دانشگاه هاروارد

جایی که بزرگان در کنار شما قرار می‌گیرند,دانشگاه هاروارد

راهنمای کامل دانشگاه هاروارد: درخشش در تحصیلات،جایگاه برتر در عرصه تحصیلات عالی،تمرکز بر تحقیقات و نوآوری .همه چیز درباره هاروارد

En

  پنج‌شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ | 13:04   0 نظر   13792 بازدید

دانشگاه هاروارد (Harvard university)

.

.

دانشگاه هاروارد (Harvard University)

نام دانشگاه

در شهر کمبریج، ایالت ماساچوست

موقعیت دانشگاه

دانشگاه تحقیقاتی خصوصی

نوع دانشگاه

1636

سال تأسیس

دادگاه عمومی ماساچوست

بنیان‌گذار دانشگاه

Veritas به معنای صداقت

شعار دانشگاه

10

تعداد دانشکده

21.877

تعداد کلی دانشجویان

5.379

تعداد دانشجویان بین‌المللی

4.480

تعداد کارکنان آموزشی

رتبه پنجم

رتبه دانشگاه در رتبه‌بندی QS سال 2023

Harvard.edu

وبسایت رسمی دانشگاه

لوگو دانشگاه


دانشگاه هاروارد - دانش پژوهان اورانوس

دانشگاه هاروارد، یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی مشهور واقع در کمبریج، ماساچوست، میراث غنی دارد که قدمت آن به عنوان کالج هاروارد در سال 1636 برمی گردد. این موسسه برجسته به نام کشیش جان هاروارد، که به عنوان اولین حامی و نیکوکار دانشگاه خدمت کرد، نامگذاری شد. دانشگاه هاروارد به عنوان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین موسسات آموزش عالی در ایالات متحده، شهرت شایسته ای را برای برتری و سختگیری فکری کسب کرده است. در واقع، این دانشگاه جایگاه پنجم را در رتبه بندی دانشگاه جهانی (QS 2023) دارد و وضعیت خود را به عنوان یک موسسه در سطح جهانی تقویت می کند.

در حال حاضر، دانشگاه هاروارد دارای یک گروه دانشجویی قوی است که در مجموع 2،877 ، 26 درصد از دانشجویان تحصیل خود را در سطح کارشناسی دنبال می کنند، در حالی که 74 درصد باقی مانده در برنامه های مقطع کارشناسی ارشد مشغول هستند. علاوه بر این، دانشگاه با افتخار از تعداد قابل توجهی از دانشجویان بین المللی، معادل 5379 نفر استقبال می کند. از این میان، ۱۲ درصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دنبال می کنند، در حالی که اکثریت قریب به اتفاق 88 درصد در برنامه های کارشناسی ارشد ثبت نام می کنند. این حضور برجسته دانشجویان بین المللی از نفوذ جهانی دانشگاه هاروارد و توانایی آن در جذب استعدادها از سراسر جهان صحبت می کند.

دانشگاه هاروارد تقریباً 4480 عضو هیئت علمی دارد که 73 درصد آنها محلی و 27 درصد بین المللی هستند، این اساتید نقش مهمی در شکل دادن به تجربه آموزشی دانشجویان دانشگاه ایفا می کنند و تجربیات متنوع آنها محیط دانشگاهی در دانشگاه هاروارد را بیشتر غنی می کند.

---تعداد دانشجویان دانشگاه هاروارد

در نتیجه، جایگاه دانشگاه هاروارد به عنوان یک موسسه تحقیقاتی خصوصی در کمبریج، ماساچوست، بر تعهد آن به تعالی تحصیلی و رشد فکری تأکید دارد. تاریخچه تاریخی، شهرت معتبر و رتبه بندی چشمگیر، جایگاه آن را به عنوان یک موسسه آموزشی پیشرو تقویت می کند. با یک گروه دانشجویی متنوع و یک دانشکده اختصاصی، دانشگاه هاروارد همچنان به شکل دادن ذهن نسل های آینده و کمک به پیشرفت دانش در مقیاس جهانی ادامه می دهد.

این دانشگاه علاوه بر مؤسسه مطالعات پیشرفته رادکلیف از ده دانشکده تشکیل شده است که عبارتند از :

 • Harvard Business School
 • Harvard College
 • Division of Continuing Education
 • Harvard School of Dental Medicine
 • Harvard Divinity School
 • Faculty of Arts & Sciences
 • Harvard Graduate School of Design
 • Harvard Graduate School of Education
 • Graduate School of Arts & Sciences
 • School of Engineering and Applied Sciences
 • Harvard Kennedy School
 • Harvard Law School
 • Harvard Medical School
 • Radcliffe Institute for Advanced Study
 • Harvard T.H. Chan School of Public Health

-

دانشکده علوم و هنر (Art and Science) که بزرگترین دانشکده هاروارد می‌باشد، برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی، طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی ارائه می‌دهد، در حالی که دانشکده‌های دیگر تنها مدارک تحصیلات تکمیلی بخصوص در رشته‌های تخصصی ارائه می‌دهند.

دانشگاه هاروارد حدود 50 رشته‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی، 134 مدرک لیسانس، و 32 مدرک تخصصی ارائه می‌دهد. هاروارد تنها در سال‌های تحصیلی 2018-2019 حدود 16665 مدرک کارشناسی، 1013 کارشناسی ارشد و 5695 مدرک تخصصی اعطا کرد.


دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد

دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد (Harvard Medical School) که به اختصار HMS نامیده می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های پزشکی در آمریکا می‌باشد که در سال 1782 توسط دکتر جان وارن تأسیس شد. دانشکده پزشکی هاروارد درواقع سومین دانشکده قدیمی پزشکی در آمریکا می‌باشد که در محدوده پزشکی لانگ‌ووددر شهر بوستون ایالت ماساچوست واقع شده است. دانشکده پزشکی هاروارد دارای تعداد زیادی هیئت علمی می‌باشد که در دو بخش علوم پایه و بالینی فعالیت می‌کنند. در مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری دانشکده پزشکی هاروارد، دوره‌های پزشکی عمومی و تخصصی ارائه می‌شود. بخش‌های بالینی در مؤسسات و بیمارستان‌های آموزشی وابسته به دانشگاه هاروارد در بوستون قرار دارد. بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های وابسته به دانشکده پزشکی هاروارد عبارتند از مرکز پزشکی بت اسرائیل دیکانس، بیمارستان بریگهام، بیمارستان عمومی ماساچوست، بیمارستان کودکان بوستون و درمانگاه گوش و حلق و بینی ماساچوست.

اخذ پذیرش از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد با ضریب پذیرش 3% بسیار سخت و دشوار است درسال تحصیلی 2023 از6986 درخواست پذیرش، تنها 222 نفر از آنها موفق به اخذ پذیرش و ثبت نام در این دانشگاه شدند. در سال تحصیلی 2023 ، حدود 11.361 نفر از دانشگاه پزشکی هاروارد فارغ‌التحصیل شدند. همچنین در حال حاظر 302 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 165 دانشجو در مقطع دکتری این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند. شهریه دانشکده پزشکی هاروارد در سال تحصیلی 2022-2023 حدود 67.610دلار بوده است. تقریبأ 50 درصد از دانشجویان از رزومه‌ای قوی اما درآمد متوسطی برخوردار هستند ، به همین دلیل پرداخت چنین شهریه سنگینی برای این دسته از افراد دشوار خواهد بود. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، شرایط بورسیه پزشکی هاروارد نیز به این صورت است که برای دانشجویانی که درآمد خانواده آنها پایین‌تر 65 هزار دلار است، بورسیه‌هایی در نظر گرفته است تا دانشجویان بتوانند جهت تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این دانشگاه با توجه به شرایطی خاص استفاده نمایند. این بورسیه‌ها حدود 30 تا 80 درصد از هزینه‌های تحصیلی دانشجو را پوشش خواهد داد.

دانشگاه هاروارد پزشکی - شرایط بورسیه پزشکی هاروارد


کتابخانه دانشگاه هاروارد

پردیس هاروارد شامل موزه های متعددی است که به عنوان مخزن برای آثار هنری و تاریخی مختلف عمل می کنند. یکی از موسسات برجسته، موزه هنر فوگ است که در آن مجموعه متنوعی از نقاشی ها، مجسمه ها و آثار چاپی اروپایی و آمریکایی از قرن های 18 و 19 برای مطالعه علمی به نمایش گذاشته می شود.

سیستم کتابخانه هاروارد که در محدوده کتابخانه ویدنر در هاروارد یارد واقع شده است، به عنوان نمونه ای از دانش دانشگاهی و ثروت فکری است. این شبکه گسترده با عنوان بزرگترین سیستم کتابخانه دانشگاهی در جهان، شامل نزدیک به 80 کتابخانه فردی است که حدود 20.4 میلیون کتاب و منابع رسانه ای را در خود جای داده است. شایان ذکر است که کتابخانه های دانشگاه هاروارد نه تنها دارای قدیمی ترین مجموعه فرهنگی در ایالات متحده هستند بلکه تحسین های بین المللی را نیز به خود جلب می کنند. در واقع، طبق گفته انجمن کتابخانه آمریکا (ALA)، کتابخانه های هاروارد با تعداد زیادی شعبه خود افتخار دارند که بزرگترین کتابخانه موجود در مقیاس جهانی باشند.

تصاویری از کتابخانه وایدنر - بزرگترین کتابخانه‌ی دانشگاه هاروارد

کتابخانه دانشگاه هاروارد


خوابگاه دانشگاه هاروارد (اقامتگاه‌های دانشجویی دانشگاه هاروارد)

دانشگاه هاروارد برای راحتی و رفاه دانشجویان خود و همچنین فرصتی برای ارتباط و تعامل بیشتر دانشجویان با یکدیگر و آشنایی آنها با محیط و فرهنگ آمریکا، خوابگاه‌هایی دانشجویان فراهم کرده است. برخی از این خوابگاه‌ها در محدوده دانشگاه (on-campus) و برخی از آنها خارج از محدوده دانشگاه (off-campus) قرار دارند.
دانشگاه هاروارد برای دانشجویان سال اولی، سوئیت‌هایی در نظر گرفته‌ است که هرکدام از آنها شامل 2 – 4 اتاق، محیطی برای تفریح و سرگرمی، یک یا چند حمام می‌باشد و 3 – 6 نفر ظرفیت دارد. به طور کلی در دانشگاه هاروارد 12 خوابگاه با ظرفیت اسکان حدود 350 تا 500 دانشجو در محیط دانشگاه وجو دارد که دارای سالن‌های غذاخوری، اتاق‌های مشترک و امکانات آموزشی و فعالیت‌های فرهنگی می‌باشد. دانشجویانی که در خوابگاه‌های درون محوطه دانشگاه (on campus) اسکان یافته‌اند، می‌بایست ماهانه حدود 1000 تا 4500 دلار و دانشجویانی که در خوابگاه‌‍‌های خارج از محیط دانشگاه (off campus) هستند، ماهانه چیزی حدود 1500 تا 3000 دلار پرداخت می‌کنند که هزینه کمتری نسبت به خوابگاه‌های داخلی دانشگاه است.


رتبه‌بندی دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد در میان رتبه‌بندی‌های جهانی، Academic Ranking of World Universities (ARWU) دانشگاه هاروارد را از زمان انتشار آن تاکنون هر سال به عنوان دانشگاه برتر جهان در رتبه اول قرار داده است. زمانی که QS و Times Higher Education جهت انتشار رتبه ‌بندی Times Higher Education-QS World University با یکدیگر همکاری کردند، از سال 2004 تا سال 2009 بطور متوالی، دانشگاه هاروارد در صدر لیست و رتبه اول بود و این رتبه را در THE World Reputation Rankings از زمان انتشار آن در سال 2011 نیز حفظ کرد. در سال 2019 توسط SCImago Institutions Rankings رتبه اول در سراسر جهان کسب کرد. همچنین دانشگاه هاروارد بر اساس گزارش 2019 توسط مرکز ارزیابی عملکرد دانشگاهی به همراه دانشگاه‌های کلمبیا، MIT و استنفورد در ردیف اول دانشگاه‌های تحقیقاتی آمریکایی قرار گرفت.

در میان رتبه‌بندی مقیاس‌های خاص، هاروارد هم در رتبه‌بندی دانشگاه بر اساس عملکرد دانشگاهی (2019-2020) در صدر لیست قرار گرفت و هم در رتبه‌بندی Mines ParisTech: Professional Ranking of World Universities (2011) که نشانگر تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌هی که در شرکت‌های Fortune Global 500 سمت‌های مدیرعاملی دارند، است. همچنین بر اساس رای گیری سالانه که توسط The Princeton Review انجام داده می‌شود، هاروارد به طور متوالی در میان دو کالج برتر که عمومأ در میان دانشجویان و والدین ایالات متحده "کالج‌های رویایی" نامیده شده، قرار دارد. علاوه بر آن به دلیل سرمایه‌گذاری عمده‌ای که در سال‌های اخیر در آموزشگاه مهندسی خود کرده است، در سال 2019 توسط Times Higher Education رتبه سوم در مهندسی و فناوری در سراسر جهان کسب کرد. در جدول زیر می‌توانید رتبه‌ دانشگاه هاروارد دی طی چند سال اخیر را مشاهده کنید.

رتبه جهانی دانشگاه هاروارد طی سال های مختلف


جدیدترین رتبه‌بندی‌های دانشگاه هاروارد 2023

نتایج نظرسنجی‌های دانشگاه هاروارد برای سال 2023 در رتبه‌بندی Niche را می‌توانید با مراجعه به لینک پیوست شده، مشاهده کنید.

سازمان‌های رتبه‌بندی معتبر جهانی در کنار رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان، برخی از رشته‌های تحصیلی که در میان دانشجویان محبوب است براساس تقاضا و ثبت‌نام متقاضیان نیز منتشر می‌کنند. وبسایتniche لیستی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی دانشگاه هاروارد را با فارغ‌التحصیلین رشته‌ها منتشر کرده است که می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.


شرایط تحصیل در دانشگاه هاروارد آمریکا

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه هاروارد برای همه دانشجویان یکسان است و فرقی نمی کند که دانشجویان تحصیلات متوسطه خود را در داخل ایالات متحده آمریکا یا خارج از ایالات متحده گذرانده باشند. دانشگاه هاروارد همه درخواست ها را به طور مساوی ارزیابی می کند.
پس از ارسال درخواست ثبت نام، دانشگاه یک ایمیل تایید با یک کد برای دسترسی به پورتال شما ارسال می کند. دانشگاه هاروارد این ایمیل های تایید را در اواسط سپتامبر هر سال پس از ارسال درخواست آنلاین متقاضی ارسال می کند. پس از دریافت ایمیل تایید، کاری که باید انجام دهید این است که هزینه درخواست را با کارت اعتباری پرداخت کنید و در نهایت فایل اسکن شده مدارک مورد نیاز برای پذیرش رسمی را بارگذاری کنید.


مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه هاروارد

 • مدارک شناسایی اعم از شناسنامه و کارت ملی
 • پاسپورت معتبر به همراه عکس پاسپورتی
 • مدارک و سوابق تحصیلی
 • ریزنمرات مقاطع تحصیلی پیشین
 • آزمون‌های ورودی دانشگاه هاروارد، آزمون‌های SAT و یا ACT است. (نمره مورد نیاز آزمون SAT +1470)
 • نمره‌های آزمون‌های GMAT (+610) و GRE (+298)
 • مدرک زبان آزمون‌های آیلتس (6.5 برای مقطع کارشناسی/ 7.5 به بالا برای ارشد و دکتری)، تافل 80
 • ترجمه مدارک به زبان انگلیسی + همراه کپی مدارک اصلی شما
 • انگیزه نامه
 • 2 توصیه نامه و برای پذیرش در مقطع ارشد به بالا 3

هزینه‌ تحصیل در دانشگاه هاروارد

انتخاب دانشگاه هاروارد به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل، تصمیم بزرگ و پر هزینه‌ای خواهد بود. طبیعتا تحصیل به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، در یکی از برترین دانشگاه‌های جهان که از رنک بالایی برخوردار است، هزینه‌ی بالایی خواهد داشت.

مانند سایر دانشگاه‌ها، از آنجایی که برخی از برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی رنک بالا و متقاضی بیشتری دارد، در دانشگاه هاروارد نیز شهریه‌های تحصیلی با توجه به مقطع و رشته موردنظر متقاضی متغیر خواهد بود. چه قصد داشته باشید در مقطع کارشناسی به تحصیل بپردازید یا کارشناسی ارشد. به عنوان مثال شهریه تحصیلی سال 2023-2024 در مقطع کارشناسی ارشد دپارتمان آموزش به تنهایی چیزی حدود 57.246 دلار در سال می‌باشد. از طرف دیگر، شهریه‌ی برنامه MBA یکساله حدود 73.440 دلار خواهد بود. همچنین شهریه یک برنامه در مقطع کارشناسی مانند علوم کامپیوتر یا اقتصاد در یک یک سال تحصیلی 44.990 دلار خواهد بود.

یکی از هزینه‌هایی که دانشجویان بین‌المللی برای درخواست پذیرش خود می‌بایست پرداخت کنند، هزینه اپلیکیشن فی (هزینه بررسی درخواست) می‌باشد. پرداخت 85 دلار هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه هاروارد از تمامی متقاضیان ، صرفه نظر از رشته انتخابی متقاضی، وضعیت شهروندی و ملیت آنها الزامی می‌باشد. علاوه بر اپلیکیشن فی، ممکن است از دانشجویان بین‌المللی مدارک اضافه بر مدارک استاندارد خواسته شود که هزینه‌هایی جدا خواهد داشت.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه هاروارد

مقطع کارشناسی دانشگاه هاروارد با داشتن برنامه‌های تحصیلی محبوبی چون تجارت و علوم کامپیوتر، در میان متقاضیان بین‌المللی بسیار رقابت‌پذیر است. تحصیل تمام وقت در مقطع کارشناسی دانشگاه هاروارد، بدون هیچ کمک هزینه تحصیلی، سالانه چیزی حدود 52.689 دلار خواهد بود. همچنین شما می‌بایست سالانه مبلغ 75 دلار برای فعالیت‌های پژوهشی و 5.528 دلار برای بیمه دانشجویی پرداخت کنید.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد به داشتن بهترین و متنوع‌ترین برنامه‌های مقطع ارشد در جهان شناخته شده است، اما هیچ کدام از آنها کم هزینه نخواهد بود. یک برنامه در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه هاروارد، برای دو سال تحصیلی چیزی حدود 52.456 دلار و برای سه و چهار سال تحصیلی حدود 13.638 دلار خواهد بود. گرچه این میزان ممکن است باتوجه به نوع دوره و رشته‌ای که انتخاب می‌کنید متغیر باشد. به عنوان مثال، مقطع ارشد رشته‌های علوم حسابداری، مهندسی یا علوم دیتا (داده) برای یک سال تحصیلی چیزی حدود 59.968 دلار، و در صورت انتخاب یک برنامه دو ساله، حدود 29.984 دلار برای سال دوم می‌باشد. اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی مدیریت بازرگانی یا MBA دانشگاه هاروارد را دارید، باید آمادگی پرداخت 73.440 دلار برای یک سال تحصیلی را داشته باشید.

علاوه بر شهریه‌، می‌بایست سایر هزینه‌ها در حین دوره تحصیل خود در دانشگاه هاروارد را در نظر بگیرید تا مدت اقامت شما و رسیدن به هدف تحصیلی را برای شما عزیزان آسان‌تر سازد.


بورسیه تحصیلی دانشگاه هاروارد

همانطور که می‌دانید، دانشگاه هاروارد یکی از برترین و معتبرترین دانشگاه‌های خصوصی تحقیقاتی آمریکا می‌باشد که سالانه در رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی جز ده دانشگاه برتر جهان و آمریکا بوده و در این رتبه‌بندی‌ها به طور متوالی در صدر جدول قرار می‌گیرد. با توجه به درآمد بالایی که دانشگاه هاروارد کسب می کند، بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی مختلفی برای پوشش هزینه‌های تحصیل دانشجویان بومی و دانشجویان بین المللی وجود دارد. به‌طور حتم دریافت این بورسیه‌ها شرایط خاص خود را خواهد داشت. از شرایط اخذ این بورسیه‌ها این است که درآمد خانواده‌ی متقاضیان می‌بایست کمتر از 65000 دلار باشد. علاوه بر آن دانشجویانی که از دانشگاه هاروارد پذیرش دریافت میکنند می‌بایست از رزومه‌ی تحصیلی قوی برخوردار باشد، تا واجد شرایط اخذ بورسیه‌های این دانشگاه باشند. بر اساس آماری که از دانشگاه هاروارد گرفته شده است، تقریبا 55 درصد از دانشجویان دانشگاه هاروارد با دریافت بورسیه تحصیلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.


از فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه هاروارد :

فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه هاروارد - دانش پژوهان اورانوس.

اگر شما هم از متقاضیان تحصیل در یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی چون آمریکا هستید، می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مؤسسه دانش پژوهان اورانوس تماس گرفته و برای تحصیل در آمریکا مشاوره ای رایگان دریافت نمائید. کارشناسان ما شما را در انتخاب رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه مناسب راهنمایی کرده و در تمامی مراحل این پروسه‌ی دشوار، جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا همراه شما خواهند بود.

جهت اطلاعات بیشتر از دانشگاه های آمریکا با مؤسسه دانش پژوهان اورانوس تماس گرفته و بسته به رشته مورد نظر خود برای تحصیل در آمریکا مشاوره ای رایگان دریافت نمائید.

..

مطالب مرتبط

.

دانشگاه ییل - آمریکا ۱۰۰ دانشگاه برتر آمریکا دانشگاه خصوصی ماساچوست (MIT) تحصیل در آمریکا ۲۰۲۳

دیدگاه خود را بیان کنید
https://www.dpu.org.ir/