تحصیل در اتریش 2021- معرفی مزایا و فرصت ها

اتریش,تحصیل در اتریش,اتریش2021,تحصیل در اتریش 2021,2021,دانشگاه های اتریش 2021,پروسه درخواست,موسسه دانش پژوهان اورانوس,اعزام دانشجو به اتریش,ویزای تحصیلی اتریش,مزای تحصیل در اتریش

اتریش یکی از کشورهای حوزه ی شینگن است که آموزش های رایگان را برای همه دانشجویان ارائه می دهد. سیستم آموزش و پرورش در اتریش دولتی است و بنابراین دانشجویان حتی از کشورهای غیر اروپایی تحصیلات با کیفیت، بدون پرداخت هزینه های تحصیلی سنگین را دریافت می کنند. با این حال آنها باید هزینه خدمات دانشگاه را پرداخت کنند که این مبلغ بیشتر از 720 یورو در هر ترم نیست. با توجه به این هزینه کم، هزاران دانشجو برای تحصیل با کمترین هزینه در اتریش اقدام میکنند. اتریش فرصت های تحصیلی فوق العاده ای برای دانشجویان بین المللی فراهم می آورد تا در دانشگاه های چند ملیتی و چند فرهنگی تحصیل کنند.

login
En login

  شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ | 09:57   0 نظر    بازدید


جدیدترین شرایط تحصیل در اتریش (2021)

کشورهای اروپایی کمی به اندازه اتریش، برای تحصیل در خارج از کشور مناسب هستند. اتریش در مرکز اروپا واقع شده و یکی از کشورهایی است که بیشترین مرز مشترک را با کشورهای دیگر دارد. این کشور با داشتن 8 مرز مشترک، دسترسی آسان و راحتی به کشورهای همسایه دارد: بدین صورت که تنها با یک سفر کوتاه قطار، هواپیما، و یا تنها با راندن خودروی خود میتوانید به یکی از کشورهای همسایه چون آلمان، جمهوری چک، اسلووکی، مجارستان، ایتالیا، اسلوانی، سوئیس و لیختن اشتاین سفر کنید.

به عنوان یک کشور کوچک، برتری دانشگاه های اتریش در سطح جهان شناخته شده است. بسیاری از آنها رتبه ی بالایی در رتبه بندی دانشگاه های بین المللی دارند، که با امکانات آموزشی با کیفیت، شما را از انتخاب خود برای تحصیل در این کشور مطمئن خواهند ساخت. همچنین اتریش، به عنوان یکی از غنی ترین کشورها در جهان بر اساس GDP (تولید ناخالص ملی) خانه ی 87000 دانش آموز بین المللی است که برنامه ای آکادمیک (تحصیلی)، برای مقاطع کارشناسی و یا بالاتر از آن را انتخاب کردند.

اگر شما هم امیدوارید تا جزء یکی از این افراد باشید، ممکن است به دنبال اطلاعاتی مبنی بر آنکه تحصیل در این کشور ملزم به انجام چه کارهایی است، باشید. این مطلب شما را در خصوص تحصیل در مقاطع بالا، کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش بیشتر راهنمایی خواهد کرد.

(جهت کسب اطلاعات بیشتر از کشور اتریش، مطلب اطلاعات جامع کشور اتریش را مطالعه کنید.)

رشته های محبوب و دانشگاه های اتریش

اتریش دارای 14 دانشگاه رتبه بندی شده از لحاظ رتبه بندی جهانی و بسیاری از مؤسسات برای تحصیلات بالا میباشد که رضایت دانش آموزان و برنامه هایی آکادمیک با کیفیت بالا برای آنها فراهم میکند. برای مثال شما میتوانید چنین مؤسساتی را برای اطلاعات بیشتر، بررسی کنید:

 • دانشگاه وین
 • FH Kufstein Tirol – دانشگاه علمی کاربردی
 • مدرسه بازرگانی بین المللی

دانشگاه وین، از قدیمی ترین و شناخته شده ترین دانشگاه اتریش در جهان آلمانی زبان است که در سال 1365 یافت شد، و درست در شهری که به فرهنگ و همچنین زندگی شبانه مشهور است، واقع شده. این دانشگاه 15 نفر برنده ی جایزه نوبل، و تقریبأ بیش از 200 برنامه آموزشی مختلف دارد که بسیاری از آنها به زبان انگلیسی تدریس داده می شوند. شما می توانید دانشگاه های دیگری هم مانند گراتس، اینسبورگ، لینس و یا سالزبورگ هم برای تحصیل انتخاب کنید که همگی از معماری شگفت انگیز و فرهنگی غنی که اتریش به آن شهرت دارد، بهره مند هستند.

