انواع ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

تحصیل در اتریش - تحصیل در آمریکا - کار در اتریش - کار در آلمان - مهاجرت - ویزای دانشجویی - پذیرش دانشجویی - تحصیل در خارج از کشور - موسسه اعزام دانشجو - اعرام دانشجو - اعزام دانشجو به اتریش - کار در آمریکا - تحصیل در آلمان - تحصیل در اسپانیا

login
En login

  سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ | 16:32   0 نظر    بازدید


انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن که توسط هر یک از کشورهای عضو شینگن به دست می آید، اجازه می دهد شما بتوانید به دیگر کشورهای حوزه شنگن سفر کنید.

با توجه به نوع ویزا که توسط سفارت / کنسولگری خاص هر کشور شنگن صادر می شود، محدودیت های مختلفی وجود دارد.

ویزای شنگن (USV)

یک ویزای شنگن واحد یک مجوز از یکی از کشورهای عضو شنگن است که برای گذراندن یا اقامت در قلمرو مورد نظر برای یک دوره زمانی مشخص تا حداکثر 90 روز هر شش ماه از تاریخ ورود به کشور صادر می شود.

دارنده یک ویزای شنگن USV می تواند به این کشورها سفر کند: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

با توجه به هدف سفر، ویزای شنگن به دو دسته "A" و "C" تقسیم می شود.

ویزای شینگن نوع A

ویزای حمل و نقل فرودگاهی است که اجازه می دهد تا دارنده آن ویزا از طریق محدوده شینگن به کشورهایی که در حوزه شینگن نیستند سفر کند. ویزای حمل و نقل فرودگاهی برای مسافرینی که قصد سفر از یک کشور غیر شنگن به یک کشور غیر شنگن از طریق تغییر پرواز در یک فرودگاه شنگن دارند اجباری است.

ویزای شینگن نوع C

یک ویزای کوتاه مدت است که اجازه می دهد تا صاحب آن در یک منطقه شنگن برای مدت زمان مشخص بسته به اعتبار ویزا اقامت داشته باشد.

ویزای شینگن نوع C ، با توجه به هدف دارنده سفر، به سه دسته تقسیم میشود:

  • ویزای یک بار ورود
  • ویزای دو بار ورود
  • ویزای چندبار ورود

ویزای یک بار ورود شینگن

ویزای یک بار ورود اجازه می دهد تا صاحب آن تنها در یک دوره زمانی معین وارد یک منطقه شنگن شود، این موارد در گذرنامه ذکر شده است. هنگامی که صاحب ویزا از قلمرو شنگن خارج می شود، دیگر نمی تواند دوباره برگردد، حتی اگر تعداد روزهایی که توسط دفاتر سفارت که ویزای آنها را صادر کرده اند، مشخص کرده اند صرف نشده باشند.

برخی از افراد ویزای تک ورودی را اشتباه می گیرند، فکر می کنند که این مربوط به تعداد کشورهایی است که می توانند سفر کنند. در حقیقت، محدوده سفر آنها در گذرنامه با عنوان Valid for و تعداد ورود مجاز با عنوان Number of entries درج شده است.

ویزای یک بار ورود شینگن

ویزای دو بار ورود شینگن

ویزای دو بار ورود همانند ویزای تک ورودی که در بالا توضیح داد شد، است. تنها تفاوت بین ویزای تک ورودی و دو ورودی این است که ویزای دو بار ورود به شما فرصتی می دهد تا یکبار دیگر به محدوده شنگن بازگردید.

شما باید بسیار مراقب باشید که بیش از تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در منطقه شنگن هستید اقامت نداشته باشید.

زمانی که برای بار دوم منطقه شینگن را ترک کنید. دیگر نمی توانید بازگردید حتی اگر تمام رزوهایی را که مجاز به اقامت بودید صرف نکرده باشید. اگر شما سفرهای مکرری به منطقه شینگن داشته باشید احتمال دارد که ویزای چند گانه به شما داده شود.

