تحصیل در آمریکا

جهت تحصیل در آمریکا داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ High School Diploma الزامي‌ است، ضمناً‌ نتايج‌ امتحان‌ عمومي‌ كه‌ هر سال‌ از دارندگان‌ ديپلم‌ به‌ عمل‌ مي‌آيد جزو شرايط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ است. البته‌ دانشجويان‌ خارجي‌ بايد از آزمون‌ زبان‌ انگليسي‌TOEFL نمره‌ مناسبي‌ بگيرند. دانشگاه‌ها در آمريكا متمركز هستند و مدارك ‌را خودشان‌ صادر مي‌كنند. نظام ‌آموزشي‌ در كليه ‌مراكز آموزش‌ عالي‌ آمريكا واحدي ‌است.

جهت تحصیل در آمریکا داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ High School Diploma الزامي‌ است، ضمناً‌ نتايج‌ امتحان‌ عمومي‌ كه‌ هر سال‌ از دارندگان‌ ديپلم‌ به‌ عمل‌ مي‌آيد جزو شرايط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ است. البته‌ دانشجويان‌ خارجي‌ بايد از آزمون‌ زبان‌ انگليسي‌TOEFL نمره‌ مناسبي‌ بگيرند. دانشگاه‌ها در آمريكا متمركز هستند و مدارك ‌را خودشان‌ صادر مي‌كنند. نظام ‌آموزشي‌ در كليه ‌مراكز آموزش‌ عالي‌ آمريكا واحدي ‌است.

login
En login

پنج‌شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ | 10:57  0 نظر   15292 بازدید


تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا تحصیل در مکانی با بیش از 1.000.000 دانشجو است. تقریبا 5 درصد از تمام دانشجویانی که در تحصیلات عالی سطح بالا در ایالات متحده آمریکا ثبت نام کرده اند دانشجویان بین المللی هستند و تعداد آنها در حال افزایش است.

هر سال شمار دانشجویان بین المللی در ایالات متحده آمریکا افزایش می یابد. در واقع، ایالات متحده در حال حاضر محبوب ترین کشور برای دانشجویان بین المللی است.

تحصيلات‌ دانشگاهي‌ در آمریکا

‌براي‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاي‌ آمريکا داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ High School Diploma الزامي‌ است، ضمناً‌ نتايج‌ امتحان‌ عمومي‌ كه‌ هر سال‌ از دارندگان‌ ديپلم‌ به‌ عمل‌ مي‌آيد جزو شرايط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ است. البته‌ دانشجويان‌ خارجي‌ بايد از آزمون‌ زبان‌ انگليسي‌TOEFL نمره‌ مناسبي‌ بگيرند. دانشگاه‌ها در آمريكا متمركز هستند و مدارك ‌را خودشان‌ صادر مي‌كنند. نظام ‌آموزشي‌ در كليه ‌مراكز آموزش‌ عالي‌ آمريكا واحدي ‌است.

تحصیل در آمریکا

نظام آموزشی آمریکا

تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهي‌ در آمریکا

تحصيلات‌ ابتدايي‌ در كشور آمريكا از شش‌ سالگي‌ آغاز مي‌شود و در مجموع‌ دوره‌ تحصيلات‌ ابتدايي‌ و دبيرستاني‌ دوازده‌ سال‌ است‌ كه‌ در پايان‌ به‌ دانش‌آموزان‌ مدرك‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ High School Diploma داده ‌مي‌شود.

دوره‌هاي‌ تحصيلي‌ در آمریکا

 • تحصیل کاردانی در آمریکا: شامل‌ دو سال‌ تحصيل‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ از كالج‌هاي‌ دو ساله‌ يا پس‌ از گذراندن‌ دو سال‌ تحصيل‌ از يك‌ دوره‌ چهار ساله‌ دانشگاهي‌ است.
 • تحصیل کارشناسی در آمریکا : شامل چهار سال‌ تحصيل‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ مي‌باشد.
 • تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا : شامل دو سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. براي‌ ورود به‌ اين‌ دوره، دارا بودن‌ مدرك‌Bachelor با ارايه‌ نتايج‌ ورودي‌ مانندGRE، شرط‌ معدل ‌و معرفي‌ استادان ‌الزامي‌ است. در بيشتر دانشگاه‌ها اين ‌دوره ‌همراه ‌با ارايه ‌پايان‌نامه‌ علمي‌ است. البته ‌گذراندن ‌اين ‌دوره ‌با تعداد بيشتر واحد نيز ميسر است.
 • Engineer Degree و Specialist اين‌ نوع‌ مدارك‌ به‌ صورت‌ مستقل‌ بعد از گرفتن‌ Master دربعضي ‌از رشته‌ها ارايه ‌مي‌شود.
 • تحصیل دکترا در آمریکا : براي‌ ورود به‌ اين‌ دوره‌ معمولاً‌ دارا بودن‌ مدرك‌Master الزامي‌ است. براي‌ دوره‌ Ph.D. در امريكا دانشجو بايد دروس‌ تعيين‌ شده، امتحان‌ جامع، پايان‌ نامه‌ تحصيلي‌ و دفاع‌ شفاهي‌ را با موفقيت‌ بگذراند. طول‌ متوسط‌ دوره‌ دكترا در دانشگاه‌هاي‌ امريكا چهار سال‌ است. مدرك‌Ph.D. گاهي‌ مستقيما‌ بعدازBachelor و بدون‌ گذراندن‌Master داده ‌مي‌شود.
 • Doctor of Science - Doctor of Engineering - Doctor of Education - Doctor of Public Administration مدارك ‌ديگري‌ هستند كه ‌از سوي‌ دانشگاه‌هاي ‌امريكا صادر مي‌گردند.

