تحصیل رایگان در اروپا (کدام دانشگاه های اروپایی کمترین میزان شهریه را دارند)

تحصیل در اروپا,فاند اروپا,تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل در اروپا گزینه‌ ای بسیار مقرون ‌به ‌صرفه برای دانشجویان بین‌المللی است. با مطالعه این مقاله ببینید می‌توانید در کجا تحصیل کنید.

login
En login

  شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ | 13:42   0 نظر    بازدید


تحصیل در اروپا گزینه‌ ای بسیار مقرون ‌به ‌صرفه برای دانشجویان بین‌المللی است. در بسیاری از کشورهای اروپایی تحصیل برای دانشجویان اروپایی رایگان است. و حتی برخی دانشگاه ‌ها نیز وجود دارند که در آن‌ها دانشجویان غیر اروپایی می‌توانند رایگان تحصیل کنند. مقاله زیر را بخوانید و ببینید می‌توانید در کجا تحصیل کنید - حتی اگر یک بورس تحصیلی و یا یک وام بانکی دریافت نکنید.
چه کشورهایی را می توانید برای تحصیل رایگان در اروپا انتخاب نمایید؟
به استثنای چند کشور، کشورهایی که در لیست زیر در اروپا هستند تدریس رایگان و یا با شهریه ای بسیار کم را در دانشگاه‌های دولتی خود ارائه می‌دهند. البته لازم به ذکر است که تمامی این کشورها برای شهروندان خود اروپا خدمات تحصیلی رایگان و بدون شهریه را ارائه می دهند و شهریه در این کشورها برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می باشد.

شهریه سالانه برای هر دانشجوی خارجی کشور
1500 یورو سالانه اتریش
4500-1200 کرون دانمارک معادل 6000-1600 یورو دانمارک
5000 - 20000 یورو فنلاند
2800 – 3800 یورو فرانسه
70 - 300 یورو آلمان
1500 یورو یونان
1500 یورو مجارستان
رایگان نروژ
2000 یورو لهستان
5000 یورو اسلونیا
80000 – 200000 کرون سوئد 8300 – 20800 یورو سوئد

تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل رایگان در اتریش

از نظر ما کشور اتریش یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل در اروپا برای ایرانیان است. چرا؟ خوب مشخص است طبق جدول بالا یکی از کم هزینه ترین شهریه ها را دارا می باشد و تنها دو کشور یونان و مجارستان با این کشور هم سطح هستند اما نکته مهم در این است که از لحاظ کیفیت زندگی کشور اتریش یکی از بهترین و با کیفیت ترین کشورها برای زندگی است. شهر وین برای چندمین سال متوالی در سال 2019 به عنوان یکی از زیست پذیر ترین شهرها برای زندگی در جهان انتخاب گردیده و اما فرآیند اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقایسه با فرآیند اخذ ویزای تحصیلی اتریش شرایط به مراتب سخت تری داشته و حتی برای ایرانیان داخل کشور ایران ممکن است این فرآیند بیش از یکسال طول بکشد و پذیرش تحصیلی برخی دانشگاه های آلمان امکان تمدید را نداشته و پذیرش از دست می رود لازم به ذکر است که ما در گذشته در مقاله تفاوت آلمان و اتریش به برخی از تفاوت ها و ویژگی های این دو کشور هم اشاراتی داشتیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد اتریش می توانید مقاله تحصیل در اتریش را مطالعه نمایید. همچنین فراموش نکنید که همانطور که در مقاله ویزای تحصیلی اتریش هم اشاره کردیم ویزای اتریش اصلاحا ریجکتی ندارد و فقط نقصی می خورد و اگر به هر دلیلی سفارت اتریش در تهران شرایط شخص را مورد قبول ندانست برای او نقصی می زند تا شخص متقاضی مدارک خود را کامل نماید.


تحصیل رایگان در دانمارک

دانمارک یک کشور محبوب برای دانشجویان اروپایی است، زیرا تدریس رایگان در استانداردهای بالا ارائه می‌دهد. دانشجویان بین‌المللی غیر اروپایی تا ۱۶،۰۰۰ یورو در سال شهریه پرداخت می‌کنند.


تحصیل رایگان در فنلاند

از تابستان ۲۰۱۷، دانشگاه‌های فنلاند فرآیند اخذ شهریه را از دانشجویان غیر اروپایی آغاز کرده‌اند. این هزینه‌ها توسط دانشگاه‌ها و بین ۵۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ یورو در سال تعیین می‌شوند. شهروندان اتحادیه اروپا و EEA به تحصیل رایگان در فنلاند ادامه دادند.
لیستی از شهریه های دانشگاه های فنلاند را می توانید از لیست زیر ببینید.

