ایران و اتریش سمپوزیوم گردشگری کوهستان برگزار می‌کنند

ایران و اتریش درباره برگزاری «سمپوزیوم گردشگری کوهستان و طبیعت‌گرد» و سومین «کارگروه فنی همکاری‌های گردشگری ایران و اتریش» مذاکره کردند.

ایران و اتریش درباره برگزاری «سمپوزیوم گردشگری کوهستان و طبیعت‌گرد» و سومین «کارگروه فنی همکاری‌های گردشگری ایران و اتریش» مذاکره کردند.

login
En login

سه‌شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ | 16:54  0 نظر   1514 بازدید


ایران و اتریش درباره برگزاری «سمپوزیوم گردشگری کوهستان و طبیعت‌گرد» و سومین «کارگروه فنی همکاری‌های گردشگری ایران و اتریش» مذاکره کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ در نشست با اشتفان شولتس ـ سفیر اتریش در تهران ـ‌که در محل این معاونت برگزار شد، مقدمات برگزاری سمپوزیوم گردشگری کوهستان و طبیعت‌گردی در تاریخ سوم و چهارم مهرماه و برپایی سومین کارگروه فنی همکارهای گردشگری ایران و اتریش در تاریخ دوم مهرماه امسال در تهران را بررسی کردند.

معاون گردشگری گفت: با توجه به این‌که رویدادهای مهم پیش‌رو با محوریت طبیعت‌گردی و اکوتوریسم خواهد بود، آشنایی با اقدامات انجام شده در معاونت گردشگری مرتبط با این حوزه شامل به کارگیری توان فرابخشی دستگاه‌های ذینفع در کمیته ملی طبیعت‌گردی، به‌روزرسانی سند ملی طبیعت‌گردی و ابلاغ آن، همکاری با سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مطابق با شعار سال ۲۰۲۰ با عنوان اکوتوریسم و توسعه گردشگری روستایی و میزبانی از وزرای گردشگری کشورهای مختلف در اجلاسی جهانی با همین عنوان در استان‌های کرمانشاه و کردستان، نشان‌دهنده آن است که موضوع اکوتوریسم همواره در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد و گام‌های برداشته شده می‌تواند در برگزاریسمپوزیوم گردشگری کوهستان و طبیعت‌گردی که قرار است با همکاری معاونت گردشگری، سفارت اتریش و دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شود، تاثیرگذار باشد.

تیموری همچنین با بیان این‌که نگاه ما به حوزه گردشگری در کنار ابعاد اقتصادی و اجتماعی آن یک نگاه غالب فرهنگی است، یادآور شد: گردشگری ابزاری مناسب برای تعامل و ارتباطات میان فرهنگی بین ملت‌ها است.

معاون گردشگری اظهار کرد: شاید یکی از دلایل این‌که جهان امروز درگیر چالش‌ها و تنش‌های روزافزون شده است این باشد که مسؤولان حوزه‌های فرهنگی به اندازه سیاسیون فعال نبوده‌اند تا با تقویت روابط میان ملت‌ها، دوستی‌ها و تعاملات مسالمت‌آمیز جایگزین چالش‌ها، خصومت‌ها و تنش‌ها شود.

تیموری از ایران به عنوان مقصدی فرهنگی برای گردشگران نام برد و گفت: وجود تفاوت نگاه گردشگران قبل و بعد از ورود به کشور و تحسین از وجوه فرهنگی ایران نشان از این ادعا است که به تکرار در تورهای ورودی شاهد آن هستیم.

معاون گردشگری بهره‌مندی از گردشگری به عنوان محرک برای پویایی و نشاط، افزایش کیفیت زندگی اجتماعی در میان مردم ایران و تلاش برای توزیع سفر و انتقال ثروت به استان‌های محروم و کمتر شناخته شده را سیاست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در عرصه گردشگری داخلی و یک مسؤولیت اجتماعی برای حوزه گردشگری دانست و گفت: سمپوزیوم گردشگری کوهستان و طبیعت‌گردی هم‌راستا با زوایای فرهنگی گفته شده، برگزار خواهد شد؛ چراکه اکوتوریسم در ایران یک ظرفیت است و با توجه به این‌که این ظرفیت در شهرها و روستاهای کوچک متمرکز است؛ لذا فرایند توزیع سفر و ثروت می‌تواند در شکوفایی استعدادهای بالقوه این بخش موثر واقع شود.

تیموری همچنین با اشاره به پیشینه همکاری‌های گردشگری میان جمهوری اسلامی ایران و اتریش، افزود: سومین کارگروه فنی همکارهای گردشگری ایران و اتریش که قرار است همزمان در مهرماه امسال در تهران برگزار شود، چندی پیش در خردادماه امسال با عنوان دومین نشست کارگروه مشترک گردشگری جمهوری اسلامی ایران و اتریش با موضوع آموزش برگزار شد و بخش نخست این رویداد نیز سال ۹۵ با هدف آشنایی ظرفیت‌های گردشگری طرفین در تهران برپا شده بود.

او با اعلام حمایت از روند برگزاری این کارگروه، اظهار کرد: بخش نخست سومین کارگروه همکارهای ایران و اتریش با موضوع گردشگری کوهستان و بخش دوم این رویداد با محوریت طبیعت‌گردی برگزار خواهد شد و فعالان بخش خصوصی و دولتی طرفین به تبادل اطلاعات و تقویت تعاملات در این حوزه خواهند پرداخت.

تیموری همچین برای برگزاری مراسم امضای پروتکل سومین کارگروه فنی همکارهای گردشگری ایران و اتریش به منظور ثبت تعهدات طرفین، در روز چهارشنبه، ۳ مهرماه در حاشیه سمپوزیوم گردشگری کوهستان و طبیعت‌گردی در دانشگاه علم و فرهنگ، اعلام آمادگی کرد.

اشتفان شولتس ـ سفیر اتریش در ایران ـ نیز با بیان این‌که گردشگری یکی از کانال‌هایی است که به تعمیق روابط دولت‌ها و ملت‌ها می‌انجامد، گفت: می‌توانیم ادعا کنیم رابطه ایران و اتریش در زمینه گردشگری جزو ارتباطات ابرقدرت است؛ چرا که این رابطه بیش از ۷۰۰ سال پیشینه دارد.

وی با بیان این‌که یکی از وجوه اصلی گردشگری یادگیری از یکدیگر است، اظهار کرد: جانمایی صحیح ساختار سمپوزیوم گردشگری کوهستان و طبیعت‌گردی باهدف آموزش می‌تواند در فرهنگسازی گردشگری داخلی، ارتباط با کشورهای همسایه و نیز در سطح بین‌الملل تاثیرگذار باشد.

سفیر اتریش افزود: پیشنهاد می‌شود با دعوت از استان‌های فعال در حوزه طبیعت‌گردی در سمپوزیوم پیش‌رو زمینه ارتقای کیفی خدمات این حوزه را سبب شویم.

شولتس گفت: کشور اتریش با جمعیت ۸ میلیون نفر، شاهد ۱۵۰ میلیون نفر شب - اقامت و افزایش ۳۸ درصد رشد در سال گذشته نسبت به سال قبل است. با توجه به رشد حاصل شده، نکات منفی نیز در زمینه مدیریت مقاصد، ازدحام گردشگران در برخی نقاط خاص و عدم توزیع سفر در اتریش دیده می‌شود.

وی همچنین نسبت به دستاوردهای سومین کارگروه فنی همکارهای گردشگری ایران و اتریش بیان کرد: امیدوارم با ترسیم نقشه راه در حوزه گردشگری کوهستان و طبیعت‌گردی، چشم‌اندازی روشن در زمینه همکاری دو کشور ترسیم شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/