تحصیل موسیقی در اتریش

تحصیل موسیقی در اتریش,شرایط 2024

تحصیل موسیقی در اتریش: بهترین دانشگاه‌ها و منابع آموزشی برای پیشرفت حرفه‌ای در زمینه موسیقی . راهنمای جامع2024

En

  سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ | 16:29   13 نظر   28012 بازدید

تحصیل رشته موسیقی در اترشتحصیل رشته موسیقی در اترش - دانش پژوهان اورانوس

موسیقی یکی از شاخه‌های رشته‌ی هنر می‌باشد که از دیرباز تاکنون توانسته است علاقمندان بسیاری را به خود جذب کند. رشته موسیقی هنر ترکیب صوت‌های مختلف می‌باشد که به صورت نوت‌های موسیقیایی و به شکل ریتمیک و زیبا نمایش داده می‌شوند و اجرای آن به صورت یک قطعه کامل اثربخشی بسیاری بر مخاطب می‌گذارد. در واقع برای خلق یک قطعه موسیقی، از آلات موسیقیایی خاص و گاهأ با ترکیب صدای انسانی استفاده می‌شود. مطالعات موسیقی می‌تواند شامل تسلط بر یک ساز موسیقی، پروسه ایجاد موسیقی چون آهنگسازی و یا تخصص در حوزه تاریخ موسیقی باشد.

کشور اتریش را به خاطر داشتن فرهنگ و تاریخ موسیقیایی بسیار غنی، "مهد موسیقی کلاسیک در جهان" می‌نامند. اتریش یکی از کشورهایی است که از گذشته‌ تا به امروز شهرت بسیاری در زمینه موسیقی داشته و خانه‌ی موسیقیدان‌ها و آهنگسازان مشهوری چون موتزارت، بتهوون، شوبرت، هایدن، اشتغاوس، واگنر و بسیاری دیگر بوده است. فضای فرهنگی و هنری غنی و تنوع زیادی که در اتریش وجود دارد، اتریش را به عنوان مقصدی جذاب برای تحصیل موسیقی تبدیل کرده است. علاقمندان بسیاری به تحصیلات آکادمیک موسیقی، کشور اتریش را به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیلی خود انتخاب می‌کنند.

دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل موسیقی هستند، می‌توانند در دانشگاه‌های هنر و مؤسسات آموزشی هنری اتریش که در حوزه موسیقی عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند به تحصیل موسیقی و زیر شاخه‌های این رشته بپردازند. تحصیل موسیقی در اتریش به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌ و دانش لازم برای تبدیل شدن به هنرمندان و موسیقی‌دانان حرفه‌ای را کسب کنند، همچنین فرصتی فراهم می‌کند تا با فرهنگ و هنر موسیقی اتریش آشنا شوند و تجربه‌ای بی‌نظیر و فراموش نشدنی در زمینه موسیقی به دست آورند.


برترین دانشگاه‌های اتریش برای تحصیل رشته‌ی موسیقی

در زیر لیستی از برترین دانشگاه‌های اتریش که براساس عملکرد پژوهشی و تحقیقاتی آنها در رشته‌ی موسیقی رتبه‌های بالایی کسب کردند، آورده شده است. در این جدول می‌توانید ده دانشگاه برتر اتریش در رشته‌ی موسیقی را به همراه رتبه‌ی این رشته در سطح کشور، اروپا و جهان را مشاهده می‌کنید. این جدول بر اساس 12 میلیون استناد دریافت شده از 507 هزار مقاله‌ی دانشگاهی، توسط 34 دانشگاه اتریش انجام شده است.

