رشته فیزیک در اتریش

"دنیایی از فرصت ها را از طریق موسسه رسمی و مجاز دانش پژوهان اورانوس کشف کنید، پشتیبانی و راهنمایی بی نظیر .

login
En login

  جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ | 15:26   0 نظر    بازدید


شرایط پذیرش در رشته فیزیک در دانشگاه اتریش

رشته فیزیک بر روی تحقیقات تمرکز دارد و یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های دانشگاهی است که در طی مراحل مختلف آموزش تدریس می‌شود. این رشته در درجه اول بر مکانیک کوانتومی، نسبیتی و نظریه میدان‌های کوانتومی متمرکز است. فیزیک به توضیح پدیده‌هایی که مردم مشاهده می‌کنند و تجربه می‌کنند می پردازد و از طریق کشفیات خود تاثیرات قدرتمندی بر ریاضیات، فلسفه، زمین‌شناسی و مهندسی دارد. بشریت تعدادی از بزرگ‌ترین کشفیات جامعه مدرن را مدیون تحولات در علم فیزیک است که منجر به ایجاد لیزرها، تلویزیون، رادیو، کامپیوتر، DNA یا علوم هسته‌ای می‌شود. فیزیک از جمله رشته هایی است که زیرمجموعه علوم طبیعی قرار می گیرد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه وین در اتریش باید 4 ترم و 120 واحد درسی را بگذرانند. در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد(Mphys) یا کارشناسی ارشد علوم (MSci) نیازی به ارائه آزمون ورودی نیست. سطح زبان موردنیاز برای تحصیل در این رشته برای اخذ پذیرش A2 و برای ادامه تحصیل C1 و زبان موردنیاز آلمانی می باشد.در مقطع کارشناسی(یا کارشناسی علوم BSC) نیز دانشجویان ملزم به گذراندن 180 واحد درسی در طول 6 ترم هستند. زبان موردنیاز برای اخذ پذیرش مانند مقطع کارشناسی ارشد A2 و برای ادامه تحصیل در این مقطع C1 می باشد. برای ورود به این رشته در مقطع کارشناسی نیازی به ارائه آزمون ورودی نیست. هزینه تحصیل در این رشته در دانشگاه اتریش در مقطع کارشناسی و ارشد تقریباً رایگان بوده و معادل 724 یورو می باشد.

دروسی همچون مکانیک کوانتومی، نظریه نسبیت، ترمودینامیک، فیزیک حالت جامد و اسپکتروسکوپی در واحد های درسی دانشجویان در این رشته در مقطع کارشناسی وجود دارد. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشجویان در طی تحصیل دروس تخصصی همچون: نورشناسی کوانتومی، فیزیک حالت جامد، فیزیک isotope، فیزیک گرانشی و فیزیک مواد را مورد مطالعه قرار می دهند.

در حال حاضر 71% از فارغ التحصیلان دانشگاه در این رشته در اتریش استخدام شده اند و در بخش تحقیقات و توسعه (غیردانشگاهی) کار می کنند.

درسال گذشته نیز 45 دانشجو از دانشگاه وین اتریش در این رشته فارغ التحصیل شدند.

در دانشگاه اینسبورگ نیز در مقطع دکترا در این رشته 180 واحد درسی در قالب 6 ترم به دانشجویان ارائه می شود.زبان تحصیل در این رشته انگلیسی است.( دانش زبان انگلیسی در سطح بالا در این رشته الزامی است). همچنین در مقطع کارشناسی دانشجویان ملزم به گذراندن 180 واحد درسی در طول 6 ترم هستند. زبان تحصیل در این دانشگاه آلمانی بوده و نیازی به ارائه آزمون ورودی نیست.

دانشگاه وین اتریش در رشته های فیزیک تجربی، فیزیک نظری و فیزیک محاسباتی اقدام به ارائه بورسیه در مقطع Phd می کند. مدت زمان پوشش بورسیه در این دانشگاه 36 ماه است.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در این رشته:

1: ارائه مدرک کارشناسی ارشد در رشته فیزیک و یا رشته های مرتبط

2: مهارت های عالی زبان انگلیسی

3: رزومه، مدارک تحصیلی و ریزنمرات، نامه انگیزشی، توصیه نامه تحصیلی، پرووپوزال تحقیقاتی

