اپلای برای مشمولان نظام وظیفه

مشمولان نظام وظیفه, اپلای برای مشمولان نظام وظیفه

تحصیل در اتریش - تحصیل در آمریکا - کار در اتریش - کار در آلمان - مهاجرت - ویزای دانشجویی - پذیرش دانشجویی - تحصیل در خارج از کشور - موسسه اعزام دانشجو - اعرام دانشجو - اعزام دانشجو به اتریش - کار در آمریکا - تحصیل در آلمان - تحصیل در اسپانیا

login
En login

  شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ | 10:41   0 نظر   4916 بازدید


اگر شما قصد دارید در دانشگاههای خارج از کشور تحصیل کنید ولی هنوز به خدمت سربازی نرفته اید نگران نباشید شما میتوانید با دریافت معافیت تحصیلی به خارج از کشور برای تحصیل بروید و پس از تحصیل به ایران بازگردید و به خدمت سربازی بروید.

چگونگی دریافت معافیت تحصیلی برای مشمولین خدمت سربازی

برای اینکه بتوانید معافیت تحصیلی بگیرید ابتدا باید از دانشگاه مقصد پذیرش گرفته و نامه دریافت کنید. سپس از دانشگاه فارغ التحصیلی خود نامه معرفی به نظام وظیفه دریافت میکنید. اگر که قصد انصراف دارید باید ابتدا انصراف داده و سپس دانشگاه به شما نامه معرفی به نظام وظیفه را بدهد، سپس به سایت نشا به نشانی http://nesha.saorg.ir/nesha که زیر مجموعه ای از وزارت علوم است مراجعه کرده در آن ثبت نام و نامه ی معرفی به نظام وظیفه را میگیریم. این نامه نشان دهنده قبول شدن شما در یک دانشگاه است و سپس در ازای معافیت تحصیلی از شما وثیقه دریافت میکند.

شرایط خروج موقت از کشور برای مشمولان

 • غیبت نداشته باشند.
 • وضعیت تحصیلی آنها مشخص باشد.
 • در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل نباشند.
 • مهلت معرفی مشمولان فارغ التحصیلان به پایان نرسیده باشد.
 • برگ اعزام بدون غیبت داشته باشند.
 • برای بازگشت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند.

- متقاضیان مشمول باید درخواست (فرم) مجوز خروج موقت از کشور را از دانشگاه مربوطه ارائه نمایند.

باید زمانی که به ایران بازگشتید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید وگرنه از خروج شما از کشور به مدت ۶ ماه ممانعت به عمل خواهد آمد. اگر دیرتر از سفر بازگشتید جریمه های سخت تری در انتظار شماست، این افراد علاوه بر آن که مبلغ وثیقه‌شان به نفع دولت ضبط خواهد شد با آن‌ها همانند سایر غایبین برخورد شده و بر اساس مدت غیبت افزایش خدمت خواهند داشت یا به مراجع قضایی احضار می‌شوند.

خروج از کشور مشمولان سربازی

موارد قابل قبول به عنوان وثیقه در سازمان نظام وظیفه

 • سند ملکی

شما باید سند شش دانگ یک ملک که برای منزل مسکونی باشد، نزد نظام وظیفه بسپارید. سند زمین و یا باغ قابل قبول نیست. اگر خانه در تهران باشد، نظام وظیفه شما را به یک دفترخانه ارجاع می‌دهد تا استعلام‌هایی مانند استعلام از شهرداری انجام شود و پس از تکمیل مدارک، با حضور نماینده نظام وظیفه در دفترخانه سند به رهن سازمان نظام وظیفه در می‌آید و کار به اتمام می‌رسد. چنانچه خانه در شهرستان باشد، قبل از مراجعه به نظام وظیفه از وکیل دادگستری درخواست می‌کنید که خانه را قیمت‌گذاری کرده و نامه رسمی این قیمت‌گذاری را به نظام وظیفه می‌برید.

 • ضمانت بانکی

دو راه دارید:

1- پرداخت پول نقد و در ازای آن ----->> دریافت ضمانت بانکی

2- امانت گذاشتن سفته یا سند نزد بانک نقد و در ازای آن ----->> دریافت ضمانت بانکی

توجه: همه بانک‌ها این ضمانت نامه را نمی‌دهند و نمونه ضمانت نامه را از نظام وظیفه بگیرید

 • پول نقد

پرداخت حداقل مبلغ ۱۷ میلیون تومان به صورت سپرده بلند مدت

به علت اینکه نظام وظیفه از شما تعهد ۴ الی ۶ ساله می‌خواهد ولی بانک به شما ضمانت‌نامه یک ساله می‌دهد باید به نظام وظیفه تعهد بدهید که هر ساله این ضمانت‌نامه را تمدید می‌نمائید و به فرد مورد اعتمادی وکالت محضری بدهید که هر ساله به عنوان نماینده شما این تمدید را برایتان انجام دهد.

 • سند

میتوانید سندی را در گرو بانک بگذارید و ضمانت نامه کتبی دریافت کنید. قبل از آن ابتدا باید ملک مورد نظر توسط شهرداری ارزش گذاری شود.

 • دریافت گذرنامه

پس از اینکه ضمانت نامه خود را به سازمان نظام وظیفه ارائه دادید مدارک شما بررسی و تائید میشود و به اداره گذرنامه ارسال میشود. پس از حدود یک هفته اداره گذرنامه مهری را که نشان دهنده بازه زمانی خروج شما از کشور است در صفحه آخر میزند.

دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/