رشته داروسازی در اتریش

"دنیایی از فرصت ها را از طریق موسسه رسمی و مجاز دانش پژوهان اورانوس کشف کنید، پشتیبانی و راهنمایی بی نظیر .

login
En login

  جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ | 15:58   0 نظر    بازدید


رشته داروسازی در دانشگاه های اتریش

داروسازی به عنوان یک رشته پزشکی علمی است که بر تکنیک های تهیه و تولید دارو تمرکز دارد. مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد رشته داروسازی، نیازمند گذراندن زمان و یادگیری در آزمایشگاه ها، تحقیق و یادگیری در مورد پروسه شیمی درگیر در توسعه دارو می شود. برخی از دوره های تحت پوشش در سال 2020 عبارتند از Pharmaceutics، Medicinal Chemistry، Pharmacognosy و Pharmacy Practice

6 دانشگاه برتر داروسازی در این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه علوم پزشکی وین
 • دانشگاه علوم پزشکی گراتس
 • دانشگاه علوم پزشکی اینسبروک
 • دانشگاه پزشکی خصوصی Paracelsus
 • دانشگاه وین

در دانشگاه وین اتریش در مقطع کارشناسی 180 واحد درسی در قالب 6 ترم به دانشجویان ارائه می شود.زبان تحصیل در این رشته آلمانی بوده و برای اخذ پذیرش سطح A2 و برای ادامه تحصیل سطح C1 به همراه ارائه گواهی تسلط بر زبان موردنیاز است .ارائه آزمون ورودی در این رشته اجتناب ناپذیر بوده و دانشجویان در طی تحصیل با مباحثی همچون: ترکیب شیمیایی مواد دارویی، کالبدشناسی و فیزیولوژی؛اصول داروشناسی،تولید مواد مخدر،بیوشیمی و مواد مخدر از منابع زیستی،آشنا می شوند.

در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته در دانشگاه وین 120 واحد درسی در طول 4 ترم به دانشجویان ارائه می شود. زبان تحصیل آلمانی بوده و سطح زبان موردنیاز برای پذیرش A2 و برای ادامه تحصیل C1 می باشد. ضمن آنکه ارائه گواهی تسلط بر زبان نیز همچون دوره کارشناسی الزامی است. در سال گذشته 35 دانشجو در این مقطع از دانشگاه وین فارغ التحصیل شدند.دانشجویان در طی مطالعات خود با مباحثی همچون : توسعه دارو، سیستم قلبی-عروقی، بیوشیمیایی، ضدعفونی و سم شناسی آشنا خواهند شد.

برنامه کارشناسی‌ارشد شامل ۱۴ ماژول های اجباری است : بیو دارویی با تاثیر بر اختلالات متابولیک و عملکرد سیستم؛ تولید دارو و بهداشت عمومی؛ دارو درمانی و بهداشت عمومی ؛ موضوعات انتخابی تحقیقات دارویی؛ موضوعات انتخابی و تخصص علمی. علاوه بر این، دانشجویان باید پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد را بنویسند و امتحان کارشناسی‌ارشد را بگذرانند.

در دانشکده شیمی و داروسازی دانشگاه اینسبورگ در مقطع دیپلم 270 واحد درسی در 9 ترم به دانشجویان ارائه می شود.زبان تحصیل آلمانی بوده و برای اخذ پذیرش A2 و برای ادامه تحصیل داشتن سطح B2 الزامی است.

در دانشکده شیمی و داروسازی دانشگاه اینسبورگ 180 واحد درسی در طول 6 ترم به دانشجویان ارائه می شود. زبان تحصیل آلمانی بوده و برای اخذ پذیرش سطح A2 و برای ادامه تحصیل سطح B2 به همراه ارائه گواهی تسلط بر زبان الزامی است.

معمولاً تحصیل در رشته های گروه پزشکی در تمام دنیا دارای آزمون ورودی و نیازمند شرکت و موفقیت در این آزمون ها می باشد. کشور اتریش نیز از این قاعده مستثنی نیست بنابراین تحصیل داروسازی در اتریش نیازمند این است که متقاضی در آزمون ورودی شرکت کرده و بتواند نمره مورد نظر را به دست آورد.همچنین دوره های حدودا یک ساله ای به منظور آماده سازی داوطلبان برای موفقیت دراین آزمون ها تدارک دیده شده که افراد می توانند با ثبت نام در این کالج های آماده سازی که موسوم به کالج های Premedical هستند و گذراندن آنها، شانس خود را برای موفقیت در آزمون سنجش رشته های پزشکی به میزان بسیار زیاد و قابل توجهی بالا ببرند. ثبت نام و گذراندن این دوره های کالج مستلزم پرداخت هزینه می باشد که مقدار آن معمولا عدد قابل توجهی است.