نام دانشگاه

رتبه کشوری

در اروپا

رتبه جهانی

ضریب پذیرش

1

دانشگاه وین

1

32

101

28%

2

دانشگاه یوهانس کپلر لینس

7

68

184

56%

3

دانشگاه موسیقی و هنرهای اجرایی وین

20

84

215

34%

4

دانشگاه گراتس

4

116

306

13%

5

دانشگاه موسیقی و هنرهای اجرایی گراتس

27

192

518

38%

6

دانشگاه اینسبروک

2

268

716

27%

7

دانشگاه سالزبورگ

9

271

722

54%

-
بهترین شهرها برای تحصیل رشته‌ی موسیقی در اتریش، شهرهای وین، لینس، گراتس و اینسبروک می‌باشد که بر اساس تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و رتبه‌های آنها در سطح کشور و جهان رتبه‌بندی شده است. جهت مشاهده لیست کامل و بررسی اطلاعات بیشتر از سایر رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های اتریش برای تحصیل رشته‌ی موسیقی در اتریش به صفحه‌ی پیوست شده در سایت edurank مراجعه کنید.

پنج دانشگاه برتر موسیقی در اتریش

اتریش به دلیل داشتن کیفیت بالای نظام آموزشی، دانشگاه‌‌های رنک بالا در اروپا و همچنین شهریه‌های مقرون بصرفه‌‌ی تحصیلی یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی اروپایی در میان دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. از آنجایی که رشته موسیقی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در اتریش می‌باشد، طبیعی است که از دانشگاه‌های موسیقی رنک بالایی نیز برخوردار باشد. در اینجا، ما 5 دانشگاه برتر اتریش که بر رشته‌ی موسیقی و گرایش‌های آن تمرکز دارند و‌ از رنک‌های بالایی در رتبه‌بندی‌های جهانی برخوردار هستند را برای شما عزیزان معرفی کرده‌ایم.

1. دانشگاه موسیقی و هنرهای اجرایی وین که به اختصار mdw نامیده می‌شود، یکی از بزرگترین و مشهورترین دانشگاه‌های هنر جهان در حوزه موسیقی و هنرهای نمایشی (یا اجرایی) می‌باشد. در حال حاظر 3.000 دانشجو از 70 کشور دنیا، به تحصیل در رشته‌ی موسیقی و سایر گرایش‌های این رشته در این دانشگاه می‌پردازند. دانشگاه mdw برنامه‌هایی چون آموزش موسیقی، مطالعات آلات موسیقیایی، صدا و کارگردانی تئاتر، موسیقی تراپی در مقاطع کارشناسی و ارشد و همچنین دوره‌های متعددی در مقطع دکتری نیز ارائه می‌دهد.

2. دانشگاه ملی وین یکی از بزرگترین، قدیمی‌‌ترین و همچنین مشهورترین دانشگاه در اتریش و اروپا می‌باشد، که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2024، رتبه 130 را از آن خود کرده است. دانشگاه وین، دوره‌ها متعددی در مقاطع کارشناسی و ارشد در رشته موسیقی شناسی ارائه می‌دهد که یک نمای کلی از گرایش‌های رشته‌ی موسیقی ارائه داده و به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا مسیر تخصصی خود را با توجه به مهارت و توانایی خود در این رشته انتخاب کنند. اکنون حدود 84.000 نفر در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که 28.000 نفر از آنها از دانشجویان بین‌المللی می‌باشند.

3. دانشگاه موسیقی و هنرهای اجرایی گراتس (Kunstuniversität Graz) که به اختصار KUG شناخته می‌شود، یکی دیگر از دانشگاه‌های قدیمی اتریش در حوزه‌ی موسیقی می‌باشد. در این دانشگاه، برخی از بهترین و محبو‌ترین گرایش‌های موسیقی چون موسیقی کامپیوتری و هنر صدا، جاز، مطالعات موسیقیایی، آهنگسازی و تئوری موسیقی در مقاطع کارشناسی و ارشد ارائه می‌شود که با مراجعه به صفحه مربوطه در وبسایت رسمی دانشگاه از طریق لینک پیوست شده می‌توانید، تمام دوره‌های ارائه شده در این دانشگاه با اطلاعات و جزئیات کامل مشاهده فرمائید. در حال حاضر بیش از 2.300 دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند .

4. دانشگاه موسیقی جم ابتدا در سال 2011 به عنوان یک کنسرواتور خصوصی توسط مارکوس راتکا، جویی ولنتاین و اندی بارتوش تأسیس شد. سپس در نوامبر 2011 توسط وزارت آموزش، هنر و فرهنگ فدرال اتریش، به عنوان یک مؤسسه آموزشی شناخته شد و اکنون به یکی از برترین دانشگاه‌های موسیقی که عمدتأ بر موسیقی جاز، رسانه‌ای و عامه پسند تبدیل شده است. دانشگاه موسیقی جم در شهر موسیقیایی Gasometer واقع شده است و مجموعه‌ای از برنامه‌های متنوع در مقاطع کارشناسی و ارشد در حوزه موسیقی و آهنگسازی ارائه می‌دهد. این دانشگاه در سراسر اروپا شهرت زیادی به دست آورده است و تلاش دارد تا شهرت موسیقیایی اتریش علاوه بر موسیقی کلاسیک با موسیقی پاپ، راک و جاز نیز گسترش دهد.

5. دانشگاه موتزارت که به افتخار موسیقیدان بزرگ و مشهور ولفگانگ آمادئوس موتزارت نامگذاری شده است و یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های موسیقی در جهان شناخته شده است. دانشگاه موزارت در رتبه‌بندی موضوعی QS سال 2023 رتبه 12 را کسب کرده است. این دانشگاه با تیمی از اساتید موسیقیایی ، سالانه دانشجویان با استعدادی را از سرتاسر جهان برای تحصیل رشته موسیقی و گرایش‌های آن جذب می‌کند. اکنون بیش از 2000 دانشجو از 70 کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند.


شرایط پذیرش رشته موسیقی در دانشگاه‌های اتریش

تحصیل تقریبأ رایگان در اتریش، آن را به مقصدی محبوب در میان متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است. این مزیت باعث شده در کنار ارزش غیرقابل وصف تحصیل رشته موسیقی در اتریش، سالانه تعداد بالایی از درخواست دانشجویان جهت اخذ پذیرش تحصیلی در رشته موسیقی به دانشگاه‌های اتریش ارسال شود. این مسئله رقابت گسترده‌ای را برای ورود به رشته موسیقی در دانشگاه‌های اتریش به وجود آورده است.
اولین موردی که در جهت اخذ پذیرش تحصیلی در رشته موسیقی از دانشگاه‌های اتریش اهمیت دارد این است که متقاضی در آزمون عملی دانشگاه‌های هنر و موسیقی این کشور شرکت کند و در صورت پذیرفته شدن در آزمون شانس تحصیل در رشته موسیقی را در دانشگاه‌های اتریش را به دست آورد. این آزمون منحصراً در کشور اتریش برگزار می‌شود. از این رو متقاضی می‌بایست با اخذ ویزای شنگن به این کشور مراجعه کرده و در آزمون شرکت نماید. نکته حائز اهمیت آن است که ضبط فایل صوتی و تصویری از اجرای موسیقی، مورد پذیرش دانشگاه‌های اتریش نیست. این مورد در رابطه با رشته‌های دیگر هنر مانند نقاشی و طراحی نیز صدق می‌کند.

 • پس از قبولی در آزمون در داخل خاک اتریش نمی توان ویزای شنگن دریافت شده را به ویزای دانشجویی تبدیل کرد. پس دانشجو می‌بایست پس از اتمام آزمون به کشور خود برگشته و منتظر نتیجه آزمون بماند. در صورت قبولی، می‌توانید از طریق سفارت اتریش جهت اخذ ویزای دانشجویی اتریش اقدام نماید.
 • برای آنکه بتوانید در آزمون ورودی موسیقی دانشگاه های اتریش شرکت کنید، فرد متقاضی بایست یا خواننده کلاسیک باشد یا مدرن باشد و یا مهارت نوازندگی سازهای، کلاسیک؛ مدرن و یا فولک را دارا باشد. بدین منظور توانایی و مهارت بالا در آشنایی با سازها، دیکته موسیقی؛ هارمونی و آکوردشناسی؛ تئوری سلفژ امری لازم به شمار می‌رود.
 • لازم به ذکر است تحصیل موسیقی در اتریش نیز مانند سایر رشته ها در این کشور، تا مقطع کارشناسی ارشد به زبان آلمانی می‌باشد. البته دوره‌های محدودی به زبان انگلیسی نیز بعضا ارائه می‌گردد که معمولا رایگان نیست. اما در مقاطع تحصیلی بالاتر دوره‌ها به زبان انگلیسی هم ارائه می‌گردد.
 • دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی و یا ارشد رشته‌های موسیقی در دانشگاه‌های ایران می‌توانند برای رشته‌ی موسیقی شناسی در مقاطع فوق‌الذکر برای دانشگاه ملی وین درخواست داده و از ابتدا پذیرش خود را دریافت کرده و برای ویزای دانشجویی اتریش درخواست دهند.
 • دانشجویانی که صرفا دانش غیر آکادمیک رشته‌ی موسیقی در گرایشات متنوع این رشته از موسیقی کلاسیک گرفته تا آواز را دارا می‌باشند بایستی ضمن داشتن پیشینه‌ای قوی در زمینه تئوری موسیقی و سلفژ با ارائه‌ی نمونه کار در رشته‌ی تخصصی خود در مرحله‌ی اول با دریافت دعوت نامه‌ی آزمون ورودی با ویزای توریستی شنگن وارد اتریش شوند و در صورت موفقیت در آزمون با بازگشت به ایران مجددا درخواست ویزای اقامت دانشجویی خود را به سفارت ارائه دهند.
  -

پذیرش و دعوت نامه‌ی آزمون ورودی در این مرحله از دانشکده‌ها و مراکز آموزش عالی تخصصی هنر و موسیقی اخذ می‌گردد.


هزینه تحصیل رشته موسیقی در اتریش

همانطور که در مطالب قبل به آن اشاره کرده‌ایم، میزان شهریه در دانشگاه‌های اتریش بسته به ملیت، ایالت، دانشگاه، مقطع و گرایش موردنظر متقاضی متغیر خواهد بود. بدین صورت که اگر از شهروندان اتحادیه اروپا EU/EEA باشید، می‌توانید به طور رایگان و یا تقریبأ رایگان در دانشگاه‌های دولتی اتریش تنها با پرداخت 363.36 یورو به تحصیل در رشته موسیقی بپردازید. اما دانشجویانی که از شهروندان کشورهای non-EU/EEA هستند می‌بایست برای تحصیل هر ترم در دانشگاه‌های دولتی اتریش، شهریه‌ای به مبلغ 726.72 یورو، علاوه بر 20 یورو هزینه اتحادیه دانشجویان پرداخت کنند.
شهریه لازم هر ترم می‌بایست تا قبل از پایان دوره‌ی تحصیلی (30 آپریل/30 نوامبر) در دانشگاه وین دریافت شود. به خاطر داشته باشید که انتقال بانکی شهریه ممکن است تا 7 روز زمان ببرد. بنابراین توصیه می‌کنیم که تا قبل از پایان دوره‌ی تحصیلی (deadline) ، پرداخت شهریه خود را انجام دهید.


مدارک مورد نیاز تحصیل رشته موسیقی در دانشگاه‌های اتریش

مدارک موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین نیز باتوجه به ملیت، مقطع، رشته و گرایش مورد نظر متقاضی ممکن است متغیر باشد. اما مدارکی که به طور عمومی برای پذیرش در این رشته نیاز خواهید داشت عبارتند از:مدارک مورد نیاز تحصیل موسیقی در اتریش - دانش پژوهان اورانوس

