مقایسه شهر وین در اتریش با شهر برلین در آلمان

مقایسه ای جذاب و خواندنی از دو کلان شهر معروف و محبوب اروپایی

مقایسه ای جذاب و خواندنی از دو کلان شهر معروف و محبوب اروپایی

login
En login

سه‌شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ | 09:26  0 نظر   4504 بازدید


با توجه به ذهنیت، فرهنگ، غذای، عامل سرگرمی و کیفیت زندگی که شهرها هر روز بیشتر از قبل به شهروندانشان ارائه می کنند؟ چرا وین تقریبا در هر مقوله پیشرو است و چرا آلمانی‌ها ما را تحسین می‌کنند، در اینجا در مقایسه با ما می‌خوانند.

مقایسه شهر وین با شهر برلین

موقعیت – آب و هوا

وین پایتخت اتریش با مختصات 14 ° 48 و ۱۶ است. پایتخت آلمان (برلین)در شمال و کمی غرب تر از شهر وین قرار دارد. اگر بخواهید از وین به برلین سفر کنید، باید ۵۲۴ کیلومتر را طی کنید. که اگر بخواهید با خودرو رانندگی کنید حدود ۷.۵ ساعت طول می کشد. اگر با قطار یا اتوبوس از برلین به وین بروید، ۹ تا ۱۱ ساعت در جاده هستید. پرواز وین – برلین هم ۱.۵ ساعت طول می‌کشد.
در حالی که برلین متوسط درجه‌حرارت بالای ۱۳.۴ درجه سانتی گراد (۵۶.۱۲ ° F)را دارد، مرکز شهر وین میانگین دمای بالای ۱۵.۴ درجه فارنهایت (۵۹.۷۲ ° F)را دارد. بارش باران در وین نسبتا متعادل است - میانگین تعداد روزانه بارش در سال ۸۸ روز است در حالی که در برلین شما باید در حدود ۱۰۳ روز در سال چتر خود را همراهتان ببرید. اگر شما میانگین ساعات آفتابی را در روز بشمارید، دو شهر تقریبا برابر هستند با این حال وین با 4.76 ساعت در صدر قرار دارد. رویهمرفته، آب و هوا در وین به طور متوسط گرم‌تر و خشک‌تر از آب و هوا در برلین است.
خوب اکنون نتیجه یک گل به نفع وین


وین 1 برلین 0

وین اتریش

نمای معماری و فیزیکی شهر

البته شما نمی‌توانید این دو شهر را از نظر اندازه مقایسه کنید. در کنار برلین با مساحت 891 کیلومتر مربع، وین با مساحت 414 کیلومتر مربع بسیار جذاب به نظر می‌رسد. خوب، اما همانطور که می‌گویند: اغلب به اندازه کافی اندازه آن‌ها به جذابیتشان وابسته نیست.
وین به ویژه با مرکز زیبای شهرش که در برلین وجود ندارد مقایسه می‌شود. معماری وین بازدیدکنندگان بسیاری را شگفت‌زده می‌کند. از "Nouveau هنری"، به سبک گوتیک و باروک و همچنین "Ringstraßenstil" تاریخی، شما می‌توانید همه چیز را در وین بیابید. اما نه تنها ساختمان‌های قدیمی با شکوه به نظر می‌رسند، بلکه معماری مدرن نامی برای خود در وین کسب کرده‌است. خط افق در امتداد سواحل دانوب به طور مداوم در حال افزایش است و در سال ۲۰۱۳ به خاطر معمار معروف دومینیک پرو، بلندترین ساختمان در اتریش ایجاد شد. زمانی که در وین هستید و البته اگر هیچ ترسی از ارتفاعات ندارید، حتما سری هم به رستوران برج سی بروید. از هیچ جای دیگر نسبت به آنجا نمی توانید دیدی جذاب به این شهر داشته باشید.
اجازه دهید به بحث تمیزی در شهر برسیم، اگر چه بیشتر شما می‌دانید که وین یک گام جلوتر از برلین است. پیاده‌روها در وین وای وای شما ممکن است دیوانه شوید و به جنون برسید از شدت تمیزی در این شهر پس وقتی قدم می زنید مراقب خودتان باشید شاید اصلا کف خیابان ها بشینید. دستگاه "WasteWatchers" هم در وین وجود دارد که به صورت لحظه ای و آنتایم زباله ها را کنترل و دعم می‌کند.
پس تا اینجا قطعا یک گل دیگه به نفع وین