STANFORD, HARVARD OR MIT-financial aid- acceptance rates- admissions

تحصیل کارشناسی در آمریکا

افراد دیپلمه ای که دارای نمره IELTS 6 آکادمیک و یا تافل IBT حدود 75 به بالا باشند مستقیما برای دوره های لیسانس در دانشگاه های آمریکا می توانند اقدام نمایند. امتحان SAT برای این افراد الزامی است. اگرچه بدون این امتحان نیز می توان پذیرش گرفت ولی برای گرفتن ویزا شرکت در این امتحان و نمره آن حائز اهمیت است. این گروه از دانشجویان بایستی حتما مدرک پیش دانشگاهی را داشته باشند.

 • دوره های دوساله

بیش از هزاران کالج در امریکا هستند که دوره های دوساله ی دارند(Junior or Community colleges) دانشجویان میتوانند دوره های دوساله کاردانی Associate Degree را بگذرانند که شامل دو سال تحصيل بعد از ديپلم دبيرستان از كالج هاي دو ساله يا پس از گذراندن دو سال تحصيل از يك دوره چهار ساله دانشگاهي است. برای دریافتAssociate Degree شما باید 60 ساعت کلاسی را بگذرانید، که به طوری عموما دوسال به طول می انجامد. این برنامه در مجموع به سه قسمت اجرا یا تقسیم میشود: واحدها ی عمومی درسی General ، واحدهای اصلی Major و اختیاری Elective .

در دوره ی کاردانی بنا بر اینکه شما در رشته ی علوم A.S. degree (Associate of Science degree) مشغول به تحصیل شوید یا علوم انسانی و هنر ( A.A. degree (or Associate of Arts degree تفاوت هایی هم دیده می شود و به شکلی طراحی شده که دانشجویان را برای انتقال دادن به دوره های چهارساله آماده میسازد. به عنوان مثال شما می توانید مدرک AA را در حوزه ی آموزش کودکان را بدست بیاورید و سپس واحدهای گذرانده را به دوره چهارساله ی دانشگاهی منتقل کنید. در دانشگاه شما می توانید تحصیلات خود را به مدارج عالی تری برسانید تا بتوانید کودکستان یا مدرسه ابتدایی معلم بشوید.

بقیه مدارک کاردانی به عنوان مثال مدرک کاردانی رشته ی علومA.A.S. طوری طراحی شده اند که دانشجویان می توانند بعد از پایان مدرک دوساله ی خود سریعا مشغول به کار شوند. چنین مدارکی که مدارک کاری یا حرفه ای نیز نامیده می شوند توسط عده ای از کارفرمایان در علوم و صنایع مربوط به تکنولوژی برای مشاغل سطح میانی ترجیع داده می شوند.

 • دوره های چهار ساله

بیشتر از 2000 کالج و دانشگاه دوره های چهار ساله لیسانس را ارائه می نمایند .سال گذشته بیش از 1.3 نفر در آمریکا به چنین مدارکی دست یافتند. مدرک کالج College Degree و لیسانس Bachelor’s Degreeعموما چهار ساله هستند و متشکل از کلاسهای 128-120 ساعته هستند (لازم به ذکر است که حدودا نصف ساعتهای گذرانده شده در مدارک کاردانی می تواند برای کسب مدارک این دوره معادل سازی شود.

این دوره های تحصیلی در مقطع لیسانس عموما به نامهای Freshman, Sophomore, Junior and Senior شناخته می شود. برنامه ی آمورزشی بسیاری از مدارک لیسانس بر پایه ی هنرهای آزاد سازماندهی شده است که در آن دانشجویان نیازمند به تحصیل بسیاری از واحدها میباشند تا بتوانند تا تشکیل یک پایه ی آموزشی گسترده را بدهند. چنین دوره های عمومی آموزشی شامل تحصیل در ترکیب انگلیسی، علوم اجتماعی, علوم انسانی، تاریخ ریاضی و فیزیک می باشد.

پس از گذراندن واحدهای اصلی درسی از دانشجویان در اکثر موسسات خواسته می شود تا رشته ی تحصیلی اختصاصی خود را انتخاب کنند که مدرک اصلی Major نامیده میشود. Major باید در محیط آکادمیک که علاقمند هستید و شغل آینده خود را در آن می بینید انتخاب شود. دو سال آخر، واحدهای گذرانده شده خصوصا به مدرک اصلی Major مربوط می شوند.

همانگونه که در بالا ذکر شد مدارک لیسانس به صورت B.A. یا B.S. ارائه می شوند اگر انتخاب شما کسب مدرک B.A. باشد اکثریت تحویل کارهای Coursework شما در حیطه ی علوم انسانی ماننند علوم اجتماعی، علوم انسانی، یا Libera Arts می باشد و در صورت تحصیل در B.S. اکثر تحویل کارهای شما در زمینه ی فیزیک و ریاضی می باشد.

دانشجویانی که Major آنها در زمینه ی تجارت، مهندسی یا علوم است ساختار واحدهای درسی آنها از رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی بیشتر تخصصی تر است و مجبور به گذراندن واحد های اختصاصی بیشتر و واحدهای اختیاری کمتر هستند.

کارشناسی در امریکا

تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

هر ساله بیش از 500000 دانشجو مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های آمریکا دریافت می کنند . تنوع مدارک فوق لیسانس در امریکا بسیار زیاد است ولی اصولا دو مدرک اصلی ) M.A. Master's of Arts (و M.S. Master's of ) (Science اراده می شوند. بقیه ی مدارک معمول شامل مدرک M.B.A. (master’s of business administration) ،M.F.A. Master’s of fine Arts ) ) قانون(L.L.M) ، M.S.W. (Master’s of social work ) و تخصص در آموزش ( Ed.S).دانشجویان عموما بین دو تا سه سال برای مدرک فوق لیسانس آموزش می بینند، هرچند اتمام مدرک در طول یکسال نیز مقدور میباشد. به طور عمومی دانشجویان فوق لیسانس نیاز به تکمیل شش تا هشت واحد پیشرفته دارند. علاوه بر پایان نامه ای که باید تحویل دهند. بعضی از دوره های فوق لیسانس موقعیت کار فقط برای کسب تجربه و آشنایی را نیز ارائه می نمایند.

تفاوت مدرک فوق لیسانس از مدرک لیسانس در تحویل کارهای مربوطه است. در مدرک فوق لیسانس احتمالا همه ی تحویل کارها مربوط به حوزه ی دوره ی مورد نظر می باشد شما نیازمند به گذراندن تعدادی از واحدها به صورت اجباری میباشید ولی ممکن است حق انتخاب واحدهای اختیاری بیشتری از دوره ی لیسانس داشته باشید.

تنها 3 درصد از امریکایی ها مدرک فوق لیسانس کسب می کنند بنابراین شما با دریافت مدرک فوق لیسانس شانس بالایی برای ماندن در آمریکا را در خواهید داشت.

مدارک کارشناسی ارشد در آمریکا

در مجموع دو نوع مدرک فوق لیسانس در آمریکا وجود دارد.

 • مدارک حرفه ای (Professional Degrees)
 • مدارک تحقیقی(Research Degrees)

​با توجه به رشته تحصیلی مدارک ممکن است نامهای مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال در رشته های مهندسی ممکن است Master of Engineering یا Master of Science in Engineering باشند. مدارک تحقیقی همه تحت یک نام Master of Science ارائه می شوند. این دو مدرک چند تفاوت اساسی دارند:

 • پیش‌نیازها: برای مدارک حرفه ای دانشجویان احتیاج به نوشتن تز یا مقاله پژوهشی ندارند و کار اصلی دوره ِروی گذراندن معمولا 30 واحد درسی و تمام کردن یک یا دو پروژه است. در مدارک تحقیقی دانشجویان نیاز دارند تا یک پایان نامه تحقیقاتی را ارائه دهند و معمولا باید یک مقاله تحقیقاتی را نیز به چاپ برسانند و تعداد واحد درسی کمتری را بگذرانند.
 • مدت زمان دوره تحصیلی: مدارک حرفه‌ای اغلب دوره های یک ساله دارند و مدارک تحقیقی دو ساله هستند که دانشجویان سال اول را بیشتر با کلاسها و سال دوم را با تحقیق می گذرانند.
 • کمک‌های مالی: مدارک حرفه‌ای بیشتر به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای ارتقا موقعیت کاری دیده شده و کمک‌های مالی کمتری دریافت میکنند (یا اصلا دریافت نمیکنند). کمکهای مالی دانشجویان عموما از بودجه تحقیقاتی میاید که استاد مربوطه برای یک موضوع خاص از دولت می گیرد. به علت اینکه مدارک حرفه ای کار تحقیقی انجام نمی دهند امکان برخورداری از این بودجه‌ها هم برای دانشجویان متقاضی مدارک حرفه‌ای فراهم نیست. ممکن است در حالت‌های خاص بخشی از شهریه به دانشجو بخشیده شود.
 • پذیرش : چون به این علت که خود دانشجو معمولا باید هزینه تحصیل مدارک حرفه ای را متقبل شود پذیرش گرفتن از این مدارک راحت تر از نوع تحقیقی آن است. علاوه بر این خیلی از دانشگاهها مدارک تحقیقی فوق لیسانس را فقط به صورت پیوسته با مدرک دکترا ارائه می کنند. اگر دانشجو نمره های خیلی خوبی نداشته باشد و از نظر مالی تنها یک سال شهریه دادن برایش ممکن است این نوع مدارک حرفه‌ای می توانند گزینه خوبی باشند.
 • ارزش و اعتبار: هردو مدرک در آمریکا دارای ارزش و اعتبار یکسانی هستند و دانشگاه‌های تراز اول از هردو مدرک ارائه می کنند. تفاوت این دو مدرک نه در اعتبار آنها بلکه در نوع دانشجویانی است که می پذیرند. دانشجویان مدارک حرفه ای بیشتر جذب بازار کار میشوند اما دانشجویان با مدرک تحقیقاتی بیشتر علاقمند به تحقیق و یا ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند.

تفاوت دوره تحقیقی و دوره حرفه ای در آمریکا

 • طول دوره تحصیل برای مدارک حرفه ای یکسال و برای مدارک تحقیقاتی دو سال است.
 • به دانشجویان تحقیقی به علت ارائه تحقیقات کمک های مالی ارائه میشود.
 • پذیرش برای مدارک حرفه ای راحت تر است به علت اینکه دانشجو هزینه تحصیل را خود به عهده میگیرد و به نمره های خوب هم نیازی نیست.
 • دانشجویان مدارک حرفه ای بیشتر جذب بازار کار میشوند اما دانشجویان با مدرک تحقیقاتی بیشتر علاقمند به تحقیق و یا ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد تقریبا با پذیرش در مقطع دکتری یکسان است و به قرار زیر است

 • دیپلم و ریزنمرات آن و مدرک لیسانس

معمولا دو تا سه نسخه رسمی از ریزنمرات تمام دانشگاههایی که تحصیل کرده اید. لازم است که کارنامه ها را در پاکت های مهر و موم شده بفرستید که این مهر و موم باید توسط دانشگاه مربوطه انجام شود. اگر اصل کارنامه به فارسی است باید ترجمه رسمی آن را هم همراه با نسخه اصلی در پاکت گذاشته و مهر و موم کنید. برای دانشجویانی که در سال آخر تحصیل هستند و یا کارنامه شان هنوز آزاد نشده برای مراحل مقدماتی پذیرش گرفتن احتمالا فرستادن نسخه غیر رسمی کارنامه که همراه با گواهی از رییس دانشکده یا آموزش که مبتنی بر صحت مندرجات کارنامه باشد کفایت میکند.اما باید توجه کنید که در صورت پذیرش گرفتن دانشگاه مقصد یک نسخه از کارنامه رسمی شما را درخواست خواهد کرد. برای گرفتن کپی رسمی کارنامه معمولا مدرک تحصیلی باید آزاد شده باشد یا به اصطلاح خریداری شود. این به این معنی است که شما هیچ بدهی به دانشگاه و وزارت علوم ندارید.