میزان شهریه دانشگاه
سالانه 12000 تا 15000 یورو Aalto University
سالانه 8000 تا 12000 یورو Åbo Akademi University
سالانه 6000 تا 9000 یورو Arcada University of Applied Sciences
سالانه 8500 تا 9500 یورو Haaga-Helia UAS
سالانه 12500 یورو Hanken School of Economics
سالانه 10000 تا 12000 یورو Helsinki Metropolia UAS
سالانه 8000 تا 15000 یورو University of Eastern Finland
سالانه 13000 تا 18000 یورو University of Helsinki
سالانه 10000 تا 13000 یورو University of Oulu
سالانه 8000 تا 12000 یورو University of Tampere
سالانه 8000 تا 16000 یورو University of Turku

همچنین دپارتمان دانشگاه Helsinki در سایت خود هزینه زندگی در کشور فنلاند را ماهانه بین 700 تا 1000 یورو را برای یک زندگی دانشجویی معمولی تخمین زده است.

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه


دوره های تحصیلاتی با بالاترین سطح جهانی و بیشتر و بیشتر شدن برنامه‌های درسی در مقاطع کارشناسی و ارشد به زبان انگلیسی، باعث گردیده تا فرانسه سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را جذب ‌کند. علاوه بر هزینه ثبت‌نام ناچیز، اغلب دانشگاه‌های دولتی در فرانسه هیچ هزینه شهریه را از جانب اروپایی‌ها دریافت نمی‌کنند. دانشجویان بین‌المللی هزینه سالیانه نسبتا کمی را به مقدار 2770 یورو برای کارشناسی (لیسانس) و 3770 یورو برای کارشناسی ارشد پرداخت می کنند و البته نکته جالب هزینه مقطع دکترا است که کاملا با هزینه دانشجویان اروپایی هم سطح و برابر و به مقدار تنها 380 یورو در سال است. و ذکر این نکته مهمتر ضروری است که هزینه های گفته شده مربوط به دانشگاه های دولتی فرانسه می باشد و دانشگاه های خصوصی آن شهریه هایی در حدود 2000 الی 30000 یورو سالیانه دریافت می کنند. این هزینه تا سپتامبر 2019 می باشد.
برای تحصیل در فرانسه شما نیاز به اخذ ویزایتحصیلی فرانسه VLS-TS هستید که هزینه اخذ این ویزا در حدود 99 یورو بوده و با این ویزا همچون ویزای شینگن می توانید به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا سفر کرده و همچنین اجازه کار به مدت 964 ساعت در سال (20 ساعت در هفته) هستید. هزینه زندگی در فرانسه در شهرهایی با سطح پیشرفت کمتر همچون Bordeaux و Lyon یا Toulouse می تواند ماهانه 850 تا 1000 یورو را در برداشته باشد. اما در شهرهایی پیشرفته تر همچون پاریس این هزینه ها می تواند چیزی بالغ بر 1250 تا 1400 یورو باشد.


تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان


آلمان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای دانشجویان بین‌المللی است و رتبه اول کشورها در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رتبه‌بندی شده‌است. تا قبل از سال 2014 تحصیل برای تمامی دانشجویان اروپایی و بین المللی رایگان بود اما در چند سال اخیر برای دانشجویان بین المللی دارای هزینه و شهریه می باشد که از 70 یورو تا 300 یورو و در برخی ایالت ها حتی تا 1500 یورو شهریه دارد.
در آلمان، شما می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی به شکل کاملا رایگان تحصیل کنید. تقریبا ۳۰۰ دانشگاه عمومی در آلمان وجود دارد و بیش از ۱۰۰۰ برنامه آموزشی در کل وجود دارد - بنابراین گزینه‌های زیادی در اختیار دارید. برخی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دولتی شامل:


University of Cologne
Ludwig Maximilians University Munich (LMU)
Goethe University Frankfurt
RWTH Aachen University
University of Münster
Ruhr University Bochum
University of Duisburg-Essen
Universität Hamburg
FAU Erlangen-Nürnberg
Technical University of Munich (TUM)


تحصیل رایگان در یونان


یونان به همه اروپائیان آموزش رایگان ارائه می‌دهد. و هزینه برای دانشجویان بین‌المللی نیز در حدود ۱۵۰۰ یورو در سال است. به همراه هزینه نسبتا کم زندگی، یونان در میان کشورهای در حال حاضر مقرون‌به‌صرفه در خارج از کشور است.