وین 2 برلین 0

مردم و کشور

در وین به مرد اغلب لقب Grantscherme را می دهند. به این معنی که انجام هر چیزی و هر کاری برایشان راحت نیست. و واقعا هم بدون تعارف نمی شود این مساله را انکار کرد در واقعا عادت دارند ک همیشه شکایت کنند و انتقاد مثل ما ایرانی ها که دائما غر می زنیم مثلا زمستان ها هوا سرد است و کسی چیزی نمی گوید ولی تابستان که هوا داغ می شود اتریشی ها کله شان داغ شده و شروع می کنند به بحث های سیاسی. اتریش امروز یک کشور کاملا چند فرهنگی است برخلاف گذشته اش که اینطور نبود. مردم اتریش اکنون خیلی خوب یاد گرفته اند که چطور با همه چیز کنار بیایند و با هم از در صلح وارد شوند. آنها نقاط قوت و ضعف خودشان را فهمیده اند و می دانند که چه موقع باید صحیت کنند و چه موقع بهتر است خاموش بمانند. مخصوصا وقتی به مسابقه فوتبال می روند.
ولی در برلین کافی است که فقط به پیام خوش آمدگویی فرودگاه گوش بدهید انگار یک نفر دارد پیام محکومیت شما در دادگاه را می گوید "به زندان وحشتناک برلین خوش آمدید" البته مردم برلین هم در بین شان بد و خوب پیدا می شود. اما برخورد برلینی ها خیلی خشک تر از اتریشی هاست و از این بابت هم اتریش توانست در رقابتی نزدیک و تنگاتنگ یک گل دیگر به حریف بزند.