 • مدرک زبان که شامل تافل یا آیلتس و جی آر ای

تعداد زیادی از دانشگاههای آمریکا TOEFL را به IELTS ترجیح می دهند و اکثریت قریب به اتفاق دانشگاههای سطح بالای آمریکا نمره IELTS را قبول نمی کنند. بنابراین اگر کسی بطور همزمان در حال تقاضا دادن برای چند کشور مختلف است، باید اطلاعات لازم برای مدرک زبان مورد قبول هر دانشگاه را کسب کند.

علاوه بر امتحان تافل شما ممکن است لازم باشد که در امتحانات دیگری هم که اصطلاحا به آنها امتحانات استاندارد (Standardized tests) گفته می‌شود شرکت کنید. به عنوان مثال دانشجویان رشته‌های مهندسی و علوم باید امتحان GRE عمومی (GRE General) و دانشجویان رشته‌های مدیریت (MBA=Master of Business Administration) باید آزمون GMAT را بدهند. بعضی از رشته‌های علوم علاوه بر امتحان عمومی GRE شاید لازم باشد که بخش های مربوط به رشته خودشان (GRE Subject) را هم بگذرانند. این امتحانات معمولا از تافل سخت‌تر هستند چون برای تمام دانشجویان متقاضی (و نه فقط خارجی‌ها) طراحی می‌شوند و دانشجویان آمریکایی هم باید در آنها نمره حد نصاب را کسب کنند.

 • توصیه نامه از استاد

توصیه‌نامه ها بخش خیلی مهمی از پرونده شما هستند. این توصیه‌نامه ها باید توسط استادانی که رابطه دانشگاهی یا حرفه ای با شما داشته اند نوشته شود. دانشگاه‌ها معمولا دو یا سه توصیه نامه درخواست میکنند. این توصیه‌نامه‌ها را برای پرکردن به افرادی بدهید که شما را خوب میشناسند (از لحاظ علمی یا کاری) و مطمئن هستید که درباره شما مطالب خوبی خواهند نوشت و مهارت‌ها و محسنات شما را گوشزد خواهند کرد. در نامه باید تشریح شده باشد که شخص توصیه‌کننده چه مدت است که شما را میشناسد، فکر میکند که قابلیت‌های شما کدام هستند، و چرا شما شایستگی دارید که از دانشگاه مقصد پذیرش/کمک مالی بگیرید. توجه داشته باشید که توصیه نامه باید نشان بدهد که فرد توصیه کننده شما را خیلی خوب میشناسد. فراموش نکنید که کمیته پذیرش(Admission Committee) مخصوصا میخواهد بداند که چرا شما برای این دانشگاه/رشته مناسب هستید. این نکته مخصوصا برای متقاضیان مدرک دکترا مهم است.

 • رزومه

یکی از موثرترین و مهمترین ابزار برای بدست آوردن موقعیت های تحصیلی در آمریکا، ایجاد ارتباط موثر است. به همین علت تهیه یک رزومه خوب در کسب پذیرش یک دانشگاه بسیار موثر است. بعضی از دانشگاهها دانشجویان را ملزم می کنند که یک فرم استاندارد رزومه مخصوص دانشگاه را پر کنند. با این حال در بیشتر موارد این به خود متقاضی بر می گردد که چگونه یک رزومه را تهیه کند. یکی از نکته های کلیدی در تهیه رزومه این است که اگر متقاضی در پی کسب موقعیت تحصیلی است باید سوابق تحصیلی و تحقیقاتی خود را در صفحه اول ارائه دهد. اما در صورتی که رزومه برای کسب موقعیت شغلی است - که در این حال معمولاً به آن رزومه (Resume) می گویند – لازم است که اول به تجربیات کاری اشاره شود. معمولاً رزومه از 2-3 صفحه بیشتر نیست. وقتی که با استادی مکاتبه می کنید چیزی که برای معرفی بیشتر خود برای او می فرستید .C.V است. بسیاری از دانشگاهها هم را جزو یکی از مدارکی قرار می دهند که باید برای کمیته تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرستاده شود. بهتر است که رزومه به فرمت pdf یا rtf تبدیل شود چون در این صورت امکان باز شدن فایل شما توسط اغلب سیستمها وجود دارد و از طرف دیگر فایل تهیه شده با همان "تنظیمات صفحه ای" مورد نظر شما پرینت خواهد شد. بعضی ها هم اعتقاد دارند که فرمت pdf رسمی تر است.

 • انگیزه نامه

این بخش احتمالا سخت‌ترین بخش پرونده شما خواهد بود.در این قسمت شما تشریح خواهید کرد که چه کسی هستید، چه پیشینه علمی و کاری دارید، چرا علاقمندید که در این دانشگاه و رشته بخصوص ادامه تحصیل دهید، و دیدگاه و هدفتان در باره آینده بعد از تحصیل چیست. به بیان دیگر شما عملا می خواهید کمیته پذیرش را ترغیب و قانع کنید که شما را به خیلی از متقاضیان دیگر ترجیح بدهند. نوشته شما باید به روشنی توضیح دهد که برای چه رشته‌ای تقاضا میکنید، انگیزه شما چیست، چه چیزی میخواهید به دست بیاورید، و چگونه میتوانید برای دانشگاه مقصد و محیط علمی آن مثمر ثمر باشید.

 • مقالات چنانچه وجود داشته باشد

مطالعه این مطلب می تواند به شما کمک کند: انواع مدارک فوق لیسانس

کارشناسی ارشد در آمریکا

تحصیل دکترا در آمریکا

دوره ی دکترا یا Ph.D بالاترین مدرک تحصیلی در آمریکا است که از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. همچنین دانشگاه های آمریکا دارای امکانات فوق العاده ای از لحاظ علمی و پژوهشی برای تحصیل در این دوره ها هستند. در سال 2005 موسسات امریکایی بیش از 45000 مدرک دکترا صادر کردند. به طور میانگین، دانشجویان باید بین چهار تا شش سال برای کسب مدرک دکتری بعد از مدرک فوق لیسانس دوره بگذرانند. پذیرش سالیانه در مقطع دکتری در دانشگاه های آمریکا بسیار محدود است و بستگی به تعداد اساتید و همچنین بودجه ای که دانشگاه برای آن رشته ها در نظر می گیرد ،دارد.

