بیمه دانشجویی در اتریش

بیمه درمانی اتریش,بیمه دانشجویی در اتریش

بیمۀ دانشجویی اتریش برای کلیه دانشجویان رسمی و غیر رسمی اتریش اجباری بوده و گواهی بیمه جزو شرایط اصلی برای تمدید اقامت دانشجویی محسوب می‌شود.

En

  پنج‌شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ | 12:47   2 نظر   37384 بازدید

سیستم بیمه درمانی اتریشبیمه دانشجویی اتریش - دانش پژوهان اورانوس

مراقبت‌های بهداشت و درمان در اتریش عمدتأ دولتی می‌باشد. خبر خوبی که برای مهاجرین اتریش وجود دارد این است که بیمه درمانی و مراقبت‌های بهداشت ارائه شده در اتریش مقرون بصرفه، دارای کیفیتی بالا و دسترسی آسان و راحت می‌باشد.
تحت نظارت وزارت امور اجتماعی، بهداشت، مراقبت و حمایت از مصرف کننده، اکثر مردم می‌توانند با پرداخت بخشی از حقوق خود به بیمه سلامت دولتی دسترسی داشته باشند. افرادی که بیش از مقدار مشخصی حقوق دریافت می‌کنند، بخشی از حقوق آنها به طور خودکار برای مراقبت‌های بهداشتی، مستمری و بیمه حوادث کسر می‌شود. در مقابل، مراقبت‌های بهداشت و درمان اتریش برای افرادی که درآمدی ندارند، بازنشسته هستند و یا کمتر از مقدار مشخصی درآمد دارند، رایگان است.

بیمه سلامت و مراقبت‌های بهداشت و درمان در اتریش به دلیل کیفیت بالا و جهانی بودن آن در سرتاسر اروپا شناخته شده است. کشور اتریش در سال 2022 ، حدود 11.4 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف مراقبت‌های بهداشت و درمان کرده است. بیمه درمانی اتریش با پوشش دهی نزدیک به 100 درصد از جمعیت، دارای طیفی وسیع و گسترده می‌باشد. در این مقاله هر آنچه که لازم است در رابطه با سیستم بیمه درمانی اتریش و بیمه دانشجویی اتریش بدانید توضیح داده شده است پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.


بیمه‌های موردنیاز تحصیل در اتریش

همانطور که در مطالب قبلی گفته شده، دانشجویان اتحادیه اروپا می‌توانند به صورت آزادانه در کشور اتریش به تحصیل بپردازند و تنها با پرداخت 363 یورو از امکانات تحصیل در این کشور بهره‌مند شوند. اما اگر از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (کشورهای ثالث) محسوب می‌شوید، در صورتی که قصد داشته باشید تا به مدت بیشتری در اتریش بمانید برای آنکه بتوانید در یکی از دانشگاه‌های اتریش به تحصیل بپردازید به یک مجوز تحصیلی یا ویزای دانشجوی نیاز دارید. جهت اخذ ویزا/مجوز تحصیلی اتریش، می‌بایست از طریق سفارت اتریش در کشور خود اقدام کنید و منتظر نتیجه‌ی آن برای فراهم سازی اقدامات سفر خود به اتریش بمانید.

جهت اخذ ویزای دانشجویی اتریش می‌بایست اسناد و مدارک زیر را به همراه فرم درخواست ویزای تحصیلی خود پیوست و ارسال کنید.

 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از دانشگاه اتریشی
 • گواهی تمکن مالی جهت تأمین هزینه‌های زندگی در اتریش به مدت 12 ماه (حدود 14.000 یورو)
 • گواهی محل اقامت / خوابگاه در اتریش (حداقل برای سه ماه)
 • گواهی عدم سوءپیشینه از کشور مبدأ
 • بیمه مسافرتی
 • بیمه سلامت (بیمه دانشجویی اتریش)

جهت کسب اطلاعات بیشتر از ویزای تحصیلی اتریش به مقاله پیوست شده مراجعه کنید.