تحصیل رایگان در مجارستان

تحصیل رایگان در مجارستان


تحصیل در مجارستان و مخصوصا تحصیل پزشکی در مجارستان هم می تواند گزینه بسیار خوب و ارزشمندی برای ایرانیان متقاضی تحصیل در اروپا باشد. مخصوصا هزینه های کم زندگی و شهریه های به نسبت پایین این کشور.
مجارستان در اروپای مرکزی / شرقی، هم‌مرز با اتریش در غرب رومانی در شرق واقع شده‌است. جمعیت این شهر حدود ۱۰ میلیون نفر است که ۳ میلیون نفر در بوداپست پایتخت آن زندگی می‌کنند. سایر شهرهای مهم تحصیلی مجارستان، Szeged، Pecs و Debrecen هستند.
اگر قصد دارید در مجارستان به زبان انگلیسی مطالعه کنید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. بهترین دانشگاه در مجارستان دانشگاه Szeged می باشد که جزو 500 دانشگاه برتر دنیا و دارای بیش از 20 هزار دانشجوست. همچنین یکی از بزرگترین دانشگاه ها در مجارستان است. از دیگر دانشگاه های معروف این کشور دانشگاه Semmelweis و دانشگاه Eötvös Loránd در بوداپست پایتخت مجارستان و دانشگاه Pécs در شهر Pécs مجارستان.


هزینه تحصیل در مجارستان


دانشگاه‌های مجارستان هم دارای شهریه می باشند، اما در مقایسه با کشورهای دیگر در اروپا بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال پرداخت کنید؛ برنامه‌های مهندسی می‌تواند کمی گران‌تر از ۵۰۰۰ یورو در سال باشد. مطالعه پزشکی یا دندان‌پزشکی معمولا هزینه‌های تدریس در حدود ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال را تحمیل می‌کند.


هزینه زندگی در مجارستان


در عین حال، هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان بسیار گران است. با در نظر گرفتن محل اقامت، غذا، حمل و نقل و چیزهای دیگر، شما می‌توانید با قیمت هایی بیش از 1000 یورو در هر ماه در بوداپست (پایتخت)، و در کم‌تر از 8۰۰ یورو در هر ماه در شهرهای کوچک‌تر یک زندگی معمولی و دانشجویی را برای خود رقم بزنید.
مجارستان در حال تبدیل شدن به یک کشور میزبان محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. یکی از دلایل آن Stipendium Hungaricum، که به انگلیسی Hungarian Scholarship به معنای "بورس مجارستانی" است. بورس تحصیلی در مجارستان نسبت به کشورهای دیگر اروپایی بسیار سخاوتمندانه است و شامل شهریه، بیمه پزشکی، کمک‌هزینه مسکن و مقرری ماهیانه می‌شود. هر ساله بورس مجارستان Stipendium Hungaricum به حدود ۵۰۰۰ دانشجو از بیش از ۷۰ کشور مختلف داده می‌شود. اینکه آیا شما واجد شرایط برای موضوعی هستید که می‌خواهید مطالعه کنید بستگی به برنامه‌های هم‌کاری دارد. معمولا، شما باید درخواست خود را با تمام مدارک تا اواسط ماه ژانویه ارسال کنید تا بورس تحصیلی که در همان سال شروع می‌شود را دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه دانش پژوهان اورانوس تماس بگیرید.
سه دلیل عمده برای دانشجویان بین المللی علاقه مند برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان
دانشگاه‌ها در مجارستان آموزش عالی با کیفیت بالا را با هزینه پرداخت شهریه ارائه می‌کنند.
مجارستان کشوری مدرن و امن است، اما هزینه زندگی در میان بالاترین سطح اروپا قرار دارد.
مجارستان کشوری متنوع و چند فرهنگی با تجارب فراوان برای دانشجویان خارجی است.


تحصیل رایگان در اسلونیا


اسلوونی در میان کشورهای در حال بررسی تا حدودی هوادارانی کم‌تر در میان دانشجویان بین المللی است. اغلب دانشگاه‌ها برای دانشجویان اروپایی دارای تحصیل رایگان می‌باشند، اما برای دیگر دانشجویان بین‌المللی حدود ۵۰۰۰ یورو در سال هزینه دارد.