دوره ی دکترا معمولا از سه تا چهار ترم تمام وقت متشکل از کلاسهای پیشرفته که معمولا در سمینار های کوچک برگزار می شوند، می باشند. دانشجویان باید امتحانات کتبی یا شفاهی قبل از شروع پایان نامه را بگذرانند. پایان نامه در دوره ی دکترا عموما یکسال یا بیشتر طول میکشد که به اندازه ی یک کتاب باید نگاشته شود. پس از اتمام پایان نامه و دفاعیه در حضور کمیته ی سه تا پنج نفری از اساتید، دانشجویان مدرک دکترا دریافت می کنند.

بسیاری از دانشجویان مقطع دکترا که یکی از بهترین فواید این دوره مشاوره ای است که از طریق اساتید در دپارتمان آکادمیک به آنها ارائه می شود و همچنین چون برای کسب مدرک دکترا تحقیقات و مشاوره های بسیاری از سوی اساتید مورد نیاز است مخصوصا در موقعی که روی پایان نامه ی خود کار می کنند. لازم به ذکر است که آشنایی با اساتید و متخصصین در حوزه ی تحقیقاتی مورد علاقه ی شما باعث آشنایی شما با بسیاری از آنها نیز می باشد.

مدرک تخصصی

بعضی از کالج ها و دانشگاه ها به دانشحویان بین المللی فرصت تحصیل در یک رشته ی بسیار بخصوص را میدهند به عنوان مثل وکلای مدافع خارجی و بقیه ی دانشجویان بین المللی می توانند برای L.L.M تحصیل کنند که مدرک حقوق از دانشگاه کسب کنند. درحالیکه بیشتر دانشجویان حقوق در آمریکا به طور میانگین سه سال آموزش می بینند تا وکیل شوند و وکلای مدافع می توانند مدرک L.L.M را در دوره ی کوتاهتری عموما یکساله دریافت کنند.

ورود به دوره های L.L.M به راحتی امکان پذیر نمی باشد و تنها دانشجویان بین المللی که پیش زمینه ی حقوقی و تحصیلات آکادمیک و همچنین تسلط کامل به زبان گفتاری و نوشتاری دارند را می پذیرد.

اخذ پذیرش در مقطع دکتری

ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در بسیاری از دانشگاه های آمریکا معمولا بین 3 تا 15 نفر است. به دلیل محدودیت پذیرش تعداد دانشجو، پرونده هایی مورد توجه قرار می گیرند که از شرایط مناسب تری نسبت به سایر پرونده ها برخوردار باشند.

اخذ پذیرش از مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر نیست. شما باید دارای مدرک زبان باشید و تسلط به زبان انگلیسی خود را ثابت کنید بخصوص برای رشته هایی که دانشجو به عنوان دستیار تحقیقاتی و یا دستیار تدریس از همان ابتدا مشغول به کار می شود.

نکته: امکان دریافت کمک هزینه ی تحصیلی و همچنین کمک هزینه برای زندگی برای دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه های آمریکا وجود دارد. لازم به ذکر است بعضی از رشته ها از سوی دانشگاه یا مراکز تحقیقاتی همکار با دانشگاه حمایت مالی می شوند که در این صورت هزینه ی زندگی و تحصیل شما کامل پرداخت خواهد شد که گاهی تا چهل هزار دلار سالانه، به شما اهدا خواهد شد کمک هزینه بر دو نوع هستند کمک هزینه تحقیقاتی و کمک هزینه آموزشی که اوای توسط استاد به متقاضی ارائه می گردد و مقدار آن بیشتر است ولی دومی را دانشکده ارائه می کند

پس از انتخاب دانشگاه و شهر محل تحصیل باید داوطلب شرایز زیر را احراز کند:

 • داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالای 15
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 16
 • توصیه نامه از اساتید دانشگاه یا اگر در مرکز پژوهشی مشغول به کار بوده اید از رئیس مرکز پژوهشی ( حداقل دو توصیه نامه)که صلاحیت ،توانایی و علاقه ی شما را تایید کند.
 • اظهار نامه ی شخصی مرتبط با رشته ی ای که در آن می خواهید درس بخوانید.
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600)
 • مدرک GRE با نمره ی 700 (Quantitative: 700, Verbal: 350, Writing: 3.5 )
 • بخاطر داشته باشید که برای اخد بورسیه در دوره ی دکتری موارد زیر دارای اهمیت به سزایی هستند:
  • دارا بودن مقاله های علمی و پژوهشی در نشریات بین المللی، که نشان دهنده ی اندیشه ی برتر و مهارت های تحلیل و نوشتاری شما باشد.
  • ارتباط با اساتید برتر دانشگاه محل تحصیل ،برای گرفتن توصیه نامه ی مناسب که نشان دهد استاد مربوطه شما را کاملا می شناسد و توانایی های شما را تایید می کند.
  • شرکت در کنفرانس های بین المللی و در صورت امکان ارائه مقاله

تحصیل دکترا در آمریکا

در آمریکا دو نوع دانشگاه وجود دارد:

 • گروه اول دانشگاههایی هستند که در کنار تدریس مراکز تحقیقی هم هستند و دانشجویان مقطع دکترا قبول میکنند. (Universities)
 • گروه دوم دانشگاههایی هستند که تنها به تدریس میپردازند و دوره‌های دو ساله یا چهار ساله داشته و مدارکشان حداکثر تا مقطع لیسانس است (Colleges) .

در آمریکا به تحصیلات تا مدرک لیسانس undergraduate program و بعد از آن (فوق لیسانس و دکترا) graduate program گفته میشود.

هر سال تحصیلی از ابتدای سپتامبر تا آخر ماه می است.

