آزمون (GRE)

سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان

سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان

login
En login

یک‌شنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ | 09:10  0 نظر   4204 بازدید


آشنایی و نحوه برگزاری آزمون GRE

آزمون جی آر ای یا همان GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می‌باشد. هدف آن سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان می‌باشد. این آزمون معمولاً برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز است. دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی معمولاً داشتن نمره ی بالا در این آزمون را یکی از شرایط پذیرش به مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا قرار می‌دهند.

زیرا آنها معتقدند که دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی بایستی در زمینه سیاسی، قدرت استنتاج و درک متون عمومی دشوار را کسب کرده باشند.

ETS برگزارکننده ی آزمونGRE است که به شکل The Smartest Way To Graduate And Business School (هوشمندانه ترین راه برای ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی ) آن را تعریف می کند. این آزمون مختص افرادی است که قصد ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در ایالات متحده‌ی آمریکا را دارند.

آزمون جی آر ایی بیش از ۳ ساعت به طول خواهد انجامید. برای همین، خود را برای آزمونی نسبتا فشرده آماده کنید.

مبلغ ثبت نام این آزمون ۱۹۵$ است

آزمون GRE

این آزمون به دو صورت ورقه‌ای (Paper base) و کامپیوتری (Computer base) برگزار می‌شود که نوع کامپیوتری آن در ایران برگزار نمی‌شود. نوع ورقه ای سالی سه بار برگزار می شود، یک بار در اکتبر و یک بار در نوامبر و یک بار هم در فوریه.

آزمون GRE 2 نوع مختلف Subject و General تقسیم می شود.

  • آزمون GRE Subject : این آزمون شامل رشته هایی مانند زیست شناسی یا شیمی ، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی می باشد. این آزمون نمره ی منفی دارد به طوریکه به ازای هر 4 پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی می گیرید. این آزمون تنها 3 بار در سال و معمولا در ماه های سپتامبر، اکتبر و آوریل به صورت کاغذی (Paper Based) توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می شود.
  • آزمون GRE General : این آزمون هر هفته و در شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می شود.آزمون GRE General نمره ی منفی ندارد.

چگونگی امتحان GRE General

آزمون جی آر ای مهارت های شما را در سه بخش ارزیابی می کند:

  • Analytical Writing Assesment ( نگارش تحلیلی)

این بخش نمره ای از 6 دارد که شامل 2 سوال 30 دقیقه ای می باشد و توانایی درک و بررسی ادعاها و شواهد، توانایی پشتیبانی کردن از ایده ها و افکار توسط دلایل کاربردی و ضروری،توانایی نوشتن مقاله دقیق و فصیح را مورد بررسی قرارد می دهد. نوشتار بایستی دون غلط املایی و گرامری باشد.این بخش از آزمون GRE از لحاظ اهداف و ابعاد مورد سنجش ، شباهتی به بخش نوشتاری آزمون هایی مانند آیلتس یا تافل ندارد.

  • Verbal Reasoning( دامنه ی لغت و درک مطلب)

شامل 2 مجموعه سوال 20 تایی است و برای هر بخش 30 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. این بخش نمره ای بین 130 تا 170 دارد. در این بخش توانای تحلیل زبانی فرد مورد سنجش قرار می گیرد. برای آمادگی در این بخش می بایست کتاب های مختلفی بر اساس رفرنس های اعلام ETS را مطالعه کنید و تست های زیادی هم بزنید تا در این بخش مهارت لازم را کسب کنید.این بخش توانایی تجزیه و تحلیل مطلب نوشته شده ، توانایی درک ارتباط بین کلمات و محتوای مطالب را مورد ارزیابی قرار می دهد.

  • Quantitive Reasoning (استدلال ریاضی)

شامل 2 مجموعه سوال 20 تایی است و برای هر بخش 35 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. نمره این بخش دقیقا مشابه بخش verbal است. این بخش توانایی حل مشکلات کمی و فهم شخصی از ریاضیات جبر، هندسه و تجزیه و تحلیل داده ها را مورد ارزیابی قرار می دهد.این مبحث خیلی دشوار نیست اما با توجه به محدود بودن زمان، داشتن سرعت عمل و دقت مهم ترین رکن این بخش از آزمون است.

آزمون جی آر ای موضوعی ( GRE Subject ) نیز که تخصصی تر است برای تعداد اندکی از عزیزان مانند رشته مهندسی کامپیوتر و ... در تعداد بسیار کمی از دانشگاه ها اجباری می باشد. یا برخی از اساتید تاکید می کنند که این آزمون را بدهید. نمره کل این امتحان از 900 می باشد که درصد بالای 85% خوب است.

مراکز برگزاری آزمون GRE General در تهران

سازمان سنجش کشور STN11497

آدرس: تهران، خیابان کریم خان

تلفن2188922242 :

موسسه امیربهادر STN12390

آدرس: تهران، پایین تر از میدان ولیعصر، جنب وزارت بازرگانی، بن بست صدف، پلاک 10

تلفن 2188919021 :

علامه سخن STN12010

آدرس: تهران، خيابان وليعصر، بالاتر از ميدان ونك، خيابان نگار پلاک 35

تلفن: 88922242 21

موسسه معرفت STN11618

آدرس: تهران، ابتدای وصال شیرازی، نبش نائینی، پلاک 25

تلفن:2166499941

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمائید.

گردآوری: الهام آقازاده ( 97/10/13)


دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/