تجربه زندگی دانشجویی در وین

مصاحبه ای خواندنی و جذاب

مصاحبه ای خواندنی و جذاب

login
En login

یک‌شنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ | 11:00  0 نظر   3675 بازدید


هنگامی که به وین آمدم، قصد تحصیل نداشتم. اما شرایط زندگی همیشه تغییر می‌کند و برای من هم شرایط تغییر کرد. من درباره سیستم ثبت نام دانشگاهی تحقیق کردم و در این دو سال گذشته، من در دانشگاه وین یک دانش‌آموز خوب و موفق بودم. وقتی تصمیم گرفتم در مورد تحصیل در اتریش تحقیق کنم ابتدا با افرادی که در دانشگاه مشغول تحصیل بودند، مشورت کردم، اما کسی را نمی‌شناختم. این تجربه باعث شد فکر کنم که این مصاحبه و مطالبی که در اینجا در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه وین اتریش ممکن است برای کسانی که می خواهند تازه شروع کنند مفید باشد.


دارینا از روسیه

دارینا دختری از روسیه دانشجوی دانشگاه اتریش ، با چشمانی سبز رنگ


رشته تحصیلی تان چیست؟
رشته من توسعه بین المللی و ارتباطات فرهنگی است که با ترکیبی از سه زبان آلمانی / انگلیسی / فرانسه ارائه می شود.
نظر شما در مورد تجربه دانشجویی در دانشگاه وین چیست؟
دانشجو بودن در دانشگاه وین یک تجربه فراموش نشدنی است. نمی دونید آدم چه احساسی دارد. وقتی که اول صبح به طبقه زیر زمین می روید و دانشجویان زیادی را کتاب و دفتر به دست می بینی که سخت مشغول مطالعه و پژوهش اند. در ایستگاه Schottentor پیاده می شوید و چشمتان به کلیسای جامع Votiv Kirche را می بینید. هوای صبحگاهی با بوی دریا را تنفس می کنید. نوشیدن یک فنجان قهوه داغ همراه با آهنگهای بسیار شاد واقعا یک زندگی دانشجویی رویایی را می توان در وین متصور شد.
زندگی دانشجویی خود را در وین چگونه توصیف می‌کنید؟
برای من وین یک جای کاملا ایده آل برای تحصیل است، برای هیچ کاری نیاز به هیچ عجله ای نیست، تمام محیط شهر فرهنگی و راحت برای درس خواندن است. در بسیاری از پارک ها خیابان ها و چمن زارها جایی برای نشستن و مطالعه وجود دارد. البته اگر می خواهید که خیلی زود درستان تمام شود باید برخی از سرگرمی ها را برای یک دوره تحصیلی فراموش کنید. شما باید یک تصمیم جدی و انگیزه قوی برای درس خواندن داشته باشید. یعنی باید دایما به خودتان بگویید: من با جدیت درس می خوانم به نشست ها و همایش ها می روم و در کلاس ها و نشست ها با دقت به حرفهای اساتیدم گوش می دهم چون دانشگاه مدرسه نیست. در دانشگاه وین هیچ کس بر روی شما کنترلی ندارد. در واقع منظورم این است که شما وظایف و کارهای دارید و این خودتان هستید که باید زمانتان را برای انجام وظایف و کارهایتان تنظیم کنید. باید یک فرد کاملا منظم باشید و بتوانید به خوبی وقتتان را برای مقابله با همه چیز مدیریت کنید. البته کادر آموزشی دانشگاه بسیار رفتار دوستانه و مفیدی با دانشجو دارند و شما با آنها در یک شرایطی کاملا برابر قرار دارید و من همیشه به این موضوع فکر می کنم.