هنگامی که بحث برنامه های رتبه بندی به میان می آید، خوب است که بدانید برخی از محبوب ترین رشته های تحصیل در اتریش اینها هستند:

 • کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی
 • کارشناسی ارشد در مدیریت
 • کارشناسی ارشد در مهندسی
 • کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر

الزامات پذیرش در دانشگاه های اتریش

اکنون نوبت چالش برانگیزترین قسمت از این برنامه تحصیلی است. اتریش دارای انواعی از دانشگاه های مختلف میباشد، همچنین بر طبق هر کدام از دانشگاه ها، الزامات پذیرش و معیارهای متفاتی وجود دارد. در اینجا تعدادی از آنها را برای شما قرار دادیم تا آنها را به خاطر بسپارید:

 • بسیاری از دانشگاه های اتریش، از آنجایی که بسیاری از برنامه ها و دروس تحصیلی (بخصوص در مقاطع لیسانس) به زبان آلمانی آموزش داده میشود، دانستن زبان آلمانی را از الزامات تحصیل در آنجا می دانند. (برای آشنایی با سطوح زبان آلمانی میتوانید به این مطلب مراجعه کنید)
 • برای افرادی که مدارک زبان انگلیسی چون آیلتس، تافل و غیره را دریافت کردند، صحبت کردن به طور کاملأ حرفه ای از بایدهاست.
 • شما باید ثابت کنید که مجاز به درخواست رشته ی انتخابی خود در کشوری هستید که آخرین دیپلم خود را دریافت کرده اید (دیپلم دبیرستان و یا لیسانس).
 • دانش آموزان غیر EU/EEA با مدرکی از کشوری غیر EU/EEA فقط امکان تحصیل در همان رشته و یا رشته ای نزدیک و مرتبط به آن را دارند. به عنوان مثال، اگر شما تحصیلات در مقطع کارشناسی خود را در رشته انسانی گذرانده باشید، نمی توانید برای تحصیل در رشته بازرگانی اقدام کنید.
 • اگر برای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه علمی کاربردی اقدام کنید ، به تجربه ی حرفه ای مرتبط نیاز دارید.

این موارد برخی از الزامات متداولی است که ممکن است شما در طی درخواست پذیرش خود از دانشگاه اتریش با آنها مواجه شوید. گرچه، عاقلانه ترین کار برای آگاهی از معیارها و مدارک لازم ، بررسی وبسایت رسمی و یا تماس با مؤسسه ای است که مشاوره ای از برنامه تحصیلی آگاهانه به شما پیشنهاد خواهند کرد. مؤسسه دانش پژوهان اورانوس با داشتن کارشناسانی خبره در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری، میتوانند شرایط شما را بررسی کرده و به صورت تلفنی و یا حضوری، مشاوره رایگان ارائه دهند.

برگه های خود را آماده کرده و شروع به درخواست کنید

اگر تمامی شرایط پذیرش فوق را داشتید، اکنون زمان این است که تمامی مدارک لازم خود را که بر اساس رتبه، برنامه تحصیلی، نوع دانشگاه، و ملیت شما متفاوت است، جمع آوری کنید.

دانشجوهایی غیر EU/EEA:

 • کپی از پاسپورت و یا کارت ملی
 • آخرین مدرک دیپلم: دبیرستان و یا مدرک لیسانس
 • مدرک زبان آلمانی: گواهی و یا مدرکی که حداقل 4 ترم از زبان آلمانی را تأیید کند و یا مدرک دیپلم زبان آلمانی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی: مدارک آیلتس، تافل، PTE، کمبریج
 • گواهی از لحاظ واجد شرایط بودن برای تحصیل دانشگاهی (اثبات صلاحیت ورود به دانشگاه ویژه). شما باید ثابت کنید که حق تحصیل در رشته مورد نظر را در دانشگاه انتخابی خود را دارید.