بیمه مسافرتی اتریش (Reisekrankenversicherung)

همانطور که در بالا ذکر شد داشتن بیمه مسافرتی یکی از مهم‌ترین الزامات در سفر به کشوری دیگر است. با توجه به اینکه هزینه‌های درمان در کشورهای خارجی بسیار بالاست، داشتن بیمه‌نامه مسافرتی به منظور استفاده از خدمات درمانی به صورت رایگان یا نیمه رایگان، در صورت بروز هرگونه حادثه یا فوریت پزشکی کمک شایانی به مسافرین خواهد کرد. برای ورود به کشور اتریش نیز باید یک بیمه مسافرتی تهیه کنید. بیمه نامه مسافرتی یکی از مدارکی است که می‌بایست همراه با سایر مدارک ویزا، اعم از فرم درخواست ویزا، مدارک شناسایی، تمکن مالی و غیره جهت بررسی به سفارت کشور اتریش ارائه ‌دهید. درواقع بیمه مسافرتی اتریش، بیمه‌ای تخصصی جهت ارائه پوشش و حمایتی جامع به افرادیست که قصد سفر به اتریش را دارند. بنابراین چه برای یک تعطیلات کوتاه برنامه‌ریزی کرده باشید، چه یک سفر کاری یا اقامت طولانی مدت (تحصیل)، با داشتن یک بیمه مسافرتی در مدت زمان سفر خود، آرامش خاطر خواهید داشت و آماده مقابله با هر رویداد غیرمنتظره‌ای خواهید بود. توجه داشته باشید که بیمه شما می‌بایست مورد تأیید سفارت و در مدت زمان اقامت شما در اتریش معتبر باشد و همچنین پوشش کافی برای هزینه‌های درمانی تا سقف 30.000 یورو را داشته باشد.

این بیمه برای پوشش هزینه‌هاییست که ممکن است با وقوع اتفاقاتی چون اختلال در سفر اعم از لغو یا تاخیر در پرواز، گم شدن اسباب و وسایل مسافرتی یا چمدان‌ها، سوانح هوایی و یا هزینه‌های فوریت‌های پزشکی می‌باشد. در هر صورت داشتن بیمه مسافرتی اتریش، سفری به دور از نگرانی را برای شما تضمین خواهد کرد.

چرا باید بیمه مسافرتی تهیه کنیم؟

فوریت‌های پزشکی : این بیمه هزینه‌های گران مراقبت‌های درمانی و پزشکی در اروپا را پوشش می‌دهد.

لغو یا وقفه در سفر: در صورت نیاز به لغو یا کوتاه کردن مدت سفر خود به دلیل حوادث غیرمترقبه، هزینه‌های غیر قابل استرداد را برمی‌گرداند.

چمدان گم شده یا تحویل با تاخیر: برای چمدان گم شده، دزدیده شده یا تاخیری غرامت می‌دهد.

خدمات کمک مسافرتی: پشتیبانی اورژانس 24 ساعته در 7 روز هفته، از جمله مراجعات پزشکی و اطلاعات سفر را ارائه می‌دهد.

تاخیر در سفر: هزینه‌های اضافی در طول تاخیرهای سفر (خارج از کنترل شما) را پوشش می‌دهد.

مسئولیت شخصی: از شما در برابر آسیب‌های تصادفی یا صدمات وارده به دیگران محافظت می‌کند.

آرامش خاطر: سفر بدون نگرانی را با محافظت مالی در برابر حوادث غیرمنتظره تضمین می‌کند.

کاهش خطر: پشتیبانی لازم در مواقع اضطراری ارائه می‌دهد و ریسک خطرات احتمالی در سفر را کاهش می‌دهد.

آیا داشتن بیمه مسافرتی برای سفر و یا بازدید از اتریش الزامیست؟

اگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید، برای سفر به اتریش داشتن بیمه مسافرتی الزامی نیست اما با این حال توصیه می‌شود تا برای ورود یا سفر به هر کشوری این بیمه را تهیه کنید. زیرا همانطور که در بالا به آن شاره کردیم این بیمه در مقابل حوادث غیر منتظره و اتفاقات احتمالی در پرواز و حین سفر محافظت می‌کند. در مقابل کشورهای عضو اتحادیه اروپا که تهیه بیمه مسافرتی برای آنها کاملأ اختیاری است، افرادی که خارج از کشورهای اتحادیه اروپا هستند و برای دریافت ویزای شینگن اقدام می‌کنند، تهیه بیمه مسافرتی یکی از مهم‌ترین الزامات آنها برای ارائه به سفارت و سفر به اتریش است. درواقع بیمه مسافرتی یکی از الزامات اخذ ویزای اتریش می‌باشد که هزینه‌های فوریت‌های پزشکی را تا سقف 30.000 یورو پوشش می‌دهد.