مزایای تحصیل داروسازی در اتریش

تحصیل داروسازی در این کشور مزایایی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • بدون محدودیت سنی و عمدتا تا سن 45 سال
 • بدون شرط معدل و امکان با پذیرش با معدل پایین
 • طول دوره 3 ساله با داشتن مدرک کارشناسی پیراپزشکی
 • طول دوره 6 ساله بدون مدرک کارشناسی
 • هزینه تحصیل رایگان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی
 • امکان تحصیل در دانشگاه های رتبه بالا مانند دانشگاه ملی وین
 • بدون نیاز به مدرک زبان و امکان گذراندن دوره زبان آلمانی در کشور اتریش

افرادی که در دانشگاه های این کشور، داروسازی خوانده اند دارای آینده شغلی بسیار درخشان با درامد بالا در تمامی نقاط اروپا می باشند و دست کم قادرند که به راه اندازی داروخانه های بزرگ در سطح شهرهای برتر اروپایی بپردازند و یا در داروخانه های بیمارستان ها و آزمایشگاه های صنعتی داروسازی و صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی مشغول به کار شوند. رشته داروسازی نیز در میان رشته های پزشکی و پیراپزشکی دیگر، دارای بازار کار بالا می باشد.

شرایط تحصیل داروسازی در اتریش

شرط ورود به دانشگاه های رایگان، قبولی در دانشگاه سراسری (روزانه) و همچنین اشتغال به تحصیل حداقل به مدت 1 ترم در کشور مبدا می باشد. اما نکته ای که باید دقت شود این است که رشته داروسازی دارای آزمون به زبان آلمانی می باشد، در نتیجه افراد به صورت مستقیم نمی توانند وارد این رشته شوند و باید پیشتر در آزمون شرکت کرده و نمره لازم را به دست آورند. راه حلی که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای دوستداران تحصیل داروسازی در اتریش دارد این است که برای یک رشته بدون آزمون مرتبط با رشته های پزشکی و پیرا پزشکی که آزمون ورودی ندارند مانند رشته زیست، افراد پذیرش بگیرند و پس از گذراندن دوره زبان آلمانی اقدام به دادن آزمون داروسازی کرده و وارد رشته داروسازی در دانشگاه های رایگان شوند.

تحصیل داروسازی در این کشور در دانشگاه های خصوصی که به صورت پولی می باشند و به زبان انگلیسی هم ارائه می شوند، بسیار راحت تر از پذیرش در دانشگاه های رایگان دولتی می باشد، در نتیجه این دانشگاه ها هم می توانند انتخاب مناسبی باشند. تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی معمولا شرط اولیه ی پذیرش را ندارند یعنی لازم نیست که متقاضیان، ابتدا در یک دانشگاه دولتی در کشور خودشان پذیرفته شوند. همچنین افرادی که دارای مدرک کارشناسی در رشته های پیرا پزشکی مانند شیمی، زیست، گرایش های زیست شناسی سلول مولکولی و کشاورزی هستند هم می توانند داروسازی در این کشور را با معادل سازی دروس مربوطه در سال های کمتری بگذرانند.

مراحل ورود به دانشگاه های پزشکی اتریش

برای ورود به دانشگاه های پزشکی کشور اتریش باید مراحل زیر طی شود:

 • شرکت در آزمون ورودی (ثبت نام به صورت آنلاین در سایت)
 • آزمون ورودی مرحله اول (مرحله اول برای ارزشیابی به صورت آنلاین معروف به مرحله تکمیلی)
 • آزمون ورودی مرحله دوم ( آزمون تستی برای ورود به دانشگاه)

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل داروسازی در اتریش

مدارک مورد نیاز به منظور پذیرش داروسازی در این کشور عبارتند از:

 • درخواست برای پذیرش (فرم درخواست از دانشگاه)
 • مدارک اثبات هویتی و ملیتی همراه با نسخه ای از شناسنامه و پاسپورت رسمی و عکس
 • الزامات عمومی ورود به دانشگاه، مدرک دیپلم 12 ساله و قبولی دانشگاه سراسری در کشور مبدأ
 • برخی رشته ها مهارت زبان آلمانی را نیاز دارند.

اسناد ترجمه شده باید با نسخه اصلی همراه با تاییدیه سفارت و مهر دادگستری و وزارت خارجه ارائه شوند. همچنین تمام مدارک برای پذیرش به دانشگاه اتریش تا 1 سپتامبر برای ترم زمستان و 1 فوریه برای ترم تابستان باید ارائه شوند.

تحصیل داروسازی در اتریش به زبان انگلیسی

تحصیل در هریک از رشته های گروه پزشکی در دانشگاه های اتریش اصولا نیازمند مدرک زبان C1 آلمانی است. داشتن این مدرک از ابتدای دوره کالج مقدماتی ضروری نیست و متقاضی میتواند حتی بدون داشتن مدرک زبان، پذیرش بگیرد ولی ضروری است که بعد از ورود به کشور و پیش از شروع ترم در دوره فشرده زبان آلمانی شرکت کند و بتواند نهایتا نمره مورد نظر را هم به دست آورد. داشتن دانش و مدرک زبان آلمانی هم برای آزمون ورودی داروسازی و هم برای پذیرش نهایی در آن رشته صروری می باشد.

اما داشتن مدرک زبان، منحصر به زبان آلمانی نیست در نظام آموزش عالی کشور اتریش همچون بسیاری دیگر از کشورها، دوره های متعدد و متنوعی نیز به زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی برگزار می گردد که متقاضیان قادرند خواستار پذیرفته شدن در دوره ها و تحصیل در آن باشند، اما تحصیل در این دوره ها دیگر امتیاز اخذ پذیرش بدون مدرک زبان را ندارد و متقاضیان لازم است که از ابتدا، مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس را داشته باشند.

تحصیل داروسازی در اتریش به زبان انگلیسی، گر چه در دانشگاه های دولتی نیز ممکن است ولی معمولا دوره ها به زبان انگلیسی در دانشگاه های غیردولتی انجام میپذیرد. دوره های انگلیسی در دانشگاه های غیردولتی اتریش، دارای تنوع و تعدد بیشتری نسبت به دانشگاه های دولتی میباشد. اما باید به یاد داشت که تحصیل در دانشگاه های غیردولتی، رایگان نبوده و مستلزم پرداخت هزینه است و هزینه آن نیز عدد قابل توجهی می باشد.

بورسیه تحصیلی اتریش

بورسیه تحصیلی انواع مختلفی دارد و توسط بخش ها و نهادهای مختلفی به دانشجویان متقاضی که واجد شرایط باشند اعطا می گردد. برای دریافت هر یک از انواع بورسیه ها، دانشجویان متقاضی باید رزومه علمی قابل توجهی داشته باشند. یک رزومه علمی قابل توجه، شامل بخش های مختلفی مانند نمرات آموزشی، سوابق پژوهشی، شرکت در سمینارهای علمی، کسب مقام و جوایز در مسابقات علمی و مانند این ها می باشد. از آن جا که اعطای بورسیه تحصیلی عموما بر مبنای سیستمی رقابتی می باشد بنابراین به طور دقیق نمی توان گفت با داشتن چه رزومه ای می توان بطور یقینی بورسیه تحصیلی را دریافت کرد و تنها می توان گفت هر چه رزومه متقاضی، پربار تر باشد شانس او نیز در دریافت بورسیه تحصیلی به همان میزان بیشتر خواهد بود.

بورسیه تحصیلی در اتریش مقادیر مختلفی دارد که بعضا می تواند تا 25.000 (یورو) در سال باشد. این بورسیه ها می توانند تمام و یا بخشی از هزینه ها را پوشش دهند. ای بورسیه های تحصیلی بیشتر در مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می شوند. دانشجویانی که موفق به دریافت این بورسیه ها می شوند، باید در بازه های زمانی منظمی، گزارش وضعیت تحصیلی خود را به مرجع اعطا کننده بورسیه بدهند.

کار ضمن تحصیل در اتریش

تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش تقریبا رایگان است اما زندگی در این کشور ماهیانه حدود 1000 (یورو) هزینه دارد. در نتیجه دانشجویان غالبا برای پرداخت هزینه های زندگی در این کشور مشغول به کار می شوند. بدین منظور دانشجویان متقاضی کار باید مجوز کار اخذ کنند و توجه داشته باشند تعداد ساعات محدودی می توانند کار بکنند. در صورتی که فردی بدون مجوز مشغول به کار باشد یا بیشتر از ساعات مجاز کار کند حتی ممکن است اجازه اقامتش باطل شود.

ساعات قانونی کار در اتریش برای مقاطع مختلف به شرح زیر است:

 • کارشناسی( 10 ساعت کار در هفته)
 • کارشناسی ارشد (20 ساعت در هفته)
 • دکتری(30 ساعت در هفته)

تحصیل داروسازی در اتریش بدون مدرک زبان

و اما مقدم بر تحصیل پزشکی در اتریش به زبان انگلیسی یا آلمانی، برخی در پی تحصیل پزشکی در اتریش بدون مدرک زبان هستند که باید گفت این امر نیز ممکن و قابل تحقق می باشد ولی البته نیازمند توضیح است. در توضیح این مطلب باید گفت که منظور از تحصیل بدون مدرک زبان، در عبارت دقیق تر، پذیرش بدون مدرک زبان است و نه تحصیل، اصولا پذیرش تحصیلی در نظام آموزشی کشور اتریش، نیازمند داشتن مدرک زبان نمی باشد و متقاضیان می توانند بدون داشتن مدرک زبان نیز موفق به دریافت پذیرش تحصیلی شوند.

اما این بدان معنا نیست که بطور کل می توانند به تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان بپردازند. بلکه این افراد لازم است پس از دریافت ویزای تحصیلی اتریش ورود به این کشور و ثبت نام در دانشگاه مربوطه، نخست در کلاس های زبان شرکت کنند و به سطح مورد نظز برسند. به یاد داشته باشید که تنها با شرکت در کلاس های زبان و کسب نمره مورد نیاز در انتهای دوره است که دانسجو می تواند در کلاس های اصلی شزکت نماید. در غیر این صورت، درس های اصلی و تخصصی او شروع نخواهد شد و وی حق شرکت در کلاس ها را نیز نخواهد داشت.

تحصیل داروسازی در اتریش تحصیل داروسازی در دانشگاه اینسبورک اتریش

طول ترم:۶ ترم

مدرک ارائه داده شده: مدرک لیسانس داروسازی

شیوه تحصیل: تمام وقت

نیاز اولیه جهت ثبت نام: دیپلم تکمیلی ۱۲ ساله یا معادل آن

برای ورود به ترم اول ابتدا باید آزمون های زیر را پشت سر گذاشت.

ارائه یک مقاله در خصوص داروسازی

آزمون زیست عمومی و زیست سلولی

آزمون معرفی ریاضی و آمار

آزمون شیمی عمومی مختص دانشجویان داروسازی

تحصیل داروسازی در اتریش موارد عمومی مورد نیاز جهت درخواست:

نامزدهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا نیاز است گواهی دبیرستان خود را به صورت:

مدرک ملیت (کپی از گذرنامه خود)

گواهی اتمام دوره متوسطه

گواهی مهارت در زبان آلمانی

متقاضیان خارج از منطقه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا گواهی غیر دبیرستان باید مدارک زیر را اضافه کنید:

معادل گواهی اتمام دوره متوسطه

گواهی صلاحیت های ویژه برای تحصیلات دانشگاهی به عنوان اثبات این مسئله که شما یک برنامه برای واجد شرایط بودن در کشور مبدا خود را دارید.

تحصیل داروسازی در اتریشدکترای داروسازی در اتریش

همانطور که شنیده اید متقاضیان ایرانی برای تحصیل در اتریش در رشته های گروه پزشکی باید در ابتدا در کنکور پزشکی ایران قبول شوند، سپس با تاییدیه صادره از سازمان سنجش مبنی بر قبولی متقاضی برای تحصیل در اتریش اقدام نمایند که این موضوع، شرایط را برای متقاضیان تا حدودی دشوار نموده است. دارندگان مدرک کارشناسی در رشته های پیراپزشکی، شیمی، زیست شناسی و کشاورزی از دانشگاههای آزاد و سراسری این است که می توانند با شرکت در آزمون ورودی داروسازی و کسب نمره قبولی در دوره دکترای داروسازی در اتریش ادامه تحصیل دهند. مزایای این دوره عبارتند از:

بدون محدودیت سنی

بدون نیاز به معدل بالا در مقطع کارشناسی

بدون نیاز به مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی

طول دوره ۶ سال (این مدرک در ایران به عنوان دکترای حرفه ای ارزشیابی می شود)

شهریه هر ترم 724 یورو

دیدگاه خود را بیان کنید
https://www.dpu.org.ir/