تحصیل در آمریکا - معرفی فرصت ها و مزایا

تحصیل در آمریکا, مزایای تحصیل در امریکا , چرا تحصیل در آمریکا

تحصیل در اتریش - تحصیل در آمریکا - کار در اتریش - کار در آلمان - مهاجرت - ویزای دانشجویی - پذیرش دانشجویی - تحصیل در خارج از کشور - موسسه اعزام دانشجو - اعرام دانشجو - اعزام دانشجو به اتریش - کار در آمریکا - تحصیل در آلمان - تحصیل در اسپانیا

login
En login

  شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ | 10:05   1 نظر   34371 بازدید


تحصیل در آمریکا (مزایای تحصیل در آمریکا)

شما فقط باید به رتبه بندی دانشگاه ها نگاه کنید تا ببینید که دانشگاه های ایالات متحده در لیست بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. در واقع، طبق نظر انجمن کالج ها و دانشگاه های آمریکا، 2613 مدرک معتبر کارشناسی در ایالات متحده امریکا وجود دارد!

در ایالات متحده آمریکا، مدارس متوسطه به دسته های مختلف تقسیم می شوند: دانشگاه های تحقیقاتی، کالج های محلی، دانشکده های علوم آزاد و مدارس حرفه ای. بسته به نیازهای شما، این کالج ها و مؤسسات مختلف، خدماتی برای ارائه به شما دارند. با این حال، اگر به دنبال تحصیلات بین المللی و یک برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستید، بیشتر به طور معمول، در یک دانشگاه تحقیقاتی یا کالج هنر لیبرال تحصیل کنید.

تمام دانشگاه های آمریکا علاقمند به جذب دانشجویان در سرتاسر جهان هستند. دروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند، و دانشگاه ها و مدارس به دانشجویایی که از کشورهای دیگر سفر کرده اند در یادگیری زبان کمک می کنند. اگر چه اکثر آمریکایی ها انگلیسی صحبت می کنند، در ایالات متحده هیچ زبان رسمی ملی وجود ندارد.

یکی از مهمترین مسائلی که تحصیل در آمریکا را از سایر کشور ها متمایز میکند، دسترسی به امکانات پژوهشی پیشرفته و فناوری های نوین است.

برای کسانیکه در آینده قصد دارند در نظام آموزش عالی ایران یا در دانشگاه های خارج از کشور به عنوان استاد دانشگاه فعالیت کنند، دسترسی به امکانات پژوهشی برتر از پیشنیازهای موفقیت در این هدف است.

تحقیقات دانشگاهی در کشوری مانند آمریکا از استاندارد های بالای تخصصی برخوردار هستند و عادت به کار در چنین محیطی می تواند رقابت پذیری بین المللی تحقیقاتی یا حرفه ای را امکانپذیر نماید.

در سال تحصیلی 2010 - 2009 تعداد دانشجویان بین المللی در آمریکا سه درصد افزایش داشت و به تعداد 690923 نفر رسید دانشجویان، آمریکا را برای توسعه ی تجریبات و تحصیلات خود انتخاب می کنند. همین مساله باعث می شود که آمریکا را برتر از کشور های دیگر برای تحصیل میدانند. حدود 18 درصد از کل دانشجویان تحصیل در خارج از کشور - در ایالات متحده آمریکا تحصیل می کنند. در حال حاضر آمریکا اولین مقصد دانشجویان بین المللی است. اما چرا دانشجویان بین المللی کالج ها و دانشگاه های آمریکا را انتخاب می کنند؟

 • پیشرفت علمی دانشجو
 • تنوع موقعیت های آموزشی
 • تکنولوژی به روز (Cutting –Edge )
 • موقعیت های تحقیقاتی
 • انعطاف پذیری (Flexibility)
 • خدمات پشتیبانی برای دانشجویان بین المللی
 • تحصیلات جهانی و چشم اندازه های شغلی - حرفه ای بلند مدت
 • تجربه زندگی در محوطه دانشگاه (campus life experience)
 • کیفیت امکانات پژوهشی
 • کیفیت امکانات آموزشی
 • رشد کاری
 • شبکه‌های علمی و حرفه ای
 • تجربه فرهنگی و اجتماعی
 • تجربه بین‌المللی
 • یادگیری زبان
 • امکان دریافت کمک هزینه


تحصیل در آمریکا

 • پیشرفت علمی دانشجو

آمریکا یکی از بهترین سیستم های تحصیلی دنیا با مدارک معتبر در همه ی رشته ها را دارد. در مقطع لیسانس برنامه های عالی، مبتدی و پیشرفته وجود دارد. در مقطع فوق لیسانس دانشجویان موقعیت کار مستقیم با افراد خبره در رشته ی تحصیلی خود را دارند و همچنین فرصت های تحقیقاتی و آموزشی فراوانی برای آنان وجود دارد. مدارک صادر شده از امریکا شناخته شده برای تمام دنیاست و برتری برای متقاضیان کار در سرار دنیا خواهد بود.

 • تنوع موقعیت های آموزشی

آمریکا دارای هزاران کالج و دانشگاه می باشد که حداقل ده برابر دیگر دانشگاه های دنیا است. در نتیجه تحصیلات عالی در آمریکا برای هر شخصی مناسب است. تمرکز بعضی از کالج ها و دانشگاههای آمریکا در حیطه ی آموزشی (تحصیلی) و بقیه در حیطه ی حرفه ای و مهارت های شغلی (فنی حرفه ای) میباشد و تعدادی از آنها تخصص در زمینه های هنر، علوم اجتماعی و رشته های فنی را دارند. در نتیجه شما موقعیت های فراوانی برای تحصیل در رشته ی مورد نظر خود را دارید. معمولا فرصت برای انتخاب کالج های مختلف علی رغم تخصص یا خواسته های غیر معمول شما وجود دارد که این هم یکی از مزایای تحصیل در آمریکا شمرده می شود.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد میشود: تحصیل در امریکا

 • تکنولوژی به روز (Cutting –Edge )

دانشگاههای امریکا افتخار استفاده از به روز ترین تکنولوژی های دنیا، تحقیقات و روش ها و استفاده از بهترین تجهیزات برای دانشجویان خود را دارد. حتی اگر رشته مورد نظر شما مستقیما به علوم یا مهندسی ارتباطی ندارد ،شما موقعیت استفاده از به روزترین تکنولوژی های دنیا برای تحقیقات و دستیابی به اطلاعات را دارید. همچنین امکانات ارتباط با محققان معلمین و خبرگان در رشته ی مورد نظر شما با تمام دنیا برایتان مقدور می باشد و این بدین معنی است که شما پس از پایان رساندن دوره ی خود با مدرکی به روز وارد بازار کار خواهید شد.

 • موقعیت های تحقیقاتی

شما ممکن است قادر به کسب تجربیات ارزشمند از تدریس و یا تحقیقات، درحالی که کمک به هزینه ی تحصیل خود می کنید در آمریکا شوید. خصوصا اگر شما دانشجوی مقطع فوق لیسانس هستید. تعداد زیادی از برنامه های مقطع فوق لیسانس موقعیت های تدریس و آموزش را برای شما فراهم می نمایند.