مهمترین جنبه ها در پروسه درخواست دانشگاهی

به خاطر داشته باشید که برخی از دانشگاه ها دارای یک آزمون ورودی (بخصوص در مقطع کارشناسی) هستند. این آزمون ها به طور معول شش ماه قبل از برنامه تحصیلی گرفته میشود. برای مثال میتوانید مطلب رشته های آزمون ورودی دار دانشگاه ملی وین را مطالعه کنید.

اکثر دانشگاه های علمی کاربردی (UAS) در اتریش، خواستار تجربه حرفه ای ، مرتبط با برنامه تحصیلی، به علاوه یک آزمون شفاهی و یا نوشتنی و یک مصاحبه برای پذیرش می باشد.

مهلت درخواست دانشگاه را بررسی کنید

در اتریش، دو مهلت درخواست عادی و معمول با توجه به اینکه شما از کجا آمده اید، وجود دارد. از رسیدن تمامی مدارک خود تا قبل از این تاریخ ها، اطمینان حاصل کنید، در غیر این صورت هیچ تمدیدی قابل قبول نیست.(همه چیز در اتریش باید در زمان معین خود باشد).

اگر غیر EU/EEA هستید، مهلت های درخواست شما :

 • برای ترم زمستان: شروع سپتامبر
 • برای ترم تابستان: شروع فوریه

اگر شما ساکن اتریش هستید و یا شهروند EU/EEA/سؤییس محسوب میشوید :

 • برای ترم زمستان: اواسط اکتبر
 • برای ترم تابستان: اوسط مارچ

دوره تمدید و یا درخواست مجدد، تنها زمانی که برخی از جاها باز/ و یا رایگان باشد، امکان پذیر است:

 • برای ترم زمستان: اواخر نوامبر
 • برای ترم تابستان: اواخر آپریل

جهت آنکه مهلت زمان محدود خود را از دست ندهید، همیشه تاریخ دقیق را در وبسایت رسمی دانشگاه بررسی کنید.

گام هایی که جهت درخواست پذیرش باید بردارید را بدانید

در انتظار نامه پذیرش خود بمانید

شما آن را از طریق ایمیل و یا یک پست دریافت می کنید که شامل راهنمایی هایی از گام های بعدی که برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود باید بردارید، میشود.

رویه ثبت نام را دنبال کنید

به طور معمول شامل ارائه مدارک اصلی پذیرش برای تأیید جایگاه خود، پرداخت شهریه، و گرفتن کارت دانشجویی میباشد.

پرداخت حق الزحمه تدریس/ هزینه های اتحادیه دانشجویان

یکی از مزایایی که برای دانشجویان متقاضی از سایر نقاط اتحادیه اروپا وجود دارد، رایگان بودن شهریه در دانشگاه های دولتی است. حتی اگر شما از کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشید، شهریه ها، بسیار معقول و پایین تر از باقی کشورهای اروپایی خواهد بود – سالانه چیزی در حدود 1.500 یورو. بنابراین، اگر شما از EU/EEA هستید، لازم نیست تا هیچ گونه شهریه ای برای دانشگاه های عمومی پرداخت کنید، البته این در صورتی است که مدرک خود را در زمان تعیین شده بعلاوه یک و یا دو ترم به پایان برسانید. اما اگر تحصیلات شما بیشتر از زمان مقرر شده به طول انجامید، باید برای ترم های اضافه هزینه ای جدا پرداخت کنید.

دانشگاه های خصوصی می توانند نرخ های خود را که به طور قابل توجهی بالاتر است، خودشان تعیین کنند، بنابراین، اگر به یک دانشگاه خصوصی می روید، و یا خارج از EU/EEA هستید، باید برای تحصیل خود هزینه ای پرداخت کنید. (برای کسب اطلاعات بیشتر از برخی دانشگاه های خصوصی اتریش میتوانید به این مطلب مراجعه کنید) میانگین شهریه ها در دانشگاه های اتریش عبارتند از:

 • 727 یورو / ترمیک در دانشگاه های عمومی
 • 6000 – 23000 یورو/ سالانه در دانشگاهای خصوصی
 • هزینه های اتحادیه دانشجویی: 20-30 یورو/ ترمیک

البته این موضوع در اینجا باید مطرح شود که انتخاب های بسیاری برای دانشجویان بین المللی وجود دارد، بنابراین شما قطعأ باید موردی مناسب اهداف آموزشی و بودجه مالی خود پیدا کنید.

درخواست ویزا

اگر به ویزای تحصیلی در اتریش نیاز دارید، باید شروع به جمع آوری مدارک درخواست پذیرش کنید، که شامل:

 • تأییدیه ثبت نام
 • تأییدیه تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • تأییدیه محل اقامت
 • تأییدیه بیمه سلامت
 • رسیدی از پرداخت هزینه اجاره اقامت (120 یورو)

برای اطلاعات بیشتر از مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه اتریش به این مطلب مراجعه کنید.

اکنون که شما برنامه تحصیلی خود را که لازمه آزمون ورودی و یا مصاحبه پذیرش میباشد، انتخاب کرده اید، باید در طی پروسه پذیرش به اتریش سفر کنید.

اگر برای ورود به اتریش به ویزا احتیاج دارید، باید به شخصه برای اجازه اقامت (و یا پذیرش) ، از سفارت اتریش و یا کنسولگری در کشور خود با تأیید موقت از پذیرش دانشگاه درخواست دهید. اگر کشور زادگاه شما سفارت اتریش ندارد، باید برای مراجعه به سفارت اتریش، به یک کشور همسایه سفر کنید.

تحصیل در اتریش چگونه است؟

بسیاری از دانشجویان بین المللی تحصیل در مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در اتریش را انتخاب کردند، به طور میانگین، حدود 15٪ درصد دانشجویان، از خارج کشور می آیند، که این کشور برای آنها فضای مطالعه ی متنوع و چند فرهنگه را فراهم می کند. گرچه، هزینه زندگی در سراسر اتریش متوسط است، با این حال، بالاترین سطح زندگی در اروپا را دارد. همچنین به این دانشجویان اغلب برای سفر، شهریه ی ورودی و حتی فعالیت های ورزشی تخفیف تعلق داده می شود.

اکنون شما در مقطع کارشناسی و یا ارشد در اتریش ثبت نام کردید که در صدر لیست آرزوهایتان بوده، ویزای تحصیلی خود را دریافت کردید، و اکنون آماده پرواز هستید. اما آیا می دانید که از تحصیل در اتریش چه توقعاتی میتوانید داشته باشید؟

در وحله دوم، ممکن است شما هنر، موسیقی، ادبیات و سبک معماری آنجا را فریبنده یابید. فقط این را تصور کنید: که اگر شما در دانشگاه وین تحصیل کنید، ممکن است برخی از کلاس ها در یک قصر و یا یک قلعه برگذار شود.

در وحله سوم، ممکن است شما بورسیه تحصیلی دریافت کنید، زیرا این کشور تعداد قابل توجهی کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. همچنین شما میتوانید پایگاه های مطالعاتی را برای دریافت کمک به بودجه تحصیلاتی خود در اتریش بررسی کنید.

و درآخر، شما قادر به زندگی راحت دانشجویی که هزینه آن ماهانه چیزی در حدود 800-1000 یورو می باشد، خواهید بود. علاوه بر آن، به عنوان یک دانشجو، شما اجازه کار به طور پاره وقت را دارید، که به شما این امکان را میدهد تا هم پول جیبی خود را افزایش دهید و هم تجربه ای در این راه کسب کنید (برای اطلاعات بیشتر از موقعیت های شغلی می توانید به مطلب کار در اتریش مراجعه کنید). همچنین برای دانستن شرایط ایده ال برای تحصیل در اتریش این مطلب را مطالعه کنید.

برای مطالعه شرایط تحصیل در اتریش 2019 می توانید به این مطلب مراجعه کنید.

مؤسسه ما نیز در تلاش است تا با فراهم کردن موقعیت های بهتر و همچنین آسان نمودن پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش، شما عزیزان را یاری نماید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بیان کنید
امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
https://www.dpu.org.ir/