چرا تحصیل در آمریکا

 • اولین مقصد دانشجویان بین المللی جهان با بیش از ۸۰۰.۰۰۰ دانشجوی خارجی
 • سومین کشور دنیا از نظر وسعت و جمعیت
 • بزرگترین اقتصاد جهان با پیشرفته ترین تکنولوژی
 • دارای برخی از با کیفیت ترین موسسات آموزشی
 • دارای وسیع ترین گزینه های تحصیلی شامل گزینه های عمومی، کاری و …

سیستم نمره دهی و واحد های درسی در آمریکا

سیستم نمره دهی آمریکایی به صورت ترکیبی از حروف و درصد است که به آن “جی. پی. إی.” (GPA) میگویند:

 • 100 – 90% = A
 • 89 – 80% = B
 • 79 – 70% = C
 • 69 – 65% = D
 • 64 – 0% = F

مطالعه بیشتر نحوه محاسبه GPA نمرات

هزینه تحصیل در آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

نام دانشگاه

شهریه سالیانه
برحسب دلار امریکا

توضیحات بیشتر

University Of Texas at Dallas

15500(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

هزینه زندگی در حد متوسط و تعداد اندکی کارهای پاره وقت برای دانشجویان وجود دارد

University of Texas at Arlington

12500(خارج از ایالت)
7500(داخل ایالت)

هزینه زندگی در حد متوسط و تعداد اندکی کارهای پاره وقت برای دانشجویان وجود دارد

NJIT

20500(خارج از ایالت)
14000(داخل ایالت)

هزینه زندگی اندکی بالاتر است و کمکهای مالی از سوی دانشگاه بسیار اندک خواهد بود

Texas A&M University

11000(خارج از ایالت)

هزینه زندگی در حد متوسط است و دانشگاه پس از ترم اول کمکهای مالی خواهد داشت

Arizona State University

21000(خارج از ایالت)
8000(داخل ایالت)

کمترین حد کمک مالی از سوی دانشگاه

University of Arizona

20000 (خارج از ایالت)
6500 (داخل ایالت)

کمک مالی خوب پس از ترم اول از سوی دانشگاه

Illinois Institute of Technology

14000

کمک مالی اندک از سوی دانشگاه

University at Buffalo - SUNY

13000(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

کمک برای مقطع دکترا وجود دارد ولی برای سایر مقاطع تحصیلی بسیار اندک است

Ohio State University

26000(خارج از ایالت)
11000(داخل ایالت)

کمک مالی دانشگاه بطور معمول پس از ترم اول خواهد بود

University of South California

26000

کمک مالی بسیار به ندرت خواهد بود و بهتر است از ابتدای ثبت نام تا حدامکان درخواست کمک شود
بهتر است از ابتدا سرمایه کافی برای تحصیل در این دانشگاه را داشته باشید.

University of Cincinnati

24000(خارج از ایالت)
14000(داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی خوب و کمکهای مناسب از سوی دانشگاه خصوصا برای دانشجویان فوق لیسانس

University of Illinois, Chicago

27000(خارج از ایالت)
15000 (داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی خوب و درصورتیکه نمره (GRE/GPA) بالا داشته باشید
امکان کمک از سوی دانشگاه نیز وجود دارد

University of Florida

24000(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

دانشگاه با شهرت جهانی و موقعیت جغرافیایی عالی و ظرفیت پذیرش دانشجوی بالا

Clemson University

16000(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

کمک مالی بسیار به ندرت صورت می گیرد

University of Missouri-Rolla

11000

بهترین در الکترومغناطیس و کمک مالی در موارد اندکی از سوی دانشگاه وجود خواهد داشت

Wayne State University

16000(خارج از ایالت)
8000(داخل ایالت)

هزینه زندگی بسیار پایین و امکان یافتن کارهای پاره وقت نیز وجود دارد

Washington State University

20000(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

موقعیت جعرافیایی عالی و کمک مالی از سوی دانشگاه وجود دارد

University of Wisconsin-Madison

26000(خارج از ایالت)
11000(داخل ایالت)

این دانشگاه دارای رتبه جهانی بالایی است

Portland State University

14000(خارج از ایالت)
9500(داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی خوب و بسیار مناسب برای رشته الکترونیک در شاخه مدارات مجتمع

University of Dayton

12000

بدون هزینه تشکیل پرونده جهت ثبت نام و بسیار مناسب برای رشته هوافضا

North Carolina State University

20000(خارج از ایالت)
7500(داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی عالی و دارای رتبه بالای جهانی

Drexel University

25000

موقعیت جغرافیایی خوب

University of Utah

14000(خارج از ایالت)
4000(داخل ایالت)

هزینه زندگی پایین است و بهترین گزینه برای رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر می باشد

University of Houston

10000 (خارج از ایالت)
5000(داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی عالی و بسیار مناسب برای رشته مخابرات

University of North Carolina Charlotte

15500(خارج از ایالت)
5000(داخل ایالت)

کمک مالی دانشگاه بسیار اندک

هزینه ها در آمریکا

 • هزینه تحصیلات بین 15000 تا 30000 در سال برآورد میشود. برای مثال، میتوانید نمونه ای واضح از لیست شهریه ها را در دانشگاه ایالتی آریزونا، در جدولی که در لینک زیر آمده، مشاهده کنید:
 • Your Estimated Full-Time Tuition & Fees

Tuition/Fee Description

Fall 2013

Spring 2014

Academic Year Total

Nonresident Tuition

9,486

9,486

18,972

Financial Aid Trust Fee

44

44

88

Recreation Fee

25

25

50

Technology Fee

50

50

100

Student Programs Fee

25

25

50

Health and Wellness Fee

40

40

80

Student Service Facility Fee

75

75

150

Total Tuition & Fees
Not including living expenses

$9,745

$9,745

$19,490

کمک هزینه تحصیلی و وام در آمریکا

گرچه در مقطع لیسانس در آمریکا، کمک های تحصیلی و فاند، کمیاب و رقابت برای آن بیشتر است، اما در فوق لیسانس در آمریکا و مقاطع بالاتر عملی تر است. وام را میتوان از خود موسسه علمی خصوصی یا از دولت خود دانشجو به صورت بورس، وام، تخفیف ها و گرنت ها دریافت کرد. گاهی امکان گرفتن شغلی مانند دستیار آموزش (استاد کمکی) برای دانشجویان ارشد و دکتری هست. بهتر است قبل از انتخاب دانشگاه، به گزینه های مالی مانند مقدار شهریه آن یا امکان بهره مندی از وام، کمک هزینه و یا کار در دانشگاه، دقت نموده و سپس انتخاب کنید. هزینه های شهریه و ثبت نام و بیمه و سایر هزینه ها را در وبسایت اختصاصی هر دانشگاه میتوان یافت.