تحصیل رایگان در سوئد


اروپایی‌ها می‌توانند به رایگان در سوئد تحصیل کنند. اما برای سایر دانشجویان بین‌المللی در هنگام تحصیل در سوئد، هزینه سنگینی را باید برای هزینه زندگی در سوئد متحمل بشوند.
اگر شما پاسپورت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و یا سوییس را دارید، شما صلاحیت تحصیل در سوئد را دارید. اگر شما یک دارنده گذرنامه از هر کشور دیگری هستید، متاسفانه هزینه کمی بالاتر است: دولت سوئد شهریه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا / EEA و سوییس را که در دوره پاییز سال ۲۰۱۱ آغاز می‌شود، معرفی کرد. این امر باعث شد که سوئد یکی از گران‌ترین مقاصد اروپایی برای دانشجویان بین‌المللی باشد. امروزه هزینه شهریه حدود ۸۰،۰۰۰ SEK (حدود ۸،۰۰۰ یورو)در سال به ۱۹۰،۰۰۰ نفر در سال براساس برنامه‌ای است که شما در آن تحصیل می‌کنید و دانشگاه که شما می‌خواهید در آن شرکت کنید. برنامه‌های کارشناسی به طور کلی هزینه کمتری نسبت به برنامه میانگین دارند. با اینکه ممکن است انتخابی پرهزینه برای برخی ها باشد، دانشجویانی که انتخاب می‌کنند برای تحصیل به سوئد بیایند، تحصیلاتی با کیفیتی بسیار بالا را به دست خواهند آورد که باعث می گردد درهای سراسر جهان برای فرصت‌های شغلی هیجان‌انگیز بعد از فارغ‌التحصیلی آن ها باز گردد.


بوزس تحصیلی در سوئد


امکان گرفتن بورس تحصیلی در سوئد وجود دارد اما برای ایرانیان شرایط آن بسیار سخت است. به عنوان مثال موسسه Swedish Institute (SI) که مجموعه ای از بورس های تحصیلی برای رشته های مختلف و افرادی با ملیت های متفاوت را ارائه می دهد اگر شما به سایت آن در https://studyinsweden.se/scholarships/swedish-institute-scholarships/ مراجعه نمایید و از لیست مربوط به کشورها iran را انتخاب نمایید هیچ گونه بورس تحصیلی را نمی توانید پیدا کنید. هرچند دانشگاه هایی همچون دانشگاه Lund University به بیش از 600 دانشگاه همکار در 70 کشور دنیا بودس می دهد که برای اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا مراجعه نمایید.


هزینه زندگی در سوئد


هزینه زندگی در سوئد براساس مکانی که شما در آن زندگی می‌کنید فرق می‌کند. اگر در یکی از دانشگاه های پایتخت این کشور تحصیل می‌کنید، باید هزینه بیشتری را نسبت به شهری کوچک‌تر مانند Boras پرداخت کنید، برای هزینه های زندگی آمادگی داشته باشید. در سراسر کشور، هزینه‌های ماهانه به طور متوسط حدود ۸،۰۰۰ SEK معادل ۸۰۰ یورو است. سخت‌ترین بخش مطالعه در یکی از شهرهای بزرگ، یافتن مسکن است. در برخی از شهرهای بزرگ‌تر، خانه برای دانش جویان به اندازه کافی وجود ندارد؛ با این حال وب سایت‌هایی وجود دارند که در آن‌ها مردم مایل به باز کردن خانه‌ها و آپارتمان‌های خود هستند تا با سایر دانش جویان در یک شهر به اشتراک بگذارند. اگر می‌خواهید در هنگام تحصیل در یک دانشگاه در سوئد صرفه‌جویی کنید، یافتن این فرصت‌ها بسیار مهم است. زمانی که درخواست یک برنامه کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد در سوئد را درخواست می‌کنید، باید به مقامات مهاجرت ثابت کنید که در طول زمانی که در کشور زندگی می‌کنید قادر به تامین مالی خود خواهید بود.
کودکان در سوئد شروع به یادگیری زبان انگلیسی در سنین بسیار پایین در برخی از شهرها در سن ۷ سال می‌کنند. و همه فیلم‌های خارجی در زبان اصلی خود و با زیرنویس سوئدی نشان داده می‌شوند، به این معنی که سوئدی‌ها هر روز در معرض نمایش انگلیسی قرار می‌گیرند. به همین خاطر تقریبا هر کسی که با آن برخورد می‌کنید قادر به صحبت کردن با زبان انگلیسی خواهید بود. با این حال، اگر می‌خواهید به طور کامل در جامعه وارد شوید توصیه می‌شود که دوره‌های سوئدی را در صورت امکان مطالعه کنید. اگر اقامت خود را برای مدت تحصیل به دست آورده‌اید، می‌توانید در این دوره‌ها رایگان تحصیل کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای