطراری : پلیس ۱۲۲ ، آتش‌نشانی ۱۳۳ ، آمبولانس ۱۴۴
 • اختلاف ساعت با تهران : وین در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد و ۱ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

دلایل زندگی در اتریش

 • فرهنگی غنی اتریش
 • چشم اندازهای متنوع برای گردشگری
 • استراحتگاه های اسکی
 • امکانات برای پیاده روی و کوهنوردی و یا ورزش های آبی در دریاچه های متعدد
 • امنیت اجتماعی
 • ثبات اقتصادی
 • مهمان نوازی عالی اتریشی
 • سیستم آموزشی اتریش با طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی

وضعیت آب‌ و‌ هوا : آب و هوای وین را می‌توان در دسته‌ی گرم و معتدل دسته‌بندی کرد. وین در طول سال میزان قابل توجهی بارندگی دارد. حتی در خشک‌ترین ماه‌های سال هم بارندگی وجود دارد.

بعد از شهر ملبورن استرالیا، وین جایگاه دوم را به لحاظ بهترین شهرهای مناسب جهت زندگی کردن را به دست آورده است. در این رتبه بندی موردهایی از قبیل تحصیلات، امنیت و درمان دخیل می باشند.

اتریش با سوئیس، لیختن اشتاین، آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان، اسلوونی و ایتالیا مرز دارد.

اتریش یک دولت فدرال است که شامل نه استان (Burgenland، Carinthia، Lower Austria، Upper Austria، Salzburg، Styria، Tyrol، Vorarlberg، Vienna)؛ هر استان سرمایه خود را دارد. وین پرجمعیت ترین استان اتریش است. تیرول کم جمعیت ترین استان اتریش است.


سلام.آیا پیدا کردن کار برای دانشجویان ارشد راحت است؟ و راهی وجود دارد که بتوان تمام هزینه زندگی دانشجویی را با کار کردن در اتریش فراهم کرد؟
با سلام و روز بخیر دانشجویان کارشناسی ارشد در هفته 20 ساعت اجازه ی کار قانونی داشته که بیش از نیمی از هزینه ها را پوشش خواهد داد.
سلام من فوق لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه ازاد دارم، ایا میتونم برای فوق مجدد یا دکتری اقدام کنم؟ برای داروسازی چطور؟
با سلام و روز بخیر، پذیرش از دانشگاه های اتریش الویت با رشته های دانشگاهی و فارغ التحصیلی شماست، البته دانشگاه آزاد در حال حاضر مورد اتریش نیست اما تحت یک سری شرایط خاص برای شما امکان اپلای موجود است. جهت مشاوره و کسب اطلاعات یشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید. 021-88345029 , 021-88345028 ,021-88345027
سلام آيا راهي براي تحصيل در مقطع ارشد مهندسي مكانيك در اتريش با ليسانس دانشگاه آزاد وجود دارد ؟؟وبه نظر شما به غير از اتريش چه كشوري براي تحصيل مناسبه (روسيه. اسلووني .....)
سلام و روز بخیر. اخذ پذیرش از دانشگاه های تکنیکی اتریش با مدرک دانشگاه آزاد دارای محدودیت است و شما می توانید برای رشته های مشابه از دانشگاه های علوم پایه اقدام کنید. محدوده ی فعالیت موسسه اروپا و آمریکا می باشد.
سلام وقتتون بخیر،من دانشجوری ترم 7 مقطع کارشناسی معماری هستم،نمراتم تا به الان خیلی تعریفی نداشته.میخواستم بدونم ممکنه که اگر برای مقطع ارشد بتونم دانشگاه خیلی معتبری قبول بشم و بعد برای تحصیل رایگان در اتریش اقدام کنم،رزومه و ریز نمرات مقطع کارشناسیم نادیده گرفته بشه؟شانسی هست؟ممنون میشم که راهنماییم کنید.
با سلام. بله چنانچه قبولی دانشگاه سراسری را داشته باشید می توانید موفق به اخذ پذیرش از اتریش شوید.
دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/