هزینه بیمه مسافرتی اتریش چقدر است؟

بیمه مسافرتی اتریش در واقع همان بیمه مسافرتی اروپا می‌باشد که هزینه‌ی آن می‌تواند با توجه به چندین عامل متغیر باشد. عواملی که در هزینه تهیه بیمه مسافرتی برای سفر به اتریش مؤثر هستند شامل:

 • شرایط سنی : از آنجایی که افراد بزرگسال به مراقبت‌های پزشکی بیشتری احتیاج دارند، به طور معمول هرچه سن افراد بیشتر باشد، هزینه بیمه نیز بالاتر خواهد بود.
 • تعداد بیمه‌شدگان : افرادی که به تنهایی سفر می‌کنند اغلب هزینه‌ی کمتری برای پوشش‌های شخصی دریافت می‌کنند. در حالی که هزینه‌های پوشش بیمه یک خانواده بسته به تعداد آنها بیشتر خواهد شد.
 • مدت سفر : سفرهای طولانی‌تر مستلزم پوشش بیمه‌ای طولانی‌تر می‌باشد که منجر به بالا رفتن هزینه‌ی آن خواهد شد.
 • وضعیت سلامت : افرادی که از سلامت جسمانی ضعیف‌تری برخوردار هستند به پوشش‌های درمانی وسیع‌تری احتیاج خواهند داشت که هزینه‌ی بیمه مسافرتی آنها را بالاتر می‌برد.
 • سایر موارد : مواردی که شما به مزایای بیمه‌ی خود اضافه می‌کنید نیز هزینه کلی آن را بالاتر خواهد برد. همچنین موارد متنوعی چون ارائه کننده بیمه، حوزه‌های پوشش دهی بیمه، قابلیت کسر و غیره نیز می‌تواند در هزینه‌ی بیمه شما تأثیرگذار باشد.

بیمه دانشجویی اتریش (Studierendenversicherung)

طبق قوانین ایمیگریشن کشور اتریش، تمامی دانشجویانی که در کالج‌ها و دانشگاه‌های اتریش به تحصیل می‌پردازند ملزم به داشتن یک بیمه درمانی هستند. بیمه درمانی اتریش برای کلیه دانشجویان اجباری بوده و یکی از الزامات مهم در تمدید اقامت دانشجویی محسوب می‌شود. دانشجویانی که در یکی از برنامه‌های مؤسسات آموزش عالی اتریش پذیرش شده‌اند می‌توانند با یکی از شرکت‌های دولتی بیمه محلی (Österreichische Gebietskrankenkasse) جهت دریافت بیمه درمانی جامع قرارداد ببندند. این بیمه تنها در دسترس شهروندان اتریشی و اتباع خارجی که اقامت قانونی اتریش را دارند، قرار دارد. بیمه دانشجویی اتریش با پوشش دهی هزینه‌هایی اعم از ویزیت‌های پزشکی، رادیولوژی، فیزیوتراپی، بستری در بیمارستان/درمانگاه و همچنین داروهای تجویزی، هزینه‌های درمانی دانشجویان را در مدت زمان اقامت و تحصیل آنها در اتریش به صفر می‌رساند.

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU/EEA) و سوئیس که دارای بیمه درمانی معتبر در کشور خود هستند، با ارائه کارت EHIC (European Health Insurance Card) که توسط شرکت بیمه درمانی محلی صادر می‌شود، می‌توانند مانند شهروندان اتریشی از خدمات و امکانت بیمه دانشجویی این کشور به طور رایگان بهره‌مند شوند. کارت EHIC به این دسته از دانشجویان امکان دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی ارائه شده توسط دولت در هر یک از 27 کشور اتحادیه اروپا را می‌دهد. به عنوان مثال، یک فرد ایتالیایی که از اتریش بازدید می‌کند، می‌تواند مانند یک شهروند بومی و اتریشی به همان مراقبت‌های بهداشتی عمومی (با هزینه‌های کمتر) دسترسی داشته باشد. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید خدمات یا امکاناتی که در یک کشور رایگان هستند ممکن است در کشورهای دیگر رایگان نباشند، بنابراین قبل از سفر می‌بایست تحقیقات خود را به طور کامل انجام دهید.

اما دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (Non-EU) و کشورهای ثالث می‌بایست به عنوان یکی از شرایط اخذ ویزای بلند مدت و ویزای تحصیلی اتریش، گواهی جهت تأمین هزینه بیمه درمانی خود ارائه دهند. جهت اطمینان دانشجویان از دسترسی به مراقبت و فوریت‌های پزشکی، داشتن بیمه درمانی دانشجویی یکی از مهم‌ترین الزامات آنها در حین تحصیل و هنگام تمدید ویزای تحصیلی است. دانشجویان می‌توانند میان بیمه درمانی که توسط دولت ارائه می‌شود (دولتی) یا بیمه درمانی خصوصی یکی را انتخاب کنند. تفاوت این دو بیمه در میزان پوشش و هزینه‌هایی است که ماهیانه به عنوان حق بیمه از دانشجویان دریافت می‌کنند. بیمه درمانی دولتی پوششی جامع و مقرون بصرفه ارائه می‌دهد در حالی که بیمه درمانی خصوصی مزایای بیشتر (با پوشش دهی برخی از موارد خاص) با هزینه‌ی بالاتر ارائه دهد. توجه داشته باشید که دانشجویان دارای بیمه دانشجویی اتریش موظف هستند که در آغاز هر سال تحصیلی گواهی تأییدیه ثبت نام ترم جدید در دانشگاه اتریش را برای تمدید بیمه دانشجویی خود به ادارۀ مرکزی بیمه تحویل دهند. در غیر این صورت بیمه دانشجویی آن‌ها به صورت خودکار قطع خواهد شد. دانشجویان می‌توانند با در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام در دانشگاه (Fortsetzungsbestätigung) و گواهی محل سکونت به اداره بیمۀ مرکزی اتریش (Gesundheitskasse) مراجعه کرده و درخواست بیمۀ دانشجویی دهند. کارت بیمه دانشجویی چند هفته بعد از طریق پست به آدرس ارائه شده در گواهی محل سکونت دانشجو ارسال می‌شود. میانگین حق بیمه دانشجویی اتریش در سال 2024 ، ماهیانه 69.13 یورو اعلام شده است.

فرم‌های درخواست برای این پوشش بیمه‌ای در شعب دفاتر مربوط به صندوق بیمه درمانی ناحیه‌ای (Gebietskrankenkasse) و اتحادیه دانشجویان اتریش ÖH–Österreichische Hochschülerschaft)) موجود است. یک نمونه فرم

مزایای بیمه دانشجویی اتریش

بیمه ‌شوندگان از بسیاری مزایای بیمه درمانی دانشجویی برخوردار می‌شوند که شامل معافیت از پرداخت اکثر هزینه‌های درمانی است. این معافیت شامل مراکز درمانی می‌باشد که با اداره بیمه شهر WGKK (Wiener Gebietskrankenkasse) قرارداد دارند. به خاطر داشته باشید که در کلیۀ مراکز درمانی و مطب پزشکان اتریش، ارائه کارت بیمه دانشجویی الزمی می‌باشد. از مهم‌ترین مزایای بیمه دانشجویی اتریش می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • معافیت از پرداخت حق ویزیت در مطب پزشک
 • معافیت از پرداخت هزینه در آزمایشگاه
 • معافیت از پرداخت هزینه در مراکز فیزیوتراپی
 • معافیت از پرداخت هزینه در مراکز رادیولوژی
 • معافیت از پرداخت هزینه در بیمارستان (در صورت بستری شدن، بیمار موظف به پرداخت تنها بخشی از هزینه خواهد بود)
 • معافیت از پرداخت کامل هزینه‌های دارو
  -

در تمام مراکز و مراحل بالا، پاسپورت تنها کارت شناسایی معتبر دانشجو محسوب می‌شود و در دست داشتن آن در تمامی مراحل الزامی است.

بیمه درمانی اتریش - دانش پژوهان اورانوس


اگر شما هم از متقاضیان تحصیل در یکی از محبوب‌ترین مقاصد اروپایی چون اتریش برای ادامه تحصیل هستید، می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر از دانشگاه‌های اتریش با کارشناسان مؤسسه دانش پژوهان اورانوس تماس گرفته و برای تحصیل در اتریش مشاوره ای رایگان دریافت نمائید. کارشناسان ما شما را در انتخاب رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه مناسب راهنمایی کرده و در تمامی مراحل این پروسه‌ی دشوار، جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش همراه شما خواهند بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
سلام وقت بخیر .برای بیمه کردن همراه دانشجو چه اقدامی باید انجام داد مرسی
سلام مریم جان، بیمه دانشجویی بعد از ورود به خاک اتریش انجام میشه. جهت دریافت اطلاعات در این خصوص با مشاورین موسسه تماس بگیرید.
سلام و دورد بر شما بیمه های دانشجویی اروپا چه سطحی از بیمه رو پوشش می دهند؟
سلام شقایق جان، بیمه های دانشجویی در سطوح مختلف خدمات درمانی و بیمارستانی افراد را تحت پوشش قرار می دهند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، با موسسه در ارتباط باشید.
https://www.dpu.org.ir/