وین 3 برلین 0

مردم اتریش

هنر فرهنگ - چه کسی چیزهای بیشتری برای دیدن پیشنهاد می‌دهد؟

با توجه به این موضوع، مقایسه شهرها بسیار دشوارتر به نظر می‌رسد، اما اجازه دهید با (برلین) شروع کنیم. در پایتخت آلمان شما می‌توانید ۳ خانه اپرا، تئاترهای بی شماری و انواع اماکن فرهنگی و هنری را پیدا کنید. برلین به عنوان بزرگ‌ترین شهر تئاتری در آلمان، دعوت زیادی برای عاشقان فرهنگی دارد. علاوه بر این، این شهر به خاطر منظره منحصر به فرد موزه معروف است که بینشی در زمینه تاریخ، علوم مختلف و همچنین عصر مدرن و هنر مدرن فراهم می‌کند. تاریخ برلین به خصوص در زمان نازیسم را می توان در مراسم‌های یادبودهای فراوان در مکان‌های تاریخی به یاد آورد. در سال‌های اخیر یک صحنه هنری بسیار جوان و خلاق در برلین تاسیس شده‌است. با بازسازی "Bahnhof Bahnhof" در موزه هنر معاصر، یک مکان ملاقات جدید برای هنرمندان ایجاد شده و مردم را از سراسر جهان جذب کرده است.
بیایید نگاهی به وین بیاندازیم. وین پایتخت موسیقی جهان است، زیرا در هیچ جای دیگر آهنگسازان به اندازه آهنگسازانی که در اینجا زندگی کرده اند شهرت ندارند.
موسیقی کلاسیک قلب تاریخ موسیقی است و اثر آهنگسازان بزرگ مانند ولفگانگ Amadeus موتسارت، بتهوون یا گوستاو Mahler هنوز قابل‌توجه است، شما می‌توانید تقریبا هر روز از یک کنسرت موسیقی کلاسیک بازدید کنید. در ارکستر فیلارمونیک وین، گروهی از اپرای ملی وین و همچنین ارکستر سمفونیک وین به این بخش بسیار مهم فرهنگ موسیقی سنتی کمک می‌کنند. اگر دوست دارید چنین چیزی را تجربه کنید، رقص اپرا و یا کنسرت سال نو در "Musikverein" وین را از دست ندهید. بخش مهم دیگر فرهنگ اتریش، شهر داخلی تاریخی است که امروزه می توان از برخی ساختمان‌های امپراتوری آن بازدید کرد. در بین اینها موزه‌های بسیاری از هنرمندان مشهور دنیا، مانند موزه "Kunsthistorisches" یا "Albertina" وجود دارد. برجسته کردن صحنه هنر، viennacontemporary است که بزرگ‌ترین نمایشگاه هنری بین‌المللی اتریش است و هنرمندان را از سراسر جهان کنار هم می‌آورد و باعث تبادلات فرهنگی گسترده ای می گردد. و البته "Museumsquartier" اتریش که نه تنها یکی از بزرگ‌ترین مراکز فرهنگی جهان است، بلکه به یک تفر معروف و کانون فراغتی در شهر تبدیل شده‌است. هر دو شهر چیزهای زیادی برای ارائه در زمینه فرهنگی دارند و هر کدام یک گل به همدیگر می زنند.
پس نتیجه تا الان:


وین 4 برلین 1

غذا و نوشیدنی – کی پیشنهاد بهتری ارائه می کند

وین به عنوان تنها شهر دنیا، همنام با خودش یک سبک غذا خوردن خود را هم با خود دارد، "غذاهای وین". چه از رستوران "Beisl" معمولی و چه از رستوران‌های مجلل هتل وین هر دو می توانند یک غذای دلچسب با ترکیبی از طعم‌های محلی و بین‌المللی را به شما ارائه ‌دهند. وین با آن فضای دلپذیر و عجیب آن، بخشی از وین درست مانند کاخ شونبرون، و قهوه خانه های منحصر به فرد آن که هیچ جای دیگری در دنیا نظیر نداردن، انواع مختلفی از قهوه را در قهوه خانه های وین پیدا خواهید کرد.
حتی برلینی ها از عاشق غذاهای وینی ها هستند. به همین دلیل است که شما اغلب حتی در برلین هم کازینو های وینی را می توانید پیدا کنید. مخصوصا انوع سالاد های وینی و سالادهای سیب زمینی آن که می توان انگشتانتان را با آن قورت بدهید.
البته در برلین هم غذاهای خوب پیدا می شود مثل دونر کباب! بله درست خواندید اصلا شما می دانستید که مخترع اصلی و واقعی دونر کباب برلینی ها هستند نه ترک ها اما در ایران بیشتر دونر کباب را با نام کباب ترکی می شناسند. البته غذاهای محلی هم با ترکیبات ساده تر و همراه با نوشیدنی های خوشمزه را می توانید در برلین پیدا کنید.
اما در کل ما عاشق وین هستیم و شما می توانید انواعی از بهترین غذاها را با سلیقه های متفاوت و قیمت های متفاوت را پیدا کنید. پس یک گل دیگر به نفع وین و در دروازه برلین.