ویزای چندبار ورود شینگن

یک ویزای چند بارو ورود اجازه می دهد تا صاحب آن بارها و بارها به منطقه شینگن سفر کند.

با توجه به اینکه چقدر شما به منطقه شنگن سفر می کنید، می توانید یکی از انواع ویزاهای چند گانه زیر را درخواست دهید:

  • ویزای چند بار ورود 1 ساله
  • ویزای چند بار ورود 3 ساله
  • ویزای چند بار ورود 5 ساله

ویزای چند بار ورود 1 ساله شینگن

اگر شما زیاد به منطقه شینگن سفر می کنید و حداقل یک ویزای دو گانه شینگن را نیز دارید می توانید جهت دریافت ویزای چندبار ورود درخواست دهید. در زمان درخواست شما باید اثبات کنید که زیاد به حوزه شینگن سفر میکنید و چرا در آینده به این ویزا نیاز دارید.

ویزای 1 ساله MEV به شما این اجازه را می دهد تا چندین بار وارد حوزه شنگن شوید ولی هر بار اقامت شما نباید بیشتر از 90 روز باشد.

ویزای چند بار ورود 3 ساله شینگن

ویزای چند بار ورود 3 ساله شینگن به صاحب آن حق می دهد که به مدت سه سال، چندین بار به منطقه شنگن وارد شود. با این حال، صاحب ویزا محدود به باقی ماندن در اتحادیه اروپا کمتر از 90 روز در یک دوره 180 روزه است.

هنگامی که شما برای یک ویزای چندبار ورود 3 ساله درخواست می دهید باید شواهدی را ارائه دهید که مسافرتی مکرر به حداقل یکی از کشورهای حوزه شنگن دارید. شما همچنین باید توضیح دهید و ثابت کنید که چرا نیاز به یک ویزا با اعتبار سه سال دارید.

ویزای چند بار ورود 5 ساله شینگن

MEV 5 ساله به افرادی که به طور مکرر به حوزه شینگن سفر می کنند، اختصاص داده می شود. این ویزا به شما اجازه می دهد تا در عرض پنج سال به 26 کشور اروپایی وارد شوید، تا زمانی که قانون 90/180 روز را نقض نکنید.

شما باید اثبات کنیدکه به طور مکرر به هر یک از کشورهای حوزه شینگن سفر می کنید و چرا سفر می کنید. علاوه بر این، شما باید شواهدی را مبنی بر اینکه چرا ویزای 5 ساله برای شما لازم است، نشان دهید.

ویزای شینگن با محدودیت در حوزه اعتبار (LTV)

این نوع ویزا به شما اجازه می دهد تا تنها در کشور شنگن که ویزا را صادر کرده اید یا در برخی موارد دیگر در کشورهای خاص شنگن سفر کنید. این ویزای خاص برای هر کشور دیگر شنگن که پیش از آن مشخص نشده است، معتبر نیست. صاحب این نوع ویزا نمیتواند از طریق یک کشور دیگر شنگن وارد و یا از طریق عبور از آن عبور کند، که مقصد اول و مقصد نهایی او نیست. این نوع ویزا در موارد بسیار عجیب و غریب مانند یک دلیل بشردوستانه یا تحت الزامات بین المللی به عنوان استثناء از سیستم رایج USV صادر می شود.

ویزای شینگن نوع D

ویزای "D" برای افرادی که در یکی از کشورهای حوزه شینگن تحصیل، کار یا اقامت دائمی دارند، اعطا می شود. ویزای D می تواند یک ورودی واحد باشد برای افرادی که نیاز به اقامت در کشورهای حوزه شنگن را برای یک دوره زمانی خاص و برای یک هدف دارند، و پس از آن به کشور خود باز می گردند.

ویزای تحصیلی شینگن

انواع ویزای شنگن با توجه به هدف سفر

هنگامی که یک متقاضی فرم درخواست ویزای شینگن را پر می کند، باید یک هدف خود جهت ورود به حوزه ی شینگن را انتخاب کند.

Airport Transit (عبور فرودگاهی) – این ویزا برای افرادی است که باید از طریق منطقه بین المللی یک فرودگاه شنگن بدون وارد شدن به کشور حوزه ی شنگن سفر کنند. کشورهای شنگن لیست بسیار محدودی از کشورهایی را ایجاد کرده اند که اتباع آن نیاز به داشتن این ویزا دارند.

Transit (حمل و نقل) – مثال : دریانوردان خارج از کشور که فقط باید برای مدت کوتاهی در بندر یکی از کشورهای عضو توقف کنند، این هدف سفر را در فرم درخواست خود انتخاب می کنند.

Tourism (گردشگری) – یکی از مشهورترین اهداف سفر به منطقه شینگن؛ گردشگری است. افرادی که قصد بازدید از هر کشوری در این قلمرو را دارند برای بازدید و تجربه فرهنگ، معماری، غذا و خیلی چیزهای دیگر، باید این هدف سفر را در فرم درخواست خود انتخاب کنند.

بازدید از خانواده یا دوستان – افرادی که قصد دیدار اعضای خانواده یا دوستان خود که به لحاظ قانونی ساکن کشورهای حوزه شینگن هستند، را دارند، می توانند برای این ویزا درخواست دهند.

شرایط ویژه ای برای دریافت این ویزا جهت موفقیت درخواست به عنوان مثال (دعوتنامه) وجود دارد.

کسب و کار – بسیاری از مردم برای اهداف تجاری به کشورهای شنگن سفر می کنند.

بازدید رسمی – جهت دریافت این ویزا شما باید با یک هیات بزرگ با تاریخ سفر و هدف رسمی درخواست دهید.

دلایل پزشکی اگر در حال سفر به هر یک از کشورهای عضو حوزه شنگن به دنبال درمان پزشکی هستید، باید دلایل پزشکی خود را در فرم درخواست خود انتخاب کنید. این ویزا برای بیماران جهت دریافت مراقبت های پزشکی که در هر یک از کلینیک ها یا بیمارستان های پزشکی انجام میشود برای مدت سه ماه فراهم می کند.

تحصیل – دانش آموزان و دانشجویانی که مایل به حضور در هر نوع موسسات آموزشی، به عنوان دوره های دانشگاه، دوره های زبان و غیره، برای مدت کمتر از سه ماه هستند می توانند برای ویزای تحصیلی شینگن درخواست دهند. کسانی که نیاز به آزمون ورودی برای مدرسه یا دانشگاه در منطقه شنگن دارند، نیز باید این ویزا را درخواست دهند.

کارفرمایان فرهنگی، ورزشی و هنری – این ویزا برای افرادی است که در خارج از منطقه شنگن زندگی می کنند و مایل به سفر به اروپا با هدف حضور در یک رویداد فرهنگی / ورزشی / مذهبی و کارگردانی فیلم هستند. متقاضی باید بخشی از این رویداد باشد، به عنوان مثال یک هنرمند در یک کنسرت، یا نویسنده ای که کتاب خود را در نمایشگاه کتاب ارائه می دهد، و نه فقط مخاطب.

دیگر – اگر هدف شما برای ورود به منطقه شنگن با هیچ یک از اهداف فوق مطابقت نداشته باشد، شما باید گزینه "دیگر" را در فرم درخواست تیک بزنید. با این حال، هنوز باید مشخص کنید که علت درخواست شما چیست. شما می توانید این کار را در یک جمله ساده کوتاه انجام دهید.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد میشود: کار در خارج از کشور

تفاوت بین اعتبار ویزا و مدت اقامت در ویزای شینگن

علاوه بر یک ویزای چندگانه که اجازه میدهد تا حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه در حوزه شینگن بمانید، اعتبار یک ویزای تک ورودی یا دو ورودی بستگی به سفارت دارد. سفارت به تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در هر یک از کشورهای شنگن می باشید، و همچنین تاریخ اولین ورود به شنگن و روز آخر که مجاز به اقامت در آن هستید، را تعیین می کند.

بسیاری از افراد در مفهوم این دو عنوان سردرگم میشوند زیرا آنها از تفاوت بین اعتبار ویزا و مدت اقامت در ویزا اطلاعی ندارند.

مدت اقامت - حداکثر تعداد روزی که شما مجاز به اقامت در محدوده شینگن هستید. اولین روزی که وارد شنگن می شوید به عنوان "روز اول" شمارش می شود، حتی اگر فقط چند دقیقه قبل از نیمه شب وارد شوید.

اعتبار ویزا - دوره زمانی است که می توانید از ویزای خود برای ورود و اقامت در منطقه شینگن استفاده کنید.

اعتبار ویزای شینگن

به عنوان مثال: مدت اقامت در ویزای شما 10 روز است، در حالی که اعتبار ویزای شما از 1 ژانویه تا 20 ژانویه است. در این حالت، می توانید هر زمانی در این دوره زمانی، وارد حوزه شنگن شوید. شما می توانید 3 ژانویه وارد شوید 12 ژانویه حوزه شینگن را ترک کنید. از سوی دیگر، اگر شما در تاریخ 15 ژانویه وارد شوید، هنوز هم مجبورید که در 20 ژانویه منطقه شینگن را ترک کنید، علیرغم اینکه تعداد روزهای مجاز شما پایان نیافته باشد.

از طرف دیگر، اگر شما یک ویزای دو ورودی دارید، اعتبار ویزا از 1 ژانویه تا 1 مارس، و مدت اقامت 10 روز، شما می توانید دو بار در این دوره وارد منطقه شنگن شوید. شما اجازه ندارید بیش از 10 روز در طول هر دو سفر اقامت داشته باشید. اگر در اولین سفر، شما 7 روز بمانید، در سفر دوم می توانید حداکثر سه روز بمانید. اگر فقط یک سفر را انجام می دهید و 10 روز بمانید، علیرغم اینکه ویزای شما هنوز معتبر است و دو ورودی است ولی دیگر نمی توانید با این ویزا وارد حوزه شینگن شوید.

همانطور که در مورد یک ویزای چندگانه، اگر شما یک ویزای چند ساله سه ساله دارید که در تاریخمعتبر می شود، مجوز ورود و ترک شنگن هر زمانی که می خواهید تا ژانویه 15 سال 2021 می باشد.

مثال - اگر شما یک ویزای چندورودی سه ساله شینگن دارید که مدت اعتبار آن 15 ژانویه 2018 تا 15 ژانویه 2021 است. نباید فراموش کرد که یک قانون 90 روزه در هر 180 روز وجود دارد.

قانون 180 /90 صدور ویزا

نکته دیگری که اکثر افراد در مورد ویزای چند ورودی شینگن اشتباه میگیرند. قانون 180/90 است.

در واقع بدین گونه است که هر زمان که بخواهید وارد شنگن شوید، فقط باید 180 روز گذشته را حساب کنید و ببینید آیا در این مدت بیش از 90 روز در شنگن حضور داشته اید یا خیر؟

چگونگی خواندن یک ویزای شنگن؟

برچسب ویزا در سه زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی ارائه شده است.

چگونگی خواندن ویزای شینگن

عبارات «VALID FOR»، «VALABLE PUR» و «GULTIG FUR» محدوده سفر شما را مشخص می کند.

اگر در کنار آن کلمات «ETATS SCHENGEN» یا «SCHENGEN STATES» نوشته شده باشد، این بدان معنی است که ویزا در تمام کشورهای شینگن معتبر است و صاحب ویزا میتواند به تمامی کشورهای حوزه شینگن وارد شود.

اختصارات برای کشورهای شنگن

A - اتریش

B - بلژیک

CH - سوئیس

CZE - جمهوری چک

D - آلمان

DK - دانمارک

E - اسپانیا

EST - استونی

F - فرانسه

FIN - فنلاند

GR - یونان

H - مجارستان

I - ایتالیا

IS - ایسلند

L - لوکزامبورگ

LT - لیتوانی

LVA - لتونی

M - مالت

N - نروژ

NL - هلند

P - پرتغال

PL - لهستان

S - سوئد

SK - اسلواکی

SVN - اسلوونی

A – Austria

B – Belgium

CH – Switzerland

CZE – Czech Republic

D – Germany

DK – Denmark

E – Spain

EST – Estonia

F – France

FIN – Finland

GR – Greece

H – Hungary

I – Italy

IS – Iceland

L – Luxembourg

LT – Lithuania

LVA – Latvia

M – Malta

N – Norway

NL – Netherlands

P – Portugal

PL – Poland

S – Sweden

SK – Slovakia

SVN – Slovenia

در صورتی که فقط برخی از کلمات اختصاری کشورها ذکر شده است یعنی «LVA، M، N، NL، P، PL»، این به این معنی است که شما مجاز به وارد شدن فقط به لتونی، مالت، نروژ، هلند، پرتغال و لهستان هستید.

در صورتی که ویزا حاوی برچسب زیر است «ETATS SCHENGEN (-country acronym)» این بدین معنی است که ویزا برای همه کشورهای شنگن جز کشور نام برده شده معتبر است.

برچسب "نام کشور" - به این معنی است که ویزا فقط برای قلمرو مربوطه معتبر است و صاحب آن اجازه ورود به کشورهای دیگر حوزه ی شینگن ندارد.

اعتبار ویزای شینگن

برچسب «FROM»، «DU» و «VOM» اولین روزی است که شما مجاز به ورود به منطقه شنگن هستید، برچسب «UNTIL»، «AU» و «BIS» آخرین روز مجاز می باشد. زمانی که شما مجبور به ترک شنگن هستید.

تعداد ورودیها

برچسب "NUMBER OF ENTRIES"، "NOMBRE D'ETNREES" و "ANZAHL DER EINREISEN" نشان دهنده تعداد دفعاتی که یک نفر مجاز است وارد منطقه شنگن شود.

برچسب "MULT" - به این معنی است که صاحب ویزا مجاز است تا بیشتر از یک بار به منطقه شنگن وارد شود، البته تا زمانی که از طول مدت مجاز اقامت خود تجاوز نکند.

برچسب "1" - بدین معناست که دارنده مجاز است تنها یک بار به منطقه شنگن وارد شود.

برچسب "2" - به این معنی است که دارنده مجاز است دو بار به منطقه شنگن وارد شود.

مدت اقامت

برچسب " DURATION OF STAY"، "DUREE DE SEJOUR" و "DAUER DES AUFENTHALTS" و در کنار آن کلمات "روزها"، " JOURS" و "TAGE" تعداد روزهایی است که فرد مجاز است در حوزه شینگن بماند.

اخطار: اگر شما بیش از زماتن مجاز درج شده در ویزا در حوزه شینگن بمانید ممکن است باعث جریمه شدن شما شود و مدت زمان پردازش درخواست های آتی شما تا 30- 60 روز افزایش یابد. بسته به تعداد روزهایی که بیش از حد مجاز در حوزه شینگن مانده اید می تواند 2 تا 5 سال ممنوعیت ورود برای شما به همراه داشته باشد.

نوع ویزا

برچسب های " TYPE OF VISA "، "TYPE DE VISA" و "VISA TYP" نوع ویزای شما را مشخص میکند.

نوع ویزاها در ابتدای مقاله توضیح داده شد.

برچسب "ISSUED IN"، "DILIVRE A" و "SUGESTELLT IN" نام سفارتی است که ویزای شما را صادر کرده است.

برچسب "ON"، "LE" و "AM" - تاریخ صدور ویزا است.

جزئیات مربوط به صاحب ویزا

برچسب "NUMBER OF PASSPORT"، "NUMERO DE PASSEPORT" و "NUMMER DES PASSES" - شماره گذرنامه صاحب ویزا است.

برچسب "SURNAME، NAME"، "NOM، PRENOM" و "NAME، VORNAME" - نام و نام خانوادگی صاحب ویزا است.

برچسب " REMARKS"، "REMARQUES" و "BEMERKUNGEN" هدف ویزا است.

دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای