قدیمی ترین و بروزترین دانشگاه های آمریکا

بررسی کامل

بررسی کامل

En

چهار‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ | 16:25  0 نظر   7841 بازدید


قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آمریکا

ایالات متحده آمریکا با داشتن کالج‌ها و دانشگاه‌های بسیار که قدمت آنها به سال‌ها و قرن‌ها پیش می‌رسد، غنی‌ترین تاریخ آموزش عالی در جهان را داراست. این مؤسسات آموزش عالی فرصتی منحصر به فرد برای یادگیری در محیطی آمیخته از فرهنگ و آموزش عالی فراهم می‌سازد. در این مقاله علاوه بر لیستی از 100 دانشگاه قدیمی آمریکا، ده تا از آنها را برای آشنایی بیشتر شما معرفی کرده‌ایم.


1. دانشگاه هاروارد (Harvard University) - 1636

هاروارد یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی می‌باشد که در کمبریج، ایالت ماساچوست واقع شده است. این دانشگاه در سال 1636 به عنوان یک دانشکده تأسیس شد و جهت بزرگداشت کشیش و روحانی جان هاروارد که اولین حامی و خیر آن نیز بود، هاروارد نامیده شد. دانشگاه هاروارد علاوه بر قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در آمریکا، یکی از دانشگاه‌های رنک بالا و معتبر در جهان و مهمترین دانشگاه در مجموعه دانشگاه‌های لیگ آیوی می‌باشد . اکنون بیش از 21.000 دانشجو در دانشگاه هاروارد به تحصیل می‌پردازند که 25% از آنها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده است. هاروارد در رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهانی QS و THE در سال 2024 رتبه‌ی چهارم را از آن خود کرده است. از فارغ‌التحصیلانن مشهپور این دانشگاه می‌توان افرادی چون بیل گیتس (مؤسس مایکروسافت)، باراک اوباما و جورج بوش و مارک زاکربرگ (مؤسس فیسبوک) را نام برد.


2. دانشگاه ویلیام و مری (College of William & Mary) - 1693

کالج ویلیام و مری که به اختصار W&M نامیده می‌شود، دانشگاهی تحقیقاتی دولتی می‌باشد که در شهر ویلیامزبرگ ایالت ویرجینیا آمریکا واقع شده است. کالج ویلیام و مری پس از هاروارد دومین دانشگاه قدیمی در ایالات متحده آمریکا می‌باشد. این دانشگاه در سال 1693 تحت یک منشور سلطنتی توسط پادشاه ویلیام سوم و ملکه مری دوم بنیان گذاشته شد. کالج ویلیام و مری در سال ۱۷۷۶ به یک دانشگاه خصوصی تبدیل شد و بعدها در سال ۱۹۰۶ جزو دانشگاه های عمومی آمریکا محسوب شد. پردیس 1.200 هکتاری و تاریخی این کالج در ویلیامزبرگ ویرجینیا، خانه قدیمی‌ترین ساختار دانشگاه در کشور توسط کریستوفر ورن می‌باشد که در 1700 تکمیل شد. این دانشگاه به داشتن دوره‌هایی در حقوق و پزشکی و همچنین دوره‌های تخصصی چون کسب‌وکار، آموزش علوم و فنون دریایی و غیره شناخته شده است. در سال تحصیلی 2023 تعداد دانشجویان دانشگاه ویلیام و مری 9.762 برآورد شده است که حدود 8% از آنها دانشجویان بین‌المللی بوده‌اند.


3. دانشگاه ییل (Yale University) - 1701

دانشگاه ییل یکی دیگر از دانشگاه‌های خصوصی تحقیقاتی معتبر و چهارمین دانشگاه قدیمی در ایالت متحده امریکا می‌باشد. دانشگاه ییل ابتدا در سال 1701 به عنوان یک مدرسه‌ی دانشگاهی در سی‌بروک ایالت کانکتیکات تأسیس و 15 سال بعد به شهر New Haven انتقال داده شد و در سال 1718 به خاطر بزرگداشت Welsh benefactor Elihu Yale دانشگاه ییل نامیده شد. تاریخچه دانشگاه ییل با دانشجویان بین‌المللی به سال 1800 برمیگردد. با این وجود 22% از دانشجویان دانشگاه ییل بین‌المللی هستند و در سال اخیر پذیرای حدود 2.841 نفر دانشجوی بین‌المللی از 121 کشور دنیا بوده است. دانشگاه ییل جز مجموعه‌ی دانشگاه‌های خصوصی معروف آمریکا (لیگ آیوی) می‌باشد و اولین دانشگاه در امریکا بود که در سال 1861 مدرک PhD اعطا کرد.


۱-دانشگاه کالیفرنیا، مرسد-تاسیس:۱۸۵۵

دانشگاه کالیفرنیا، مرسد

یک دانشگاه دولتی که در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد در دره سن Joaquin در کالیفرنیا واقع شده‌است و پردیس آن ۸۱۰ هکتار زمین است. تمام ساختمان‌های آن در محوطه دانشگاه دارای مجوز LEED (رهبری در طراحی انرژی و محیط‌زیست) هستند. این دانشگاه که به ۳ دانشکده تقسیم‌شده دارای ۲۱ دوره لیسانس و ۲۲ دانشجوی دوره فوق لیسانس است. ساختمان این دانشکده برای علوم فنی و مهندسی است و مسئولین دانشگاه در حال برنامه‌ریزی برای افزودن دو دانشکده جدید، پزشکی و مدیریت هستند.

.

۲-دانشگاه آو ماریا- تاسیس:۱۹۹۸

دانشگاه آو ماریا

این دانشگاه خصوصی در سال ۲۰۰۳ به طور رسمی تاسیس شد، اما شروع آن به قبل تر و به سال ۱۹۹۸ بر می گردد. این دانشگاه در شهر "Ave"، فلوریدا – شرقی در ناپل قرار دارد و ارائه دهنده و ۳ دوره در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا و ۳۰ دوره کارشناسی را دارد. در سال ۲۰۱۲ بخشی از گزارش جهانی گزارش جهان در سال ۲۰۱۲ به نام "بهترین دانشکده‌ها" در سال ۲۰۱۲ در فهرست "رده‌بندی ملی هنرهای لیبرال" قرار گرفت.

.

۳-دانشگاه سوکا -تاسیس: 2001

دانشگاه سوکا

این دانشگاه هنر لیبرال در Aliso Viejo در کالیفرنیا واقع شده‌است، صلح‌طلبی و حقوق بشر و هم‌زیستی طبیعت و انسان اجزای اصلی اصول این دانشگاه است. این دانشگاه مدرک کارشناسی در زمینه‌هایی مانند مطالعات محیطی، علوم انسانی، علوم رفتاری و مطالعات بین‌الملل و در مقطع کارشناسی‌ارشد رشته هایی همچون علوم فناوری های آموزشی و تغییر اجتماعی را ارایه می‌دهند. کلاس‌ها از ۱۲ دانش‌آموز که ملزم به یادگیری حداقل یک زبان غیر بومی هستند، فراتر نمی‌رود. زبان اسپانیایی، فرانسوی، ماندارین و ژاپنی توسط این دانشگاه عرضه می‌شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
https://www.dpu.org.ir/