تجربه شخصی یک دانشجوی دکتری اقیانوس شناسی در ایالت نیوجرزی آمریکا درباره هزینه ها

لیستی از هزینه های اجباری و انتخابی رو در زیر بیارم. من در ایالت گران نیوجرزی زندگی میکنم. تنها در شهرهای بزرگ کلیفرنیا یا نیوبورک سیتی ممکن است از این مقادیر گران تر باشد، بنابراین میتوانید حدودا این مقادیر را مکسیمم در نظر بگیرید. در ضمن من متاهل هستم و ۱ فرزند هم دارم.

هزینه های اجباری

 1. مسکن: ۱ اتاق ۳۵۰ تا ۷۵۰، عموما ۵۰۰ تا ۶۰۰ (همه اعداد به دلار آمریکا). آپارتمان ۱ خوابه ۹۵۰ تا ۱۵۰۰، عموما ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ آپارتمان دو خوابه ۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰، عموما ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ (دقت کنید در ایالت های دیگر ممکن است حتی کمتر از نصف این مبالغ باشد.) این مبالغ شامل قبوض و اینترنت، حدود میانگین ماهی ۶۰ تا ۱۵۰ است.
 2. خورد و خوراک: مجرد ۲۵۰ تا ۵۰۰، عموما ۳۰۰. متاهل (خودتان غذا درست کنید) ۱۰۰ تا ۲۵۰ برای هر نفر، عموما ۳۰۰ برای یک زن و شوهر
 3. ارتباط (موبایل): ماهی ۴۰ تا ۱۲۰، بسته به سرویس انتخابی

هزینه های انتخابی (متغیر)

 1. خودرو: خرید یک خودرو مناسب ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ برای دست دوم و ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ نو (یک بار هزینه)، بنزین ۸۰ تا ۱۵۰ در ماه، تعویض روغن و فیلتر تقریبا هر ۳ ماه یک بار ۳۰ تا ۵۰، رجیستریشن سالی حدود ۱۵۰، بیمه (اجباری) ماهی ۴۰ تا ۱۵۰ بسته به سابقه رانندگی و خلاف و …
 2. لباس: مشابه ایران در شرایط عادی، در شرایط حراج تا یک سوم قیمت های ایران هم کم میشود… (البته قیمت های ایران قبل از سوبسید ها ۱۳۸۹)
 3. کتاب و لوازم التحریر: کتاب معمولا توسط کتابخانه، دانشکده، دوستان و اساتید میتوان تهیه کرد. اگر نه برای هر کتاب ۵۰ تا ۳۰۰ عموما متوسط ۱۰۰، با احتساب ۶ کتاب در سال حدود ماهی ۵۰. لوازم التحریر ارزان تر از ایران.
 4. لپ تاپ (حتما توصیه میکنم از آمریکا بخرید): حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ برای پی سی و ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ برای مک (مشخصات متعارف… وگرنه تا ۵۰۰۰ دلار هم هست)
 5. تفریحات: رستوران ۸ تا ۲۵ (برای هر نفر)، سینما ۸ تا ۱۶، موزه ۵ تا ۲۰ (خیلی روزها و مکان ها رایگان)، تور کامل نیویورک سیتی حدود ۱۰۰ دلار
 6. رفت و آمد عمومی: اتوبوس مسیر کوتاه ۲.۵ تا ۵ مسیر طولانی ولی نه بیشتر از ۱۰۰ مایل ۸ تا ۱۵. مترو ۵ تا ۲۵ بسته به مسیر
 7. مراقبت پزشکی: بیمه دانشگاه برای مجرد یا خانواده (در دانشگاه ما راتگرز فرقی ندارد) ۱.۵ درصد حقوق دریافتی (حدود ماهی ۲۵ تا ۳۰ دلار). با این بیمه هر بار به هر نوع بیمارستان یا پزشک مراجعه شود فقط ۱۵ دلار توسط بیمار پرداخت میشود هر چند که خدمات متعددی انجام شود. برای بستری شدن اورژانسی هم ۵۰ دلار
 8. مراقبت از کودک: داستان مفصلی است ولی برای پوشک و شیر خشک به علاوه چکاپ مرتب ماهانه حدود ۸۰ تا ۱۵۰

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا

پیش نیاز ورود به دانشگاه های آمریکا

متقاضیان تحصیل در اغلب کالجها و دانشگاه های آمریکا در مقاطع کارشناسی - کارشناس ارشد و دکتری بایستی توانائی اثبات مهارتهای زبان انگلیسی خود را داشته باشد که در واقع جزئی از پروسه و در واقع از پیش نیازهای پذیرش تحصیلی است و این خود بعنوان یکی از عوامل مهم در اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا است.


Admission Test Overview
دانشگاه ها عموما واجد شرایط بودن دانشجو را بعد از دریافت مدارک لازم و نتایج تست های پیش نیاز یررسی میکنند. توانائی و مهارتهای متقاضی در زبان انگلیسی نقش مهمی در اخذ پذیرش تخصیلی دارند. بعضی دانشگاه ها ممکن است ارزش زیادتری نسبت به بقیه مراکز آموزشی برای نتایج این تستها در پروسه پذیرش قائل باشند.

سطح نمرات لازم تستهای پیش نیاز در مراکز آموزشی و بخشهای دانشگاهی مختلف، متقاوت است.

Types of Standardized Tests

اغلب متقاضیان دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای اثبات مهارتهای خود در زبان انگلیسی بایستی امتحان تافل را با موفقیت پشت سر بگذارند.

