رشته روانشناسی در اتریش

کارشناسی اتریش روانشناسی,کارشناسی ارشد روانشناسی اتریش

موسسه اعزام دانشجو دانش پژوهان اورانوس با داشتن کادری مجرب از کارشناسان متخصص در امر پذیرش تحصیلی در زمینه اعزام دانشجو از سراسر ایران( تهران ،شیراز،اصفهان و...) به بهترین و معتبرترین دانشگاه های دنیا از جمله اتریش و آمریکا فعالیت دارد.

En

  پنج‌شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ | 16:07   1 نظر    بازدید

تحصیل رشته‌ روانشناسی در اتریش

روان‌شناسی در زبان انگلیسی Psychology و در زبان آلمانی سوشولوگی می‌گویند که در قرن نوزدهم با مطالعات زیگموند فروید، شکل گرفت.

روان‌شناسی علمی است که به مطالعه ذهن و رفتار انسان‌ها می‌پردازد و شامل تأثیرات زیست‌شناختی، فشارهای اجتماعی و عوامل محیطی بر نحوه و چگونگی تفکر، عملکرد و حس افراد می‌شود.

مباحثی مانند زبان بدن، مهارت‌های ارتباطی، مهارت اعتماد به نفس، مهارت‌های ابراز وجود و بسیاری از این موارد جز چهارچوب اساسی مورد بحث در علم روانشناسی هستند.

روان‌شناسی یکی از رشته‌های محبوب گروه علوم انسانی در مقاطع مختلف تحصیلی و یک علم میان رشته‌ای در علوم اجتماعی می‌باشد که بر تأثیرپذیری فرهنگ و جامعه در کنش‌های متفاوتی که مردم نشان می‌دهند، تمرکز دارد. همچنین این علم برای پاسخ به سوالاتی نظیر : ماهیت ناخودآگاه فرد چیست و چگونه فرد می‌تواند با اشراف بر ناخودآگاه خویش(فرامن) رفتارهای خود را مدیریت کند، طراحی شده است.

از متفکران برجسته روان شناسی می توان به ویکتور فرانکل و آلفرد آدلر اشاره کرد. در سال 1998 یک شاخه از روان شناسی به نام روان شناسی فرهنگی در دپارتمان روانشناسی اتریش شکل گرفت.


تمایز روانشناسی و روانپزشکی در اتریش

وجه ممیزه روانشناسی از روانپزشکی این است که روانشناسی مطالعه انگیزه‌های روانی و رفتاری فرد، شناخت و درک کنش‌های متاثر از تکامل کودک درون و هیجانات مختلف در انسان است که طبق نظریه فروید قدرت فرامن را بر چیرگی بر منِ خود آگاه نشان می‌دهد. روانپزشکی ریشه یابی این حالات روحی و روانی است که قدرت فرد را در کنترل ذهن و تاثیرات کنش‌های بیرونی و رفتاری تثبیت می‌کند. مادامیکه این حالات و کنش‌های روانی ریشه‌یابی و کنترل نشوند، فهم تعارضات رفتاری و انگیزشی فرد به مدد علم روانشناسی امکان پذیر نخواهد شد. در واقع روانپزشکان با کنترل بیماری‌هایی نظیر پارانوئید، افسردگی، اختلال دو قطبی، مانیای حاد، شیزوفرنی و اسکیزوفرنی توسط دارو برای رهایی فرد از این بیماری و حذف یا کمرنگ ساختن خاطرات شکل گرفته و عقده‌های روانی در ناخود‌آگاه این بیماران را به روانشناسان ارجاع می‌دهند.


گرایش‌های رشته‌ی روان‌شناسی

انجمن روان‌شناسی آمریکا تاکنون حدود 53 زیرشاخه و گرایش برای رشته‌ی روان‌شناسی معرفی کرده است، اما با توجه به همه جانبه بودن این رشته، بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور، تعداد گرایش‌های این رشته افزایش یابد. برخی از گرایش‌های رشته‌ی روان‌شناسی در اتریش را می‌توانید به همراه تعداد دانشگاه‌هایی که آن رشته را در مقاطع مختلف ارائه می‌دهند، در جدول زیر مشاهده کنید.

تعداد دانشگاه

گرایش‌های روان‌شناسی

17

روان‌شناسی کودک

Child Psychology

17

علوم شناختی

Cognitive Science

7

مذاکره و حل اختلاف

Negotiation and Conflict Resolution

6

کار درمانی

Occupational Therapy

25

روانپزشکی

Psychiatry

23

روان‌شناسی اجتماعی

Social Psychology

9

تحصیلات ویژه

Special Education

16

روان‌شناسی کلینیک

Clinical Psychology

17

رشته‌های آموزشی

Education Majors

25

علوم اعصاب، نوروساینس

Neuroscience

3

روان‌شناسی سازمانی/تجاری/ روان‌شناسی IO در اتریش

Organizational / business / IO Psychology in Austria

6

رفتارشناسی جنسیتی

Sexology

1

مددکاری

Social Work


پذیرش رشته روانشناسی در اتریش

اولین شرط برای تحصیل رشته روانشناسی در کشور اتریش، قبولی در آزمون ورودی است.

دانشگاه‌های وین، گراتس، اینسبروک و سالزبورگ، که از دانشگاه‌های معتبر و برتر اتریش هستند، که رشته روانشناسی و زیرشاخه‌های آن را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری پذیرش می‌دهند.

در دانشگاه‌ها برای ارائه این رشته از یک بخش نظری (مقدماتی) و بعد از آن یک بخش عملی استفاده می‌شود. برای تحصیل در رشته روانشناسی، داشتن مدرک زبان آلمانی سطح c1 الزامی می‌باشد. دانشجویانی که نیاز به گذراندن دوره زبان دارند پس از پذیرش ابتدا در اتریش دوره های زبان را گذرانده سپس در آزمون ورودی شرکت می‌کنند.

از جمله گرایش‌های منتخب دانشجویان در دانشگاه‌های اتریش، روان شناسی بالینی، روانشناسی مغز و اعصاب، روانشناسی آموزشی و روانشناسی جرم‌شناسی می‌باشد. در حال حاضر انجمن روانشناسی اتریش بیش از 100 عضو دارد.


تحصیل در مقطع کارشناسی رشته روان‌شناسی

طول دوره

6 ترم – 180 واحد

زبان تحصیل

آلمانی

حداقل نمره‌ی موردنیاز

C1

آزمون ورودی

دارد

تعداد دانشجویان روانشناسی دانشگاه وین

2.129

تعداد فارغ‌التحصیلان روانشناسی سال گذشته

440

-

مقطع کارشناسی رشته‌ی روان‌شناسی در دانشگاه‌های اتریش دارای 6 ترم تحصیلی می‌باشد و دانشجو می‌بایست 180 واحد درسی را پشت‌سر بگذارد. حداقل سن برای شروع تحصیل در این مقطع 18 سال و داشتن مدرک دیپلم 12 ساله از شروط اولیه پذیرش از دانشگاه‌های اتریش است. برخی از دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه وین، جهت پذیرش و ورود دانشجویان به این رشته‌ی تحصیلی، آزمون ورودی برگزار می‌کند. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی رشته‌ روانشناسی، اصول اولیه روانشناسی علمی را درک می‌کنند و می‌توانند دانش پایه خود را از علوم طبیعی، انسانی و اجتماعی به کار‌گیرند و در صورت لزوم آن را به طور مستقل گسترش دهند. مدرک کارشناسی رشته روانشناسی، مهارت‌های لازم برای آشنایی با وظایف خاص را به دانشجویان ارائه می‌دهد و آنها را قادر به شناسایی مشکلات در زمینه روانشناسی و کمک به توسعه و بهبود رویکردهای دانشگاهی می‌سازد. ارزیابی روان‌شناختی، تکنیک‌های مدرن روانشناسی، روانشناسی آماری، روانشناسی افتراقی (تفاوت‌های فردی)، روانشناسی اجتماعی از زیرشاخه‌های این مقطع هستند.

پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی رشته‌ روانشناسی

دانشجویان مقطع کارشناسی رشته‌ی روانشناسی علاوه بر کسب دانش در موضوعی خاص در طول دوره‌ی تحصیل خود، مهارت‌های کلیدی برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و همچنین ورود به بازار کار را به دست می‌آورند. اما طبق قانون اتریش، فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی رشته روانشناسی واجد شرایط کار به صورت مستقل به عنوان روانشناس نخواهند بود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته روان‌شناسی

طول دوره

4 ترم – 120 واحد

زبان تحصیل

آلمانی

حداقل نمره‌ی موردنیاز

C1

آزمون ورودی

دارد

تعداد دانشجویان روانشناسی دانشگاه وین

1.439

تعداد فارغ‌التحصیلان روانشناسی سال گذشته

292

-
مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی روان‌شناسی در دانشگاه‌های اتریش دارای 4 ترم و 120 واحد درسی می‌باشد. برخی از دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه وین، جهت پذیرش و ورود دانشجویان به این رشته‌ی تحصیلی، آزمون ورودی برگزار می‌کند. هدف از تحصیل در مقطع ارشد روانشناسی، آموزش جامع دانش در تحقیقات تجربی، توصیف و تبیین رفتار و تجربیات انسانی با در نظر گرفتن مبانی بیولوژیکی و اجتماعی-فرهنگی و همچنین آموزش تکمیلی روان‌شناختی، برای شکل‌دهی به شرایط زندگی و کار انسان از طریق ارزیابی، مشاوره و پیشنهادات مداخله‌ای برای گروه‌ها و افراد در زمینه‌های حرفه‌ای، تجاری و آموزشی و در اختلافات شخصی یا اجتماعی است. روانشناسی سازمانی، ارگونومی، راهکارها و استراتژی‌های مداخله‌ای، علوم اعصاب و ارزیابی روان‌شناختی از گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی هستند.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد رشته روانشناسی، واجد شرایط تحقیق در طیف وسیعی از حوزه‌های تخصصی اعم از موسسات تحقیقاتی، دانشگاهی و غیر‌دانشگاهی هستند. طبق قانون اتریش، فارغ‌التحصیلان کارشناسی‌ارشد رشته روانشناسی می‌توانند به صورت مستقل کار کنند و در زمینه‌های کاربردی چون ارگونومی، روانشناسی بالینی و سلامت و رسانه‌ها فعالیت نمایند. آنها می‌توانند با توجه به تخصص خود، حرفه‌های زیر را نیز دنبال کنند:
 • روانشناسی کار و سازمان
 • روانشناسی آموزشی و ارزیابی
 • روانشناسی اقتصادی
 • تحقیق در مورد رفتار مصرف کننده
 • روانشناسی اجتماعی کاربردی؛ علوم شناختی و علوم اعصاب


برترین دانشگاه‌های اتریش برای تحصیل در رشته‌ی روانشناسی

در زیر لیستی از برترین دانشگاه‌های اتریش که براساس عملکرد پژوهشی و تحقیقاتی آنها در رشته‌ی روانشناسی رتبه‌های بالایی کسب کردند، آورده شده است. در این جدول می‌توانید ده دانشگاه برتر اتریش در رشته‌ی روانشناسی را به همراه رتبه‌ی این رشته در سطح کشور، اروپا و جهان را مشاهده می‌کنید. این جدول بر اساس 12 میلیون استناد دریافت شده از 507 هزار مقاله‌ی دانشگاهی، توسط 34 دانشگاه اتریش انجام شده است.

نام دانشگاه

رتبه کشوری

در اروپا

رتبه جهانی

ضریب پذیرش

1

دانشگاه وین

1

50

176

28%

2

دانشگاه پزشکی وین

5

58

197

9%

3

دانشگاه اینسبروک

2

127

363

27%

4

دانشگاه پزشکی اینسبروک

12

144

408

15%

5

دانشگاه گراتس

4

186

509

13%

6

دانشگاه پزشکی گراتس

11

208

558

13%

7

دانشگاه سالزبورگ

9

328

851

54%

8

دانشگاه پزشکی پاراسلسوس

18

876

2948

50%

9

دانشگاه یوهانس‌کپلر لینس

7

250

623

56%

10

دانشگاه زیگموند فغوید

16

768

2460

39%

-

بهترین شهرها برای تحصیل رشته‌ی فیزیک در اتریش، شهرهای وین، اینسبروک، گراتس و سالزبورگ می‌باشد که بر اساس تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و رتبه‌های آنها در سطح کشور و جهان است. برای بررسی اطلاعات بیشتر و سایر رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته‌ی زیست‌شناسی در اتریش به صفحه‌ی پیوست شده در سایت edurank مراجعه کنید.


روانشناسی در دانشگاه وین

دانشکده روانشناسی دانشگاه وین توسط کارل بوهلر در سال (1879-1963) تاسیس شد. رشته روان‌پزشکی در وین به دو بخش روان‌پزشکی عمومی و روان‌پزشکی اجتماعی تقسیم می‌شود. روان‌پزشکی اجتماعی به اهمیت شرایط اجتماعی، فرهنگی و سایر عوامل بر سلامت روان یا بیماری می‌پردازد. در دانشکده روانشناسی وین اتریش، این مسئله که چگونه تکنولوژی عصب‌شناسی مدرن می‌تواند برای نشان دادن تاثیر ذهن ناخودآگاه بر رفتار انسان اعمال شود به دانشجویان ارائه می‌شود. روانشناسی در دانشگاه وین شامل طیف وسیعی از رشته‌های فرعی چون روانشناسی بالینی، روان‌شناسی شناختی و ادراکی‌، روانشناسی رشد، روانشناسی تربیتی، روانشناسی تجربی (تمرکز بر فرایندهای ناخودآگاه) می‌شود.

روان شناسی در دانشگاه سالزبورگ

دانشگاه سالزبورگ روان شناسی شناختی را به عنوان حوزه تخصصی و بسیار مهم در سال 2016 معرفی کرد. حوزه‌های رشته روانشناسی در دانشگاه سالزبورگ شامل روان شناسی بهداشتی، روان شناسی بالینی، روان شناسی عمومی، روان شناسی سلامت، روان درمانی و روان‌شناسی شناختی می‌شود. رشته روانشناسی در این دانشگاه بر روابط بین رفتار و فعالیت مغز با استفاده از روش‌های شناخت عصبی تمرکز دارد.


هزینه‌های تحصیل رشته روانشناسی در دانشگاه‌های اتریش

شهریه‌های تحصیل رشته روانشناسی در اتریش به ملیت، ایالت، دانشگاه و مقطع شما بستگی دارد. همچنین اگر شما از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید نیازی به پرداخت شهریه تحصیل در طول دوره استاندارد خود، علاوه بر دو ترم اجباری را ندارید و می‌بایست تنها هزینه اتحادیه دانشجویان که مبلغ 22.70 یورو می‌باشد، را پرداخت کنید. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می‌بایست مبلغ 363.36 یورو ، که این مقدار از سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر و مقرون بصرفه می‌باشد به علاوه هزینه اتحادیه دانشجویان که چیزی حدود 386.06 یورو می‌شود، پرداخت کنید. در جدول زیر می‌توانید میانگین شهریه رشته‌ی روانشناسی در دانشگاه‌های اتریش را مشاهده کنید.


مدارک موردنیاز تحصیل در رشته‌ی روانشناسی

مدارک موردنیاز برای تحصیل در این رشته بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه موردنظر متغیر خواهد بود، اما مدارکی که به طور عمومی برای پذیرش در این رشته نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • مدارک شناسایی
 • کپی پاسپورت معتبر به همراه عکس پاسپورتی
 • مدارک و سوابق تحصیلی
 • مدرک دیپلم 12 ساله و یا معادل آن برای مقطع کارشناسی
 • مدرک لیسانس روان‌شناسی یا رشته مرتبط برای مقطع کارشناسی ارشد
 • مدرک معتبر آزمون زبان آلمانی یا انگلیسی (با توجه به درخواست دانشگاه و مقطع موردنظر)
 • توصیه‌نامه (تعداد بر اساس درخواست دانشگاه)
 • انگیزه‌نامه
 • پرووپوزال تحقیقاتی
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه

کارآیی مدرک روانشناسی

مدرک روانشناسی مهارت‌های موردنیاز برای کاریابی در طیف وسیعی از مشاغل را در اختیار شما قرار می‌دهد. داشتن این مدرک برای دانش‌آموزان این فرصت را فراهم می‌آورد تا حوزه و تخصص‌های مختلف روان‌شناسی را بررسی کنند و یا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل ادامه دهند. فارغ التحصیلان می‌توانند بلافاصله در زمینه مشاوره، خدمات اجتماعی و آموزش مشغول به کار شوند. از طرف دیگر، آنها ممکن است بخواهند به صنایع دیگر منشعب شوند و در HR یا تجارت مشغول به کار شوند.


.

.

.

اگر شما هم از متقاضیان تحصیل در رشته‌ی روانشناسی و گرایش‌های متنوع این رشته‌ی تحصیلی در کشور اتریش هستید، می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مؤسسه دانش پژوهان اورانوس تماس گرفته و بسته به گرایش و مقطع مورد نظر برای تحصیل در اتریش مشاوره ای رایگان دریافت نمائید. کارشناسان ما شما را در انتخاب رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه مناسب با سوابق تحصیلی شما راهنمایی کرده و در تمامی مراحل این پروسه‌ی دشوار، جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش همراه شما خواهند بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
اطلاعات خيلي خوبي رو گذاشتيد ممنون
خواهش می کنم امیدوارم برایتان مفید بوده باشد
https://www.dpu.org.ir/