اطلاعات جامع کشور اتریش - اتریش چگونه کشوری است

بهترین کشور برای مهاجرت,اتریش چگونه کشوری است

 قدمت کشور اتریش مدرن به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. سرزمین فعلی این کشور از قرن چهارم پیش از میلاد مسکن قوم سلت بوده است.

login
En login

  یک‌شنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ | 12:51   0 نظر    بازدید


جغرافیای اتریش:

اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی می باشد، پایتخت آن وین است و از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم مرز است. این کشور با مساحت۸۳٬۸۷۸ کیلومتر مربع تقریباً هم‌اندازه امارات است. حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی تشکیل می دهد.


تاریخ کشور اتریش:
قدمت کشور اتریش مدرن به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. سرزمین فعلی این کشور از قرن چهارم پیش از میلاد مسکن قوم سلت بوده است. در همان قرن این سرزمین بدست رومی‌ها افتاد و طی قرن‌ها مرکز تاخت و تاز مهاجمان شد. بهانه‌ای که باعث برافروختن آتش جنگ جهانی اول در سال 1914 شد قتل فرانتس فردیناند، ولیعهد اتریش، در سفری به صربستان بود. اتریش در سال 1995 عضو اتحادیه اروپا شد اما از نظر قانون اساسی همانند برخی دیگر از کشورها چون سوئد بی‌طرف باقی ماند.


اقتصاد اتریش:
اتریش در سال 2015 در رتبه چهاردهم کشورهای ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی قرار داشت.در دهه 1980 بسیاری از صنایع آن ملی شدند .با این حال در سال های اخیر خصوصی سازی باعث کوچک شدن حجم بخش دولتی این کشور در مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده است.جنبش کارگری در اتریش از قدرت زیادی برخوردار بوده و تأثیر بسیاری بر حزب های کارگری می گذارند.گردشگری بین المللی مهمترین بخش اقتصاد ملی اتریش است.از طرفی آلمان شریک تجاری این کشور بوده و این امر باعث شده که اتریش نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب پذیر شود.


جمعیت اتریش:
تعداد افرادی که در اتریش زندگی می کنند اما در جای دیگری متولد می شوند در دهه گذشته 35درصد افزایش داشته است.حدود 3% از جمعیت این سرزمین را اقلیتی از (کردها و ترک ها) تشکیل می دهند.آمار اخیر نشان میدهد در سال 2019 جمعیت اتریش به 8،956،488 میلیون نفر رسیده است. میانگین سنی در این کشور 44.3سال است.میانگین سنی مردان 43.2سال و میانگین سنی زنان 45.3 سال است. میزان امید به زندگی در اتریش80.17 سال است و این کشور را در رتبه 32 در کنار سایر کشورها قرار داده است.امید به زندگی در مردان 77.25 سال و زنان 83.24 سال است.نرخ تولد بسیار پایین بوده و و در میان 20 کشور با پایین ترین نرخ تولد قرار دارد.به طوری که به ازای هر 1000 نفر تنها 8.76 تولد در سال رخ میدهد.یکی از دلایل آن پایین بودن نرخ باروری در این کشور است .به ازای هر زن 1.43 بچه متولد می شود در مقابل میزان مرگ و میر در اتریش بسیار بالاست و به ازای هر 1000 نفر در سال 10.38 نفر می میرند .اما میزان مرگ و میر در نوزادان تازه متولد شده و یا مادران پس از تولد نوزاد بسیار پایین است.میزان مهاجرت خالص در اتریش نرخ متوسطی دارد به ازای هر 1000 نفر 1.76 مهاجر وجود دارد که در مقایسه با سایر کشورها در مقام 50 قرار می گیرد.در سال 2014 میزان رشد جمعیت در این کشور تنها 0.01% درصد بود که رقم بسیار کمی به شمار می رود.