تستهای پیش نیاز برای دوره های کارشناسی

 • Scholastic Assessment Test - SAT
 • Test of English as a Foreign Language - TOEFL

تستهای پیش نیاز برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری

 • Test of English as a Foreign Language - TOEFL
 • Test of Spoken English - TSE
 • Graduate Record Examinations (GRE) – for liberal arts, science, math
 • Graduate Management Admission Test (GMAT) – for business schools/study for MA ) programs
 • Law School Admission Testing Program (LSAT) – for law schools
 • Medical College Admission Test (MCAT) – for medical schools
 • Dental Admission Testing Program (DAT) – for dental schools
 • Pharmacy College Admission Test - PCAT
 • Optometry Admission Testing Program - OAT

لازم به ذکر است برخی از دانشگاه ها ممکن است تستهای پیش نیاز دیگری که در لیست فوق نیست را نیز جهت ورود به دانشگاه نیاز داشته باشند.

Test Preparation and Fees

میلیونها دانشجو سالیانه در این آزمونها شرکت میکنند بنابراین می بایست جهت شرکت در این آزمونها سریعا اقدام نمائید تا بتوانید در موقع مقرر تست را انجام و در زمان مقتضی به دانشگاه تحویل دهید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاههای آمریکا

 • افراد دارای مدارک لیسانس و بالاتر که نمره IELTS اکادمیک 6.5 و یا تافل IBT نمره 80 به بالا را دارا میباشند مستقیما برای دوره های فوق لیسانس و یا دکترا (در صورت دارا بودن مدرک فوق لیسانس) اعزام می گردند

برای پذیرش از کشور امریکا برای بیشتر رشته ها نمره GRE حدود 1000 به بالا و برای رشته های مدیریت نمره GMAT حدود 550 به بالا و رشته های گروه حقوق نمره LSAT لازم میباشد.

پروسه اعزام 6 تا 8 ماه به طول می انجامد.

 • افراد دیپلمه ای که دارای نمره IELTS 6 اکادمیک و یا تافلIBT حدود 75 به بالا باشند مستقیما برای دورهای لیسانس در دانشگاههای امریکا اعزام می گردند.

برای متقاضیان امریکا امتحان SAT الزامی است.

این گروه از دانشجویان باید مدرک پیش دانشگاهی را داشته باشند.

لازم به توضیح است که اقدام جهت اخذ پذیرش برای کلیه متقاضیان فقط از دانشگاههای درجه ممتاز مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فن آوری و دانشگاههای با رتبه (Ranking) خوب جهانی صورت میگیرد.

نحوه‌ ارزشيابي‌ مدارك‌ تحصيلي‌ در آمریکا

 • مدارك‌ کاردانی از مراكز آموزش‌ عالي‌ و كليه‌ مدارك‌ دانشگاهي (آكادميك) با 2 يا 3 سال‌ تحصيل، معادل‌ حداقل‌ 72 واحد با شرط‌ تحصيل‌ پيوسته‌ كه‌ منجر به‌ اخذ مدرك ‌Bachelor نمي‌شود، در صورت‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان، "كارداني" ارزشيابي‌ مي‌شود. اگر از 72 واحد، حداقل‌ 36 واحد تخصصي‌ باشد، كارداني‌ با گرايش‌ مربوط‌ ارزشيابي‌ مي‌شود.
 • مدارک کارشناسی: بعد از ديپلم‌ دبيرستان، "كارشناسي" ارزشيابي‌ مي‌شود.

a. تبصره: درصورت‌ نداشتن‌ ديپلم ‌دبيرستان، كميسيون ‌ارزشيابي‌ براساس‌ مدارك‌ ارايه ‌شده، نظر مي‌دهد.

 • مدارک کارشناسی ارشد: باشرط ‌داشتن‌كارشناسي،ازدانشگاه‌هاي‌ گروه‌ 1و 2، "كارشناسي‌ارشد" ارزشيابي‌ مي‌شود.

a. تبصره: مدارك‌ Master اخذ شده‌ از مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاه‌هاي‌ گروه‌هاي‌ 1 و 2 آورده‌ نشده‌ است، به‌ شرط‌ دارا بودن‌ معدل‌ 8/2 از 4 به عنوان كارشناسي ارشد ارزشيابي مي شود در صورتي كه معدل پائين تر از 8/2 از 4 باشد از طريق ارزيابي توانمندي هاي علمي - پژوهشي و حرفه اي متقاضي (اخذ آزمون) ارزشيابي مي شود.

 • مدارک Engineer Degree و Specialist با داشتن مدارک Master "کارشناسی ارشد" در تخصص یادشده ارزشیابی می شود و یا با نظر کمیسیون ارزشیابی، صحت صدور آن تایید می گردد.
 • مدارك‌ Ph.D. ، "دكترا" ارزشيابي‌ مي‌شود.

a. ‌تبصره: مدارك‌Ph.D. مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ نامشان ‌در فهرست ‌دانشگاه‌هاي ‌گروه‌ 1و 2 آورده ‌نشده‌ است، به ‌شرط ‌ارايه ‌يك ‌مقاله ‌علمي ‌از پايان‌نامه‌ دوره ‌دكترا در نشريات‌ معتبر بين‌المللي‌ غير محلي با نمايه بين المللي، "دكترا" ارزشيابي‌ مي‌شود.

 • ‌ مدارک Doctor of Science/ Doctor of Public Administration / Doctor of Engineering / Doctor of Education مانند مدارک Ph.D. ارزشیابی مي‌شود، با این تفاوت که در رای صادره عنوان لاتین مدرک درانتهای آن درج می شود.
 • مدارک صادره‌ از كليه‌ مراكز آموزش‌ عالي‌ وابسته‌ به‌ دانشگاه‌هاي‌ امريكا در ديگر كشورها براساس‌ ضوابط‌ و مقررات‌ آن‌ كشور ارزشيابي‌ مي‌شود.
 • مدارك‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ در زمان‌ شروع‌ به‌ تحصيل‌ دانشجو توسط‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و رفاه‌ امريكا كه‌ در كتاب‌Higher Education Directory معتبر (Accredited) شناخته‌ نشده‌ باشد، ارزشيابي‌ نمي‌شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/