تحصیل در اتریش 2019 - معرفی مزایا و فرصت ها

تحصیل در اتریش,مزایای تحصیل در اتریش,دانش پژوهان اورانوس,مهاجرت تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش - آیا بدون مدرک زبان میتوانم جهت تحصیل در اتریش اقدام نمایم؟ جهت اخذ پذیرش تحصیلی اتریش به چه مدارکی نیاز است؟ هزینه تحصیل و زندگی در اتریش چگونه است؟ تحصیل تقریبا رایگان در کشور اتریش،اجازه کار دانشجویی، بیمه درمانی،ویزای حوزه شینگن از مزایای تحصیل در اتریش می باشد.

login
En login

  سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ | 11:08   115 نظر   153225 بازدید


تحصیل در اتریش و بررسی شرایط اخذ پذیرش از کشور اتریش بر اساس آخرین اطلاعات سال 2019

اتریش یکی از کشورهای حوزه ی شینگن است که آموزش های رایگان را برای همه دانشجویان ارائه می دهد. سیستم آموزش و پرورش در اتریش دولتی است و بنابراین دانشجویان حتی از کشورهای غیر اروپایی تحصیلات با کیفیت، بدون پرداخت هزینه های تحصیلی سنگین را دریافت می کنند. با این حال آنها باید هزینه خدمات دانشگاه را پرداخت کنند که این مبلغ بیشتر از 720 یورو در هر ترم نیست. با توجه به این هزینه کم، هزاران دانشجو برای تحصیل با کمترین هزینه در اتریش اقدام میکنند. اتریش فرصت های تحصیلی فوق العاده ای برای دانشجویان بین المللی فراهم می آورد تا در دانشگاه های چند ملیتی و چند فرهنگی تحصیل کنند.

در صورتی که مایلید تاریخچه کاملی از سیستم آموزش عالی اتریش از دوران سلطه کلیسا بر اروپا تا عصر جدید را مطالعه کنید می توانید مقاله تاریخچه آموزش و پرورش و آموزش عالی در اتریش را مطالعه کنید.

جهت مهاجرت تحصیلی به اتریش نیاز به گرفتن پذیرش از یک دانشگاه در اتریش دارید. جهت گرفتن پذیرش از دانشگاههای اتریش نیاز است که شما در ایران از یکی از دانشگاههای سراسری ( دولتی، پیام نور، غیرانتفاعی یا علمی کاربردی) قبولی داشته باشید .


درباره اتریش
• مساحت: 83 845 کیلومتر مربع (9 استان)
• ساکنان: تقریبا 8 میلیون
• پایتخت: وین (1.8 میلیون نفر)
• زبان رسمی: آلمانی؛ 6 زبان اقلیت
• مذهب: 78٪ کاتولیکهای رومی
• جمهوری: انتخابات هر 5 سال است

مهم ترین و اصلی ترین شرط برای پذیرش در دانشگاه اتریش قبولی در یکی از رشته های مورد نظر در ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است. بعد از این مرحله نمرات و معدل متقاضی مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرند.نداشتن گواهی عدم اشتغال به تحصیل به منزله عدم پذیرش است و معمولاً بعد از دریافت مدارک و بررسی حدود10 تا12هفته طول می کشد تا نتیجه از سوی دانشگاه مربوطه به وسیله پست ارسال شود. بنابراین برای ورود به دانشگاه های اتریش از جمله: وین،گراتس و...قبولی در آزمون کنکورسراسری در ایران ضروری است. پیش شرط اصلی برای ورود به دانشگاه های فوق الذکر داشتن گواهی عدم منع تحصیلی،ریز نمرات،و اخذ گواهی اشتغال به تحصیل است. از شروط دیگر پذیرش ؛اخذ مدرک لیسانس از دانشگاه دولتی در ایران است که در صورت دارا بودن متقاضی می تواند برای مقطع فوق لیسانس اقدام نماید.اما در اغلب موارد بعد از ارسال ریز نمرات متقاضی و رویت آنها توسط دانشگاه های اتریش معین می شود که متقاضی از چه ترمی و چگونه باید مراحل تحصیل خود را طی کند. . آنچه حائز اهمیت است این است که برای اخذ پذیرش و شروع به تحصیل در اتریش باید اصل مدارک تا اول سپتامبر برای ترم زمستانی و اول فوریه برای ترم تابستانی ارسال شود تا پس از بررسی دانشگاه های اتریش مجوز آغاز کردن تحصیل در محیط آکادمیک دانشگاه به دانشجو ارائه شود .
برای کسانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه هستند و فارغ التحصیل نشده اند یکی از بهترین فرصت های تحصیل در اتریش، اخذ انتقالی از دانشگاه خود به یکی از دانشگاه های کشور اتریش می باشد.

برای این منظور داوطلب می بایستی دانشجوی رشته مورد نظر در دانشگاه کشور خود و یا کشور دیگری که مورد تائید است باشد، در واقع پیش شرط درخواست پذیرش جهت تحصیل در اتریش قبولی در کنکور دانشگاه در رشته و مقطع مورد نظر است.
برای این منظور با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه خود به همراه ریزنمرات تایید شده و گواهی عدم منع تحصیلی در دانشگاه خود به همراه سایر مدارک مورد نیاز، پرونده شما جهت اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر وین و سایر شهرهای اتریش بازگشایی می شود، لازم به توضیح است در این روش واحدهایی که شما در دانشگاه اولیه خود گذرانده اید مورد ارزیابی قرار می گیرد و نیاز به گذراندن مجدد این واحد ها در دانشگاه مقصد نمی باشد.
در اتریش حدود ۱۸ دانشگاه و ۱۱۰ مرکز آموزشی وجود دارد که زبان ملی و تدریس آلمانی می باشد البته در دوره دکتری و در بعضی دانشگاه های خصوصی می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. بهترین دانشگاه آن دانشگاه وین دارای رتبه ۸۴ در جهان و رتبه ۱۵ در اروپا می باشد.

نکته : برای اخذ پذیرش نیاز به مدرک زبان آلمانی تنها تا سطح A2 می باشد.
در هر ترم 720 یورو می باشد.


راههای مهاجرت به اتریش چیست؟

  1. مهاجرت از طریق اقامت

  2. مهاجرت از طریق کار

  3. مهاجرت از طریق تحصیل

دلایل زندگی در اتریش


فرهنگی غنی اتریش
• چشم اندازهای متنوع برای گردشگری
• استراحتگاه های اسکی
• امکانات برای پیاده روی و کوهنوردی و یا ورزش های آبی در دریاچه های متعدد
• امنیت اجتماعی
• ثبات اقتصادی
• مهمان نوازی عالی اتریشی
• سیستم آموزشی اتریش با طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی
اتریش با سوئیس، لیختن اشتاین، آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان، اسلوونی و ایتالیا مرز دارد.
اتریش یک دولت فدرال است که شامل نه استان (Burgenland، Carinthia، Lower Austria، Upper Austria، Salzburg، Styria، Tyrol، Vorarlberg، Vienna) است؛ هر استان سرمایه خود را دارد. وین پرجمعیت ترین و تیرول کم جمعیت ترین استان اتریش است.
اتریش عضو اتحادیه اروپا است و ارز اتریش یورو است.

تحصیل در اتریش برای چه مقاطع تحصیلی امکان پذیر است


جهت اقدام برای تحصیل در اتریش داشتن مدرک دیپلم + پیش دانشگاهی ضروری است همچنین متقاضی باید قبولی دانشگاه در مقطع کارشناسی را داشته باشد.
دارندگان مدرک کاردانی می توانند مدرک خود را جای پیش دانشگاهی به دانشگاه ارائه دهند.
مقطع کارشناسی : جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اتریش متقاضی میبایست قبولی یا اشتغال به تحصیل کارشناسی از دانشگاههای ایران (جز دانشگاه آزاد) را داشته باشد .
مقطع کارشناسی ارشد : جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اتریش متقاضی میبایست قبولی یا اشتغال به تحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاههای ایران (جز دانشگاه آزاد) را داشته باشد .
مقطع دکترا :جهت تحصیل در مقطع دکترا در کشور اتریش متقاضی میبایست قبولی یا اشتغال به تحصیل دکترا از دانشگاههای ایران (جز دانشگاه آزاد) را داشته باشد .

جهت اقدام برای تحصیل در اتریش، دریافت ویزای اتریش و رزرو خوابگاه در اتریش می توانید با موسسه دانش پژوهان اورانوس تماس بگیرید..شرایط تحصیل در اتریش

شرایط تحصیل در اتریش - روژین اصفهانی - کارشناس ارشد کشورهای آلمانی زبان موسسه دانش پژوهان اورانوس

روژین اصفهانی - کارشناس ارشد کشورهای آلمانی زبان موسسه دانش پژوهان اورانوس

بورسیه تحصیلی در اتریش

به طور کلی بورسیه های تحصیلی در هر کشور وجود دارد و این بورس ها در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس ، دکترا متفاوت می باشد ، برای مثال اخذ بورسیه در مقطع لیسانس بسیار سخت تر از فوق لیسانس و دکترا خواهد بود ، گفتنی می باشد که اخذ بورسیه در مقطع دکترا نیز راحت تر نسبت به مقطع فوق لیسانس می باشد ، به طور کلی گفتنی می باشد که بورسیه تحصیلی مختص به مقطع دکترا می باشد ، به هر حال در مقطع لیسانس و فوق لیسانس نیز بورسیه هایی وجود دارد که در ادامه مقاله به تمامی این موارد خواهیم پرداخت .

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش

مدارک زير با توجه به شرايط متقاضيان دسته بندي شده و نيازي نيست که همه متقاضيان کليه مدارک را جهت اخذ پذيرش داشته باشند.
1. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک ديپلم و ريز نمرات آن
2. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک پيش دانشگاهي و ريز نمرات آن
3. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک کاردانی و ريز نمرات
4. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک کارشناسی و ريز نمرات آن
5. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک کارشناسی ارشد و ريز نمرات آن
6. کپي پاسپورت
7. گواهي زبان آلمانی A2
8. اگر متقاضي دانشجو باشد گواهي اشتغال به تحصيل الزامي است.
9. گواهی مبنی بر قبولی در آزمون سراسری یا آزاد
10. اصل مدرک کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد + ریز نمرات
11. نامه ی عدم ممانعت از تحصیل بر اساس مقطع و عنوان رشته ( بنا بر صلاحدید موسسه)
12. گواهی امضا برابر با امضا موجود در پاسپورت
13. مبلغ 50 درصد هزینه اولیه ثبت نام

جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای اتریش متقاضی باید در همان رشته ای که در ایران تحصیل کرده اقدام نماید. برخی رشته ها در اتریش نیاز به آزمون ورودی دارند ( بر روی لینک کلیک کنید)

مراکز آموزش عالی در اتریش
مراكز آموزش‌ عالی‌ در كشور اتریش‌ شامل‌ دانشگاه‌ها، دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی، مدارس‌ عالی‌ فنی‌ و كالج‌های‌ تخصصی‌ دو تا سه‌ ساله‌ است.
مراکز آموزش عالی اتریش در زمینه‌ هنر و موسیقی‌ بسیار قوی‌ است‌ و دانشكده‌ موسیقی‌ و آثار هنری‌ و دانشكده‌ هنر كاربردی‌ شهر وین‌ از مراكز قوی‌ هنری‌ اروپا به‌ شمار می‌آیند. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی‌ اتریش‌ داشتن‌ مدرك‌ (Reifeprüfungszeugins) است. دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ آزمون ورودی‌ نیز برگزار می‌كنند. مراكز آموزش‌ عالی‌ در اتریش‌ محدودیتی‌ برای‌ پذیرش‌ دانشجو ندارند.
تحصیلات‌ دانشگاهی‌ شامل‌ دو دوره‌ عمومی‌ (Der erste Studienabschnitt) و تخصصی‌ (Der Zweite Studienabschnitt) است. در پایان‌ دوره‌ عمومی‌ امتحانات‌ برگزار می‌شوند ولی‌ مدركی‌ صادر نمی‌شود. بودجه دانشگاه‌های‌ دولتی اتریش‌ توسط دولت‌ تأمین‌ می شود و دانشجوی داخلی ملزم‌ به‌ پرداخت‌ شهریه‌ نیست. در سال‌ ۱۹۹۳ میلادی‌ مجلس‌ اتریش‌ تاسیس مدارس‌ عالی‌ فنی ( Fachhochschulen - FH) مشابه نظام‌ آموزشی‌ آلمان - را تصویب‌ كرد. هدف‌ از تاسیس‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، كوتاه‌ كردن‌ دوره‌ تحصیل در اتریش و راهیابی‌ سریع‌تر دانش‌آموختگان‌ به‌ بازار كار است. از سال‌ ۱۹۹۴ میلادی‌ تا كنون‌ بیش‌ از ۴۰۰ مدرسه‌ عالی‌ فنی‌ مجوز تاسیس‌ گرفته‌اند كه‌ در رشته‌های‌ مختلف‌ دوره‌های‌ چهار ساله‌ برگزار می‌كنند. تفاوت‌ مدارس‌ عالی‌ فنی‌ با دانشگاه‌ها در كاربردی‌ و حرفه‌ای‌ بودن‌ تحصیلات‌ است. در پایان‌ دوره‌ها دانشجو باید یك‌ دوره‌ شش‌ ماه‌ تا یك‌ ساله‌ را در مراكز گوناگون، به‌ كارآموزی‌ بپردازد. شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالی‌ فنی، همان‌ شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاست‌ و در مواردی‌ مدارك‌ حرفه‌ای‌ نیز مورد توجه‌ قرار می‌گیرند.
زمانی‌ كه‌ تعداد متقاضیان‌ بیشتر از گنجایش‌ دانشگاه‌ باشد، امتحان‌ ورودی‌ جهت تحصیل در اتریش برگزار می‌شود.
با توجه به تصویب قانون اعمال شهریه برای دانشگاههای اتریش در ماه دسامبر 2012 از ترم تابستان سال 2013 دانشگاههای دولتی اتریش که تا قبل از این تنها 17.5 یورو بابت ثبت نام دریافت می کردند مجاز به دریافت 726 یورو برای دانشجویان غیراروپایی و 360 یورو برای دانشجویان اروپایی غیر اتحادیه ای هستند

تحصیل در اتریش و ارزیابی دانشگاه های اتریش


دانشگاه وین یکی از مطرح ترین دانشگاه های اتریش است و دارای 15 دانشکده می باشد که شامل علوم کامپیوتر،روانشناسی،تجارت و اقتصاد،فیزیک،شیمی و ریاضیات است.دانشگاه وین رتبه 5 ام از 500 دانشگاه دنیا را در سال 2019پیدا کرده است در سیستم آموزشی اتریش 4 نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد.دانشگاه های پزشکی،دانشگاه های دولتی ، دانشگاه های خصوصی؛دانشگاه های علوم کاربردی.هرساله بیش از 60،000دانشجوی بین المللی برای تحصیل در دانشگاه گزینش می شوند. دپارتمان تخصصی دانشگاه وین رشته های تجارت و مدیریت،روانشناسی،روابط بین الملل،ارتباطات رسانه ای را در مقطع کارشناسی ارائه می دهد.رشته مدیریت و تجارت ،زمینه را برای ارتقای مهارت های عملی در حیطه مذاکره،ارتباط موثر،نوآوری و رقابت در یک فضای تجاری و جهانی فراهم می کند. همچنین روانشناسی با تاکید بر استراتژی مشاوره و علوم اعصاب بستر مناسبی را برای ارتقای ذهنی و رفتاری انسان ایجاد می کند. دانشگاه های اتریش ساختار متفاوتی دارند.دانشگاه های سنتی در وین،گراتس،سالزبورگ،لینتس، طیف وسیعی از موضوعات دانشگاهی را ارائه می دهند از طرفی دانشگاه های فنی و پزشکی اتریش بر روی گستره ای از رشته های تخصصی و کاربردی تمرکز دارند.دانشگاه های علوم کاربردی به دانشجویانی که علاقمند به فناوری اطلاعات،محیط زیست یا مدیریت صنعتی هستند خدمات حرفه ای و تخصصی ویژه ای را ارائه می دهند.دومین دانشگاه بزرگ اتریش گراتس می باشد که در سال 1585 تاسیس شد و بیش از 32،500 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. در این کشور حدود 110 مرکز آموزشی و 18 دانشگاه وجود دارد.

تحصیل در اتریش به زبان آلمانی می باشد. داشتن مدرک A2 زبان آلمانی جهت تحصیل مورد نیاز می باشد. و البته در زمان اخذ پذیرش شما به مدرک زبان آلمانی تا سطح A2 را دارید.
جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای اتریش متقاضی باید در همان رشته ای که در ایران تحصیل کرده اقدام نماید. برخی رشته ها در اتریش نیاز به آزمون ورودی دارند ( بر روی لینک کلیک کنید)
تحصیلات در کشور اتریش هنوز با هزینه بسیار ناچیز صورت می‌گیرد و این کشور با توجه به جمعیت بسیار کمی که دارد شرایط اخذ ویزای تحصیلی و اقامت تحصیلی در اتریش را راحت تر کرده است. زبان اصلی کشور اتریش، آلمانی است. دانشجویان ایرانی می‌توانند در صورت قبولی در کنکور سراسری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی کشور اتریش اقدام کنند.

ادامه تحصیل در اتریش

هزینه های اندک و سطح بالای استانداردهای زندگی و تحصیل در اتریش به گونه ای است که هزینه تحصیل در دانشگاه های اتریش، سالیانه کمتر از 1500 یورو می باشد.

مهم ترین چیزی که باید بدانید این است که زبان تدریس ۹۰% دانشگاه های اتریش به زبان آلمانی میباشد.

جهت تحصیل در اتریش باید رشته هایی را انتخاب کرد که به رشته تحصیلی تان در ایران مرتبط باشد. مثال نمیتوان در ایران در رشته جغرافیا تحصیل کرده باشید و برای تحصیل در اتریش رشته روانشناسی را انتخاب کرد و پذیرش گرفت. تحصیل در این کشور هزینه زیادی ندارد و هزینه های آن به حدی است که میتوان گفت تحصیل در اتریش رایگان است.

شرایط برای متقاضیان تحصیل در اتریش بسیار آسان و راحت است؛ اول اینکه زبان آلمانی مورد نیاز را تنها تا سطح A2 در ایران یاد می گیرند (که معادل آیلتس 4 است) و بعد برای پذیرش اقدام کنند.
تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در کشور اتریش به افرادی توصیه می‌شود که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا را داشته باشند اما توانایی مالی پرداخت هزینه‌های زیاد تحصیل در اروپا را ندارند. بسیاری از رشته‌های مهندسی در مقطع فوق‌لیسانس در اتریش به زبان انگلیسی ولی رشته‌های علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم مدیریتی به زبان آلمانی ارائه می‌شوند.

مزایای تحصیل در اتریش

مزایای تحصیل در اتریش


• تحصیل تقریبا رایگان در کشور اتریش
• مکان های دیدنی فراوان و جذاب برای دانشجویان خارجی
• دارای یکی از استانداردترین سیستم آموزشی در جهان
• اجازه کار دانشجویی
• اجازه کار بدون محدودیت در تعطیلات هر ترم
• تنوع فرصت های شغلی و کارهای پاره وقت فراوان
• عدم پرداخت مالیات توسط دانشجویان
• بیمه درمانی با 90% تخفیف برای دانشجویان
• دارای ویزای حوزه شینگن و امکان سفر به 21 کشور اروپایی
• دادن مهلت 6 ماهه به دانشجویان، بعد از فارغ التحصیلی برای پیدا کردن کار

تحصیل در اتریش و مزایا و فرصت های این کشور

امکان تحصیل تقریبا رایگان
• تحصیلات در کشور اتریش به صورت تقریبا رایگان (با هزینه بسیار ناچیز) صورت می گیرد و این کشور با توجه به جمعیت بسیار کمی که دارا می باشد، شرایط اخذ ویزای تحصیلی و اقامت را تسهیل نموده است.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه اتریش
از بین دانشجویان مشغول به تحصیل (غیر مشمول و دارای پاسپورت) و فارغ التحصیلان در هرکدام از موسسات آموزش عالی؛ و نیز قبول شدگان کنکور سراسری و سایر دانشگاه ها و در کلیه مقاطع تحصیلی صورت می پذیرد.
شهریه در تمامی مقاطع تحصیلی در اتریش به صورت تقریبا رایگان است، و تنها خدمات دانشگاه را دریافت می کنند، که آن هم 720 یورو در ترم می باشد.
با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد، توصیه می شود که داوطلبان مدارک خود را هر چه زودتر به ما ارایه دهند مانند رشته های تحصیلی ای که احتیاج به آزمون ورودی دارند (دانشگاه های پزشکی و دانشکده های هنر). مهلت تقاضای شرکت در آزمون ورودی برخی رشته ها تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می باشد.

اجازه کار در حین تحصیل
• طبق قوانین کشور اتریش دانشجویان مجاز هستند تا سقف 20 ساعت در هفته کار کند. میانگین حقوق یک فرد بین 7 تا 12 یورو در ساعت می باشد.
• امکان اخذ ویزای همراه
پس از اخذ پذیرش، ارائه ی درخواست ویزا برای اعضای خانواده پس از 3 الی 6 ماه امکان پذیر است.
برای کسانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در تمامی دانشگاههای سراسر کشور هستند و فارغ التحصیل نشده اند و نیز فارغ التحصیلان، یکی از بهترین فرصت های ادامه تحصیل در کشور اتریش می باشد.
تاریخ، فرهنگ و سطح بالای آموزش در کشور اتریش، باعث جذب دانشجو از سراسر دنیا بویژه کشورهای آسیایی شده است بطوریکه سالیانه صدها دانشجوی خارجی از دانشگاههای کشور اتریش فارغ التحصیل می شوند. هزینه های اندک و سطح بالای استانداردهای زندگی و تحصیل در اتریش به گونه ای است که هزینه زندگی در اتریش کمتر از 10.000 یورو در سال می باشد

ادامه تحصیل در اتریش
تحصیل در اتریش تحصیل در بهترین دانشگاههای اروپاست. اتریش دارای دانشگاههای معتبر متعدد از جمله دانشگاه دانشگاه ملی وین، دانشگاه تکنیک وین، دانشگاه سالزبورگ، دانشگاه گراتس، دانشگاه لینز،دانشگاه بوکو، دانشگاه کلاگنفورت می باشد.
هزینه های اندک و سطح بالای استانداردهای زندگی و تحصیل در اتریش به گونه ای است که هزینه تحصیل در دانشگاه های اتریش، سالیانه کمتر از 1500 یورو می باشد.
مهم ترین چیزی که باید بدانید این است که زبان تدریس ۹۰% دانشگاه های اتریش به زبان آلمانی میباشد.
جهت تحصیل در اتریش باید رشته هایی را انتخاب کرد که به رشته تحصیلی تان در ایران مرتبط باشد. مثال نمیتوان در ایران در رشته جغرافیا تحصیل کرده باشید و برای تحصیل در اتریش رشته روانشناسی را انتخاب کرد و پذیرش گرفت. تحصیل در این کشور هزینه زیادی ندارد و هزینه های آن به حدی است که میتوان گفت تحصیل در اتریش رایگان است.
فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد کشور اتریش بعد از پایان تحصیلات خود مجوز حضور یک‌ساله‌ در این کشور را دارند تا قادر باشند با یافتن شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کشور اتریش کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش
سیستم دانشگاهی در اتریش به سه دوره تقسیم می شود.
• کارشناسی
• کارشناسی ارشد
• دکترا
• دانشجویان باید براساس دوره ای که انتخاب می کنند، بتوانند به زبان آلمانی یا انگلیسی صحبت کنند، زیرا این دو زبان جهت تحصیل در دانشگاه های اتریش مورد نیاز است.
دانشگاه ها 70
قدیمی ترین دانشگاه دانشگاه وین (1365)
دانشجویان بین المللی 67،691
مدت دوره 1-2 سال
سال تحصیلی اکتبر تا سپتامبر


• از آنجایی که دانشگاه های اتریش اغلب از سوی دولت تامین می شود، هزینه های کارشناسی و کارشناسی ارشد اغلب به میزان قابل توجهی کمتر از هزینه تحصیل در انگلیس، ایالات متحده و استرالیا است.هزینه تحصیل دراتریش بسته به دانشگاهی که انتخاب کرده اید و رشته ای که تحصیل می کنید متفاوت است.
• هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای دولتی اتریش: 726 یورو در هر ترم
• دانشگاههای اتریش به سه دسته تقسیم می شود:
• دانشگاه های دولتی اتریش – در اتریش 22 دانشگاه دولتی یا وجود دارد. این دانشگاهها طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند.
• دانشگاه های خصوصی اتریش - در اتریش 13 دانشگاه خصوصی وجود دارد. هزینه دانشگاههای خصوصی توسط شورای نمایندگی از طرف دولت اتریش تأیید می شود.
• دانشگاه های علوم کاربردی - 21 دانشگاه علوم کاربردی یا Fachhochschule در اتریش وجود دارد. بعضی از برنامه های کارشناسی ارشد در این دانشگاهها ارائه می شود.
• زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یک الی دو سال طول میکشد. در حین تحصیل، دانشجویان می توانند در برنامه های تحقیقاتی یا کارآموزی شرکت کنند تا بتوانند در زمینه تحصیلی خود تجربه کسب کنند. با داشتن مدرک کارشناسی ارشد، دانشجویان جهت ورود به بازار کار شانس بالاتری دارند و همچنین میتوانند جهت تحصیل در مقطع دکترا اقدام نمایند. اتریش فرصت های شغلی بسیاری جهت کسانی که کارشناسی ارشد خود را در دانشگاههای اتریش گذرانده اند دارد.

