شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش

تحصیل کارشناسی در اتریش,تحصیل در مقطع لیسانس اتریش,شرایط پذیرش 2024

تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش، فرصتی فراهم می‌کند تا به تحصیل در یک فضای آموزشی پویا، تنوع‌بخش و بین‌المللی دست پیدا کنید.

En

  دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | 09:46   0 نظر   51121 بازدید

تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش

جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه وین

تعداد دانشگاه‌ها

73

دانشگاه‌های رنک بالا

9

تعداد دانشجویان بین‌المللی

75.870

طول دوره

3 - 4 سال

شروع سال تحصیلی

از اکتبر تا دسامبر

شهریه دوره (دانشجویان بومی/ غیر بومی)

دانشجویان بومی رایگان

دانشجویان بین‌المللی 727 یورو

میانگین هزینه‌های اقامت و زندگی (ماهانه)

900 یورو

-

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی اتریش اتریش با داشتن کیفیت سیستم آموزش عالی و دانشگاه‌های رنک بالایی چون دانشگاه‌های وین، اینسبروک و گراتس، یکی از مقاصد محبوب مهاجرتی برای تحصیل در میان دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. مقطع کارشناسی نیز یکی از پر تقاضاترین مقاطع تحصیلی در میان متقاضیانی است که به تحصیل در اتریش علاقمند هستند. در این مقاله به شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در اتریش می‌پردازیم.

تحصيل در مقطع کارشناسي اتريش به مدت سه الی چهار سال، بسته به نوع رشته به طول می‌انجامد. متقاضیان می‌توانند با اخذ اکسپتنس لتر یا همان نامه پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی یکی از دانشگاه‌های اتریش به تحصیل بپردازند. .با توجه به سیستم ECTS اروپا در هر ترم تقریبا 30 واحد ارائه میشود که برای 3 سال 180 واحد و برای 4 سال 240 واحد را هر دانشجو باید بگذراند.

جهت اخذ پذيرش در مقطع کارشناسی دانشگاه‌هاي اتريش مي‌بايست مدرک فارغ‌التحصيلي از دبيرستان (دیپلم 12 ساله) الزامی خواهد بود. علاوه بر این، متقاضی که بخواهد از ایران برای تحصیل در اتریش اقدام کند، می‌بایست قبولي يا اشتغال به تحصيل کارشناسي از دانشگاههاي ايران (دانشگاه‌های سراسری یا پیام نور) جز دانشگاه آزاد را داشته باشد. براي پذيرش در برخي از رشتهها می‌بایست ابتدا در آزمون ورودي دانشگاه‌هاي اتريش شرکت کنيد و آن را با موفقیت پشت سر بگذرانید. اين آزمون اغلب 6 ماه قبل از شروع دوره­ي تحصيلي برگزار مي­شود. در این مقاله می‌توانید رشته‌هایی که در دانشگاه وین آزمون ورودی دارند را مشاهده کنید.

از آنجايي که اکثر رشته‌هاي مقطع کارشناسي در دانشگاه‌هاي دولتي اتريش به زبان آلماني تدريس مي‌شوند، لازم است تا به زبان آلماني تسلط داشته و مدرکي جهت اثبات آن به دانشگاه ارائه دهيد. البته برخي از دانشگاه‌هاي دولتي اتریش، برای افرادی که سطح زبان آلمانی آنها از حداقل سطح موردنیاز پائین‌تر باشد، دوره‌هايي براي يادگيري زبان آلماني برگزار مي‌کنند. در صورت قبولي در اين دوره‌ها متقاضی مي‌تواند در دانشگاه‌هاي دولتي اين کشور به تحصيل بپردازد. تحصيل در دانشگاه‌هاي خصوصي اين کشور نیز تنها با داشتن مدرک زبان انگليسي در حد آيلتس 6 به بالا امکان پذير مي‌باشد. بنابراين متقاضياني که از مدرک زبان آلماني برخوردار نيستند، می‌بایست در دانشگاه‌هاي خصوصي اتریش با ارائه مدرک آيلتس با حداقل نمره 6 اقدام به تحصيل نمايند.

همانطور که در مطالب قبلی به آن اشاره شده است، تحصيل در دانشگاه‌هاي اتريش براي شهروندان اتریشی و اتحاديه اروپا رايگان مي‌باشد. اما دانشجويان بین‌المللی و خارج از اتحاديه اروپا مي‌بايست براي تحصيل در اتريش شهريه پرداخت کنند. با توجه به کیفیت بالای آموزش، شهریه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اتریش پایین‌تر از سایر کشورهای اروپایی می‌باشد. ميانگين شهريه هر ترم براي تحصيل در دانشگاه‌هاي دولتي اتريش، حدود 727 يورو مي‌باشد. در حالي که شهريه دانشگاه‌هاي خصوصي اتريش چيزي حدود 6000 تا 23000 يورو در سال تعيين شده است. هزينه عضويت در اتحاديه‌هاي دانشجويي نيز حدود 20 تا 30 يورو در هر ترم مي‌باشد. دولت اتريش برای دانشجویان مقطع کارشناسی، این فرصت را فراهم کرده است تا در جهت تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل خود بتوانند به مدت 20 ساعت در هفته به انجام کار پاره وقت مشغول شوند.

شروع سال تحصیلی در دانشگاه‌های اتریش از ماه اکتبر تا ژوئن می‌باشد که در دو ترم زمستان و تابستان ارائه می‌شوند. به یاد داشته باشید تا جهت بررسی تاریخ دقیق ددلاین دانشگاه موردنظر، به وبسایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید.

 • ترم زمستان: از اکتبر تا ژانویه
 • ترم تابستان: از مارچ تا سپتامبر

رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه‌های اتریش

موسیقی و هنر تأثیر عمده‌ای بر فرهنگ و سنت های اتریش داشته است، به همین دلیل می توان انتظار داشت که بسیاری از دانشگاه‌ها و آکادمی‌ها تعداد زیادی برنامه آموزشی در این زمینه ارائه می‌نمایند. با این حال، شما می‌توانید تعداد زیادی از دوره‌های کارشناسی در زمینه‌های مختلفی چون مدیریت کسب و کار، علوم کامپیوتر، زبان، علوم سیاسی، روانشناسی و مهندسی انتخاب نمایید. برخی از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی که در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های اتریش ارائه می‌شوند، در ادامه نام برده شده است. هر یک از این رشته‌ها دارای رنج متنوعی از زیرمجموعه و گرایش‌های مختلف می‌باشند.

 • هنر
 • علوم اقتصاد
 • علوم مهندسی
 • علوم انسانی
 • حقوق
 • داروسازی و علوم پزشکی
 • علوم اجتماعی
 • تربیت مدرس
 • الهیات
 • دامپزشکی
  -
  دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، برای پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد، می‌بایست حداقل ۶ ترم کارشناسی مرتبط با رشته تحصیلی با امتیاز ECTS حداقل ۱۸۰ را گذرانده باشند.

مدارک موردنیاز پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های اتریش مدارک موردنیاز پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های اتریش 

اولین کاری که باید انجام دهید، این است که ابتدا به وبسایت رسمی دانشگاه موردنظر مراجعه کرده و شرایط و مدارک موردنیاز رشته‌ی تحصیلی خود را بررسی کنید. در صورت واجدشرایط بودن تحصیل در رشته موردنظر در آن دانشگاه، سپس اقدام به جمع آوری و فراهم کردن مدارک خود کنید. برای این کار می‌توانید صفر تا صد پروسه‌ی مهاجرت تحصیلی خود را به کارشناسان مجرب مؤسسه دانش‌پژوهان اورانوس بسپارید تا شما را در تمامی مراحل همراهی کنند. مدارک استانداردی که اکثر دانشگاه‌ها از متقاضیان می‌خواهند شامل موارد زیر می‌باشد.

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • مدارک شناسايي اعم از شناسنامه، کارت ملي، پاسپورت و کپي آنها
 • آخرين مدرک تحصيلي (ديپلم دبيرستان يا معادل آن)
 • ريزنمرات تحصيلي
 • مدرک زبان آلماني براي دانشگاه‌هاي دولتي اتريش که نمره آن با توجه به رشته­ي تحصيلي که از طريق Goethe، TestDaF،Institut ÖSD، Telc Deutsch درخواست مي‌دهید، تعيين می‌شود.
 • مدرک زبان انگليسی (آيلتس، تافل، PTE و غيره)، براي دانشگاه‌هاي بين‌المللي، در صورتيکه دوره تحصيلي شما به زبان انگليسي ارائه شود
 • گواهی تمکن مالی (حدود 13000 یورو)
 • گواهي صلاحيت ادامه‌ي تحصيلات دانشگاه (Universitätsreife (Nachweis der besonderen

-

*شما می‌بایست از دانشگاه محل تحصيل خود و يا از وزارت علوم نامه‌‌ای با عنواننامه عدم منع تحصيل" دريافت کنيد. با اين گواهي ثابت مي­کنيد که واجد شرايط تحصيل در رشته انتخابي خود هستيد.

-

به خاطر داشته باشید که تمامی مدارک می‌بایست به زبان آلمانی ترجمه رسمی شده و توسط سفارت تأیید شده باشند. البته موارد مذکور تنها برخي از مدارک لازم جهت اخذ پذيرش تحصيلي از دانشگاه‌‍‌هاي اتريش مي‌باشد و ممکن است مدارک موردنیاز هر دانشگاهي با دانشگاه دیگر متفاوت باشد. بنابراين همانطور که گفته شد، براي بررسي دقيق شرايط و مدارک مورد نياز می‌بایست ابتدا به وبسايت دانشگاه مدنظر مراجعه کنید.


در لینک پیوست شده می‌توانید مختصر اطلاعاتی از تحصیل در اتریش، که یکی از وبسایت‌های رسمی اتریش برای دانشجویان بین‌المللی در قالب یک بروشور درآورده است، مشاهده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان موسسه دانش پژوهان اورانوس تماس حاصل فرمائید.

دیدگاه خود را بیان کنید
https://www.dpu.org.ir/