ویزای همراه،خانوادگی،پیوست اتریش

ویزای همراه اتریش: راهی سریع برای عبور از دروازه‌های اداری و ورود به این کشور پراز فرصت.راهی آسان برای تحصیل در این کشور

ویزای همراه اتریش: راهی سریع برای عبور از دروازه‌های اداری و ورود به این کشور پراز فرصت.راهی آسان برای تحصیل در این کشور

En

سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ | 10:36  3 نظر   11925 بازدید


ویزای پیوست اتریش

ویزای همراه اتریش - دانش پژوهان اورانوس

ویزای پیوست یا ویزای الحاق اتریش، نوعی از ویزاست که به اعضای خانواده یا افراد وابسته‌ی فردی که در اتریش اقامت دارد و یا مقیم اتریش محسوب می‌شود، امکان ورود و اقامت در این کشور را می‌دهد. درواقع شهروندان اتریشی یا دارندگان یکی از مجوزهای اقامت اتریش، در صورتی که از اتباع کشور ثالث باشند می‌توانند اعضای خانواده خود را از طریق ویزای پیوست یا ویزای همراه به کشور اتریش ببرند. اتباع کشور ثالث به افرادی اطلاق می‌شود که برای ورود به خاک کشور اتریش به ویزا نیاز دارند.

به خاطر داشته باشید که صدور ویزای پیوست، اجازه ورود و تمدید اقامت به طور مستقیم به فردی که دارای یکی از مجوزهای اقامت اتریش می‌باشد، بستگی دارد. در حال حاضر کشور اتریش اجازه الحاق همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را به صورت همزمان با دانشجو صادر میکند. پروسه درخواست ویزای پیوست اتریش ممکن است کمی پیچیده باشد و به همین دلیل است که در این مقاله هر آنچه که لازم است در رابطه با شرایط و نحوه‌ی اخذ ویزا پیوست به اتریش بدانید، توضیح داده شده است.


ویزای پیوست اتریش برای چه افرادی مناسب است؟

شهروندان اتریشی و یا به طور کل افرادی که دارای یکی از مجوزهای اقامت اتریش هستند می‌توانند برای اعضای خانواده خود که از اتباع کشور ثالث هستند برای ویزای پیوست اتریش درخواست دهند. اعضای خانواده‌ای که واجد شرایط اخذ این نوع از ویزا هستند شامل:

 • همسر (21 سال به بالا)
 • فرزندان زیر 18 سال
 • شریک زندگی طولانی مدت (تحت شرایطی خاص) - بالای 21 سال
 • سایر بستگان (تحت شرایطی خاص)
  -

ویزای پیوست اتریش برای اعضای خانواده‌ و وابسته‌ی فردی صادر می‌شود که دارنده‌ی یکی از مجوزهای زیر باشد:

 • دارندگان کارت قرمز سفید قرمز یا دارندگان بلو کارت/کارت آبی اتحادیه اروپا
 • اتباع کشورهای ثالث که دارای اقامت بلند مدت در اتریش هستند. (مانند دارندگان ویزای تحصیلی/دانشجویی اتریش)
 • دارندگان کارت قرمز سفید قرمز پلاس
 • دارندگان مجوز اقامت برای افراد خود اشتغال/Self employed
 • دارندگان مجوز اقامت برخی مشاغل سودآور وابسته
 • دارندگان مجوز اقامت برای محققان یا پژوهشگران

شرایط موردنیاز ویزای پیوست اتریش

برای آنکه واجد شرایط اخذ ویزای پیوست اتریش باشید، می‌بایست قبل از هر چیزی از اعضای وابسته و خانواده‌ی فردی باشید که دارنده‌ی یکی از مجوزهای اقامت اتریش (ذکر شده در بالا) باشند. پس از بررسی شرایط،در مرحله دوم می‌بایست یک سری اسناد و مدارک موردنیاز جهت پروسه‌ی درخواست ویزای خود فراهم کنید که در ادامه به طور کامل توضیح داده شده است.


مدارک موردنیاز ویزای پیوست اتریش

 • شما می‌بایست دارای یک پاسپورت معتبر داشته باشید، بدین معنا که مدرک شما بایست در 10 سال گذشته صادر شده باشد و در طول اقامت شما در اتریش معتبر باشد.
 • کپی پاسپورت قبلی (در صورت وجود).
 • می‌بایست با ارائه گواهی تمکن مالی خود نشان دهید که به عنوان یک مقیم اتریشی، توانایی تأمین هزینه‌های خود و افراد وابسته‌ی خود را دارید و به رفاه اجتماعی متکی نخواهید بود. درآمد شما می‌بایست معادل یا بیشتر از حقوق پایه و استاندارد در اتریش باشد. (میزان حقوق استاندارد سال 2024 در اتریش حدود 1.217.46 یورو برای افراد مجرد، 1.921.96 یورو برای افراد متأهل و همچنین 187.93 یورو اضافه برای هر فرزند اعلام شده است.)
 • شما می‌بایست تصاویر هویتی/ پاسپورتی که به تازگی گرفته شده و برای شش ماه اخیر هستند، هستند ارائه دهید.
 • از فرم درخواست ویزا پرینت بگیرید و آن را با اطلاعات شخصی خود تکمیل کنید. (لینک فرم)
 • لازم است بیمه‌ای مطابق با قوانین بیمۀ مسافرتی شینگن با عنوان بیمه مسافرتی داشته باشید. (به یاد داشته باشید که اعضای خانوادۀ افرادی که دارای کارت قرمز-سفید-قرمز یا بلو کارت اتحادیۀ اروپا هستند و یا میزبان آن‌ها شهروند اتریش محسوب می‌شود، معمولاً تحت پوشش بیمۀ میزبان خود قرار می‌گیرند.(
 • شناسنامه / گواهی تولد
 • می‌بایست مدرکی ارائه کنید که نشان دهنده رابطه نزدیک شما با شهروند و مقیم اتریشی باشد. اعم از:
 • گواهی یا سند ازدواج (درصورت وجود)
 • گواهی طلاق (در صورت وجود)
 • اگر فرزندخوانده‌ای دارید، باید اسناد و مدارک آن را به درخواست ویزای خود الصاق کنید.
 • اگر رابطۀ شما با شریک زندگی خود در دفاتر ثبت اسناد کشور محل اقامتتان ثبت شده است، می‌بایست یک کپی از این گواهی را نیز به بقیه مدارک خود پیوست کنید.
 • اسناد و مدارکی ارائه کنید که نشان دهد در اتریش اقامت دارید. این مدارک می‌تواند شامل یک قرارداد اجاره خانه باشد یا محل اقامت حامی مالی شما.
 • همچنین بایست گواهی یا مدرکی با برنامه دقیق سفر ارائه کنید که شامل بلیط رفت و برگشت، شماره و تاریخ دقیق پرواز و اطلاعات مشابه می‌باشد.
 • می‌بایست مدرکی معتبر جهت اثبات مهارت زبان آلمانی ارائه دهید که نشان دهد حداقل سطح A1 از زبان آلمانی را دارید.
  -

مدارکی که می‌بایست از حامی مالی خود در اتریش ارائه کنید نیز شامل :

 • کپی پاسپورت آنها
 • گواهی شهروندی/تابعیت آنها "Staatsbürgerschaftsnachweis"
 • قرارداد اجاره
 • فرم ثبت محل اقامت و آدرس سکونت
 • گواهی از درآمد سه ماه اخیر
  -

تمامی مدارک ارائه شده می‌بایست به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه و تأیید شده باشد.


چه زمانی می‌بایست برای ویزای پیوست اتریش اقدام کرد؟

از آنجایی که در هنگام اپلای ویزای پیوست، ارائه گواهی و مدرکی مبنی بر وضعیت اقامت حامی خود در اتریش نیاز دارید، می‌بایست پس از آنکه آن فرد از اعضای خانواده شما مجوز اقامت خود را دریافت کرد برای درخواست این ویزا اقدام کنید. اگر حامی مالی شما یک شهروند اتریشی و یا دارنده یک نوع مجوز اقامت در اتریش باشد، می‌توانید هر زمان که خود آماده بودید برای درخواست این ویزا اقدام کنید. اما نکته‌ای که حائز اهمیت می‌باشد این است که برای اپلای این ویزا می‌بایست حداقل 3 هفته قبل از سفر خود انجام می‌دهید.


نحوه اپلای ویزای پیوست اتریش

هنگامی که نوبت به اپلای ویزای پیوست اتریش می‌رسد، می‌بایست :

 • از فرم درخواست ویزا پرینت گرفته و آن را با مشخصات خود تکمیل کنید که یکی از مهم‌ترین مدارکی می‌باشد که جهت اپلای ویزای پیوست اتریش نیاز دارید. (لینک دانلود فرم درخواست ویزای پیوست)
 • تمامی مدارک موردنیاز را ترجمه کنید و تأییدیه آنها را از دادگستری گرفته باشید.
 • برای تحویل مدارک اپلای خود، از سفارت اتریش در کشورتان وقت مصاحبه بگیرید.
 • برای مصاحبه با سفارت آماده شوید. این مصاحبه پرسش و پاسخ‌هایی در رابطه با هدف از درخواست شما می‌باشد. اگر قصد داشته باشید تا به همسر خود در اتریش بپیوندید، می‌بایست به سوالاتی در رابطه با اینکه چطور با یکدیگر آشنا شدید، دانستن علاقمندی‌های یکدیگر و نام‌های اعضای خانواده او و سوالاتی از این قبیل پاسخ دهید.
 • منتظر جواب ویزا باشید. به محض بررسی درخواست ویزای پیوست شما، جوابی دریافت خواهید کرد و پس از آن می‌توانید مقدمات سفر خود به اتریش را فراهم سازید.
  -

* به خاطر داشته باشید که پس از ورود به اتریش، تنها سه روز فرصت دارید که در دفتر ثبت محلی اتریش ثبت‌نام کنید.


ویزای پیوست اتریش چه مدت اعتبار دارد؟

به طور معمول، ویزای پیوست اتریش به مدت 12 ماه اعتبار دارد. شما می‌توانید ویزای خود را تا قبل از منقضی شدن آن تمدید کنید یا برای مجوز اقامت درخواست دهید. اگرچه، اعتبار ویزای شما ممکن است بسته به نوع اقامت آن فرد از اعضای خانواده شما در اتریش متفاوت باشد.


آیا امکان تمدید ویزا پیوست اتریش وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید تا قبل از منقضی شدن ویزای خود، آن را تمدید کنید. در صورت تمدید ویزا نیازی به پرداخت هزینه‌های دیگری جز هزینه‌های تمدید اقامت نخواهد بود. به یاد داشته باشید که برای تمدید ویزای پیوست خود، می‌بایست حداقل از سه ماه قبل اقدام کنید.


آیا دارندگان ویزای پیوست می‌توانند در اتریش مشغول به کار شوند؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای دارندگان ویزای پیوست اتریش پیش می‌آید این است که بدانند آیا پس از ورود به کشور اتریش، اجازه کار دارند یا خیر. به طور کلی می‌توان گفت از آنجایی که مجوز کار در اتریش توسط اداره کار این کشور صادر می‌شود، تمام افرادی که به عنوان همراه متقاضی دارای اقامت بلند مدت اتریش، وارد این کشور می‌شوند، می‌توانند پس از یافتن کارفرما، درخواست و اخذ مجوز، به کار تمام وقت مشغول شوند. گرچه گاهی اوقات ممکن است بسته به نوع اقامت اسپانسر شما، محدودیت‌هایی وجود داشته باشد. همچنین اگر برای دو مجوز اقامت مشاغل وابسته یا مشاغل سودآور درخواست داده‌اید، دسترسی شما در بازار کاری اتریش را محدود خواهد کرد.


هزینه ویزا پیوست اتریش چقدر است؟

هزینه‌ی اولیه‌ای که در هنگام ارائه مدارک به سفارت یا کنسولگری اتریش، برای ثبت درخواست ویزای پیوست می‌بایست پرداخت کنید حدود 60 یورو می‌باشد که غیر قابل استرداد خواهد بود. در صورت تأیید مدارک و موافقت با درخواست شما می‌بایست 80 یورو برای صدور ویزا پرداخت کنید. بنابراین به طور کلی هزینه‌ای که می‌بایست برای ویزای پیوست اتریش پرداخت کنید 140 یورو خواهد بود. البته این میزان تعیین شده تنها هزینه کلی ویزای پیوست می‌باشد و هزینه‌های دیگری چون هزینه سفر، اقامت، بیمه و غیره موجود دارد که بسته به اسپانسر/حامی مالی شما متغیر خواهد بود. از آنجایی که هزینه‌های ویزا ممکن است بسته به شرایط اقتصادی در آینده تغییر کند، لازم است تا همیشه از آخرین هزینه‌های اعلام شده در وبسایت سفارت مطلع باشید.

در هنگام اپلای

برای کودک 6 سال و کمتر از 6 سال

75 یورو

برای افراد بالای 6 سال

140 یورو

پس از اخذ ویزا

برای افراد بالای 6 سال

40 یورو

برای کودک 6 سال و کمتر از 6 سال

70 یورو

-

* البته امکان پرداخت هزینه‌های دیگری برای موارد اضافی نیز وجود خواهد داشت.


آیا امکان دریافت عنوان شهروندی اتریش با ویزای پیوست وجود دارد؟

به طور کلی برای آنکه واجد شرایط شهروندی اتریش باشید، لازم است تا حداقل علاوه بر 5 سال اقامت تحت ویزای پیوست، به مدت 10 سال در اتریش اقامت داشته باشید. گرچه می‌بایست علاوه بر داشتن حداقل سطح زبان آلمانی A1 و آشنایی با سیستم قوانین اتریش، اسناد و مدارکی مبنی بر اینکه سابقه کیفری ندارید و از درآمد کافی و ثابت در اتریش برخوردار هستید، ارائه کنید.


مدت اعتبار ویزای همراه اتریش

ویزای پیوست اتریش معمولاً به مدت ۱۲ ماه اعتبار دارد. البته این در صورتیست که اسپانسر (حامی مالی) شما همچنان اقامت قانونی اتریش را داشته باشد. البته می‌توانید تا قبل از به پایان رسیدن این مدت، ویزای خود را تمدید کنید و یا برای مجوز اقامت درخواست بدهید. گرچه، اعتبار ویزای پیوست شما ممکن است بسته به نوع اقامت حامی شما متفاوت باشد. بهتر است حداقل سه ماه قبل از اتمام انقضای ویزای خود برای تمدید آن اقدام کنید.


برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

سلام آیا برای همراه یعنی همسر داشتن مدرک زبان آلمانی الزامی است؟ و اگر داشتن مدرک زبان الزامی است آیا داشتن مدرک زبان انگلیسی بجای آلمانی رو سفارت قبول میکند؟
سلام مرتضی عزیز متاسفانه مدرک زبان انگلیسی مورد تایید نیست، برای همراه، داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح A1 و یا مدرک دانشگاهی (حداقل کارشناسی) الزامی است.
سلام خسته نباشید سوالم این هست که اگر همسرم پیوست باشه میتونه همزمان با من به کشور مقصد بیاد یا نه؟
نازنین عزیز سلام طبق قانون فعلی بله، امکانش هست
با سلام . بنده متاهل 31 ساله دارای دو فرزند 4 ساله و 7 ماهه هستم. لیسانس مترجم زبان انگلیسی از دانشگاه غیر انتفاعی هستم 6 سال گپ تحصیلی دارم . میخواستم برای تحصیل در اتریش اقدام کنم . آیا برای بنده راه ی برای ورود به اتریش البته با فرزندانم و همسرم.
با سلام. درخواست ویزای همراه از سال 2017 بعد از صدور کارت اقامت برای متقاضی اصلی صادر خواهد شد. این پروسه به صورت میانگین 3 تا 6 ماه طول خواهد کشید.
دیدگاه خود را بیان کنید
https://www.dpu.org.ir/