 • تکمیل فرم پذیرش
 • مدارک اثبات هویتی و ملیتی همراه با نسخه ای از شناسنامه و پاسپورت رسمی و عکس
 • کپی پاسپورت معتبر به همراه عکس پاسپورتی
 • قبولی دانشگاه سراسری در کشور مبدأ
 • الزامات عمومی ورود به دانشگاه اعم از مدرک دیپلم 12 ساله و یا معادل آن برای مقطع کارشناسی
 • مدرک لیسانس مرتبط برای مقطع کارشناسی ارشد
 • مدرک معتبر آزمون زبان آلمانی یا انگلیسی (با توجه به درخواست دانشگاه و مقطع موردنظر)
 • توصیه‌نامه (تعداد بر اساس درخواست دانشگاه)
 • انگیزه‌نامه
 • پرووپوزال تحقیقاتی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی تمکن مالی
  -

اسناد ترجمه شده می‌بایست با نسخه اصلی همراه با تاییدیه سفارت و مهر دادگستری و وزارت خارجه ارائه شوند. همچنین متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا (non EU) و مناطق اقتصادی اروپا (non EEA) می‌بایست مدارک زیر را فراهم کنند:

 • معادل گواهی اتمام دوره متوسطه
 • گواهی صلاحیت‌های ویژه برای تحصیلات دانشگاهی به عنوان اثبات این مسئله که شما یک برنامه برای واجد شرایط بودن در کشور مبدا خود را دارید.

در انتها می‌توانید نمونه‌هایی از تصاویر پذیرش موسیقی که با کمک کارشناسان موسسه دانش پژوهان اورانوس برای سه نفر از متقاضیان عزیز این مجموعه اخذ شده است را مشاهده فرمائید. اگر شما هم به تحصیل رشته موسیقی در کشور موسیقیایی اتریش علاقمند هستید، می‌توانید جهت اخذ مشاوره‌ای تخصصی با کارشناسان مؤسسه تماس حاصل فرمائید.

تحصیل تقریبا رایگان موسیقی در اتریش. پذیرش در دانشگاه های موسیقی اتریش

مطالب دیگر را هم حتما بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید
درود ، مدرک زبانی B1 آلمانی رو دارم در زمان حال دانشجوی کارشناسی ارشد موسیقی از دانشگاه کرج هستم میخواستم بدونم رشته گیتار کلاسیک یا کلا گیتار تو دانشگاه وین هست ؟ میشه گیتار رو تخصصی پیش ببرم؟
سلام پارسای عزیز، برای اینکه بتونید گیتار رو تخصصی پیش ببرید نیاز هست که از کنسرواتوارها و یا مدارس عالی موسیقی پذیرش بگیرید. کارشناسان ما میتوانند در این امر شما رو راهنمایی کنند. در صورت نیاز، برای دریافت مشاوره با خطوط ثابت موسسه تماس حاصل فرمایید. 9-88345027-021 موسسه دانش پژوهان اورانوس
سلام وقتتون بخیر برای پذیرش رشته موسیقی حتما باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشیم ؟ و اینکه با ساز های ایرانی هم میشه در رشته موسیقی تحصیل کرد ؟
سلام، امیر عزیز. خیر، نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط نیست. همچنین، اگر به سلفژ مسلط هستید، می‌توانید در مدارس موسیقی و کنسرواتوارها تحصیلات خود را ادامه دهید. در صورت نیاز، برای دریافت مشاوره با خطوط ثابت موسسه تماس حاصل فرمایید. 9-88345027-021 موسسه دانش پژوهان اورانوس
سلام من مدرکم دیپلمه و چند سالی هست گیتار کار میکنم زبان آلمانی هم یاد ندارم همسرم لیسانس موسیقی داره ایشون هم زبان المانی یاد نداره ولی دوتایی مون قصد تحصیل اونجا داریم برای پذیرش دانشگاه موسیقی اتریش چطور باید اقدام کنیم ایا محدودیت ستی داره ؟
سلام ساغر عزیز، برای پذیرش از دانشگاه موسیقی نیازی به مدرک زبان ندارید، هر دو میتونید اقدام کنید. در صورت نیاز برای دریافت مشاوره رایگان با خطوط ثابت موسسه تماس حاصل فرمایید. 9-88345027-021 موسسه دانش پژوهان اورانوس
سلام بنده فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی هستم (از دانشگاه دولتی) در ساز ویولن هم مهارت دارم سطح زیان المانی a2 دارم، فکر میکنین با تقویت تئوری موسیقی میتونم در ازمون ورودی شرکت کنم؟ ممنون
سلام محسن عزیز بله امکانش هست، برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان یا ما در ارتباط باشید. 9-88345027-021 موسسه دانش پژوهان اورانوس
سلام وقتتون بخیر . میخواستم بپرسم چطور میتونم در دانشگاهای موسیقی اتریش پذیرش شم با این شرایط که زبان المانی رو در سطح a2 مسلطم و در موسیقی هم سطح خوبی دارم تنها دیر اقدام کردم و ۱۹ سالمه و در حال حاضر رشته کامپیوتر میخونم دانشگاه دولتی ممنون میشم راهنماییم کنیو
سلام آرزوی عزیز، از نظر سن مشکلی ندارید. سطح زبان آلمانی شما هم خوب هست. اما پورتفولیو و انگیزه شما مهم هست. موسسه دانش پژوهان اورانوس میتواند در امر اخذ پذیرش از دانشگاه‌های موسیقی اتریش شما را یاری کند. اگر نیاز به مشاوره دارید با ما تماس بگیرید. 9-88345027-021 موسسه دانش پژوهان اورانوس
سلام و درود با سپاس از شما برای اطلاعات خوبتون، در صورتی که نامه ای مشابه همان نامه که شما در پایین متن گذاشتید داشته باشیم، امکان درخواست ویزا دانشجویی وجود داره؟
سلام سهیل جان، در صورتیکه نامه از سوی دانشگاه صادر شده و محتوای پذیرش دارد امکان درخواست ویزای دانشجویی وجود دارد.
بسیار عالی ممنون از سایت بسیار عالی و پرمحتوا
ممنون از توجه شما
شرایط ثبت نام
سلام دوست عزیز برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های اتریش نیاز به مدارک تحصیلی، قبولی در دانشگاه سراسری ایران و نامه اشتغال به تحصیل و به طور خاص در این رشته نیاز به پورتفولیو هست. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 9-88345027-021 موسسه دانش پژوهان اورانوس
سلام شما میدانید که چطور میتوانم پذیرش از دانشگاه های اتریش در زمینه تحصیل در موسیقی اهنگسازی بگیرم؟
سلام علیرضای عزیز، شما باید در یکی از رشته‌های موسیقی در دانشگاه‌های سراسری ایران پذیرفته شده باشید و حداقل مدرک A2 آلمانی را داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 9-88345027-021 موسسه دانش پژوهان اورانوس
سلتم ببخشید برای دانشگاه گراتس حتما باید مدرک زبان المانی داشته باشیم؟
سلام بله حداقل مدرک A2 آلمانی الزامی است.
سلام ببخشید من شنیدم ازمون ورودی موسیقی در خود بخش فرهنگی اتریش صورت میگیره ( یعنی در ایران ) این درست نیست ؟
سلام بله در سال های گذشته آزمون کنسواتوار در انجمن فرهنگی اتریش برگزار میشد ولی درحال حاضر خیر امکان ارسال نمونه کار به صورت آنلاین هم در برخی مدارس عالی موسیقی جهت ارزشیابی وجود دارد .
با سلام. آیا برای شرکت تو آزمون ورودی دانشگاه حتما مدرک تحصیلی تو ایران لازمه؟!
سلام برای دانشگاه وین بله ولی برای سایر مارکز آموزش عالی شرایط متغیر هست و گاها نیاز به مدرک تحصیلی دانشگاهی نیست.
اطلاعات برای ورود به رشته موسیقی در دانشگاه اتریش برای پسران و تکلیف سربازی چه میشود ؟
موسسه راه قانونی هست که شما بتونید اجازه خروج رو بگیرید و به متقاضیانی که پرونده در موسسه داشته باشند راهنمایی ارائه میشود.
https://www.dpu.org.ir/