 • انعطاف پذیری (Flexibility)

علارغم اینکه بسیاری از برنامه ها (در دوره های تحصیلی) نیاز به تحویل کار بخصوصی دارند، شما می توانید از شیوه های جایگزین دیگری برای گذراندن آنها (واحدها) استفاده کنید. برای مثال course work درس های هنرهای لیبرال در مقطع لیسانس شامل کلاسهایی در زمینه ی زبان و ریاضی نیز می باشد ولی شما گزینه های مختلفی برای زبان مورد نظر خود یا نوع ریاضی (حیطه مورد علاقه) و مهارت خود را دارید. در مقطع پیشرفته و بالاتر وقتی پایان نامه ی خود را انتخاب می کنید اجازه به تمرکز بر علاقه و رشته ی تحصیلی و کشور مورد نظر (حوزه ی مورد مطالعه) مقدور می باشد.

 • خدمات پشتیبانی برای دانشجویان بین المللی

تحصیل در دانشگاه های آمریکا تجربه ی ارزشمندی می باشد، هرچند مواجه شدن با مسائل روزانه می تواند برای دانشجویان خصوصا کسانی که برای اولین بار خانه را ترک کرده و به تنهایی زندگی می کنند، دشوار باشد. بسیاری از دانشجویان بین المللی، از دفتر حمایت از کمک های دانشجویی را برای وفق دادن خود با فرهنگ و محیط آکادمیک و نیز پاسخ به سوالات رایج استفاده می کنند. هدف دفتر دانشجویان بین المللی کمک به دانشجویان است و سرویس های مختلفی برای کمک به دانشجویان وجود دارد. در زمان ورود به دانشگاه، دوره ی آشنایی توسط دفتر دانشجویان بین المللی دانشگاه به شما ارائه می شود و به سوالات شما در زمینه ویزا، مسائل مالی، مسکن، کاریابی و بسیاری موارد دیگر پاسخ داده میشود. همچنین دفتر دانشجویان بین المللی کمک های لازمه برای فراهم کردم رزومه ی کاری و فرصت های شغلی قبل از اتمام دوره تحصیلی را ارائه می نماید.

 • تحصیلات جهانی و چشم اندازه های شغلی - حرفه ای بلند مدت

شما میتوانید از تجربه ی بین المللی به عنوان یک مزیت در زمان کاریابی استفاده کنید. تعداد بسیاری از کارفرمایان به دنبال دانش و تجربیات دانشجویان بین الملل (بخصوص فارغ التحصیل از دانشگاه های آمریکایی و انگلیسی) می باشند. کمپانی های بسیاری در آمریکا به دنبال توسعه در بازار جهانی هستند و آنها اغلب کارمندانی را انتخاب می کنند که مهارت های چند زبانی را دارند و قادر به برقراری ارتباط در فرهنگ های مختلف می باشند. لازم به ذکر است که جذب فارغ التحصیلان با شرایط فوق در اکثر کشور های دنیا مرسوم و رو به پیشرفت است. زیرا در سالهای اخیر کمپانی ها سعی دارند در بازارهای بین المللی حضور گسترده تری داشته باشند و بدین منظور جذب دانشجویان که از دانشگاههای معتبر و آمریکایی که قابلیت آموخته شدن آنها به زبان انگلیسی را نیز به دانشجویان داده است، افزایش چشم گیری داشته است.

 • تجربه زندگی در محوطه دانشگاه (campus life experience)

هنگام تحصیل در آمریکا شما هم قادر به توسعه ی مدارج تحصیلی خود میباشید و هم موقعیت آشنایی با فرهنگ های مختلف را دارید. چه در صورت تحصیل در یک کالج خصوصی در یک شهر کوچک یا در دانشگاه در محیط خارج از شهر اکثر دانشگاه ها، باشگاههای دانشجویی (student clubs) و انجمنهای مختلفی با توجه به علایق دانشجویان مختلف ارائه مینمایند و شما موقعیت آشنایی کامل با فرهنگ آمریکایی و نیز آشنایی با مردم و دوستان جدید از طریق این انجمن ها و باشگاه ها را خواهید یافت.

 • ارتقای فرهنگی

در حدود 30 درصد از دانشجویان بین المللی در سراسر جهان در ایالات متحده تحصیل می کنند، تحصیل در ایالات متحده آمریکا به شما فرصت می دهد تا با فرهنگ های مختلف آشنا شوید.

سیستم تحصیلات کارشناسی در آمریکا

تحصیل کارشناسی در آمریکا

افراد دیپلمه ای که دارای نمره IELTS 6 آکادمیک و یا تافل IBT حدود 75 به بالا باشند مستقیما برای دوره های لیسانس در دانشگاه های آمریکا می توانند اقدام نمایند. امتحان SAT برای این افراد الزامی است. اگرچه بدون این امتحان نیز می توان پذیرش گرفت ولی برای گرفتن ویزا شرکت در این امتحان و نمره آن حائز اهمیت است. این گروه از دانشجویان بایستی حتما مدرک پیش دانشگاهی را داشته باشند.

 • دوره های دوساله

بیش از هزاران کالج در امریکا هستند که دوره های دوساله ی دارند(Junior or Community colleges) دانشجویان میتوانند دوره های دوساله کاردانی Associate Degree را بگذرانند که شامل دو سال تحصيل بعد از ديپلم دبيرستان از كالج هاي دو ساله يا پس از گذراندن دو سال تحصيل از يك دوره چهار ساله دانشگاهي است. برای دریافتAssociate Degree شما باید 60 ساعت کلاسی را بگذرانید، که به طوری عموما دوسال به طول می انجامد. این برنامه در مجموع به سه قسمت اجرا یا تقسیم میشود: واحدها ی عمومی درسی General ، واحدهای اصلی Major و اختیاری Elective .

در دوره ی کاردانی بنا بر اینکه شما در رشته ی علوم A.S. degree (Associate of Science degree) مشغول به تحصیل شوید یا علوم انسانی و هنر ( A.A. degree (or Associate of Arts degree تفاوت هایی هم دیده می شود و به شکلی طراحی شده که دانشجویان را برای انتقال دادن به دوره های چهارساله آماده میسازد. به عنوان مثال شما می توانید مدرک AA را در حوزه ی آموزش کودکان را بدست بیاورید و سپس واحدهای گذرانده را به دوره چهارساله ی دانشگاهی منتقل کنید. در دانشگاه شما می توانید تحصیلات خود را به مدارج عالی تری برسانید تا بتوانید کودکستان یا مدرسه ابتدایی معلم بشوید.

بقیه مدارک کاردانی به عنوان مثال مدرک کاردانی رشته ی علومA.A.S. طوری طراحی شده اند که دانشجویان می توانند بعد از پایان مدرک دوساله ی خود سریعا مشغول به کار شوند. چنین مدارکی که مدارک کاری یا حرفه ای نیز نامیده می شوند توسط عده ای از کارفرمایان در علوم و صنایع مربوط به تکنولوژی برای مشاغل سطح میانی ترجیع داده می شوند.