4: قبولی در مصاحبه حضوری در اتریش

رشته‌های مرتبط با فیزیک

ریاضیات

شیمی

ریاضیات کاربردی

زیست‌شناسی

علوم فضایی

ستاره‌شناسی

بیوتکنولوژی

علوم طبیعی

ریاضیات مالی

میکروبیولوژی

علوم ملکولی

عصب‌شناسی

آمار

گرایش های رشته فیزیک

گستردگی مباحث این رشته موجب شده به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی، گرایش های رشته فیزیک نیز بسیار متنوع باشد. معروف ترین گرایش های رشته فیزیک که مشتاقان تحصیل فیزیک در اتریش نیز می توانند از میان آن ها گرایش مورد نظر خود را برای تحصیل در این کشور انتخاب نمایند، عبارتند از:

- فیزیک اتمی

- فیزیک مولکولی

- فیزیک هسته ای ( که خود شامل این گرایش هاست: بهداشت هسته ای، گداخت هسته ای، رآکتور، کاربرد پرتوها و پرتو پزشکی)

- فیزیک حالت جامد

- فیزیک حالت پلاسما

- مهندسی سیستم های انرژی (که خود شامل این گرایش هاست: تکنولوژی انرژی، انرژی و محیط زیست و سیستم های انرژی)

- اختر فیزیک و نجوم

- گرانش و کیهان شناسی

- اپتیک و لیزر

- فیزیک گرایش هواشناسی و اتمسفر

- فیزیک آماری و سامانه های پیچیده

- فیزیک ذرات بنیادی

- فیزیک لایه های نازک

- نانو فیزیک

- فوتونیک

گرایش نانوفیزیک

Nanophysics گرایش رشته فیزیک و زیرمجموعه علوم طبیعی است که با رویکردهای نوآورانه در زمینه اطلاعات و مهندسی ارتباطات و پزشکی و با مواد و اجزای کاربردی و چند کاربردی سروکار دارد.

در مقطع کارشناسی ارشد در این گرایش در دانشگاه گراتز دانشجویان در زمینه های مهندسی برق، مهندسی فرایند فیزیکی، مهندسی فرایند شیمیایی، مهندسی دارو و مهندسی اطلاعات آموزش می بینند. دانشجویان درمورد تولید؛عملکرد، مشخصه ها و مدل سازی سیستم های nanoscopic دانش تخصصی کسب می کنند. تمرکز بر روی optics هسته‌ای و نانو، تجزیه و تحلیل نانو، نانو مواد، نانوتکنولوژی و مدل‌سازی است. دانشجویان با تحقیقات، توسعه و برنامه‌ریزی در زمینه‌های مرتبط فعالیت؛ همچون اطلاعات و مهندسی ارتباطات، دارو و یا توسعه مواد و اجزا آشنا خواهند شد.زبان تحصیل در این گرایش هم به زبان انگلیسی و هم زبان آلمانی است. همچنین در مقطع کارشناسی نیز دانشجویان 180 واحد درسی را در طی 6 ترم می آموزند. در این گرایش نیازی به ارائه آزمون ورودی نیست.

فیزیک فنی

طول دوره تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی در دانشگاه وین اتریش 6 ترم بوده و 180 واحد درسی به دانشجویان ارائه می شود.

تسلط بر این مفاهیم نیازمند مطالعه ریاضی فشرده در سه مرحله اول برنامه کارشناسی است. فیزیک مدرن مبنایی برای تعدادی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی در الکترونیک، نانوتکنولوژی، دارو، مهندسی برق و غیره است که به همین دلیل است که برنامه کارشناسی شامل مطالعات آزمایشگاهی و الکترونیک، مکانیک مهندسی و موضوعات فنی به منظور اجرای مفاهیم فنی می‌شود. این دوره شامل ماژول های اصلی زیر است:

مبانی فیزیک با کار آزمایشگاه عملی

ریاضیات

مبانی الکترونیک و فن‌آوری اطلاعات

مکانیک مهندسی

فیزیک نظری (Electrodynamics ، نظریه کوانتوم، فیزیک آماری)

ساختار ماده (شیمی، فیزیک حالت جامد، فیزیک هسته‌ای، هسته‌ای و ذرات)

فیزیک زمین شناسی:

طول دوره تحصیل در این رشته در دانشگاه وین اتریش در مقطع کارشناسی ارشد 4 ترم بوده و 120 واحد درسی به دانشجویان ارائه می شود. زبان تحصیل نیز انگلیسی بوده و داشتن سطح B2(آیلتس 5/6) برای ادامه تحصیل الزامی است. در مقطع کارشناسی نیز 180 واحد درسی در طول 6 ترم به دانشجویان ارائه می شود و نیازی به ارائه آزمون ورودی نیست. زبان موردنیاز در این رشته در این مقطع آلمانی است و سطح زمان موردنیاز برای ادامه تحصیل C1 می باشد. هزینه تحصیل در این رشته در دو مقطع تقریبا رایگان بوده و دانشجویان برای ورود به دانشگاه باید 724 یورو هزینه پرداخت کنند. این رشته در دانشگاه وین 1.035 دانشجو را پذیرش کرده است و حدود 84 دانشجو از این دانشگاه در رشته فیزیک زمین شناسی فارغ التحصیل شده اند.

وضعیت مشاغل و بازارکار رشته فیزیک در اتریش:

مهندس هوافضا

مهندسان هوانوردی یا مهندسان هوافضا افرادی هستند که با طراحی، توسعه، آزمایش هوابردهای بزرگ ایجاد شده نظیر : هواپیماها، ماهواره ها، سفینه های فضایی و یا حتی سیستم های خلق سلاح سر و کار دارند. مهندسین هوافضا از تمامی دانش و اصول های به کار رفته شده در فناوری در جهت ساخت و توسعه این سیستم ها استفاده می نمایند. اخذ مشاغل مرتبط با گرایش فیزیک در این بخش مستلزم انجام تحقیقات، تجزیه و تحلیل ها، ارائه داده ها و آمارگیری خواهد بود. برای ایفای این نقش مهندسان مسئولیت توسعه ایمنی و کارآیی طراحی های موجود، کنترل وزن و سرعت و کاهش هزینه ها را بر عهده خواهند داشت. ناگفته نماند که در این حرفه تاکید بسیاری بر کاهش تاثیرات محیطی بر سیستم ها شده است. کسب تخصص در این گرایش مواردی نظیر : فن استفاده از دستگاه های الکتریکی و خودکار در هوانوردی و نجوم، شناخت نیروهای محرکه، آیرودینامیک ها، سیستم های انتگرال گیری و شناخت تمام مواد و ساختارها را در بر خواهد گرفت.

متخصص فیزیک نجومی

برای ایفای این نقش افراد ملزم به شناخت NASA، کشف چگونگی عملکرد جهان، کشف چگونگی آغاز و پایان جهان، تحقیق در خصوص زندگی گیاهان و شناخت ستاره های ماورای جهان خواهند بود. ناگفته نماند که کسب تخصص در گرایش فیزیک نجومی و اخذ حرفه متخصص فیزیک نجومی به صورت رقابتی و چالش پذیر می باشد.

اخذ مشاغل مرتبط با فیزیک نجومی در سازمان های دولتی و بخش های هوافضا )نظیر : (NASA: امکان پذیر می باشد. جهت ایفای نقش در این حرفه افراد ملزم به کسب تخصص در گرایش فیزیک نجوم، چگونگی تجزیه و تحلیل داده های مرتبط با جهان شناسی، رفتن به ماموریت، نظارت و افزایش آگاهی خود نسبت به برنامه های مرتبط نجوم خواهند بود. متخصص فیزیک نجومی فردی است که مسئولیت شرکت در تحقیقات آکادمی، همکاری با دانشگاه ها، تمرکز بر توسعه فناوری ها و سیستم ها و همکاری با شرکت های کوچک و یا بزرگ را بر عهده خواهد داشت. از دیگر مشاغل مرتبط با گرایش فیزیک نجوم مربوط به بخش های توزیع، مدیریت، سیاست های فضایی و بخش های قانونی خواهد بود.

مهندس مکانیک

افراد به عنوان یک مهندس مکانیک، قادر به کسب تخصص در مبحث توسعه و ساخت اجزا و استفاده از ماشین آلات در بخش تولید، حمل و نقل، ساخت و ساز، تامین آب، بخش های مرتبط با نیرو و سلامت درارتباط خواهند بود. با توجه به مقیاس صنعت انتخابی، افراد ملزم به شرکت و کار بر روی پروژه های مختلف خواهند بود. ناگفته نماند که انجام تحقیقات، بررسی و ارزیابی، طراحی، ساخت و ساز، حفظ و مدیریت پروژه های مختلف از دیگر وظایف یک مهندس مکانیک به حساب می آید.

مشاغل مرتبط با گرایش فیزیک که با بخش های تولیدی در ارتباط است مواردی نظیر : شناخت پمپ های بادی و آبی، دریچه های توزیع آب و ایجاد توربین های بادی را در بر خواهد گرفت. از دیگر مشاغل مرتبط با این گرایش اخذ حرفه مورد نظر در مراکز بهداشت و درمان خواهد بود، چرا که با کارکردن در این مراکز افراد قادر به توسعه و کارآیی بلند مدت تجهیزات پزشکی خواهند بود.

متخصص ژئوفیزیک

متخصص ژئوفیزیک به عنوان متخصص زلزله شناس نیز شناخته می شود، اما از وظایف یک متخصص ژئوفیزیک مواردی نظیر : مطالعه عناصر فیزیکی زمین، جمع آوری اطلاعات در خصوص زلزله و ارتعاشات وابسته به زمین لرزه ها و استفاده از فناوری های بسیار پیشرفته می باشد. از دیگر وظایف او می توان به نظارت بر کیفیت داده ها قبل از استفاده از آنان در نقشه های هیدروکربنی و شناخت مدل های داده ها اشاره کرد. از دیگر مشاغل مرتبط با گرایش ژئوفیزیک کارکردن در شرکت های نفت و گاز، بخش های مشاوره ای و بخش های مرتبط با مشاوره محیطی است.

فیزیکدان پزشکی

فیزیکدان پزشکی قادر به استفاده از دانش فیزیکی خود در پزشکی برای تشخیص، درمان و جلوگیری از بیماری های مختلف، مریضی ها و وضعیت های مرتبط با سلامتی خواهد بود. تحقق این امر از طریق توسعه، آزمایش، ارزیابی تجهیزات پزشکی و شناخت فرایند های پزشکی امکان پذیر خواهد بود. فیزیکدان پزشکی فردی است که قادر به کسب تخصص در عناوینی نظیر : فناوری لیزر، پرتو درمانی، پزشکی هسته ای و نظارت فیژیولوژیکی خواهد بود. فیزیکدان پزشکی قادر به استخدام در بخش های دولتی و خصوصی سلامت و درمان، همکاری با تولید کنندگان تجهیزات پزشکی، بر عهده گرفتن اختیارات نظارتی، کار در سازمان های تحقیقی و دانشگاه ها خواهد بود.

تکنسین آزمایشگاه

تکنسین آزمایشگاه قادر به همکاری با تعداد کثیری از آزمایشگاه ها خواهد بود. این افراد با هدف توسعه دانش عمومی در جوانب مختلف گرایش زیست شناسی، شیمی، علوم فیزیکی و شناخت علوم مرتبط با پزشکی مدرن وارد عرصه کار می شوند. ایفای این نقش مواردی نظیر : سنجش، نمونه برداری، آزمایش، ثبت، تجزیه و تحلیل نتایج و شرکت در فعالیت های گروهی را در بر خواهد گرفت. تکنسین آزمایشگاه ها نقش بسیار مهمی را در جامعه ایفا می کنند چرا که آنان مسئولیت تحقیق و توسعه ( R & D ) را بر عهده دارند. این افراد قادر به اخذ مشاغل مورد نظر در سازمان های دولتی، سازمان های تحقیقی و صنعت تیمی R & D خواهند بود.

دیگر مشاغل مرتبط با گرایش فیزیک

از دیگر مشاغل مرتبط با فارغ التحصیلان گرایش فیزیک مواردی نظیر : کار در بخش توسعه نرم افزارها، بخش فناوری پزشکی، شرکت های تولیدی و رسانه ها را شامل می شود. ایفای نقش در بخش های تجاری و امور مالی از دیگر گزینه های انتخابی برای فارغ التحصیلان این گرایش خواهد بود. ناگفته نماند که تحقق این امر از طریق کسب نمرات بسیار عالی در درس فیزیک و تجزیه و تحلیل داده های فیزیکی امکان پذیر خواهد بود.

مشاغلی که افراد قادر به کسب تخصص در آنان خواهند بود مواردی نظیر : علم روزنامه نگاری، علم یخچال های طبیعی، علم سواحل، معماری، علم آتش، مهندسی صوت ها، انرژی خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر، رادار و لیزر و طراحی بازی های رایانه ای در بر می گیرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
https://www.dpu.org.ir/