آخرین اطلاعات جمعیتی اتریش 2019


مذهب در اتریش:
دین اصلی در اتریش مسیحیت کاتولیک است و در حدود 75 درصد از جمعیت این کشور پیرو کلیسای کاتولیک می باشند که البته این تعداد رو به کاهش است و تنها 5 درصد مردم پروتستان هستند. هواداران کلیسای ارتدکس شرقی نیز حدود ۶ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. معتقدان به مذاهبی همچون بودائیسم، هندوئیسم و یهودیت در مجموع کمتر از نیم درصد از این جامعه را شکل می‌دهند. سه چهارم اتریشی ها کاتولیک رومی هستند. یکی دیگر از مذاهب مهم در این کشور، پروتستانتیسم است و بسیاری از کارگران خارجی مسلمان یا صربی ارتدوکس هستند.. حدود ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت ۸ میلیونی اتریش را مسلمانان تشکیل می دهند که درصد قابل توجهی از آن ها را مهاجرانی از کشور های ترکیه، شبه جزیره بالکان، ایران، کشورهای عربی، افغانستان، پاکستان و هند که از دهه هفتاد به این کشور سفر کرده اند، تشکیل می دهند. تعداد مسلمانان در این کشور در سال ۱۹۷۱ میلادی ۲۳ هزار نفر بوده است که این تعداد در سال ۱۹۹۱ به ۱۶۰ هزار مسلمان، در سال ۲۰۰۱ به ۳۳۵ هزار مسلمان و در سال ۲۰۱۰ به حدود ۵۰۰ هزار مسلمان رسیده است همچنین آمارها نشان میدهد تعداد مسلمانان در سال 2016 دوبرابر افزایش داشته و به 700،000 نفر رسیده است .در سرشماری سال 2001 ، حدود 73.6% از جمعیت اتریش را پیروان مذهب کاتولیک رومی،4.7% را پروتستان ها و4.4% را مسلمانان تشکیل داده و معین گردید 12% از آنها اصلاً مذهبی نبوده اند.

زبان کشور اتریش:

زبان رسمی اتریش آلمانی است. ۹۸٪ مردم این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. در کنار آلمانی اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیای و مجارستانی صحبت می‌کنند.کوه های با عظمت آلپ باعث خلق گویش ها و لهجه های گوناگونی از زبان آلمانی در مناطق کوهستانی اتریش شده است.اکثریت مردم این کشور با گویش اتریشی-باواریایی صحبت می کنند.

نوع حکومت در اتریش:
اتریش یک جمهوری فدرال است كه بر پايه اصول دموکراتیک و تفكيك قوا بنا شده است . بالاترین نماینده دولت، رئیس جمهور فدرال است که مدت تصدی وی 6 سال است. . مجلس از دو بخش شوراي ملي (شورای پائین تر) و شوراي ايالتي (شورای بالاتر) تشكيل شده است. اين دو بخش وظيفه قانونگذاري را بر عهده دارند . صدر اعظم در مقام رياست دولت ايالتي به انجام وظيفه مي پردازد. بورگن لاند،کرنتن،نیدراسترایش،اوبراسترایش،سالزبورگ،اشتایرمارک،تیرول،فورارلبرگ و وین از جمله ایالت های این کشور بوده و وین، گراتس، اینسبروک،زاتسبورگ، کلاگن فورت، لینتس،لئوبن،آیزن اشتات، فیلاخ از شهرهای مهم آن می باشد.

فرهنگ و فولکلور مردم کشور اتریش:
فرهنگ اتریشی ها به شدت تحت تأثیر آلمان، ایتالیا و چک قرار دارد. فرهنگ این کشور به طور پیچیده ای با عشق مردم به طبیعت و موسیقی عجین شده است اتریش مهد بزرگترین موسیقی دانان و آهنگ سازان جهان است. دانشگاه های موسیقی خوب در اتریش وجود دارد و یکی از بهترین کشورها برای تحصیل موسیقی محسوب می شود. وین مدت های مدیدی است که به عنوان پایتخت موسیقی اروپا شناخته می شود و منزلگاه بسیاری از مدارس موسیقی جهان است.آهنگ سازان مشهوری همچون یوهان استراووس ، جوزف هایدن،و ولفگانگ موتزارت همگی در وین تدریس کرده اند.مردم اتریش با نحوه انجام آداب و رسوم و سنت ها از یکدیگر متمایز می شوند در فرهنگ این کشور دست دادن و بوسیدن گونه ها الزامی است و جزء آداب اجتماعی نهادینه شده در دل این جامعه است. خداحافظی نکردن توهین به مخاطب محسوب می شود و به این ترتیب فرد خاطی از دایره روابط اجتماعی و تعاملات گروهی طرد و حذف خواهد شد. ساکنان محلی به اجدادشان افتخار می کنند و به رسومات آنها احترام می گذارند مردم اتریش تمایل دارند لباس های ملی خود را بپوشند این لباس ؛(tratcht) نام دارد و نه تنها در تعطیلات بلکه در روزهای عادی به صورت متداول نیز استفاده می شود که شامل یک بلوز منقّش به طرح های ساده و رنگین با دکمه های چوبی می باشد. مردم اتریش مانند مردم شمال شرقی آمریکا لباس می پوشند .لباس های سنتی و روستایی اغلب برای تعطیلات و فستیوال ها استفاده می شود . افراد محلی لباس های سنتی سبز و قرمز می پوشند. زنان بلوز گلدوزی شده ، پیش بند توری، و دامن بلند می پوشند. مردان از شلوارهای چرمی کوتاه، ژاکت کوتاه بدون یقه یا با یقه و کلاه های لبه سبز که با پر تزئین شده استفاده می کنند.در موقعیت های رسمی تر مردان از شلوار خاکستری یا قهوه ای که( درست زیر زانو قرار می گیرد)، یک کت رنگارنگ، جلیقه پر زرق و برق و درخشان ، یک کت با دکمه های زینتی و یک کلاه بزرگ استفاده می کنند. .بسیاری از سنن تثبیت شده در زندگی اتریشی ها با فعالیت های فراغت مرتبط هستند به طور مثال قهوه خانه ها به یک پدیده ی ملی به یاد ماندنی تبدیل شده اند که این سنت به پایان قرن هفدهم بر می گردد، زندگی در اتریش نیازمند آشنایی با برخی فرهنگ و آداب و سنن آنان است. این قهوه خانه ها به مکان هایی برای نشست نویسندگان و نوازندگان تبدیل شده است از دیگر مکان های محبوب برای تفریح اتریشی ها میخانه ها می باشد . یکی از سنت های اتریشی ها رقص های محلی است و ناتوانی افراد در رقصیدن وجهه بدی دارد از دیگرآداب مردم این سرزمین سنت های نهادینه شده مرتبط با تعطیلات مذهبی است.عید پاک در میان اتریشی ها مرسوم است و با برقراری مهمانی ها جشن های با شکوهی را بین اعضای خانواده و بستگان اجرا می کنند.ساکنان محلی با شروع هفته مقدس حلقه های گل تزئین شده را به دیوارهای شهر می آویزند در بسیاری از شهرهای این کشور نمایشگاه های عید پاک برگزار می شود، که در آن برنامه های متنوعی برای مردم اتریش اجرا شده و با نمایش نوازندگان و سرودهای محلی در کنار تثبیت و تحکیم فرهنگ و فولکلور جامعه اتریش این فرهنگ را از نسلی به نسل بعد اشاعه می دهند.
فرهنگ اتریش تا حد زیادی تحت تأثیر سنت دیرینه کاتولیک قرار دارد با این حال برخی عقاید در جامعه اتریش سکولار محور است. انسجام اجتماعی بالاترین اهمیت را دارد ،مرزبندی های اجتماعی در روابط و تعاملات به نحو آشکاری معین شده است به این معنی که در فرهنگ و جامعه ی مورد بحث احترام به حقوق شهروندی و فردی از جمله ملزومات و اساس شکل گیری رفتارهای قاعده مند و در چهارچوب ضوابط و قوانین از پیش تعیین شده است. ساختار اجتماعی کشور اتریش خانواده محور است و به دلیل میزان اندک مهاجرت، حفظ آداب و سنن محلی و ارتباط عمیق و گسترده بین روستاها وشهرها به نحو بارزی به چشم می خورد. کمااینکه اتریش کشوری چند فرهنگی است و به جز وین سایر نقاط آن همچنان روستایی باقی مانده است .از مشخصه های فرهنگ مردم اتریش آرام صحبت کردن،خوش رفتاری،احترام به قانون و محافظه کاری و پایبندی به سنت ها می باشد. مردم اتریش با نمایش تعهد واحترام خود به فولکلور و فرهنگ خویش در ترویج سنن و آداب و رسوم و حفظ اشکال سنتی و بکر فرهنگ ذیربط نقش مؤثری دارند. .وجه تشابهی بین مردم اتریش و آلمان به جز زبان مشترک وجود ندارد.تنها در جنوب آلمان به ویژه شهر بایرن ارتباط فرهنگی نزدیکی با اتریش وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر پیرامون تحصیل در اتریش می توانید به مقاله مربوط به آن را با کلیک بر روی اینجا بیابید.

دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/