 • دوره های چهار ساله

بیشتر از 2000 کالج و دانشگاه دوره های چهار ساله لیسانس را ارائه می نمایند .سال گذشته بیش از 1.3 نفر در آمریکا به چنین مدارکی دست یافتند. مدرک کالج College Degree و لیسانس Bachelor’s Degreeعموما چهار ساله هستند و متشکل از کلاسهای 128-120 ساعته هستند (لازم به ذکر است که حدودا نصف ساعتهای گذرانده شده در مدارک کاردانی می تواند برای کسب مدارک این دوره معادل سازی شود.

این دوره های تحصیلی در مقطع لیسانس عموما به نامهای Freshman, Sophomore, Junior and Senior شناخته می شود. برنامه ی آمورزشی بسیاری از مدارک لیسانس بر پایه ی هنرهای آزاد سازماندهی شده است که در آن دانشجویان نیازمند به تحصیل بسیاری از واحدها میباشند تا بتوانند تا تشکیل یک پایه ی آموزشی گسترده را بدهند. چنین دوره های عمومی آموزشی شامل تحصیل در ترکیب انگلیسی، علوم اجتماعی, علوم انسانی، تاریخ ریاضی و فیزیک می باشد.

پس از گذراندن واحدهای اصلی درسی از دانشجویان در اکثر موسسات خواسته می شود تا رشته ی تحصیلی اختصاصی خود را انتخاب کنند که مدرک اصلی Major نامیده میشود. Major باید در محیط آکادمیک که علاقمند هستید و شغل آینده خود را در آن می بینید انتخاب شود. دو سال آخر، واحدهای گذرانده شده خصوصا به مدرک اصلی Major مربوط می شوند.

همانگونه که در بالا ذکر شد مدارک لیسانس به صورت B.A. یا B.S. ارائه می شوند اگر انتخاب شما کسب مدرک B.A. باشد اکثریت تحویل کارهای Coursework شما در حیطه ی علوم انسانی ماننند علوم اجتماعی، علوم انسانی، یا Libera Arts می باشد و در صورت تحصیل در B.S. اکثر تحویل کارهای شما در زمینه ی فیزیک و ریاضی می باشد.

دانشجویانی که Major آنها در زمینه ی تجارت، مهندسی یا علوم است ساختار واحدهای درسی آنها از رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی بیشتر تخصصی تر است و مجبور به گذراندن واحد های اختصاصی بیشتر و واحدهای اختیاری کمتر هستند.

کارشناسی در امریکا

تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

هر ساله بیش از 500000 دانشجو مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های آمریکا دریافت می کنند . تنوع مدارک فوق لیسانس در امریکا بسیار زیاد است ولی اصولا دو مدرک اصلی ) M.A. Master's of Arts (و M.S. Master's of ) (Science اراده می شوند. بقیه ی مدارک معمول شامل مدرک M.B.A. (master’s of business administration) ،M.F.A. Master’s of fine Arts ) ) قانون(L.L.M) ، M.S.W. (Master’s of social work ) و تخصص در آموزش ( Ed.S).دانشجویان عموما بین دو تا سه سال برای مدرک فوق لیسانس آموزش می بینند، هرچند اتمام مدرک در طول یکسال نیز مقدور میباشد. به طور عمومی دانشجویان فوق لیسانس نیاز به تکمیل شش تا هشت واحد پیشرفته دارند. علاوه بر پایان نامه ای که باید تحویل دهند. بعضی از دوره های فوق لیسانس موقعیت کار فقط برای کسب تجربه و آشنایی را نیز ارائه می نمایند.

تفاوت مدرک فوق لیسانس از مدرک لیسانس در تحویل کارهای مربوطه است. در مدرک فوق لیسانس احتمالا همه ی تحویل کارها مربوط به حوزه ی دوره ی مورد نظر می باشد شما نیازمند به گذراندن تعدادی از واحدها به صورت اجباری میباشید ولی ممکن است حق انتخاب واحدهای اختیاری بیشتری از دوره ی لیسانس داشته باشید.

تنها 3 درصد از امریکایی ها مدرک فوق لیسانس کسب می کنند بنابراین شما با دریافت مدرک فوق لیسانس شانس بالایی برای ماندن در آمریکا را در خواهید داشت.

مدارک کارشناسی ارشد در آمریکا

در مجموع دو نوع مدرک فوق لیسانس در آمریکا وجود دارد.

 • مدارک حرفه ای (Professional Degrees)
 • مدارک تحقیقی(Research Degrees)

​با توجه به رشته تحصیلی مدارک ممکن است نامهای مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال در رشته های مهندسی ممکن است Master of Engineering یا Master of Science in Engineering باشند. مدارک تحقیقی همه تحت یک نام Master of Science ارائه می شوند. این دو مدرک چند تفاوت اساسی دارند:

 • پیش‌نیازها: برای مدارک حرفه ای دانشجویان احتیاج به نوشتن تز یا مقاله پژوهشی ندارند و کار اصلی دوره ِروی گذراندن معمولا 30 واحد درسی و تمام کردن یک یا دو پروژه است. در مدارک تحقیقی دانشجویان نیاز دارند تا یک پایان نامه تحقیقاتی را ارائه دهند و معمولا باید یک مقاله تحقیقاتی را نیز به چاپ برسانند و تعداد واحد درسی کمتری را بگذرانند.
 • مدت زمان دوره تحصیلی: مدارک حرفه‌ای اغلب دوره های یک ساله دارند و مدارک تحقیقی دو ساله هستند که دانشجویان سال اول را بیشتر با کلاسها و سال دوم را با تحقیق می گذرانند.
 • کمک‌های مالی: مدارک حرفه‌ای بیشتر به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای ارتقا موقعیت کاری دیده شده و کمک‌های مالی کمتری دریافت میکنند (یا اصلا دریافت نمیکنند). کمکهای مالی دانشجویان عموما از بودجه تحقیقاتی میاید که استاد مربوطه برای یک موضوع خاص از دولت می گیرد. به علت اینکه مدارک حرفه ای کار تحقیقی انجام نمی دهند امکان برخورداری از این بودجه‌ها هم برای دانشجویان متقاضی مدارک حرفه‌ای فراهم نیست. ممکن است در حالت‌های خاص بخشی از شهریه به دانشجو بخشیده شود.
 • پذیرش : چون به این علت که خود دانشجو معمولا باید هزینه تحصیل مدارک حرفه ای را متقبل شود پذیرش گرفتن از این مدارک راحت تر از نوع تحقیقی آن است. علاوه بر این خیلی از دانشگاهها مدارک تحقیقی فوق لیسانس را فقط به صورت پیوسته با مدرک دکترا ارائه می کنند. اگر دانشجو نمره های خیلی خوبی نداشته باشد و از نظر مالی تنها یک سال شهریه دادن برایش ممکن است این نوع مدارک حرفه‌ای می توانند گزینه خوبی باشند.
 • ارزش و اعتبار: هردو مدرک در آمریکا دارای ارزش و اعتبار یکسانی هستند و دانشگاه‌های تراز اول از هردو مدرک ارائه می کنند. تفاوت این دو مدرک نه در اعتبار آنها بلکه در نوع دانشجویانی است که می پذیرند. دانشجویان مدارک حرفه ای بیشتر جذب بازار کار میشوند اما دانشجویان با مدرک تحقیقاتی بیشتر علاقمند به تحقیق و یا ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند.

تفاوت دوره تحقیقی و دوره حرفه ای در آمریکا

 • طول دوره تحصیل برای مدارک حرفه ای یکسال و برای مدارک تحقیقاتی دو سال است.
 • به دانشجویان تحقیقی به علت ارائه تحقیقات کمک های مالی ارائه میشود.
 • پذیرش برای مدارک حرفه ای راحت تر است به علت اینکه دانشجو هزینه تحصیل را خود به عهده میگیرد و به نمره های خوب هم نیازی نیست.
 • دانشجویان مدارک حرفه ای بیشتر جذب بازار کار میشوند اما دانشجویان با مدرک تحقیقاتی بیشتر علاقمند به تحقیق و یا ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد تقریبا با پذیرش در مقطع دکتری یکسان است و به قرار زیر است

 • دیپلم و ریزنمرات آن و مدرک لیسانس

معمولا دو تا سه نسخه رسمی از ریزنمرات تمام دانشگاههایی که تحصیل کرده اید. لازم است که کارنامه ها را در پاکت های مهر و موم شده بفرستید که این مهر و موم باید توسط دانشگاه مربوطه انجام شود. اگر اصل کارنامه به فارسی است باید ترجمه رسمی آن را هم همراه با نسخه اصلی در پاکت گذاشته و مهر و موم کنید. برای دانشجویانی که در سال آخر تحصیل هستند و یا کارنامه شان هنوز آزاد نشده برای مراحل مقدماتی پذیرش گرفتن احتمالا فرستادن نسخه غیر رسمی کارنامه که همراه با گواهی از رییس دانشکده یا آموزش که مبتنی بر صحت مندرجات کارنامه باشد کفایت میکند.اما باید توجه کنید که در صورت پذیرش گرفتن دانشگاه مقصد یک نسخه از کارنامه رسمی شما را درخواست خواهد کرد. برای گرفتن کپی رسمی کارنامه معمولا مدرک تحصیلی باید آزاد شده باشد یا به اصطلاح خریداری شود. این به این معنی است که شما هیچ بدهی به دانشگاه و وزارت علوم ندارید.

 • مدرک زبان که شامل تافل یا آیلتس و جی آر ای

تعداد زیادی از دانشگاههای آمریکا TOEFL را به IELTS ترجیح می دهند و اکثریت قریب به اتفاق دانشگاههای سطح بالای آمریکا نمره IELTS را قبول نمی کنند. بنابراین اگر کسی بطور همزمان در حال تقاضا دادن برای چند کشور مختلف است، باید اطلاعات لازم برای مدرک زبان مورد قبول هر دانشگاه را کسب کند.

علاوه بر امتحان تافل شما ممکن است لازم باشد که در امتحانات دیگری هم که اصطلاحا به آنها امتحانات استاندارد (Standardized tests) گفته می‌شود شرکت کنید. به عنوان مثال دانشجویان رشته‌های مهندسی و علوم باید امتحان GRE عمومی (GRE General) و دانشجویان رشته‌های مدیریت (MBA=Master of Business Administration) باید آزمون GMAT را بدهند. بعضی از رشته‌های علوم علاوه بر امتحان عمومی GRE شاید لازم باشد که بخش های مربوط به رشته خودشان (GRE Subject) را هم بگذرانند. این امتحانات معمولا از تافل سخت‌تر هستند چون برای تمام دانشجویان متقاضی (و نه فقط خارجی‌ها) طراحی می‌شوند و دانشجویان آمریکایی هم باید در آنها نمره حد نصاب را کسب کنند.

 • توصیه نامه از استاد

توصیه‌نامه ها بخش خیلی مهمی از پرونده شما هستند. این توصیه‌نامه ها باید توسط استادانی که رابطه دانشگاهی یا حرفه ای با شما داشته اند نوشته شود. دانشگاه‌ها معمولا دو یا سه توصیه نامه درخواست میکنند. این توصیه‌نامه‌ها را برای پرکردن به افرادی بدهید که شما را خوب میشناسند (از لحاظ علمی یا کاری) و مطمئن هستید که درباره شما مطالب خوبی خواهند نوشت و مهارت‌ها و محسنات شما را گوشزد خواهند کرد. در نامه باید تشریح شده باشد که شخص توصیه‌کننده چه مدت است که شما را میشناسد، فکر میکند که قابلیت‌های شما کدام هستند، و چرا شما شایستگی دارید که از دانشگاه مقصد پذیرش/کمک مالی بگیرید. توجه داشته باشید که توصیه نامه باید نشان بدهد که فرد توصیه کننده شما را خیلی خوب میشناسد. فراموش نکنید که کمیته پذیرش(Admission Committee) مخصوصا میخواهد بداند که چرا شما برای این دانشگاه/رشته مناسب هستید. این نکته مخصوصا برای متقاضیان مدرک دکترا مهم است.

 • رزومه

یکی از موثرترین و مهمترین ابزار برای بدست آوردن موقعیت های تحصیلی در آمریکا، ایجاد ارتباط موثر است. به همین علت تهیه یک رزومه خوب در کسب پذیرش یک دانشگاه بسیار موثر است. بعضی از دانشگاهها دانشجویان را ملزم می کنند که یک فرم استاندارد رزومه مخصوص دانشگاه را پر کنند. با این حال در بیشتر موارد این به خود متقاضی بر می گردد که چگونه یک رزومه را تهیه کند. یکی از نکته های کلیدی در تهیه رزومه این است که اگر متقاضی در پی کسب موقعیت تحصیلی است باید سوابق تحصیلی و تحقیقاتی خود را در صفحه اول ارائه دهد. اما در صورتی که رزومه برای کسب موقعیت شغلی است - که در این حال معمولاً به آن رزومه (Resume) می گویند – لازم است که اول به تجربیات کاری اشاره شود. معمولاً رزومه از 2-3 صفحه بیشتر نیست. وقتی که با استادی مکاتبه می کنید چیزی که برای معرفی بیشتر خود برای او می فرستید .C.V است. بسیاری از دانشگاهها هم را جزو یکی از مدارکی قرار می دهند که باید برای کمیته تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرستاده شود. بهتر است که رزومه به فرمت pdf یا rtf تبدیل شود چون در این صورت امکان باز شدن فایل شما توسط اغلب سیستمها وجود دارد و از طرف دیگر فایل تهیه شده با همان "تنظیمات صفحه ای" مورد نظر شما پرینت خواهد شد. بعضی ها هم اعتقاد دارند که فرمت pdf رسمی تر است.

 • انگیزه نامه

این بخش احتمالا سخت‌ترین بخش پرونده شما خواهد بود.در این قسمت شما تشریح خواهید کرد که چه کسی هستید، چه پیشینه علمی و کاری دارید، چرا علاقمندید که در این دانشگاه و رشته بخصوص ادامه تحصیل دهید، و دیدگاه و هدفتان در باره آینده بعد از تحصیل چیست. به بیان دیگر شما عملا می خواهید کمیته پذیرش را ترغیب و قانع کنید که شما را به خیلی از متقاضیان دیگر ترجیح بدهند. نوشته شما باید به روشنی توضیح دهد که برای چه رشته‌ای تقاضا میکنید، انگیزه شما چیست، چه چیزی میخواهید به دست بیاورید، و چگونه میتوانید برای دانشگاه مقصد و محیط علمی آن مثمر ثمر باشید.

 • مقالات چنانچه وجود داشته باشد

تحصیل دکترا در آمریکا

دوره ی دکترا یا Ph.D بالاترین مدرک تحصیلی در آمریکا است که از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. همچنین دانشگاه های آمریکا دارای امکانات فوق العاده ای از لحاظ علمی و پژوهشی برای تحصیل در این دوره ها هستند. در سال 2005 موسسات امریکایی بیش از 45000 مدرک دکترا صادر کردند. به طور میانگین، دانشجویان باید بین چهار تا شش سال برای کسب مدرک دکتری بعد از مدرک فوق لیسانس دوره بگذرانند. پذیرش سالیانه در مقطع دکتری در دانشگاه های آمریکا بسیار محدود است و بستگی به تعداد اساتید و همچنین بودجه ای که دانشگاه برای آن رشته ها در نظر می گیرد ،دارد.

دوره ی دکترا معمولا از سه تا چهار ترم تمام وقت متشکل از کلاسهای پیشرفته که معمولا در سمینار های کوچک برگزار می شوند، می باشند. دانشجویان باید امتحانات کتبی یا شفاهی قبل از شروع پایان نامه را بگذرانند. پایان نامه در دوره ی دکترا عموما یکسال یا بیشتر طول میکشد که به اندازه ی یک کتاب باید نگاشته شود. پس از اتمام پایان نامه و دفاعیه در حضور کمیته ی سه تا پنج نفری از اساتید، دانشجویان مدرک دکترا دریافت می کنند.

بسیاری از دانشجویان مقطع دکترا که یکی از بهترین فواید این دوره مشاوره ای است که از طریق اساتید در دپارتمان آکادمیک به آنها ارائه می شود و همچنین چون برای کسب مدرک دکترا تحقیقات و مشاوره های بسیاری از سوی اساتید مورد نیاز است مخصوصا در موقعی که روی پایان نامه ی خود کار می کنند. لازم به ذکر است که آشنایی با اساتید و متخصصین در حوزه ی تحقیقاتی مورد علاقه ی شما باعث آشنایی شما با بسیاری از آنها نیز می باشد.

مدرک تخصصی

بعضی از کالج ها و دانشگاه ها به دانشحویان بین المللی فرصت تحصیل در یک رشته ی بسیار بخصوص را میدهند به عنوان مثل وکلای مدافع خارجی و بقیه ی دانشجویان بین المللی می توانند برای L.L.M تحصیل کنند که مدرک حقوق از دانشگاه کسب کنند. درحالیکه بیشتر دانشجویان حقوق در آمریکا به طور میانگین سه سال آموزش می بینند تا وکیل شوند و وکلای مدافع می توانند مدرک L.L.M را در دوره ی کوتاهتری عموما یکساله دریافت کنند.

ورود به دوره های L.L.M به راحتی امکان پذیر نمی باشد و تنها دانشجویان بین المللی که پیش زمینه ی حقوقی و تحصیلات آکادمیک و همچنین تسلط کامل به زبان گفتاری و نوشتاری دارند را می پذیرد.

اخذ پذیرش در مقطع دکتری

ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در بسیاری از دانشگاه های آمریکا معمولا بین 3 تا 15 نفر است. به دلیل محدودیت پذیرش تعداد دانشجو، پرونده هایی مورد توجه قرار می گیرند که از شرایط مناسب تری نسبت به سایر پرونده ها برخوردار باشند.

اخذ پذیرش از مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر نیست. شما باید دارای مدرک زبان باشید و تسلط به زبان انگلیسی خود را ثابت کنید بخصوص برای رشته هایی که دانشجو به عنوان دستیار تحقیقاتی و یا دستیار تدریس از همان ابتدا مشغول به کار می شود.

نکته: امکان دریافت کمک هزینه ی تحصیلی و همچنین کمک هزینه برای زندگی برای دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه های آمریکا وجود دارد. لازم به ذکر است بعضی از رشته ها از سوی دانشگاه یا مراکز تحقیقاتی همکار با دانشگاه حمایت مالی می شوند که در این صورت هزینه ی زندگی و تحصیل شما کامل پرداخت خواهد شد که گاهی تا چهل هزار دلار سالانه، به شما اهدا خواهد شد کمک هزینه بر دو نوع هستند کمک هزینه تحقیقاتی و کمک هزینه آموزشی که اوای توسط استاد به متقاضی ارائه می گردد و مقدار آن بیشتر است ولی دومی را دانشکده ارائه می کند

پس از انتخاب دانشگاه و شهر محل تحصیل باید داوطلب شرایز زیر را احراز کند:

 • داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالای 15
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 16
 • توصیه نامه از اساتید دانشگاه یا اگر در مرکز پژوهشی مشغول به کار بوده اید از رئیس مرکز پژوهشی ( حداقل دو توصیه نامه)که صلاحیت ،توانایی و علاقه ی شما را تایید کند.
 • اظهار نامه ی شخصی مرتبط با رشته ی ای که در آن می خواهید درس بخوانید.
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600)
 • مدرک GRE با نمره ی 700 (Quantitative: 700, Verbal: 350, Writing: 3.5 )
 • بخاطر داشته باشید که برای اخد بورسیه در دوره ی دکتری موارد زیر دارای اهمیت به سزایی هستند:
  • دارا بودن مقاله های علمی و پژوهشی در نشریات بین المللی، که نشان دهنده ی اندیشه ی برتر و مهارت های تحلیل و نوشتاری شما باشد.
  • ارتباط با اساتید برتر دانشگاه محل تحصیل ،برای گرفتن توصیه نامه ی مناسب که نشان دهد استاد مربوطه شما را کاملا می شناسد و توانایی های شما را تایید می کند.
  • شرکت در کنفرانس های بین المللی و در صورت امکان ارائه مقاله

تحصیل دکترا در آمریکا

در آمریکا دو نوع دانشگاه وجود دارد:

 • گروه اول دانشگاههایی هستند که در کنار تدریس مراکز تحقیقی هم هستند و دانشجویان مقطع دکترا قبول میکنند. (Universities)
 • گروه دوم دانشگاههایی هستند که تنها به تدریس میپردازند و دوره‌های دو ساله یا چهار ساله داشته و مدارکشان حداکثر تا مقطع لیسانس است (Colleges) .

در آمریکا به تحصیلات تا مدرک لیسانس undergraduate program و بعد از آن (فوق لیسانس و دکترا) graduate program گفته میشود.

هر سال تحصیلی از ابتدای سپتامبر تا آخر ماه می است.

چرا تحصیل در آمریکا

 • اولین مقصد دانشجویان بین المللی جهان با بیش از ۸۰۰.۰۰۰ دانشجوی خارجی

 • سومین کشور دنیا از نظر وسعت و جمعیت

 • بزرگترین اقتصاد جهان با پیشرفته ترین تکنولوژی

 • دارای برخی از با کیفیت ترین موسسات آموزشی

 • دارای وسیع ترین گزینه های تحصیلی شامل گزینه های عمومی، کاری و …

سیستم نمره دهی و واحد های درسی در آمریکا

سیستم نمره دهی آمریکایی به صورت ترکیبی از حروف و درصد است که به آن “جی. پی. إی.” (GPA) میگویند:

 • 100 – 90% = A
 • 89 – 80% = B
 • 79 – 70% = C
 • 69 – 65% = D
 • 64 – 0% = F

هزینه تحصیل در آمریکا

نام دانشگاه

شهریه سالیانه
برحسب دلار امریکا

توضیحات بیشتر

University Of Texas at Dallas

15500(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

هزینه زندگی در حد متوسط و تعداد اندکی کارهای پاره وقت برای دانشجویان وجود دارد

University of Texas at Arlington

12500(خارج از ایالت)
7500(داخل ایالت)

هزینه زندگی در حد متوسط و تعداد اندکی کارهای پاره وقت برای دانشجویان وجود دارد

NJIT

20500(خارج از ایالت)
14000(داخل ایالت)

هزینه زندگی اندکی بالاتر است و کمکهای مالی از سوی دانشگاه بسیار اندک خواهد بود

Texas A&M University

11000(خارج از ایالت)

هزینه زندگی در حد متوسط است و دانشگاه پس از ترم اول کمکهای مالی خواهد داشت

Arizona State University

21000(خارج از ایالت)
8000(داخل ایالت)

کمترین حد کمک مالی از سوی دانشگاه

University of Arizona

20000 (خارج از ایالت)
6500 (داخل ایالت)

کمک مالی خوب پس از ترم اول از سوی دانشگاه

Illinois Institute of Technology

14000

کمک مالی اندک از سوی دانشگاه

University at Buffalo - SUNY

13000(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

کمک برای مقطع دکترا وجود دارد ولی برای سایر مقاطع تحصیلی بسیار اندک است

Ohio State University

26000(خارج از ایالت)
11000(داخل ایالت)

کمک مالی دانشگاه بطور معمول پس از ترم اول خواهد بود

University of South California

26000

کمک مالی بسیار به ندرت خواهد بود و بهتر است از ابتدای ثبت نام تا حدامکان درخواست کمک شود
بهتر است از ابتدا سرمایه کافی برای تحصیل در این دانشگاه را داشته باشید.

University of Cincinnati

24000(خارج از ایالت)
14000(داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی خوب و کمکهای مناسب از سوی دانشگاه خصوصا برای دانشجویان فوق لیسانس

University of Illinois, Chicago

27000(خارج از ایالت)
15000 (داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی خوب و درصورتیکه نمره (GRE/GPA) بالا داشته باشید
امکان کمک از سوی دانشگاه نیز وجود دارد

University of Florida

24000(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

دانشگاه با شهرت جهانی و موقعیت جغرافیایی عالی و ظرفیت پذیرش دانشجوی بالا

Clemson University

16000(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

کمک مالی بسیار به ندرت صورت می گیرد

University of Missouri-Rolla

11000

بهترین در الکترومغناطیس و کمک مالی در موارد اندکی از سوی دانشگاه وجود خواهد داشت

Wayne State University

16000(خارج از ایالت)
8000(داخل ایالت)

هزینه زندگی بسیار پایین و امکان یافتن کارهای پاره وقت نیز وجود دارد

Washington State University

20000(خارج از ایالت)
8500(داخل ایالت)

موقعیت جعرافیایی عالی و کمک مالی از سوی دانشگاه وجود دارد

University of Wisconsin-Madison

26000(خارج از ایالت)
11000(داخل ایالت)

این دانشگاه دارای رتبه جهانی بالایی است

Portland State University

14000(خارج از ایالت)
9500(داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی خوب و بسیار مناسب برای رشته الکترونیک در شاخه مدارات مجتمع

University of Dayton

12000

بدون هزینه تشکیل پرونده جهت ثبت نام و بسیار مناسب برای رشته هوافضا

North Carolina State University

20000(خارج از ایالت)
7500(داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی عالی و دارای رتبه بالای جهانی

Drexel University

25000

موقعیت جغرافیایی خوب

University of Utah

14000(خارج از ایالت)
4000(داخل ایالت)

هزینه زندگی پایین است و بهترین گزینه برای رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر می باشد

University of Houston

10000 (خارج از ایالت)
5000(داخل ایالت)

موقعیت جغرافیایی عالی و بسیار مناسب برای رشته مخابرات

University of North Carolina Charlotte

15500(خارج از ایالت)
5000(داخل ایالت)

کمک مالی دانشگاه بسیار اندک

هزینه ها در آمریکا

 • هزینه تحصیلات بین 15000 تا 30000 در سال برآورد میشود. برای مثال، میتوانید نمونه ای واضح از لیست شهریه ها را در دانشگاه ایالتی آریزونا، در جدولی که در لینک زیر آمده، مشاهده کنید:
 • Your Estimated Full-Time Tuition & Fees

Tuition/Fee Description

Fall 2013

Spring 2014

Academic Year Total

Nonresident Tuition

9,486

9,486

18,972

Financial Aid Trust Fee

44

44

88

Recreation Fee

25

25

50

Technology Fee

50

50

100

Student Programs Fee

25

25

50

Health and Wellness Fee

40

40

80

Student Service Facility Fee

75

75

150

Total Tuition & Fees
Not including living expenses

$9,745

$9,745

$19,490

کمک هزینه تحصیلی و وام در آمریکا

برای تمام دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل درمقاطع لیسانس ,ارشد ویا دکتری را دارند موضوع هزینه لازم جهت تحصیل در کشور مقصد امری بسیار مهم است .

اغلب کشورهایی که اقدام به جذب دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف می کنند برای انها کمک هزینه های مالی نیز در نظر می گیرند که این کمک هزینه ها به صورت وام ویا به صورت بورسیه تحصیلی اعطا می شود .

دریافت بورسیه تحصیلی

اغلب دانشجویانی که اقدام به اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در مقاطع مختلف می کنند با مسئله شهریه دانشگاه مربوطه روبرو هستند که در ادامه این مطلب هزینه زندگی در امریکا و شهریه دانشگاه های مختلف ان به تفکیک توضیح داده شده است.

حال اگر فردی شراط لازم برای پذیرش در دانشگاهی را داشته باشد اما وضعیت مالی وی مناسب این دانشگاه نباشد دراین شرایط دانشجویان می توانند از دانشگاه درخواست کمک هزینه تحصیلی کنند که در صورت تایید دانشگاه مقصد به صورت رایگان دردانشگاه مربوط تحصیل می کند ویا دانشگاه بخشی از شهریه سالانه را کسر می نماید که دراین صورت دانشجو می تواند با هزینه کمتری اقدام به تحصیل در دانشگاه مربوط نماید . اعطای بورسیه تحصیلی از جانب دانشگا ها و موسسات انجام می شود نه ازجانب دولت پس شما باید درخواست خود جهت دریافت بورسیه تحصیلی را به دانشگاه مربوط ارسال نمایید در این صورت شانس بیشتری برای پذیرش و دریافت کمک هزینه مالی دارید.

بورسیه تحصیلی اغلب به دانشجویان سطح A اعطا می شود پس لازم است شما رزمه بسیار قوی داشته باشد.

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی Financial aid

شما باید وضعیت مالی خود را به صورت شفاف به انها توضیح بدهید که در این صورت سوالات زیر از شما پرسیده می شود که لازم است به ان ها پاسخ بدهید.

هدف از پاسخ به این سوالات این است که شما بتوانید دانشگاه مقصد را قانع کنید که علی رغم توانایی بسیار بالا به دلیل مشکل مالی نمی توانید از فرصت تحصیلی اخذ شده استفاده نمایید .

سولات ب هشرح زیر است :

 1. در امد سالانه شما چه قدر است که باید به دلار محاسبه نمایید و سپس اعلام نمایید به طور مثال 600 دلار
 2. چه قدر از هزینه مربوط را می توانید پرداخت کنید که در جواب این سوال شما باید کمترین مقدار ممکن را بیان کنید زیرا ممکن است شما راfull fund ننمایند و تنها بخشی از شهریه را برای شما کسر نمایند.
 3. کار فعلی شما چیست که در پاسخ به این سوال عنوان نمایید که دانشجو هستید و اگر مشغول به کار پاره وقت هستید جهت تامین هزینه های تحصیلی شما است.
 4. در نهایت باید دراین زمینه به صورت تمام وقت وبا قدرت سرچ بالا به دنبال دانشگاه هایی باشید که اقدام به اعطا بورس تحصیلی می نمایند.

تیم تخصصی موسسه دانش پزوهان اورانوس در این زمینه می تواند با ارائه مشاوره رایگان شما را در این زمینه راهنمایی نماید.

دریافت وام

دریافت وام امری رایج در بین دانشجویان در حال تحصیل است , اگر برای تامین هزینه های زندگی خود از قبیل مسکن و خوراک و پوشاک و .... دچار مشکل شوند در این صورت با درخواست وام از دانشگاه می توانند نسبت به رفع مشکل مالی خود اقدام نمایند.

برای دریافت وام نیاز به داشتن شرایط خاصی نیست و تمام دانشجویان در حین تحصیل خود می توانند از این امتیاز استفاده نمایند.

هزینه های اجباری

 1. مسکن: ۱ اتاق ۳۵۰ تا ۷۵۰، عموما ۵۰۰ تا ۶۰۰ (همه اعداد به دلار آمریکا). آپارتمان ۱ خوابه ۹۵۰ تا ۱۵۰۰، عموما ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ آپارتمان دو خوابه ۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰، عموما ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ (دقت کنید در ایالت های دیگر ممکن است حتی کمتر از نصف این مبالغ باشد.) این مبالغ شامل قبوض و اینترنت، حدود میانگین ماهی ۶۰ تا ۱۵۰ است.
 2. خورد و خوراک: مجرد ۲۵۰ تا ۵۰۰، عموما ۳۰۰. متاهل (خودتان غذا درست کنید) ۱۰۰ تا ۲۵۰ برای هر نفر، عموما ۳۰۰ برای یک زن و شوهر
 3. ارتباط (موبایل): ماهی ۴۰ تا ۱۲۰، بسته به سرویس انتخابی

هزینه های انتخابی (متغیر)

 1. خودرو: خرید یک خودرو مناسب ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ برای دست دوم و ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ نو (یک بار هزینه)، بنزین ۸۰ تا ۱۵۰ در ماه، تعویض روغن و فیلتر تقریبا هر ۳ ماه یک بار ۳۰ تا ۵۰، رجیستریشن سالی حدود ۱۵۰، بیمه (اجباری) ماهی ۴۰ تا ۱۵۰ بسته به سابقه رانندگی و خلاف و …
 2. لباس: مشابه ایران در شرایط عادی، در شرایط حراج تا یک سوم قیمت های ایران هم کم میشود… (البته قیمت های ایران قبل از سوبسید ها ۱۳۸۹)
 3. کتاب و لوازم التحریر: کتاب معمولا توسط کتابخانه، دانشکده، دوستان و اساتید میتوان تهیه کرد. اگر نه برای هر کتاب ۵۰ تا ۳۰۰ عموما متوسط ۱۰۰، با احتساب ۶ کتاب در سال حدود ماهی ۵۰. لوازم التحریر ارزان تر از ایران.
 4. لپ تاپ (حتما توصیه میکنم از آمریکا بخرید): حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ برای پی سی و ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ برای مک (مشخصات متعارف… وگرنه تا ۵۰۰۰ دلار هم هست)
 5. تفریحات: رستوران ۸ تا ۲۵ (برای هر نفر)، سینما ۸ تا ۱۶، موزه ۵ تا ۲۰ (خیلی روزها و مکان ها رایگان)، تور کامل نیویورک سیتی حدود ۱۰۰ دلار
 6. رفت و آمد عمومی: اتوبوس مسیر کوتاه ۲.۵ تا ۵ مسیر طولانی ولی نه بیشتر از ۱۰۰ مایل ۸ تا ۱۵. مترو ۵ تا ۲۵ بسته به مسیر
 7. مراقبت پزشکی: بیمه دانشگاه برای مجرد یا خانواده (در دانشگاه ما راتگرز فرقی ندارد) ۱.۵ درصد حقوق دریافتی (حدود ماهی ۲۵ تا ۳۰ دلار). با این بیمه هر بار به هر نوع بیمارستان یا پزشک مراجعه شود فقط ۱۵ دلار توسط بیمار پرداخت میشود هر چند که خدمات متعددی انجام شود. برای بستری شدن اورژانسی هم ۵۰ دلار
 8. مراقبت از کودک: داستان مفصلی است ولی برای پوشک و شیر خشک به علاوه چکاپ مرتب ماهانه حدود ۸۰ تا ۱۵۰

پیش نیاز ورود به دانشگاه های آمریکا

متقاضیان تحصیل در اغلب کالجها و دانشگاه های آمریکا در مقاطع کارشناسی - کارشناس ارشد و دکتری بایستی توانائی اثبات مهارتهای زبان انگلیسی خود را داشته باشد که در واقع جزئی از پروسه و در واقع از پیش نیازهای پذیرش تحصیلی است و این خود بعنوان یکی از عوامل مهم در اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا است.


Admission Test Overview
دانشگاه ها عموما واجد شرایط بودن دانشجو را بعد از دریافت مدارک لازم و نتایج تست های پیش نیاز یررسی میکنند. توانائی و مهارتهای متقاضی در زبان انگلیسی نقش مهمی در اخذ پذیرش تخصیلی دارند. بعضی دانشگاه ها ممکن است ارزش زیادتری نسبت به بقیه مراکز آموزشی برای نتایج این تستها در پروسه پذیرش قائل باشند.

سطح نمرات لازم تستهای پیش نیاز در مراکز آموزشی و بخشهای دانشگاهی مختلف، متقاوت است.

Types of Standardized Tests

اغلب متقاضیان دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای اثبات مهارتهای خود در زبان انگلیسی بایستی امتحان تافل را با موفقیت پشت سر بگذارند.

تستهای پیش نیاز برای دوره های کارشناسی

 • Scholastic Assessment Test - SAT
 • Test of English as a Foreign Language - TOEFL

تستهای پیش نیاز برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری

 • Test of English as a Foreign Language - TOEFL
 • Test of Spoken English - TSE
 • Graduate Record Examinations (GRE) – for liberal arts, science, math
 • Graduate Management Admission Test (GMAT) – for business schools/study for MA ) programs
 • Law School Admission Testing Program (LSAT) – for law schools
 • Medical College Admission Test (MCAT) – for medical schools
 • Dental Admission Testing Program (DAT) – for dental schools
 • Pharmacy College Admission Test - PCAT
 • Optometry Admission Testing Program - OAT

لازم به ذکر است برخی از دانشگاه ها ممکن است تستهای پیش نیاز دیگری که در لیست فوق نیست را نیز جهت ورود به دانشگاه نیاز داشته باشند.

Test Preparation and Fees

میلیونها دانشجو سالیانه در این آزمونها شرکت میکنند بنابراین می بایست جهت شرکت در این آزمونها سریعا اقدام نمائید تا بتوانید در موقع مقرر تست را انجام و در زمان مقتضی به دانشگاه تحویل دهید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاههای آمریکا

 • افراد دارای مدارک لیسانس و بالاتر که نمره IELTS اکادمیک 6.5 و یا تافل IBT نمره 80 به بالا را دارا میباشند مستقیما برای دوره های فوق لیسانس و یا دکترا (در صورت دارا بودن مدرک فوق لیسانس) اعزام می گردند

برای پذیرش از کشور امریکا برای بیشتر رشته ها نمره GRE حدود 1000 به بالا و برای رشته های مدیریت نمره GMAT حدود 550 به بالا و رشته های گروه حقوق نمره LSAT لازم میباشد.

پروسه اعزام 6 تا 8 ماه به طول می انجامد.

 • افراد دیپلمه ای که دارای نمره IELTS 6 اکادمیک و یا تافلIBT حدود 75 به بالا باشند مستقیما برای دورهای لیسانس در دانشگاههای امریکا اعزام می گردند.

برای متقاضیان امریکا امتحان SAT الزامی است.

این گروه از دانشجویان باید مدرک پیش دانشگاهی را داشته باشند.

لازم به توضیح است که اقدام جهت اخذ پذیرش برای کلیه متقاضیان فقط از دانشگاههای درجه ممتاز مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فن آوری و دانشگاههای با رتبه (Ranking) خوب جهانی صورت میگیرد.

نحوه‌ ارزشيابي‌ مدارك‌ تحصيلي‌ در آمریکا

 • مدارك‌ کاردانی از مراكز آموزش‌ عالي‌ و كليه‌ مدارك‌ دانشگاهي (آكادميك) با 2 يا 3 سال‌ تحصيل، معادل‌ حداقل‌ 72 واحد با شرط‌ تحصيل‌ پيوسته‌ كه‌ منجر به‌ اخذ مدرك ‌Bachelor نمي‌شود، در صورت‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان، "كارداني" ارزشيابي‌ مي‌شود. اگر از 72 واحد، حداقل‌ 36 واحد تخصصي‌ باشد، كارداني‌ با گرايش‌ مربوط‌ ارزشيابي‌ مي‌شود.

 • مدارک کارشناسی: بعد از ديپلم‌ دبيرستان، "كارشناسي" ارزشيابي‌ مي‌شود.

a. تبصره: درصورت‌ نداشتن‌ ديپلم ‌دبيرستان، كميسيون ‌ارزشيابي‌ براساس‌ مدارك‌ ارايه ‌شده، نظر مي‌دهد.

 • مدارک کارشناسی ارشد: باشرط ‌داشتن‌كارشناسي،ازدانشگاه‌هاي‌ گروه‌ 1و 2، "كارشناسي‌ارشد" ارزشيابي‌ مي‌شود.

a. تبصره: مدارك‌ Master اخذ شده‌ از مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاه‌هاي‌ گروه‌هاي‌ 1 و 2 آورده‌ نشده‌ است، به‌ شرط‌ دارا بودن‌ معدل‌ 8/2 از 4 به عنوان كارشناسي ارشد ارزشيابي مي شود در صورتي كه معدل پائين تر از 8/2 از 4 باشد از طريق ارزيابي توانمندي هاي علمي - پژوهشي و حرفه اي متقاضي (اخذ آزمون) ارزشيابي مي شود.

 • مدارک Engineer Degree و Specialist با داشتن مدارک Master "کارشناسی ارشد" در تخصص یادشده ارزشیابی می شود و یا با نظر کمیسیون ارزشیابی، صحت صدور آن تایید می گردد.
 • مدارك‌ Ph.D. ، "دكترا" ارزشيابي‌ مي‌شود.

a. ‌تبصره: مدارك‌Ph.D. مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ نامشان ‌در فهرست ‌دانشگاه‌هاي ‌گروه‌ 1و 2 آورده ‌نشده‌ است، به ‌شرط ‌ارايه ‌يك ‌مقاله ‌علمي ‌از پايان‌نامه‌ دوره ‌دكترا در نشريات‌ معتبر بين‌المللي‌ غير محلي با نمايه بين المللي، "دكترا" ارزشيابي‌ مي‌شود.

 • ‌ مدارک Doctor of Science/ Doctor of Public Administration / Doctor of Engineering / Doctor of Education مانند مدارک Ph.D. ارزشیابی مي‌شود، با این تفاوت که در رای صادره عنوان لاتین مدرک درانتهای آن درج می شود.
 • مدارک صادره‌ از كليه‌ مراكز آموزش‌ عالي‌ وابسته‌ به‌ دانشگاه‌هاي‌ امريكا در ديگر كشورها براساس‌ ضوابط‌ و مقررات‌ آن‌ كشور ارزشيابي‌ مي‌شود.
 • مدارك‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ در زمان‌ شروع‌ به‌ تحصيل‌ دانشجو توسط‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و رفاه‌ امريكا كه‌ در كتاب‌Higher Education Directory معتبر (Accredited) شناخته‌ نشده‌ باشد، ارزشيابي‌ نمي‌شود.

رشته های موجود در دانشگاه‌های آمریکا را در لینک های زیر مشاهده بفرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

کلیپ زیر می توانید به صورت انیمیشنی با نام و موقعیت هر ایالت در آمریکا آشنا شوید

با کلیک بر روی هر ایالت در آمریکا می توانید بعد از مشاهده یک معرفی مختصر در مورد آن ایالت با تمامی دانشگاه های آمریکا در آن ایالت آشنا شوید.


دیدگاه خود را بیان کنید
سلام وقت بخیر این دانشگاه ها برای رشته های هنری هم هستن؟؟ اصن کجا خوبه؟؟ چون هنر یکم بحثش با بقیه فرق داره راهنمایی میخاستم
با سلام شما در دوره ی کارشناسی ارشد هفته ای 20 ساعت اجازه ی کار دارید و با توجه به شرایط کار در آمریکا ، امکان گذراندن زندگی دانشجویی مقدور می باشد
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/