تحصیل در مدارس عالی فنی (FH) اتریش
در سال 1993میلادی مجلس اتریش تاسیس مدارس عالی فنی FACHHOCHSCHULEN مشابه نظام آموزشی آلمان را تصویب کرد.
هدف از تاسیس مدارس عالی فنی، کوتاه تر کردن دوره تحصیل در اتریش و راهیابی سریع تر دانش آموختگان به بازار کار است. از سال 1994تا کنون بیش از 40 مدرسه عالی فنی مجوز تاسیس گرفته اند که در رشته های مختلف دوره های 2 تا 4 ساله برگزار میکنند. تفاوت مدارس عالی فنی با دانشگاه ها در کاربردی و حرفه ای بودن تحصیلات است.
مدارس عالی فنی همزمان با مدارس ابتدای سپتامبر برای ترم زمستان و ابتدای فوریه برای ترم تابستان آغاز میشود و آخر ژوئن به پایان می رسند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد مدارس عالی فنی و مراکز آموزش عالی به وب سایت های زیر مراجعه فرمایید

مقاطع تحصیلی مختلف تحصیل در اتریش
مقطع طول دوره (سال) زبان تدریس پیش نیاز
کارشناسی 3 آلمانی پیش دانشگاهی+ قبولی در دانشگاه سراسری یا مدرک کاردانی + A2 آلمانی
کارشناسی ارشد 2 انگلیسی- آلمانی کارشناسی + B2 آلمانی/ 7- IELTS 6.5
دکترا 3-5 انگلیسی- آلمانی کارشناسی ارشد + B2 آلمانی / 7- IELTS 6.5

تحصیل در اتریش- هزینه های مربوط به اقامت و زندگی در اتریش چگونه است؟
هزینه اقامت در پانسیون های این کشور در اتاق مستقل و با امکانات متفاوت چیزی معادل 500تا300 یورو می باشد.
هزینه بیمه در اتریش:
بیمه های دانشجویی در اتریش ماهیانه 30یورو می باشد.
. هزینه زندگی در اتریش نسبت به سایر کشورهای اروپا کمتر است. اتریش با داشتن فرهنگ بسیار غنی به یکی از بهترین کشورهای دنیا جهت زندگی تبدیل شده است. طبق بررسی بین المللی مخارج زندگی توسط موسسه بین المللی مرکز اتریش رتبه 21 دنیا را از نظر هزینه های مناسب برای زندگی دارا میباشد. در ضمن اتریش دارای مناسبترین قیمتها در اروپای مرکزی جهت اجاره مسکن و دفتر کار میباشد.
اتریش دارای یکی از محکمترین اقتصاد های اروپا میباشد بطوری که نرخ تورم تنها ۰٫۵% و درصد بیکاری در این کشور بسیار پایین میباشد به همین دلیل مردم به خوبی از پس هزینه زندگی در کشور اتریش بر می آیند. زبان رسمی اتریش، آلمانی و واحد پول این کشور یورو است. اتریش دارای رتبه هفتم ثروتمندترین کشورهای جهان میباشد که اقتصاد و صنعت عالی، کشور اتریش را در صدر پیشرفته ترین کشورهای صنعتی با هزینه زندگی معقول قرار داده است. از نظر اقتصادی بطور کلی اتریش در بین تمامی کشورهای جهان دارای رتبه چهاردهم میباشد.
سکونت (اگر در خوابگاه دانشجویی باشد, همراه با هزینه های برق و سیستم حرارتی):۲۰۰-۳۵۰ یورو در ماه. سکونت در آپارتمان (اجاره) به دلیل هزینه های برق, سیستم حرارتی, اینترنت و سایر رسانه های ارتباطی در متراژ مشابه با خوابگاه به مراتب بالاتر است, هرچند هزینه اجاره خالص خانه در نگاه اول با هزینه خوابگاه یکسان به نظر میرسد. در هر دو مورد, خوابگاه و آپارتمان , مقدار سه برابر اجاره ماهانه به عنوان پیش پرداخت باید پرداخت گردد. این مبلغ موقع فسخ قرارداد به شرط عدم آسیب جدی به آپارتمان/اتاق برگردانده میشود.
غذا(بدون موارد لوکس و دخانیات): ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه
موارد شخصی، کتاب، و تفریحات: ۱۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه

تحصیل دراتریش و اشتغال در حین تحصیل در اتریش
با اخذ ویزای دانشجویی برای متقاضیان خارجی امکان اشتغال در حین تحصیل وجود ندارد تنها می توان بنا به درخواست کارفرما و یا برای گذراندن دوره کارآموزی به اشتغال نیمه وقت یا تمام وقت مبادرت ورزید (مقطع کارشناسی 10ساعت و ارشد20ساعت کار در هفته ) و هزینه ای معادل 340 یورو در ماه دریافت نمود.دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا؛ EEA یا تبعه سوئیس نیستند و می خواهند کار کنند مانند کشورهایی چون مجارستان، رومانی، اسلوواکی، جمهوری چک و بلغارستان به مجوز برای اشتغال نیاز دارند.این مجوز باید از سوی کارفرما اخذ شود.
کشور اتریش برای دانشجویان خارجی قوانین جدید اشتغال به کار را وضع کرده است که از تاریخ اول جولای سال 2011 قابل اجرا است .
قوانین کار دانشجویی در اتریش به دو گروه از دانشجویان اختصاص دارد .
دانشجویان گروه اول که در دوره های زبان و در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل در اتریش هستند این دانشجویان می توانند 10 ساعت در هفته کار کنند. این میزان با توجه به حقوق حداقل یک فرد که حدود 7 یورو در ساعت است در ماه 280 یورو خواهد بود .
دانشجویان گروه دوم که در مقطع فوق لیسانس مشغول به تحصیل در اتریش هستند این دانشجویان می توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و این میزان با توجه به حقوق حداقل یک فرد که حدود 7 یورو در ساعت است در ماه 560 یورو خواهد بود.
طبق قانون کار اتریش، حداقل درآمد در اتریش برای هر ساعت کاری 7 یورو میباشد که البته بسته به شرایط کار ممکن است درآمد بالاتر و یا پایینتر نیز باشد طبق قانون کار دانشجویی در اتریش دانشجویان تنها می توانند یک سوم هزینه های خود را با کار دانشجویی پوشش دهند.
تحصیل در اتریش -ویزای تحصیلی اتریش
پس از گرفتن پذیرش از دانشگاههای اتریش شما باید جهت دریافت ویزا اقدام نمایید.


مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اتریش
1. فرم درخواست به زبان آلمانی
2. 2 قطعه عکس 5/3 * 5/4
3. تاییدیه و یا پذیرش دانشگاه
4. مدارکی دال بر تامین مخارج زندگی
5. مدارکی دال بر داشتن محل سکونت در اتریش
6. مدرکی مبنی بر داشتن بیمه کامل یک ساله در اتریش
7. شناسنامه (به همراه ترجمه آلمانی و تاییدات دادگستری و امور خارجه و تایید سفارت)
8. گواهی عدم سو پیشینه (به همراه ترجمه آلمانی و تاییدات دادگستری و امور خارجه و تایید سفارت)
9. در صورت نیاز سند ازدواج، سند طلاق، گواهی حضانت، گواهی مبنی بر داشتن نسبت خانوادگی (به همراه ترجمه آلمانی و تاییدات دادگستری و امور خارجه و تایید سفارت)
10. گذرنامه معتبر ( به همراه کپی از تمامی صفحات)
11. پرداخت هزینه کنسولی 120 یورو، قابل پرداخت به صورت نقد، هزینه کودکان 75یورو
متقاضیان تحصیل در اتریش برای دریافت ویزای نوع D نیاز به تاییدیه مسکن دارند که به دو صورت قابل ارائه می باشد:
• تاییدیه رزرو خوابگاه دانشجویی
• اجاره نامه مسکن

اطلاعات لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای اتریش
با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد، توصیه می شود که داوطلبان مدارک خود را هر چه زودتر به ما ارایه دهند مانند رشته های تحصیلی ای که احتیاج به آزمون ورودی دارند (دانشگاه های پزشکی و دانشکده های هنر). مهلت تقاضای شرکت در آزمون ورودی برخی رشته ها تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می باشد.

تحصیل در اتریش - بیمه درمانی دانشجویی اتریش
بیمه درمانی برای کلیه دانشجویان رسمی و غیر رسمی اجباری بوده و گواهی بیمه جزو شرایط اصلی برای تمدید اقامت دانشجویی محسوب می‌شود.
دانشجویان می‌توانند پس از ثبت نام در کلاس زبان، با در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام کلاس زبان و یا گواهی ثبت‌ نام در دانشگاه، گواهی محل سکونت و در دست داشتن کارت بانکی به اداره بیمۀ مرکزی مراجعه کرده و درخواست بیمۀ دانشجویی دهند. کارت بیمه چند هفته بعد از طریق پست به آدرس ارائه شده در گواهی محل سکونت فرستاده می‌شود. نرخ بیمۀ دانشجویی در حال حاضر برای هر ماه ۴۹ یورو و۸۶سنت می‌باشد.
توجه: دانشجویان دارای بیمه دانشجویی اتریش موظف هستند در آغاز هر سال تحصیلی ورقه‌های تأییدیه ثبت نام در ترم جدید را برای تمدید بیمه دانشجویی خود به ادارۀ مرکزی بیمه تحویل دهند. در غیر این صورت بیمه دانشجویی آن‌ها به صورت اتوماتیک قطع خواهد شد.
البته باید متذکر شویم بیمه ‌شوندگان از بسیاری مزایای بیمه درمانی دانشجویی برخوردار می‌شوند که شامل معافیت از پرداخت برخی هزینه‌های درمانی است. (این معافیت شامل مراکز درمانی است که با اداره بیمه شهر WGKK قرارداد دارند.) در کلیۀ مراکز درمانی و مطب پزشکان ارائه کارت بیمه ضروری است.


تحصیل در اتریش - مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش
مدارک زير با توجه به شرايط متقاضيان دسته بندي شده و نيازي نيست که همه متقاضيان کليه مدارک را جهت اخذ پذيرش داشته باشند.
1. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک ديپلم و ريز نمرات آن
2. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک پيش دانشگاهي و ريز نمرات آن
3. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک کاردانی و ريز نمرات
4. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک کارشناسی و ريز نمرات آن
5. ترجمه (رسمی و قابل تائيد سفارت اتريش و دانشگاههای اتريش) مدرک کارشناسی ارشد و ريز نمرات آن
6. کپي پاسپورت
7. گواهي زبان آلمانی
8. اگر متقاضي دانشجو باشد گواهي اشتغال به تحصيل الزامي است.
9. گواهی مبنی بر قبولی در آزمون سراسری یا آزاد
10. اصل مدرک کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد + ریز نمرات
11. نامه ی عدم ممانعت از تحصیل بر اساس مقطع و عنوان رشته ( بنا بر صلاحدید موسسه)
12. گواهی امضا برابر با امضا موجود در پاسپورت
13. مبلغ 50 درصد هزینه اولیه ثبت نام

مطالعه این متن به شما پیشنهاد میشود: جهت اخذ پذیرش تحصیلی اتریش به چه مدارکی نیاز است؟


معرفی 10 دانشگاه برتر اتریش

دوست دارید در خارج از کشور در اتریش تحصیل کنید؟

در اتریش، در مقایسه با سایر کشورها، شیوه زندگی بسیار آرامش بخش است. در اتریش شما یک تعادل کار و زندگی فوق العاده پیدا خواهید کرد که به شما امکان می دهد زمان زیادی را برای کشف برخی از چیزهای فوق العاده که در اتریش وجود دارد، صرف کنید.

به عنوان یک دانشجو در اتریش، شهرهایی که احتمالا زیاد به آنجا سفر میکنید، شامل برخی از پایتخت های مشهور فرهنگی جهان مانند وین و گراتس است.

دانشجویی با ظرافت و کلاسیک می تواند از محل تولد موتزارت در وین لذت ببرد، با آثار معماری مانند کلیسای سنت استفان یا کاخ شونبرن.

برای دانشجوی معماری، شهر گراتس دارای هزاران مکان فرهنگی عالی از معماری، موزه ها و گالری های هنری است.

در اتریش، ساعات کاری محدودتر است، به این معنی که می توانید زمان بیشتری را صرف تفریح کنید.

در اتریش در تابستان، شنا و دوچرخه سواری فعالیت های محبوب است، در حالی که در زمستان اسکی، بسکتبال، هاکی روی یخ و فوتبال نیز بسیار محبوب هستند.

  • من میخواهم جهت تحصیل در اتریش اقدام کنم ولی مدرک زبان آلمانی ندارم؟ آیا میتوانم اقدام کنم؟

زبان اصلی تحصیل در دانشگاههای اتریش آلمانی است فقط تعدادی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. البته توصیه میکنیم آموزش زبان آلمانی را همین امروز آغاز کنید.

اتریش یک مکان ایده آل برای تحصیل و زندگی

این سرزمین، آهنگسازان بزرگی مانند ولفگانگ آمادئوس موتسارت و اندیشمندان نوآوری مانند زیگموند فروید و لودویگ ویتگنشتاین را به ارمغان آورده است. در این کشور شما می توانید صلح واقعی و کیفیت منحصر بفرد از زندگی را پیدا کنید. یکی از ویژگی های ممتاز نظام آموزشی اتریش همکاری بین بازار اشتغال و سیستم های آموزشی است. سیستم آموزشی در اتریش ترکیبی ار دو گروه درسی عملی و نظری می باشد.
تاریخ، فرهنگ و سطح بالای آموزش در کشور اتریش، آموزش توسط دولت فدرال، بهبود سیستم آموزشی باعث جذب دانشجو از سراسر دنیا بویژه کشورهای آسیایی شده است بطوریکه سالیانه صدها دانشجوی خارجی از دانشگاه های کشور اتریش فارغ التحصیل می شوند.

اتریش اگرچه کشور کوچکی است، اما دلایل بسیاری برای تحصیل در اتریش از جمله تعدادی از دانشگاهها که در میان بهترین رتبه بندی های جهان است، وجود دارد. از نظر مساحت اتریش بزرگ تر از ایالت چین و از نظر جمعیت تقریبا به همان تعداد از مردم به عنوان پایتخت بریتانیا - لندن است. اما این کشور زیبا در اروپای مرکزی، قطعاً از مناظر خیره کننده و شهرستان های فراوان باید قضاوت شود.

به همین دلیل است که اتریش یک مکان ایده آل برای تحصیل و زندگی است.

اتریش در بخش هنر، پژوهش، دستاوردهای برجسته موسسات آموزش عالی در سطح بین المللی از شهرت زیادی برخوردار است موسسات آموزش عالی اتریش تعداد رو به رشد از برنامه های تحصیلی ارائه می دهند. شما می توانید بهترین دانشگاههای مشهور جهان در رشته هنر را در اتریش با بالاترین کیفیت در دانشگاه های علوم کاربردی، صدا، تاریخ آموزش و پرورش معلم و دوره های نوآورانه در دانشگاه های خصوصی انتخاب کنید. اتریش طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی به علاوه امنیت اجتماعی، ثبات اقتصادی و مهمان نوازی گرم اتریشی را به شما هدیه می دهد.

وین با 20 دانشگاه دولتی، دانشگاه علوم کاربردی و دانشگاه خصوصی و همچنین 1329 موسسه تحقیقاتی، مرکز آموزش و تحقیقات علمی در اتریش است. علاوه بر همه آنچه که در آموزش و تحقیقات ارائه می دهد، وین با کیفیت بالای زندگی خود برجسته می شود و به طور مرتب با شهرهای بزرگ مقایسه میشود.

براساس گزارش سالانه واحد اطلاعات اکونومیست درباره ۱۴۰ شهر جهان "وین" پایتخت اتریش، با پیشی گرفتن از ملبورن استرالیا، بعد از هفت سال عنوان بهترین شهر جهان را برای زندگی در سال ۲۰۱۸ به دست آورده است.

تحصیل در اتریش به نسبت منطقه کوچک آن پیشنهادات خوبی را عرضه میکند. در اتریش می توانید صلح و کیفیت منحصر به فرد از زندگی، استعداد شهرستان های بزرگ و یک فرهنگ غنی را پیدا کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای