تحصیل در رشته معماری در اتریش

معماری,معماری در اتریش,رشته معماری در اتریش,تحصیل در رشته معماری در اتریش

"دنیایی از فرصت ها را از طریق موسسه رسمی و مجاز دانش پژوهان اورانوس کشف کنید، پشتیبانی و راهنمایی بی نظیر .

login
En login

  جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ | 15:53   0 نظر    بازدید


تعریف علم معماری:
معماری (architectura)، برگرفته از "معمار: یونانی" (Greek arkhitekton) هم فرآیند و هم محصول برنامه‌ریزی، طراحی، و ساخت ساختمان‌ها یا هر ساختار دیگر است. معماری، در شکل مادی ساختمان‌ها، اغلب به عنوان نماد فرهنگی و به عنوان آثار هنری تلقی می‌شوند. تمدن‌های تاریخی اغلب با دستاوردهای معماری زنده خود شناسایی می‌شوند.

معماری می‌تواند به این معنی باشد:

یک اصطلاح کلی برای توصیف ساختمان‌ها و دیگر ساختارهای فیزیکی.
هنر و علم طراحی ساختمان‌ها و برخی ساختارها
سبک طراحی و روش ساخت ساختمان‌ها و دیگر سازه‌های فیزیکی.
یک فرم یا ساختار منسجم
دانش هنر، علوم و فن‌آوری
فعالیت معماری، از سطح کلان (طراحی شهری، معماری چشم‌انداز) تا سطح خرد (جزییات ساخت ‌وساز ) را شامل می شود. در واقع معماری به معنی ارائه خدمات حرفه‌ای در ارتباط با طراحی و ساخت ساختمان‌ها یا محیط‌های ساخته ‌شده می‌باشد.

در دو دانشگاه عمده شهر وین رشته معماری تدریس می شود:


دانشگاه فنی وین:


که پایه ای برای رشته های معماری و کلیه رشته های مهندسی است. از جمله ویژگی های این دانشگاه این است که تمامی گرایش ها را تفکیک کرده و برای هر کدام از این گرایش ها انستیتو های مجزایی اختصاص داده است. این دانشگاه دارای رتبه 81 در میان دانشگاه های فنی-مهندسی دنیاست.


دانشگاه هنرهای کاربردی:


در این دانشگاه که در سال 1970 میلادی تاسیس شده است، استودیوهای طراحی زیر نظر استادانی چون زاها حدید،گرگ لین و د.پریکس اداره می شود. سالانه تعداد کمی دانشجو بعد از آزمون ورودی برای تحصیل در اتریش و در رشته معماری انتخاب می شوند.


نحوه پذیرش در رشته معماری در اتریش:

معماری در اتریش


مدرک کارشناسی و ارشد در وین با هنر و طراحی ارتباط نزدیکی دارد. برای تحصیل در رشته معماری در کشور اتریش باید ابتدا آزمون ورودی داد تا بعد از پذیرش دانشجو اقدام به تحصیل کند. مدرک کارشناسی معماری معمولاً سه تا چهار سال ( حدود 240 واحد درسی) و مقطع کارشناسی ارشد (180 واحد) به مدت 4 ترم معادل دوسال به طول می انجامد. سطح زبان برای اخذ پذیرش و ارسال مدارک در این رشته A2 و برای ادامه تحصیل در ترم های بعد B2 زبان آلمانی می باشد. در مورد شهروندان اتریش معمولاً بدین صورت است که هر جوان اتریشی پس از پایان تحصیلات متوسطه و دریافت مدرک دیپلم می تواند بدون آزمون وارد دانشگاه شود. اما در مورد رشته های هنر و معماری این امکان برای شهروندان خود اتریش نیز وجود ندارد. زیرا پذیرش در رشته معماری و هنر باید بر اساس توانایی های فردی صورت گیرد و در این رشته متقاضیان بعد از ارائه آزمون ورودی می توانند به تحصیل در رشته مورد نظر خود بپردازند. هزینه تحصیل در این رشته معادل 385 تا 750 یورو می باشد.


گرایش های رشته معماری:


گرایش های رشته ی معماری عبارتند از: مهندسی معماری، فناوری معماری، معماری داخلی، معماری تاریخی، طراح معماری، معماری و طراحی مناظر.


مهندسی معماری (Architectural engineering):

رشته معماری در اتریش

مهندسی معماری، که به عنوان مهندسی ساختمان یا مهندسی معماری نیز شناخته می‌شود، رشته‌ای است که با جنبه‌های تکنولوژیکی برای برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت‌وساز و بهره‌برداری از ساختمان‌ها، از جمله تحلیل و طراحی یکپارچه سیستم‌های زیست‌محیطی، سیستم‌های سازه‌ای، رفتار و ویژگی‌های ساختمان و مواد ساختمانی و مدیریت ساخت‌ وساز سر و کار دارد. این رشته در دانشگاه وین در مقطع کارشناسی ارشد در طول 4 ترم با 120 واحد درسی به دانشجویان ارائه می شود.


فناوری معماری (Architectural technology):

تحصیل در معماری

فن‌آوری معماری رشته‌ای است که معماری، علوم ساختمان و مهندسی را در بر می‌گیرد. فن‌آوری معماری، یا تکنولوژی ساخت، کاربرد تکنولوژی در طراحی ساختمان‌ها است که جزیی از معماری و مهندسی ساختمان است و گاهی به عنوان یک رشته متمایز یا گروه فرعی دیده می‌شود. مواد و فن‌آوری‌های جدید چالش‌های طراحی جدید و روش‌های ساخت‌وساز را در طول تکامل ساختمان به خصوص از زمان ظهور صنعتی شدن در قرن ۱۹ بوجود آوردند. فن‌آوری معماری به عناصر مختلف یک ساختمان و تعاملات آن‌ها مربوط است و با پیشرفت در علوم ساختمان ارتباط نزدیکی دارد. فن‌آوری معماری را می توان به صورت "طراحی فنی و تخصص مورد استفاده در کاربرد و یکپارچه‌سازی فن‌آوری‌ های ساخت در فرآیند طراحی ساختمان" خلاصه کرد. این رشته در دانشگاه وین در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 4 ترم معادل 2 سال می باشد.

معماری داخلی (Internal architecture):


معماری داخلی طراحی یک ساختمان یا سرپناه در داخل و خارج از خانه است که مورد تعمیر و ترمیم قرار می گیرد. به طور کلی معماری داخلی فرایندی است که در آن فضای داخلی ساختمان ‌ها با تمام جنبه ‌های استفاده انسان از فضاهای ساختاری طراحی شده‌اند. به عبارت ساده‌تر، معماری داخلی طرحی از فضای داخلی به مدد الهام گیری از فن معماری است. این رشته در دانشگاه وین نیز در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 4 ترم معادل 2 سال می باشد.


معماری تاریخی (Historical architecture):


معماری تاریخی به تصویر کشیدن فرهنگ ها و تمدن ها در ادوار مختلف، برجسته سازی و نمایش رخدادهای اجتماعی و تاریخی در دل تمدن ها و در طول قرن ها و رشد و توسعه ظاهری هویت یک تمدن از طریق تصویر سازی به کمک فنون معماری است. معماری تاریخی خود به چند بخش تقسیم می شود: معماری مذهبی و معماری مدنی. که هریک با نمایش آثار تاریخی و اجتماعی به جا مانده از ادوار گذشته نقش مهمی در تغییر بینش مردمان نسبت به جهان پیرامون و موقعیت ها و شرایط تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی جامعه خود می کند. در این رشته دوره کارشناسی 4سال و دوره کارشناسی ارشد 2 سال می باشد.


طراح معماری (Architectural designer):


اصطلاح طراح معماری به فردی اشاره دارد که در فرایند طراحی ساختمان ها یا فضاهای شهری دست دارد. تسلط بر ترسیم فضا های تاریخی و فرهنگی و مهارت در نمایش تحولات گسترده در جوامع و تمدن ها به مدد فنون معماری از مهمترین وظایف طراح معماری است که قدرت وی در ترسیم این فضاها و داشتن نبوغ در خلق آثار تاریخی که مبین هویت و ویژگی های یک جامعه و تمدن است می تواند پیشینه تکامل یافته ای را از فرهنگ های متفاوت در اذهان مردم نهادینه سازد.طول دوره تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی 4سال و در مقطع ارشد 2 سال می باشد.

طراحی مناظر:


معماری منظره رشته ای است که خود شامل جنبه های گیاه شناسی، باغبانی، هنرهای زیبا، معماری، طراحی صنعتی، علوم زمین، جغرافیا، بوم شناسی و مهندسی عمران است. معماران منظره بر روی سازه‌ ها و فضاهای خارجی چشم انداز های متفاوتی را طراحی می‌کنند که نمونه بارزی از آن پارک ها و مناظر طبیعی می باشد. معماران طراحی مناظر بر پروژه های متفاوتی کار می کنند که بسیار گسترده است این پروژه ها عبارتند از: طراحی پارک های عمومی، مناطق مسکونی، طراحی بزرگراه ها، ساختارهای حمل و نقل شهری ، پل‌ها ،طراحی مناظر تاریخی و طراحی اکولوژیکی (هر جنبه از طراحی که اثرات مخرب زیست‌محیطی را با ادغام خود با فرآیندهای طبیعی و پایداری به حداقل می‌رساند).در این رشته همچون سایر گرایش ها طول دوره کارشناسی 4 سال و دوره کارشناسی ارشد 2 سال می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
https://www.dpu.org.ir/