در مورد اوقات فراغت چه نظری دارید؟ آیا وین امکان فعالیت‌های تفریحی زیادی را برای دانشجویان ارائه می‌کند؟
اگر شما به شکل عجیبی وقت آزاد داشته باشید البته که دارد. ولی من در دو سال اول دانشگاه اصلا وقت آزاد نداشتم. وین جاهای زیادی برای اوقات فراغت دارد مثلا می تونید به Staatsoper بروید که اپراهای بسیار بی نظیر و زیبایی دارد و شما تنها با 3 یا 4 یورو می توانید یک بلیط برای رفتن به آنجا تهیه کنید. شما می توانید به Museumsquartier بروید که موزه منطقه ای وین محسوب می شود و جزو هشتمین منطقه فرهنگی برتر جهان محسوب می شود و یک روز خوب را با یک فنجان قهوه در آن مکان بگذرانید. در کنار موزه فضاهای بسیار زیبایی برای نشستن وجود دارد. اگر اهل موزه و اپرا نیستید تفریحات دیگر هم برایتان وجود دارد می توانید به کنسرت های موسیقی بروید ، می توانید با کشتی به براتیسلاوا (پایتخت کشور اسلواکی) بروید و یا با قطار به پراگ ، پاریس ، ونیز و ... بروید. در واقع بخش زیادی از دنیا در زیر دستان شماست. یا این که به یک کافه بروید و انواع قهوه های خوشمزه را میل کنید. از اسپرسو (kleiner Schwarzer) گرفته تا melange, kapuziner, fiaker, latte و ... و انواع بستنی ها و خلاصه وین پایتخت انواع بسیاری از قهوه ها و چیزهای خوشمزه هم هست. همه این چیزهایی که گفتم در وین امکان پذیر است و من امیدوارم که شما هم در وین ادامه تحصیل بدهید و به همان اندازه که من مجذوب وین شدم شما هم مجذوب این شهر قشنگ و رویایی بشوید.


پنلوپه از یونان

چال گونه و لبخند زیبای  پنلوپه از یونان . دانشجوی اتریش


در چه رشته ای تحصیل می کنید و چرا این رشته را انتخاب کردید؟
من در حال حاضر در حال گذراندن دکترای مطالعات کلاسیک هستم. در واقع من عاشق ادبیات یونان باستان هستم و نمی توانم به مطالعه چیز دیگری فکر کنم. البته گاهی اوقات زبان شناسی را هم دنبال می کنم. و واقعا دوست دارم هر دو این رشته ها را با دقت یاد بگیرم.
آیا شما دانشگاه وین را به یک خارجی توصیه می‌کنید و چرا؟
خوب انتخاب دانشگاه بر اساس مقاطع تحصیلی مختلف و رشته ها می تواند برای افراد متفاوت باشد. در واقع برای گرفتن بهترین تصمیم شما باید دقیقا ببینید که چه کاری می خواهید انجام دهید و برای رشته مد نظر شما دانشگاه مد نظرتان چه دوره هایی را تدارک دیده و چه اساتید و هیئت علمی برای رشته مد نظر شما وجود دارد.
نظر شما در مورد تجربه دانشجویی در دانشگاه وین چیست؟
هوم … آیا باید جوابم را در چارچوب دانشگاه بگیرم؟ پس باید به سادگی اشاره کنم که این دانشگاه یک سازمان کامل با تشریفات اداری کامل است. علاوه بر این، با در نظر گرفتن زمینه‌های مورد مطالعه، من واقعا از این روش لذت می‌برم که رشته‌های کلاسیک در یک روش مدرن بازدید مجدد می‌شوند، و روند تحقیق را دنبال می‌کنند. من حدس می‌زنم که این کار باید با اساتید انجام شود و ممکن است یک قاعده کلی نباشد. به هر حال، احساس کلی من مثبت است، با این حال گاهی اوقات دانشگاه کمی محافظه‌کار است که من هم به آن احترام می‌گذارم، و به این موضوع اعتراف می کنم.
آیا وین برای تحصیل مقرون به صرفه است؟
من احساس می‌کنم که، بله، وین مکانی است که در آن یک دانشجو می‌تواند بدون اینکه پول زیادی خرج کند، به راحتی زندگی کند. البته این موضوع به خود شخص و سبک زندگی اش هم بستگی دارد، بنابراین نمی توان برای همه با سبک های زندگی متفاوت یک فرمول را پیچید اما در ساده ترین حالت بله بسیار مقرون به صرفه و ارزان است.
زندگی دانشجویی خود را در وین چگونه توصیف می‌کنید؟
من برای اولین بار به عنوان دانشجوی کارشناسی‌ارشد در دانشگاه وین به وین آمدم، و سپس برای PhD در اینجا ماندم و در عین حال ترجیح می‌دهم به روش خودم مطالعه کنم یا از اوقات فراغتم لذت ببرم.

چیز دیگه ای هست که بخوای با ما در میون بذاری؟ یک چیز شاد یا عجیب که برای شما در ارتباط با زندگی دانشجویی تان در وین اتفاق افتاده؟
من همیشه وین را مثل یک سمفونی به یاد خواهم داشت. و همیشه مدیون کسی هستم که به من کمک کرد سه سال اول در اینجا بهتر زندگی کنم. وین همیشه در قلب من جای خواهد داشت.


کاملیا از برزیل

دختری با کمی استرس و نگرانی در چهره- کامیلا دانشجوی دانشگاه اتریش


در چه رشته ای تحصیل می کنید و چرا این رشته را انتخاب کردید و اهل کجا هستید؟
من در حال حاضر ترم ۵ دوره کارشناسی در رشته توسعه بین‌المللی هستم. من اساسا این رشته را بعد از گذراندن ۴ لیسانس دیگر انتخاب کردم. زیرا دوستان من در کلاس‌های توسعه بین‌المللی شرکت داشتند و باعث علاقه مندی من شدند. من قطعا از انتخاب خودم پشیمان نیستم! من اصالتا اهل سائو پائولو، برزیل هستم.
آیا شما دانشگاه وین را به یک خارجی توصیه می‌کنید و چرا؟
من دانشگاه وین اتریش را به یک خارجی به شرطی توصیه می‌کنم که زبان آلمانی را خوب درک کند. البته شما می‌توانید زبان آلمانی را از ابتدا با زندگی و تمرین‌کردن در وین یاد بگیرید (مثل من) اما این فرآیند همه چیز را برای خودتان سخت‌تر می‌کند. اگر آلمانی را به عنوان زبان دوم صحبت کنید و یا آن را به عنوان سرگرمی یاد بگیرید و دوست داشته باشید که در خارج از کشور مطالعه کنید، پس وین گزینه خوبی است! دانشگاه در اینجا یک برنامه زمانبندی باز ارائه می‌دهد تا شما زمان داشته باشید تا در کلاس‌های جالب دیگر از چندین موسسه مختلف شرکت کنید، به علاوه شما زمان آن را دارید که فعالیت‌ها و سرگرمی‌های دیگری را در کنار خود داشته باشید.
آیا وین برای دانشجویان مقرون‌به‌صرفه است؟
خوب من می توانم بگویم که از خیلی لحاظ ها می تواند مقرون به صرفه باشد مثلا من در اینجا برای صرفه جویی در هزینه غذا به رستوران پاکستانی ها می روم هم غذاهای خوب و خوشمزه ای دارد و هم قیمت فوق العاده ارزان گزینه ها برای کم هزینه کردن زندگی در اینجا زیاد است.
زندگی دانشجویی خود را در وین چگونه توصیف می‌کنید؟
گاهی اوقات خیلی سخت است، اما لذت هم دارد! مطمئنا این تجربه عالی را هرگز فراموش نمی‌کنم! من افرادی را از سراسر دنیا در اینجا ملاقات کردم که مشکلات، سختی‌ها، لحظات شاد … را در وین داشته اند. این تجارب مرا تبدیل به فردی متفاوت کرد که امروز هستم.
آیا شما در یک آپارتمان مشترک یا در یکی از خانه‌های دانشجویی زندگی می‌کنید (studentenwohnheim) و چگونه یک دانشجو می‌تواند محل اقامتی در وین را پیدا کند، زمانی که او هنوز به وین نیامده است؟
من مدتی در یک Studentenwohnheim زندگی کرده‌ام و اکنون من در یک آپارتمان (آپارتمانی مشترک) زندگی می‌کنم. پیدا کردن محل اقامت در وین بسیار آسان است. همچنین می توانید خوابگاه های دانشجویی را قبل از رفتن به وین اجاره کنید.

آیا شما از کل ساختار دانشگاه راضی هستید و یا فکر می‌کنید دانشگاه باید چیزی را بهبود ببخشد؟
سازماندهی دانشگاه وین خیلی برای من راضی کننده نبود چون بیشتر اوقات دانشجو باید خودش روش خودش را پیدا کند و مسیر خود را طی کند اما اغلب دانشگاه های آمریکایی مشاوره های خوب و دقیقی را برای دانشجویان فراهم می کنند اما وین یک مقدار عمومی تر از دانشگاه های دیگر است.
در مورد اوقات فراغت چه نظری دارید؟ آیا وین امکان فعالیت‌های تفریحی زیادی را برای دانشجویان ارائه می‌کند؟
وین برای دانشجویان، عمدتا در بهار و تابستان، فعالیت‌های رایگان زیادی را عرضه می‌کند. اینجا انواع جشنواره های فیلم در فضاهایی خوب برگزار می شود و موسسات فرهنگی کوچک و بزرگ زیادی دارند که کارگاه‌های رایگان و نقدهای فیلم و غیره برگزار می‌کنند. ما در اینجا پارک‌های بسیار زیادی داریم که اگر فضاهای باز و دلنواز را دوست داشته باشید وین بهترین انتخاب برای شماست.


دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/