وین 5 برلین 1

تفریحات دو شهر - در کدام شهر تفریحات بیشتری وجود دارد؟

هر دو شهر تعداد زیاد تفرجگاه و باشگاه های شبانه دارد که می توانید به اندازه کافی در آنجا باشید و از تفریحات سالم آنجا لذت ببرید اما وین یک جای خیلی ویژه و خاص دارد. یک پارک تفریحی بزرگ در وسط شهر با انواع ترن های هوایی و چرخ فلکی بسیار بزرگ که می توانید نمایی بسیار زیبا از شهر را از بالاترین نقطه ممکن تماشا کنید و از آن لذت ببرید.
هر دو شهر مقایسه شده ما همینطور چیزهایی برای ارائه به همه عاشقان حیوانات به خصوص کودکان دارند. باغ‌وحش برلین (Berliner Zoo) در مرکز شهر برلین (Berlin Mitte) واقع شده‌است و در سال ۱۸۴۴ در این شهر افتتاح شد و قدیمی‌ترین باغ‌وحش آلمان است و در آن از 1444 گونه جانوری نگهداری می شود. باغ‌وحش وین (Tiergarten Schönbrunn) با ۷۴۶ گونه جانوری در پارک عظیم قصر شونبرون (Schloss Schönbrunn) واقع شده‌است و در سال ۱۷۵۲ افتتاح شد و در واقع قدیمی‌ترین باغ‌وحش جهان است. هر دو شهر جاهای خوبی برای سرگرمی و تفریح دارند - شما می‌توانید زمان خوبی را هم در برلین و هم در وین داشته باشید. پس با این حساب هر کدام یک گل به هم می زنند.


وین 6 برلین 2


شاخص های کیفیت زندگی – کیفیت زندگی در جایی که قرار است شما در آن زندگی کنید خیلی مهم است

اگر نگاهی به آخرین نتایج مطالعه مرسر داشته باشید فورا خواهید دانست که کدام شهر برنده این مسابقه خواهد شد. برای نه بار (تا سال 2018) در یک ردیف، وین به عنوان شهری با بالاترین کیفیت زندگی شناخته شده ‌است.
وین دارای سیستم آموزش و پرورش بسیار بزرگ و قدرتمندی را ارائه می‌دهد و همچنین سیستم حمل و نقل عمومی بسیار بی نظیر و با کیفیتی را دارد که می‌تواند روزانه با قیمت تنها ۱ یورو مورد استفاده قرار گیرد و شما در اینجا و در قلب اروپا احساس امنیت بسیار بیشتری دارید. اگر دوست دارید زمان زیادی را در خارج از شهر سپری کنید، وین مکان خوبی برای بیرون ماندن است. دویست و هشتاد پارک و باغ‌های سلطنتی و مناظر شهری فوق العاده که اوقات فراغت غنی را می‌سازند و کیفیت هوای خوبی که وین دارد شما را به یک تنفق هوای آزاد پاک دعوت می کند. مناطق تفریحی بسیاری نظیر Prater , Lobau و Wienerwald وجود دارد همینطور پیاده روهای زیبایی که می توانید از پیاده روی در آنجا لذت ببرید.
وین نه تنها از سوی نیویورک، بریتانیا بزرگ، بلکه به وسیله همسایه آلمان نیز مورد ستایش قرار گرفت. در روزنامه‌ها نوشته شده بود: " وین برلین را پیر جلوه می‌دهد." یه سوال دیگه داری؟ اگر مایل باشید همون جا هم می توانید از شهر زیبای وین لذت ببرید، فقط کافی است نگاهی به ویدئوی "تجربه وین" در زیر بیاندازید.

بی برو برگرد یک گل دیگر به طاق دروازه برلین زده شد.


وین 7 برلین 2

نتیجه گیری


وین به اندازه برلین بزرگ نیست و ممکن است به اندازه آن باشگاه‌ها و مغازه‌ها و فروشگاه های مختلف نداشته باشد، اما وین جذابیت منحصر به فردی دارد و چیزهای زیادی برای دیدن دارد. ما وین را دوست داریم و زندگی در اینجا بسیار خوش آیند و شاد است، اما مهم‌ترین چیز این است که ما دوست داریم که این شادی را با شما به اشتراک ‌بگذاریم.
با تیم اورانوس تماس بگیرید.


دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/